Ухвала суду № 69169296, 26.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2017
Номер справи
607/3122/17
Номер документу
69169296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/9026/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Запотічного І.І., Кузьмича С.М.

при секретарі судового засідання: Керод Х.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області 19.06.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зобовязання відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за віком, починаючи з 16.12.2016 року з урахування заробітної плати отриманої за час роботи у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» за період 1995-1999 роки відповідно до архівної довідки від 01.11.2016 року № 1279/26-3.02 із врахуванням розбіжностей, зафіксованих в акті про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії №115 від 25.01.2017 року та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що з 16.12.2016 року Тернопільським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області йому призначено пенсію за віком, при визначенні розміру якої відповідачем не взято до уваги відомості про заробітну плату, яку він одержував під час роботи у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» на протязі 1995-1999 років, мотивуючи це наявністю розбіжностей, виявлених під час перевірки наданої ним архівної довідки про заробітну плату та особових рахунків по нарахуванню заробітної плати ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів». Оскільки для перерахунку пенсії ним подано всі необхідні документи, зокрема архівну довідку, видану архівним відділом Тернопільської міської ради та копії розрахункових листів про нарахування заробітної плати, вважає дії відповідача щодо не включення для обчислення пенсії заробітної плати згідно поданої ним довідки протиправними та такими, що порушують його законні права на отримання належних йому сум пенсії. Просив позов задоволити.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області 19.06.2017 року адміністративний позов задоволено. Зобовязано Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 16.12.2016 року з врахуванням сум заробітної плати, отриманої ним за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року під час роботи на посаді начальника цеху №1 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» згідно архівної довідки № 1279/26-3.02, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради 10.11.2016 року із врахуванням розбіжностей, зафіксованих у акті №115 від 25.01.2017 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії.

Постанову суду першої інстанції оскаржило Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області і з 16.12.2016 року йому призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Після призначення пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив провести перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати отриманої ним за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року. До вказаної заяви позивачем долучено архівну довідку №1279/26-3.02 від 10.11.2016 року, видану архівним відділом Тернопільської міської ради з відомостями про заробітну плату, яку він одержував працюючи у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» на протязі 1995-1999 років.

Однак, листом №1865/05 від 01.02.2017 року Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовило позивачу у перерахунку призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати за пять років до липня 2000 року, згідно поданої архівної довідки, з посиланням на виявлені розбіжності, зафіксовані у акті про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії №115 від 25.01.2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року -за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Як вбачається з повідомлення Тернопільського обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області №1108/04 від 20.01.2017 року страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років 7 місяців 27 днів, пенсію обчислено із заробітної плати за періоди роботи після 01.07.2000 року по 30.11.2016 року.

Згідно архівної довідки №1279/26-3.02, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради 10.11.2016 року позивач в період з 1995 по 1999 рік працював у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» на посаді начальника цеху №1 і йому нараховувалась відповідна заробітна плата.

З акту 115 від 25.01.2017 «Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії», відділом контрольно-перевірочної роботи Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснено перевірку особових рахунків по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії позивач за період з 01.01.1995 року по 31.12.1992 року, в ході якої виявлено, що в заробіток для обчислення пенсії позивача включені всі суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків за 1995-1999 роки без врахування сум заборгованості по заробітній платі та сум доходу, з яких не були утримані страхові внески. Із даним актом позивач повністю згоден.

Відповідно до п.п.3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2012 за № 895/25672 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно п. 2.10. Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату(дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

За таких обставин, судова колегія апеляційного суду приходить до переконання, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку призначеної пенсії за віком із врахуванням сум заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 під час роботи на посаді начальника цеху №1 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року згідно архівної довідки № 1279/26-3.02, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради 10.11.2016 року із врахуванням розбіжностей зафіксованих у акті № 115 від 25.01.2017 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області 19.06.2017 року у справі №607/3122/17 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст судового рішення виготовлено 27.09.2017 року