Ухвала суду № 6918005, 18.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2009
Номер справи
2а-24254/09/1270
Номер документу
6918005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

головуючий суддя І інстанції Ушаков Т.С.

суддя доповідач Геращенко І.В.

Донецький апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л А

Іменем України

« 18 » листопада 2009 року справа № 2а-24254/09/1270

м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.

при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача не зявились

від відповідача не зявились

від третьої особи - не зявились

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську

на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду

від 25.08.2009 року

у справі № 2а-24254/09/1270

за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Келар - Трейд”

третя особа Управління Державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради

про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи

ВСТАНОВИВ:

Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кевлар - Трейд”, третя особа Управління Державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-24254/09/1270 (суддя Твердохліба Р.С.) провадження у справі закрите на підставі п. 5 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги підприємство обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що рішення суду прийняте при неповному та не всебічному досліджені усіх матеріалів справи, оскільки не взяте до уваги, що відповідач зареєстрований особою, яка не мала наміру займатись фінансово господарською діяльністю, здійснила реєстрацію товариства за винагороду, тобто, як вважає податкова інспекція, порушила вимоги Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Кевлар - Трейд” зареєстроване як суб'єкт господарювання розпорядженням виконавчого комітету Луганської міської ради 17.06.2005 року за номером 13821020000004710, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 486319 та включене до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, присвоєний ідентифікаційний код 33619192, взяте на облік платників податків у Ленінській МДПІ у м. Луганську.

Засновником ТОВ “Кевлар - Трейд” є ОСОБА_2, який здійснив реєстрацію товариства за винагороду, фінансово господарською діяльністю від імені товариства не займався, документи бухгалтерського або податкового обліку не підписував.

Місцезнаходження ТОВ “Кевлар - Трейд” згідно установчих документів: АДРЕСА_1.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 05.03.2009 року у справі № 20/38б ТОВ “Кевлар Трейд” ліквідоване, про що внесений запис до Єдиного Державного реєстру юридтичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 24, 28).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, податкова інспекція в апеляційній скарзі вказує тільки на невірне застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Щодо вимоги про скасування запису про державну реєстрацію відповідача, колегія суддів враховує наступне.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України “Про державну податкову службу в Україні”.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють, зокрема, контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

Статтею 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначені права податкових органів, зокрема, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11, 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” податкові органи в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Статтею 110 Цивільного кодексу України однією з підстав ліквідації юридичної особи визначено визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.

Зазначена норма кореспондується з ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, згідно абз. 5, 6 якої підст авами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходження м.

Відповідно до п. 2 ст. 110 Цивільного кодексу України вимога про ліквідацію юридичної особи може бути предявлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.

З системного аналізу норм чинного законодавства України вбачається, що податковим інспекціям не надане право звертатись до суду з позовними заявами про визнання недійсними записів про державну реєстрацію.

Пунктом 1 статті 3 КАС України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як зазначено раніше, Господарським судом Луганської області ліквідоване ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Кевлар Трейд” у справі про банкрутство товариства, припинене провадження у справі, Державний реєстратор зобовязаний провести припинення державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі у разі ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Таким чином, суд першої інстанції правомірно закрив провадження у справі в частині вимоги про припинення юридичної особи.

З огляду на наведене колегія суддів вважає, що ухвала, яка оскаржується, прийнята при вірному застосуванні норм процесуального права та залишена без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, ст. 4, ст. 157, ст. 160, ст. 167, ст. 195, п. 1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-24254/09/1270 залишити без задоволення.

Ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-24254/09/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Уевлар - Трейд”, третя особа Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію, припинення юридичної особи залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 18.11.2009 року проголошений повний текст ухвали.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

С.А.Малашкевич