Постанова № 69168399, 22.09.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2017
Номер справи
823/439/17
Номер документу
69168399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2017 року справа № 823/439/17

м. Черкаси

15 год. 21 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання - Мельниковій О.М.,

за участю: прокурора Синецької О.Ю. - за посвідченням, представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_2 - за посадою, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області до Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» про визнання незаконним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Золотоніська місцева прокуратура в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області (далі-позивач) з вищезазначеним позовом до Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення сесії Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 16.12.2016 № 16-2/VII «Про розгляд листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області»;

- зобовязати Вознесенську сільську раду Золотоніського району Черкаської області забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальні громади Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області обєкт житлового фонду - гуртожиток, що знаходиться за адресою: вул. Заводська, 8, с. Пальміра, Золотоніський район, Черкаська область.

Ухвалою суду від 19.07.2017 до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено - товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод».

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що всупереч вимогам пункту 1 статті 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статті 8 Закону України «Про приватизацію житлового фонду», приписів Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» відповідачем не прийнято до комунальної власності із державної власності гуртожиток що знаходиться за адресою: вул. Заводська, 8, с. Пальміра, Золотоніський район, Черкаська область, який перебуває на балансі товариства з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» визнаного банкрутом згідно із постановою господарського суду Полтавської області від 20.06.2016 у справі №917/887/16. При цьому, станом на час звернення до суду із відповідним позовом вказаний гуртожиток залишається не переданими до комунальної власності Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, що стало причиною звернення до суду із відповідним позовом.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, мотивуючи свою позицію тим, що у всіх рішеннях Вознесенської сільської ради на звернення Фонду державного майна щодо необхідності прийняття на баланс гуртожитку, вказувало на вкрай незадовільний технічний стан будівлі гуртожитку. Зазначив також, що третя особа, не здійснювала ніяких дій щодо належної підготовки гуртожитку для передачі, а саме інженерні будівлі аварійні та потребують капітального ремонту, що і стало підставою для прийняття Вознесенською сільською радою Золотоніського району Черкаської області оскаржуваного рішення № 16-2/VII «Про розгляд листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області», яким остання утрималась від прийняття гуртожитку, що знаходиться за адресою: вул. Заводська 8 с. Пальміра Золотоніський район Черкаська область до комунальної власності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» у судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив.

Заслухавши пояснення та доводи прокурора, представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено таке.

Постановою господарського суду Полтавської області від 20.06.2016 у справі №917/887/16 товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

Згідно з даними Єдиного реєстру обєктів державної власності, який формується та ведеться Фондом державного майна України відповідно до положень Закону України «Про правління обєктами державної власності», Закону України «Про Фонд державного майна України», постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 № 467 «Про затвердження Положення про Єдиний реєстр об'єктів державної власності», станом на час розгляду справи балансоутримувачем державного майна - гуртожитку, що знаходиться за адресою: вул. Заводська 8 с. Пальміра Золотоніський район Черкаська область є товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод».

Постановою господарського суду Полтавської області від 20.06.2016 у справі №917/887/16 товариство з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

Листом від 23.11.2016 № 05-01-5983 регіональне відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області звернулось до Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо необхідності розгляду питання стосовно прийняття зазначеного вище гуртожитку з державної власності у комунальну власність територіальної громади Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області відповідно до Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності».

Розглянувши вказаний лист регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області від 23.11.2016 № 05-01-5983, Вознесенська сільська рада Золотоніського району Черкаської області 16.12.2016 прийняла рішення № 16-2VII «Про розгляд листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області», яким утрималась від прийняття гуртожитку, що знаходиться за адресою: вул. Заводська 8 с. Пальміра Золотоніський район Черкаська область до комунальної власності, у звязку з вкрай незадовільним технічним станом, застарілою системою життєзабезпечення, відсутністю виробничої діяльності, потреби громади у користування гуртожитком та відсутності у 2016 році та у наступному році коштів на фінансування по даному обєкту.

Таким чином, оскільки вказаний гуртожиток не прийнятий до комунальної власності територіальної громади Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, Золотоніська місцева прокуратура звернулася до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області до Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.

Суд бере до уваги, що в силу положень статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Відповідно до частини 3 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з такого.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992, Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих та підзаконних нормативних актів.

Згідно із частиною 9 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482-ХІІ від 19.06.1992, у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-ХІІ усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Частиною 13 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в чинній редакції також передбачено, що у разі ліквідації підприємства - банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий (ліквідатор) передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законодавством.

Частиною 3 статті 4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 № 147/98-ВР визначено, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.

Згідно із частиною 1 статті 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

Відповідно до частини 5 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 статті 7 зазначеного Закону встановлено, що право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

В силу положень частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. З огляду на викладене, право комунальної власності на гуртожитки виникає з дня його державної реєстрації.

Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій визначено Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 (надалі - Положення № 891).

Відповідно до пунктів 2, 3 Положення № 891 передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки.

Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.

Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Згідно із пунктом 8 Положення № 891 передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.

У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Крім того, норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнавання його банкрутом» передбачають обов'язкове передання об'єктів житлового фонду, виявлених під час ліквідаційної процедури, до комунальної власності територіальних громад. При цьому, таке передання є безумовним, тобто відбувається без жодних додаткових умов.

Таким чином, закон визначив обовязок ліквідатора передати, а орган місцевого самоврядування прийняти у комунальну власність обєкти житлового фонду.

У звязку із вищевикладеним, посилання представника відповідача на те, що у Вознесенської сільської ради відсутній обовязок приймати на баланс будівлю гуртожитку у вкрай незадовільному технічному стані не приймається судом до уваги, з огляду на вищезазначене.

Оскільки гуртожиток, що знаходиться за адресою: вул. Заводська 8 в с. Пальміра Золотоніського району Черкаської області, який відносяться до обєктів житлового фонду, ліквідатор товариства з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» зобовязаний передати, а Вознесенська сільська рада Золотоніського району Черкаської області прийняти у власність територіальної громади с. Вознесенськ Золотоніського району Черкаської області.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

В силу положень частин 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 51 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.

В ході розгляду справи підтверджено, що всупереч вимогам частини 5 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», пункту 9 Положення № 891 у строк, визначений відповідною Програмою, акти приймання-передачі в комунальну власність не складено, право комунальної власності на гуртожиток не зареєстровано, а відтак він не прийнятий до комунальної власності.

В силу вимог частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Вознесенська сільська рада Золотоніського району Черкаської області є саме тим суб'єктом, який повинен прийняти до комунальної власності спірний гуртожиток.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідачем не надано достатніх доказів на підтвердження правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено обґрунтованість своїх вимог та обставини, які стали підставою для звернення до суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 14, 86, 94, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 16.12.2016 № 16-2/VII «Про розгляд листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області».

Зобовязати Вознесенську сільську раду Золотоніського району Черкаської області забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області обєкт житлового фонду - гуртожиток, що знаходиться за адресою: вул. Заводська, 8, с. Пальміра, Золотоніський район, Черкаська область, що перебуває на балансі товариства з додатковою відповідальністю «Пальмірський цукровий завод» (ідентифікаційний код - 00373497).

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.А. Рідзель

Постанова складена у повному обсязі 27.09.2017.