
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"27" вересня 2017 р. Справа № 903/696/17
Суддя господарського суду Волинської області Бондарєв С.В., розглянувши матеріали по справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії
до відповідача: Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації
про стягнення 142 630,68грн.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1-дов. №929 від 12.12.2016р.
від відповідача: н/з
Суть спору: Позивач Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Волинської філії звернувся до господарського суду з позовом до відповідача Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації, в якому просить стягнути з відповідача 142 630,68грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, в т.ч. 42 081,50грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення за грудень 2015 року та 128 548,59грн.- відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення за 2016 рік.
В обґрунтування заявленої вимоги посилається на електронні розрахунки заборгованості за грудень 2015року та за 2016р., розрахунки форми 2-пільга за грудень 2015року та за 2016р., електронні витяги актів звірки форма 3-пільга за 2016 рік.
Ухвалою суду від 06.09.2017р. порушено провадження у справі, справу призначено до розгляду на 27.09.2017р. на 11:30год.
Зобов'язано сторін представити суду: позивача- оригінали, долучених до позову доказів; статут; додатковий розрахунок суми основного боргу (помісячний по кожній пільговій категорії окремо); відповідача- письмові пояснення (обгрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог.
25.09.2017 року через відділ документального забезпечення та контрою до суду від відповідача надійшли письмові заперечення №2804/09/2-17 від 18.09.2017р. (вх.№01-54/8650/17), в яких він проти позову заперечив, вказавши, що між управлінням та ПАТ "Укртелеком" тривали правові відносини щодо компенсації пільг за надані телекомунікаційні послуги до 31.12.2015р., які були засновані на виконання норм чинного законодавства.
Зазначив, що на його думку, непогашена заборгованість за вказаний період у відповідача перед позивачем станом на 11.09.2017р. відсутня. Оскільки, у бюджеті Любешівського району не передбачені видатки на фінансування інших пільг (зокрема й послуг зв'язку), Законом України "Про Державний бюджет на 2016 рік" та ст.102 Бюджетного кодексу України не передбачена можливість фінансування інших пільг з державного бюджету, тому управління не мало законних підстав вступати в договірні відносини та не зобов'язувалось відшкодовувати пільги за телекомунікаційні послуги, про що позивачу було заздалегідь відомо із листів, направлених Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації на адресу ПАТ "Укртелеком".
Повідомив, що на підставі вищевикладеного, управління заперечує проти заявлених позовних вимог та зазначає, що бюджетні зобов'язання перед ПАТ "Укртелеком" за 2014-2015 роки відповідно до бюджетних призначень були виконані в повному обсязі в сумах, передбачених кошторисом. Що ж до відшкодування заборгованості за телекомунікаційні послуги пільговим категоріями громадян за 2016 рік, то це є неможливим, у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань та договірних відносин між управлінням та ПАТ "Укртелеком". Таким чином, оскільки заборгованість за 2016 рік виникла не з вини відповідача, як розпорядника бюджетних коштів, а у зв'язку із наданням знижки на користування телекомунікаційними послугами позивачем за власною ініціативою.
Відповідно до положень нормативно-правових актів, а саме: Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993р. №3551-ХІІ (зі змінами та доповненнями), Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ (зі змінами та доповненнями), Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.1998р. №203/98-ВР, фінансування наданих пільг за користування телефонним зв'язком громадянами здійснюються органами державної виконавчої влади з коштів відповідних бюджетів.
21.12.2016 року Верховна Рада України прийняла Закон №1801-19 "Про Державний бюджет України на 2017 рік", в якому не передбачено субвенції на пільги з послуг зв'язку.
В Бюджетний кодекс законом № 1789-19 від 20.12.2016р. внесені зміни, згідно яких виключено частину 5 статті 102 щодо визначення державного бюджету джерелом фінансування послуг зв'язку та внесено зміни до статті 91, згідно яких, видатки можуть бути здійснені з місцевого бюджету. На сьогоднішній день здійснення фінансування є можливим лише за умови наявності кошторисних призначень в бюджетах відповідних рівнів.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг визначено постановою КМУ від 04.03.2002 року № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
В попередні роки держава передавала на місцеві бюджети субвенціями кошти на покриття витрат телекомунікаційним підприємствам за надані послуги. В державному бюджеті на 2016 та 2017 роки такі витрати не передбачені.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Стаття 48 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі виключно в межах асигнувань, встановлених кошторисами. Взяття розпорядником бюджетних коштів зобов'язань без відповідних бюджетних призначень є перевищенням повноважень.
