
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
21.09.2017Справа № 910/12770/17
За заявою Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ)
про роз'яснення рішення суду від 17.08.2017р. та виправлення допущеної
в рішенні описки
у справі № 910/12770/17
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані»
до Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ)
про визнання недійсним рішення про відхилення тендерної пропозиції
Суддя Привалов А.І.
Представники сторін:
від позивача: Вихрицький Р.П,, довіреність б/н від 14.07.2017р.;
від відповідача (заявника): Кугат В.М., довіреність № 177 "д" від 17.08.2017р.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) про визнання недійсним рішення тендерного комітету відповідача, оформлене протоколом від 18.05.2017 р. №171 про відхилення тендерної пропозиції переможця аукціону TOB «Інтер Констракшн Компані» за специфікацією закупівлі по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ «Чемпіон» на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.08.2017 р. у справі №910/12770/17, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані» задоволено повністю, а саме: визнано недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017 р. №171 про відхилення тендерної пропозиції переможця аукціону TOB «ІНТЕР КОНСТРАКШН КОМПАНІ» за специфікацією закупівлі по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ «Чемпіон» на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b та стягнуто з Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані» судовий збір у розмірі 1 600,00 грн.
08.09.2017р. до загального відділу Господарського суду міста Києва від Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) надійшла заява про роз'яснення рішення господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17 та виправлення в ньому допущеної описки.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2017р. заяву Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) в частині роз'яснення рішення суду від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17 залишити без розгляду на підставі п. 4 ст. 63 ГПК України, у зв'язку з не сплатою судового збору у визначених Законом України «Про судовий збір» розмірі й порядку, та задоволено в частині виправлення описки в рішенні Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17.
13.09.2017р. через загальний відділ Господарського суду міста Києва від Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) повторно надійшла заява про роз'яснення рішення господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17 та виправлення в ньому допущеної описки.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.09.2017р. розгляд заяви Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) про роз'яснення рішення суду від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17 призначено на 21.09.2017р.
Присутній у судовому засіданні 21.09.2017р. представник заявника (відповідача у справі) підтримав подану заяву в повному обсязі.
Представник позивача не заперечував щодо задоволення заяви відповідача.
Розглянувши заяву про роз'яснення судового рішення, суд дійшов висновку про її часткове задоволення з огляду на наступне.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані» задоволено повністю, а саме: визнано недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017 р. №171 про відхилення тендерної пропозиції переможця аукціону TOB «ІНТЕР КОНСТРАКШН КОМПАНІ» за специфікацією закупівлі по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ «Чемпіон» на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b та стягнуто з Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Констракшн Компані» судовий збір у розмірі 1 600,00 грн.
Відповідач звернувся з заявою про роз'яснення рішення суду від 17.08.2017р., в якій зазначає, що на підставі вказаного рішення суду, яке набрало законної сили 02.09.2017р., на засіданні тендерного комітету ЦБ ДЮСШ від 04.09.2017 було прийнято рішення, оформлене Протоколом №277, про скасування протоколу від 18.05.2017 р. №171.
Як вказує заявник, за умов скасування вказаного протоколу чинним залишається рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 12.05.2017р. №159 про визнання тендерної пропозиції TOB «Інтер Констракшн Компані» такою, що відповідає всім вимогам, та відповідно здійснено акцепт тендерної пропозиції переможця аукціону TOB «Інтер Констракшн Компані».
Проте, наслідками рішення тендерного комітету, оформленого протоколом №171 від 18.05.2017р., стало відхилення пропозицій всіх учасників торгів та розміщення в електронній системі закупівель ProZorro на відповідній сторінці тендеру за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-04-12-002349-b даних про відміну торгів, у зв'язку із відсутністю пропозицій.
Наявність зазначеного запису в електронній системі закупівель ProZorro про відміну торгів, навіть після винесення рішення суду, яким визнано недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017 р. №171, перешкоджає укладанню договору про закупівлю між ЦБ ДЮСШ і ТОВ "Інтер Констракшн Компані" та подальшого його фінансування органами Державного казначейства України з урахуванням положень ч.2 ст.7 ЗУ «Про публічні закупівлі», відповідно до яких: державна казначейська служба України вживає заходів з недопущення здійснення платежів з рахунка замовника згідно з узятим фінансовим зобов'язанням за договором про закупівлю у випадку відміни процедури закупівлі.
