Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"27" вересня 2017 р. № 820/3742/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Попова А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп" до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати відмову ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області відділ у м. Харкові, викладену у ОСОБА_1 від 01.08.2017р. №19-20-0.23,08-1359/116-17.
2. Зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", викладену у ОСОБА_1 від 07.07.2017 р. б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ на значення коду КЦВЗ.
3. Стягнути з ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області (61022, Харківська область, місто Харків, Дзержинський район, ОСОБА_2, 1-Й ПІД'ЇЗД, 6,7 ПОВЕРХ, будинок 5, ідентифікаційний код 39792822) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп" (4 9000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Бабушкінський район, вул. Шолом-Алейхема, будинок 5, ідентифікаційний код 36573376, р/р 2600930537201, МФО 305749 в ПАТ ОСОБА_3 Дніпро м. Київ) у розмірі 3 200,00 грн. (три тисячі двісті гривень 00 копійок).
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є власником нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Вишнева, 40, на підставі Договору купівлі-продажу нерухомого майна від 01.10.2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за №637. ТОВ "АВ інвест груп", отримав Витяг ГУ Держгеокадастру у Харківській області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.04.2017 р., в якому в графі "цільове призначення земельної ділянки" було зазначено "у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації цільового призначення земель".
07.07.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою в якій просив розглянути можливість внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ (1.10.5 підприємств іншої промисловості) на значення коду КВЦПЗ.
08.08.2017 року позивачем було отримано ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області № 19-20-0.23,08-1359/116-17 від 01.08.2017 року.
Позивач з зазначеним листом ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області 19-20-0.23,08-1359/116-17 від 01.08.2017 року не погоджується, вважає його інформативним, а заяву викладену у ОСОБА_1 від 07.07.2017 р. б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ на значення коду КЦВЗ та такою, що підлягає повторному розгляду.
Представники позивача в судове засідання зявилися, позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Таким чином, суд вважає, що відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання, його відсутність в судовому засідання не перешкоджає розгляду справи, слід розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп" є власником нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Вишнева, 40, на підставі Договору купівлі-продажу нерухомого майна від 01.10.2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за №637.
Рішенням сесії Харківської міської ради від 22.02.2017 року «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» було розглянуто клопотання ТОВ "АВ інвест груп" щодо надання дозволу на оформлення договору оренди на земельну ділянку площею 1,4468 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Вишнева, 40 (кадастровий номер 6310136900:02:005:0046).
Відповідно до пункту 7 Додатку 4 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 22.02.2017 № 559/17 було встановлено, що «7. Товариство з обмеженою відповідальністю «АВ ОСОБА_5»: Надати товариству з обмеженою відповідальністю «АВ ОСОБА_5» в оренду строком до 01.03.2022 року земельну ділянку площею 1,4468 га (кадастровий номер 6310136900:02:005:004 6) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що належить територіальній громаді м. Харкова для експлуатації та обслуговування виробничих та допоміжних будівель і приміщень по вул. Вишневій, 40 (Слобідський район).
Підпункт 1.3. та 1.4. пункта 1 додатку 2 до рішення 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.10.2012 року № 896/12 визнати таким, що втратив чинність.
Пункт 39 додатку 3 до рішення 22 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 27.02.2013 року № 1036/13 визнати таким, що втратив чинність.».
В процесі підготовки технічної документації на зазначену земельну ділянку позивач - ТОВ "АВ інвест груп" , отримав Витяг ГУ Держгеокадастру у Харківській області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.04.2017 р., в якому в графі "цільове призначення земельної ділянки" було зазначено "у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації цільового призначення земель".
Також судом встановлено, що 07.07.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою в якій просив розглянути можливість внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ (1.10.5 підприємств іншої промисловості) на значення коду КВЦПЗ.
08.08.2017 року позивачем було отримано ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області № 19-20-0.23,08-1359/116-17 від 01.08.2017 року в якому зазначалось, що «Згідно з пунктом 5 положення про Відділ у м. Харкові ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженим наказом ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у харківській області від 04.01.2017 року № 3, Відділ відповідно до покладених на нього завдань надає адміністративні послуги згідно із законом у відповідній сфері. Відповідно до Закону України від 07.01.2011 року №3613-Чі "Про Державний земельний кадастр" та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" Відділ надає зокрема адміністративну послугу: внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін про них) про земельну ділянку. Відповідно до ст. 116 вказаного порядку передбачається, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін про них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги. Згідно зі ст. 118 цього Порядку внесення до Поземельної книги відомостей (змін про них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання). В свою чергу, ст.. 121 вищевказаного порядку встановлено, зокрема, що для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові подаються: 1) заява за формою згідно з додатком 12 цього порядку; 2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії); 3) електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Суд зазначає, що за приписами абз.1 ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ( ч.2 ст.116 ЗК України) .