Управління соціального захисту населення здійснює свою діяльність на основі Положення про управління соціального захисту населення Любешівської РДА. Згідно п.3 Положення управління у своїй діяльності керується законами України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови РДА, а також положенням про управління та може проводити фінансування лише в межах затверджених кошторисів.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, управлінням соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації, в межах наданих повноважень, було вжито певних заходів, зокрема, подано до Любешівської районної ради пропозицію щодо закладення до місцевого бюджету сум на погашення втрат телекомунікаційного підприємства за пільги з послуг зв'язку, надані пільговикам певних категорій, вказано розмір кошторису, необхідного для їх забезпечення та проведено обгрунтування з урахуванням наявної кількості пільговиків, які потребують пільгових послуг зв'язку (було направлене відношення на сесію Любешівської районної ради, яка відбулася 13 березня 2017 року). За результатами розгляду на сесії було прийняте звернення депутатів Любешівської районної ради Волинської області до Верховної ради України, Кабінету Міністрів України щодо монетизації пільг. На сьогоднішній день видатки на покриття інших пільг, в тому числі послуги зв'язку в місцевому бюджеті не передбачені.
Долучив до матеріалів справи копії розпорядження №82 від 05.02.2014р., положення про Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації, листа №364/01/2-17 від 03.02.2017р., листа №365/01/2-17 від 03.02.2017р., рішення №13/20 від 13.03.2017р., звернення, підтримане рішенням Любешівської районної ради 13.03.2017р. №13/20 та додатку до нього.
Водночас, звернувся до суду з заявою від 19.09.2017р. №2819/09/2-17 (вх.№01-54/8651/17 від 25.09.2017р.), в якій просив суд відкласти розгляд справи, у зв'язку з неможливістю забезпечити явку уповноваженого представника в судове засідання 27.09.2017р.
Долучив до матеріалів справи розпорядження №7-ос від 23.02.2010р. та наказ №55-ОС від 11.12.2013р.
Представник позивача в судовому засіданні 27.09.2017р. позовні вимоги підтримав та просив суд задоволити останні в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Водночас, в клопотанні б/н від 27.09.2017р. (вх.№01-54/8773/17) вказав, що позивачем при написанні позовної заяви була допущена описка у сумі відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення за грудень 2015 року, а саме замість 14 082,09грн. вказано 42 081,50грн., а тому з врахуванням викладеного просив суд стягнути з відповідача 142 630,68грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, в т.ч. 14 082,09грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення за грудень 2015 року та 128 548,59грн.- відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення за 2016 рік.
Долучив до матеріалів справи копію статуту ПАТ "Укртелеком" (нова редакція), який затверджено загальними зборами акціонерів ПАТ "Укртелеком" протоколом №16 від 27.04.2016р. та розрахунок заборгованості.
Відповідач в судове засідання 27.09.2017р. не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду спору, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4301035248360 від 14.09.2017р.
Водночас, суд, вважає за необхідне залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача- Управління державної казначейської служби України у Любешівському районі Волинської області, виходячи з наступного.
Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації
є орган державної влади, що підтверджується довідкою ЄДОРПОУ та фінансується з Державного бюджету та договірні відносини склалися відносно коштів державного бюджету.
Відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
У відповідності до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обовязки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи господарського суду.
Тому, господарський суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Управління державної казначейської служби України у Любешівському районі Волинської області (Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 53), враховуючи, що рішення у даній справі може вплинути на права та обовязки визначеної установи стосовно відповідача.
Господарський суд, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, зважаючи на неявку відповідача в судове засідання та необхідність витребування додаткових доказів по справі, залучення до участі в справі третьої особи, керуючись ст. 77 ГПК України, вважає за необхідне відкласти розгляд спору.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 27, 77, 86 ГПК України, -
ухвалив:
1. Розгляд справи відкласти на 01.11.2017р. на 16:30год.
2. В порядку ст. 27 ГПК України залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби України у Любешівському районі Волинської області (44500, Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 53). Надіслати ухвалу суду.
3. Зобов'язати сторін представити суду:
3.1. Позивача: додаткові письмові пояснення по суті позовних вимог з врахуванням відзиву відповідача; направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками; докази направлення надати суду.
3.2. Відповідача: додаткові пояснення по справі; направити на адресу третьої особи копію пояснень на позов.
3.3. ОСОБА_1 особу: письмові пояснення по суті позовних вимог.
Сторонам та третій особі надіслати ухвалу суду рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У разі неподання витребуваних судом доказів та неявки в судове засідання повноважного представника відповідача спір буде розглянуто за наявними в справі матеріалами згідно ст.75 ГПК України.
Суддя С. В. Бондарєв