При цьому, незважаючи на скерований ЦБ ДЮСШ до державного підприємства "ПРОЗОРРО" лист № 187 від 04.09.2017р. щодо забезпечення розміщення інформації на відповідному офіційному сайті про переможця торгів ТОВ "Інтер Констракшн Компані", у зв'язку з відновленням чинності протоколу тендерного комітету від 12.05.2017р. №159, та укладання з ним договору про закупівлю, з технічних причин (невідомих замовнику) відповідна інформація, що необхідна для реалізації процедури закупівлі не розміщена.
Крім того, заявник вважає, що окремому роз'ясненню підлягає питання терміну дії відновленого у чинності протоколу тендерного комітету від 12.05.2017р. №159 з урахуванням прийняття судом рішення про скасування протоколу №171 від 18.05.2017р., яким була обмежена дія попереднього протоколу.
Отже, за вказаних вище підстав у заявника - ЦБ ДЮСШ, виникають суттєві ускладнення щодо фактичної реалізації процедури закупівлі по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ "Чемпіон" на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b в частині укладання договору про закупівлю з переможцем торгів ТОВ "Інтер Констракшн Компані" та подальшому отриманні коштів від органів Державного казначейства для фінансування робіт та проведення розрахунків із виконавцем.
При цьому, заявник зазначає, що у зв'язку набранням чинності Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII, з 01.08.2016р. передбачено принципово нову форму та спосіб проведення тендерів - через авторизований електронний майданчик та електронну систему закупівель.
Дана ситуація, за якою учасника було визнано переможцем торгів на підставі рішення суду про скасування протоколу тендерного комітету щодо відхилення учасника та подальшого прийняття рішення тендерним комітетом замовника про акцепт тендерної пропозиції учасника, є законодавчою колізією.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (Державна казначейська служба України):
- до здійснення оплати за договором про закупівлю перевіряє наявність договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі, які підтверджують проведення процедури закупівлі, за результатами якої укладено договір про закупівлю;
- вживає заходів з недопущення здійснення платежів з рахунка замовника згідно з узятим фінансовим зобов'язанням за договором про закупівлю у випадках:
- відсутності або невідповідності встановленим законодавством вимогам необхідних документів, передбачених абзацом другим цієї частини;
- відміни процедури закупівлі;
- набрання законної сили рішенням суду про визнання результатів процедури закупівлі недійсними;
- на період призупинення процедури закупівлі;
- наявності відповідного рішення органу оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Перевірка наявності документів, визначених в абзаці другому цієї частини, проводиться підрозділом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, який здійснює обслуговування замовника, шляхом перегляду документів, розміщених в електронній системі закупівель.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 38 Закону України «Про публічні закупівлі», за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени тендерного комітету замовника, уповноважена особа (особи), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.
Разом з цим, відповідно до положень ч. 6 ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.
При цьому, відповідно до положень ч. 1 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю.
Враховуючи викладені положення законодавства та той й факт, що в електронній системі закупівель ProZorro на відповідній сторінці тендеру було розміщено дані про відміну торгів у зв'язку із відсутністю пропозицій, у замовника торгів ЦБ ДЮСШ наразі немає технічної можливості вчинити передбачені ст.28, 32 Закону України «Про публічні закупівлі» дії, спрямовані на укладання з переможцем торгів ТОВ "Інтер Констракшн Компані" договору про закупівлю та його подальше фінансування відповідно до положень чинного законодавства.
Таким чином, за наявності чинного та законного рішення суду про визнання недійсним рішення тендерного комітету, оформленого протоколом, скасування цього рішення самим тендерним комітетом шляхом прийняття нового рішення на підставі рішення суду, замовник торгів фактично в даній ситуації не має можливості виконати його, оскільки в електронній системі закупівель ProZorro не передбачено механізм заміни/зміни інформації про визнання торгів такими, що відбулись, на підставі рішення суду.
Разом з цим, ДП "ПРОЗОРРО" має технічну можливість розміщення відповідної інформації на офіційному сайті, яка згідно з ухвалою суду про роз'яснення рішення може бути врахована органами Державної казначейської служби при забезпеченні фінансування за укладеним договором між замовником та переможцем торгів.
Отже, з огляду на наведені вище обставини заявник просить суд роз'яснити, що згідно рішення Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. по справі № 910/12770/17, у зв'язку з визнанням судом недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017р. №171 про відхилення тендерної пропозиції TOB "Інтер Констракшн Компані", та прийняттям рішення тендерного комітету, оформленого Протоколом від 12.05.2017р. №159, закупівля по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ "Чемпіон" на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b є такою, що відбулась відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі».
