
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2017 р. № 820/3244/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Шаталової Н.В.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа - Київський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправним рішення (висновок) Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 03.07.2017 про припинення провадження за заявами громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянства України за територіальним походженням та скасування рішення (висновок) Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 03.07.2017 про припинення провадження за заявами громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянства України за територіальним походженням; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області прийняти рішення за результатами розгляду заяви громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянства України за територіальним походженням від 04.04.2017 з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо не оформлення набуття її неповнолітніми дітьми громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 є протиправними та такими, що порушують права та інтереси позивача.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що в даному випадку міграційна служба діяла у відповідності до діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою ОСОБА_5.
31 травня 2006 року рішенням ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області позивача було документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії ОД №77/2006 та зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_5.
04.08.2003 та 09.09.2012 року у ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн, громадянки ОСОБА_8 Республіки ОСОБА_5 на території України народилися діти ОСОБА_6 Линь та ОСОБА_6 ОСОБА_7
Так, 04.04.2017 позивач, звернувся до Київського районного відділу у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області з заявами про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням її малолітніх дітей ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3.
06.04.2017, матеріали справи про набуття обох дітей громадянства України за територіальним походженням було направлено до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області.
16.07.2017 листом ГУ ДМС України в Харківській області №03/3-16161 від 14.07.2017 позивача було повідомлено, що розгляд заяви громадянки ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн про оформлення набуття громадянства України її неповнолітніми дітьми, припинено рішенням ГУ ДМС в Харківській області від 03.07.2017, у звязку із тим, що дозвіл на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне проживання в Україні вказаної іноземної громадянки ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_6, було здійснено усупереч Закону України «Про імміграцію» у звязку з чим дозвіл на імміграцію в Україну підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III.
За змістом частини третьої статті 8 Закону України "Про громадянство України" дитина, яка народилася на території України, після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників.
З метою організації виконання Закону України "Про громадянство України" Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок № 215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до п. 3 Порядку №215, заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.
Згідно п. 43 Порядку № 215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням дитиною, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем (частина третя статті 8 Закону), один із батьків дитини або інший законний представник подає документи, передбачені підпунктами "а" - "г" пункту 39 цього Порядку, а також копію свідоцтва про народження дитини.
П. 92. Порядку № 215 встановлено, що органи міграційної служби приймають рішення про оформлення набуття громадянства України в тому числі за територіальним походженням.
Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі. (п. 93 Порядку № 215)
Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Під час перевірки документів щодо поновлення особи у громадянстві України, крім перевірки відповідності оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі також перевіряє у межах своєї компетенції відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається. Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України. (п. 94 Порядку № 215)
Згідно п. 95 Порядку № 215 рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником.
Аналіз зазначених норм порядку свідчить, що, саме відповідач перевіряє відповідність оформлення документів щодо оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням, підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон (ч. 3 ст. 8 Закону України "Про громадянство України") пов'язує набуття особою громадянства України та приймає рішення щодо оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням або відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України. Підставою для прийняття рішення про припинення провадження за такою заявою є сукупність визначених порядком фактичних обставин : а) встановлення подання заявником документів, що не оформлені відповідно до вимог законодавства України; б) повернення документів заявнику з наданням часу для усунення недоліків; в) заявник не усуває недоліки та не подає документи повторно.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_6 Линь, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві, ІНФОРМАЦІЯ_3, народились на території України, що підтверджується свідоцтвом про народження та витягом із Держаного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (а.с. 19-22), позивачка є матірю дітей, та відповідно до чинного законодавства її законним представником.
Позивач через Київський районний відділ у м. Харкові ГУ ДМС України подав до відповідача заяву про оформлення набуття її дітьми громадянства України за територіальним походженням, оскільки вони народились на території України 04.08.2003 та 09.09.2012, додавши до неї усі необхідні документи, фотографії, квитанції, перелік яких передбачено п. 43 Порядку, що підтверджується листами № 15/4068 від 13.04.2017 та № 15/4067 від 13.04.2017, які містяться в матеріалах справи.
Суд звертає увагу, що у рішенні, оформленому висновком від 03.07.2017 про припинення провадження за заявами ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн не зазначено, що документи щодо оформлення набуття дитиною позивача громадянства України за територіальним походженням були оформлені неналежним чином, заявнику було надано строк для усунення недоліків та заявником не було усунуто недоліки або повторно не подано документи.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано умов та процедури визначеної Порядком № 251, які є підставою для прийняття рішення про припинення провадження за заявою про оформлення громадянства України.
Посилання позивача, що згідно інформації ГУДМСУ в Одеській області дозвіл на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне проживання в Україні позивача було здійснено всупереч Закону України « Про імміграцію» у звязку з чим дозвіл на імміграцію підлягає скасуванню, суд не приймає до уваги, оскільки до суду не подано доказів, що на момент прийняття оскаржуваного рішення вказаний дозвіл на імміграцію в Україну громадянки ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн був скасований. З письмових пояснень відповідача та пояснень представника відповідача в судовому засіданні судом встановлено, що станом на 26.09.2017 рішення про скасування дозволу на імміграцію не прийнято.
При цьому суд зазначає, що з огляду на приписи Порядку № 251 якщо під час перевірки встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України, а не припинення провадження за заявою.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову в позов частині скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 03 липня 2017 року про припинення провадження за заявою ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн .
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області за заявою ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_6, про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми громадянства України за територіальним походженням від 04.04.2017 прийняти відповідне рішення, а саме: зареєструвати ОСОБА_6 Линь 04.08.2003 р. н. та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_7, на підставі ч. 3 ст. 8 Закону України "Про громадянство" громадянином України за територіальним походженням, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Питання щодо прийняття рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві 09.09.2012 р.н, на підставі ч. 3 ст. 8 Закону України "Про громадянство" громадянином України за територіальним походженням віднесено виключно до компетенції Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та не входить до компетенції суду.
Судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур (частина перша статті 124 Конституції України, частина друга статті 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Суд є конституційно визначеним державним інститутом, який правомочний захищати права і свободи людини і громадянина, завданням якого є здійснення правосуддя, забезпечення права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України (стаття 55, розділ VIII Конституції України, стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Судовий захист вважається найбільш дієвою гарантією відновлення порушених прав і свобод людини і громадянина.
Наведені та інші положення КАС України дають підстави вийти за межі позовних вимог заявлених позивачем, а саме шляхом зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області розглянути заяву ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_6 про оформлення набуття її дітей громадянства України за територіальним походженням.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа - Київський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення у формі висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 03.07.2017 про припинення провадження за заявами громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянства України за територіальним походженням.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути заяву громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття її неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 Линь ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 Ві ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянства України за територіальним походженням від 04.04.2017 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_4 Тхі Тху Хієн (м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1. гурт., код - НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ - 37764460).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 28 вересня 2017 року.
Суддя Д.А.Волошин