Постанова № 69190050, 29.12.2015, Драбівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
692/1399/15-а
Номер документу
69190050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 692/1399/15-а

Провадження № 2-а/692/42/15

29.12.2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29.12.2015 року суддя Драбівського районного суду Черкаської області Шевченко В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Драбівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Свої вимоги позивач обгрунтував тим, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду Україні у Драбівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». За час роботи на державній службі позивач за період з 01.11.2007 року по 01.12.2009 року отримав 14346,10 грн. інших виплат. Зазначені суми не враховані відповідачем при розрахунку пенсії позивача. Просить визнати відмову відповідача щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат визнати протиправною та зобов'язати його здійснити такий перерахунок з 03.09.2009 року.

Відповідач в своїх письмових запереченнях проти задоволення позову відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заперечив, зазначивши, що норми права, які регулюють пенсійне забезпечення державних службовців втратили чинність з 01.06.2015 року, позивачка звернулася про проведення перерахунку пенсії з порушенням порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. На думку відповідача чинною редакцією Закону «Про державну службу» передбачено призначення пенсії державним службовцям в розмірі 60 відсотків їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог ОСОБА_1 виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду Україні у Драбівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». За час роботи на державній службі за період з 01.11.2007 року по 01.12.2009 року отримав 14346,10 грн. інших виплат. Зазначені суми не враховані відповідачем при розрахунку пенсії позивача.

09.12.2015 року позивач звернувсь до відповідача із Довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати.

На своє звернення позивач отримав відмову від 14.12.2015 року.

З таким рішенням УПФУ в Драбівському районі погодитись не можливо з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (чинного на дату призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (чинного на дату призначення пенсії позивачеві) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій. Згідно з частиною п'ятою статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. До законодавства, яким регламентовано питання індексації заробітної плати належить Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року. Таким чином, оскільки із довідки про заробітну плату вбачається, що на суми індексації заробітної плати за роботи державному службовцю нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та повинні враховуватися при обчисленні пенсії.

Для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлене інше, обчислюється з дня виникнення підстав , що дають право позивачеві на пред'явлення позову. Статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь-яким строком у відповідності до частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З метою забезпечення однакового застосування адміністративними судами законодавства Вищий адміністративний суд України неодноразово звертав увагу на те, що вимоги про нарахування, перерахунок та проведення органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат є публічно-правовими. Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України неодноразово зазначала, що положення статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог, адже приписи цієї норми регулюють нарахування за минулий час пенсій, і не виплачених з вини ПФУ.

За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та їх задоволення у повному обсязі.

Задовольняючи позов суд також приймає до уваги правову позицію Верховного суду України, викладену в постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та № 21-97а13 від 28.05.2013 року, відповідно якої матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань повинна враховуватись при визначенні розміру пенсії державних службовців.

Суд вважає, що строки перерахунку пенсії у відповідності до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у разі виникнення права на підвищення. В даному випадку у позивача права на підвищення пенсії не виникало, оскільки він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, яка була призначена відповідачем з порушенням вимог законодавства у меншому розмірі без врахування усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд вважає, що порушення прав позивача відбулось ще при призначенні йому спірної пенсії у грудні 2014 року, проте він звернувся до суду лише 9 грудня 2015 року.

У відповідності до приписів частини 1 абзацу 1 частини 2 статті 99, частини 1 статті 100 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод або інтересів особи встановлюється шестимісячний строк,, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів. Отже, в даному випадку позов підлягає задоволенню в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.. 99 КАС України, тобто з 1 червня 2015 року, незалежно від того, поли позивач звернувся із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст.. 33 Закону України від 16.12.1993 року №3723-Х11 «Про державну службу», ст..1,2 Закону України від 24.03.1995 року №108\95 ВР «Про оплату праці», ст.. 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. ст.158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з врахуванням виплат за період з 01.11.2007 року по 01.12.2009 року на загальну суму 14 346,10 грн. згідно довідок №5349\05 та №5350\05 від 08.12.2015 року у розмірі 90% заробітної плати з 9 червня 2015 року.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

Драбівського райсуду В.О.Шевченко