Відновлений у чинності протокол тендерного комітету від 12.05.2017р. №159 з урахуванням прийняття судом рішення про скасування протоколу №171 від 18.05.2017р., яким і була обмежена дія попереднього протоколу, є дійсним для усіх учасників процедури закупівлі у визначений ч.2 ст.32 Закону України «Про публічні закупівлі» строк з моменту винесення цієї ухвали.
Визначити, що порядок виконання рішення суду в частині реалізації протоколу тендерного комітету ЦБ ДЮСШ від 12.05.2017р. №159 є наступним.
На підставі Постанови КМУ № 166 від 24 лютого 2016 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків» та Листа Мінекономрозвитку від 07.02.2017 № 3302-06/3810-03 «Щодо електронної системи закупівель» відповідальна особа за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу - ДП "ПРОЗОРРО" вживає заходів щодо розміщення на офіційному сайті електронної системи закупівель відповідної інформації про проведення торгів, переможця торгів та повідомлення про намір укласти договір з переможцем торгів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник торгів вживає заходів щодо оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір з переможцем торгів та надсилання його переможцю.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, вживає заходів щодо здійснення оплати за договором про закупівлю.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 89 Господарського процесуального кодексу України подання заяви про роз'яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Заява про роз'яснення рішення суду розглядається протягом десяти днів. Неявка осіб, які брали участь у справі, і (або) державного виконавця не перешкоджає розгляду питання про роз'яснення рішення суду.
Роз'яснення рішення, ухвали - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта.
Таким чином, роз'яснення судового рішення - це викладення судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі, не вносячи при цьому змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду.
Пунктом 17 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 6 «Про судове рішення» передбачено, що здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення.
При цьому, роз'яснюючи рішення, ухвалу, господарський суд не вправі змінювати зміст рішення відомостей, викладених у рішенні відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, у вирішенні питання про межі, в яких суд вправі діяти, надаючи роз'яснення рішення, ухвали, слід виходити з приписів ст. ст. 84, 86 Господарського процесуального кодексу України щодо змісту рішення, ухвали.
Зокрема, відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду ухвалюється іменем України і складається із вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин, при цьому у мотивувальній частині вказуються обставини справи, встановлені господарським судом; причини виникнення спору; докази, на підставі яких прийнято рішення; зміст письмової угоди сторін, якщо її досягнуто; доводи, за якими господарський суд відхилив клопотання і докази сторін, їх пропозиції щодо умов договору або угоди сторін; законодавство, яким господарський суд керувався, приймаючи рішення; обґрунтування відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду.
Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення.
Таким чином, з огляду на предмет і підстави позову, з яких було внесено рішення Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі № 910/12770/17, суд вважає за можливе роз'яснити відносно визнання недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017р. №171 про відхилення тендерної пропозиції TOB «Інтер Констракшн Компані» та відповідних наслідків визнання такого рішення недійсним.
Водночас, суд відмовляє в частині визначення порядку виконання рішення суду щодо реалізації протоколу тендерного комітету ЦБ ДЮСШ від 12.05.2017р. №159, оскільки такі вимоги заявника суперечать приписам ст.ст. 84, 89 ГПК України.
Також, не підлягає задоволення вимога заявника про виправлення допущеної в резолютивній частині рішення Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. по справі №910/12770/17 описки в частині найменування позивача, оскільки зазначену описку виправлено судом ухвалою від 12.09.2017р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 89 Господарського процесуального кодексу України, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ЦБ ДЮСШ) про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. у справі №910/12770/17 задовольнити частково.
2. Роз'яснити, що у зв'язку з визнанням рішенням Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. по справі №910/12770/17 недійсним рішення тендерного комітету Централізованої бухгалтерії дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оформлене протоколом від 18.05.2017 №171 про відхилення тендерної пропозиції TOB «Інтер Констракшн Компані», вважається відновленим рішення тендерного комітету, оформлене Протоколом від 12.05.2017р. №159, закупівля по КЕКВ 3132 за кодом CPV за ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Капітальний ремонт футбольних полів КДЮСШ "Чемпіон" на вул. Вербицького, 23) ідентифікатор закупівлі UA-2017-04-12-002349-b, яким визнано переможцем TOB «Інтер Констракшн Компані», а тендерну пропозицію такою, що відповідає всім вимогам та закупівлю такою, що відбулась відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі». Відновлений у чинності протокол тендерного комітету від 12.05.2017р. №159 з урахуванням прийняття судом рішення про скасування протоколу №171 від 18.05.2017р., яким була обмежена дія попереднього протоколу, є дійсним для усіх учасників процедури закупівлі у визначений ч. 2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» строк.
3. В іншій частині вимог відмовити.
Суддя А.І. Привалов