
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14750/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
27 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдінг центр» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2015 року №0027701501,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить (з урахуванням заяви пор зміну (збільшення розміру) позовних вимог від 06.08.2015 року):
- визнати дії державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови у прийнятті надісланої 17.06.2015 товариством з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» в електронній формі податкової декларації з ПДВ за травень 2015 року з додатками, а саме: додатком №1, додатком №5 до декларації з ПДВ за травень 2015 року, протиправними;
- визнати протиправною відмову державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у прийнятті надісланої 17.06.2015 товариством з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» в електронній формі податкової декларації з ПДВ за травень 2015 року з додатками, а саме: додатком №1, додатком №5 до декларації з ПДВ за травень 2015 року, оформлену листом від 26.06.2015 №14692/10/26-53-11-02-08;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2015 №0027701501 з податку на додану вартість на суму 170,00 грн. (за штрафними санкціями), виданого державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 липня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Між товариством з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» та державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві укладено договір про визнання електронних документів від 06.03.2015 №060320151, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
На підставі вказаного договору товариством з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» засобами електронного зв'язку 17.06.2015 подано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року з додатками №1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» за травень 2015 року та №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за травень 2015 року, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією квитанції №1.
Крім того, згідно з наявною у матеріалах справи квитанцією №2, вказану податкову декларацію було доставлено до державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві та прийнято останню 17.06.2015.
У той же час, листом від 26.06.2015 №14692/10/26-53-11-02-08 державна податкова інспекція у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повідомила товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» про те, що надіслана ним податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2015 року не відповідає вимогам наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13), а саме: у заголовній частині декларації (поле 6) вказана недостовірна інформація (відповідно до реєстраційних даних).
Також, державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» за травень 2015 року, за результатами якої встановлено, що товариством не було подано податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року (граничний термін подання - 20.06.2015), внаслідок чого передбачена відповідальність положеннями пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.
На підставі викладеного, державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 08.07.2015 №6073-26-53-15-01/38060684 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.07.2015 №0027701501, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 170,00 грн.
Вважаючи вказані дії з неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року та податкове повідомлення-рішення від 27.07.2015 №0027701501 протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
У відповідності до пункт 5 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку №233З метою подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку платник податків: отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці; отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів (додаток 1), безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів (додаток 2) для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.
Додатком 1 до Інструкції №233 затверджено примірний договір про визнання електронних документів, згідно пункту 6.4 якого орган ДПС має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання Платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником місця реєстрації.
Отже, підставами для розірвання договору про визнання електронних документів органом ДПС в односторонньому порядку є:
1) ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих;
2) зміна платником податків місця реєстрації.
Пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України передбачено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У відповідності до п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Згідно ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №755), місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України, що передбачено ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 №755-IV.
Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 №755-IV передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
У відповідності до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п.48.1-48.4 ст.48 Податкового кодексу України, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Колегія суддів вказує, що в матеріалах справи відсутні докази розірвання договору про визнання електронних документів від 06.03.2015 року №060320151, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр».
Копія довідки про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків від 18.06.2015 року №1121ДПІ/26-53-07-03 не є свідченням розірвання такого договору, враховуючи, що така довідка складена вже після направлення позивачем засобами електронного зв'язку податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року з додатками.
Згідно листа від 26.06.2015 №14692/10/26-53-11-02-08, Державна податкова інспекція у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» про те, що надіслана ним податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2015 року не відповідає вимогам наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13), а саме: у заголовній частині декларації (поле 6) вказана недостовірна інформація (відповідно до реєстраційних даних).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» є: 02094, місто Київ, вулиця Попудренка, 42, кабінет №6, яка відповідає місцезнаходженню позивача, вказаного ним у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року. Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдінг Центр» станом на момент виникнення спірних правовідносин не змінювало власного місцезнаходження.
Таким чином, суд першої інстанції вірно вказав на відсутність причин неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року з додатками, викладені у листі від 26.06.2015 №14692/10/26-53-11-02-08.
З огляду на викладене, дії податкового органу щодо відмови у прийнятті надісланої 17.06.2015 року позивачем в електронній формі податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року з додатками, а саме: додатком №1 Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» за травень 2015 року та додатком №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до декларації з ПДВ за травень 2015 року з підстав, зазначених у листі від 26.06.2015 року №14692/10/26-53-11-02-08, є протиправними.
Крім того, колегією суддів вбачається відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), відсутні.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Отже, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи, що ухвалою суду від 11 вересня 2017 року відстрочено сплату судового збору до вирішення справи по суті, судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 160 грн. 78 коп. підлягає стягненню з апелянта на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 липня 2017 року залишити без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (адреса: 02094,м.Київ, бульвар Верховної Ради, буд.24Б) до Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів до бюджету: 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 160 (сто шістдесят) грн. 78 коп.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Шелест С.Б.
Глущенко Я.Б.