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом ( ч.3 ст.116 ЗК України).
Згідно з ч.1 ст. 117 ЗК України, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного Кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно з п. 2 Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 року «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», встановлюється, що «Голові республіканського комітету по земельних ресурсах автономної Республіки Крим, начальникам головних управлінь Держкомзему в областях, містах Києві та Севастополі, керівникам підприємств, що належать до сфери управління Держкомзему забезпечити використання Класифікації видів цивільного призначення земель при веденні державного земельного кадастру та державного реєстру земель, функціонуванні автоматизованої системи державного земельного кадастру»
Суд наголошує, що у звязку з прийняттям 25.11.2016 року порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (який приведено у відповідність до Класифікації видів цивільного призначення земель), з 01.01.2017 року земельні ділянки, в відомостях про які цільове призначення встановлено з кодом УКЦВЗ, мають бути приведені у відповідність до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), а саме змінено значення коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ.
Згідно ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільського господарства;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
г) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики. Оборони та іншого призначення.
Пунктом 117 Порядку ведення Державного земельного кадастру встановлено, що відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього порядку відкрито Поземельну книгу.
Згідно зі ст. 118 цього Порядку внесення до Поземельної книги відомостей (змін про них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання)."
Частиною 2 (п. б) ст. 21, ч. 4 ст. 2 6 Закону України "Про державний земельний кадастр" встановлено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок до Державного земельного кадастру щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки.
Для внесення змін до відомостей Поземельної книги ... заявник подає до органу ,який здійснює ведення Поземельної книги: .... оригінали документації із землеустрою, технічної документації з оцінки земель, які згідно з цим Законом є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, що згідно з цим законом не потребує розроблення проекту землеустрою щодо підведення земельної ділянки).
Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру станом на 18.01.2017 р. в відомостях про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046 було зазначено: цільове призначення 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, тобто було зазначено код за КВЦПЗ.
Станом на 09.06.2017 р. в Інформації Державного земельного кадастру в відомостях про земельну ділянку (копія додається до позову) кадастровий номер 6310136900:02:005:0046 вже було зазначено інше цільове призначення: 1.10.5.
Суд зазначає, що код 1.10.5 підприємств іншої промисловості, який визначено за УКЦВЗ, знаходиться в межах розділу 1.10. Промисловості, а код 11.02 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за КВЦПЗ, знаходиться в межах розділу Землі промисловості.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту листа ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області 19-20-0.23,08-1359/116-17 від 01.08.2017 року вбачається, що фактично заява позивача по суті не розглядалася, мотивованої відповіді із зазначенням підстав передбачених відповідними нормами законодавства для відмови в задоволенні чи задоволення заяви щодо можливості внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ (1.10.5 підприємств іншої промисловості) на значення коду КВЦПЗ відповідачем надано не було.
Таким чином, фактична та юридична сторони обставин справи указують на те, що відповідач своїм листом № 19-20-0.23,08-1359/116-17 від 01.08.2017 року не вирішив питання ТОВ "АВ інвест груп" щодо можливості внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ (1.10.5 підприємств іншої промисловості) на значення коду КВЦПЗ, оскільки даний лист не мітить ознак рішення, а містить лише повідомлення про певні обставини, що є порушенням чинного законодавства України, отже дає правові підстави суду вважати таку бездіяльність протиправною.
Суд зазначає, що відповідно до ст.162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.
Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006 року, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів ч. 1 ст.244-2 КАС України (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" №192-VIII від 12.02.2015 року) висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Частиною 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи наведене, з огляду на протиправну бездіяльність відповідача та те що позовні вимоги викладені таким чином, що не дають змогу захистити правові інтереси позивача в повній мірі, суд дійшов висновку, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області щодо не розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", викладеної у листі від 07.07.2017 року б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046.
Щодо вимога позивача повторно розглянути Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", викладену у ОСОБА_1 від 07.07.2017 р. б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046 суд дійшов висновку, що зазначена вимога підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області від 01.08.2017р. №19-20-0.23,08-1359/116-17 зазначена заява по суті розглянута не була.
Відносно вимоги позивача щодо визнання протиправною та скасування відмови ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області відділу у м. Харкові, викладеної у ОСОБА_1 від 01.08.2017р. №19-20-0.23,08-1359/116-17 не підлягає задоволенню, оскільки зазначений лист сам по собі не є відмовою у внесенні змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046, а саме змінити значення коду УКЦВЗ на значення коду КЦВЗ, містить лише нормативне повідомлення.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп" до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії задовльнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області щодо не розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", викладеної у листі від 07.07.2017 року б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп", викладену у листі від 07.07.2017 року б/н про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 6310136900:02:005:0046.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ інвест груп" сплачений судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2017 року.
Суддя Спірідонов М.О.