Постанова № 69168064, 26.09.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2017
Номер справи
819/1386/17
Номер документу
69168064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1386/17

26 вересня 2017 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №49175-13 від 30 червня 2017 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3Я.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі відповідач, ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просить податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року № 49175-13 визнати нечинним.

Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі. Зазначила, що середньоринкова вартість транспортного засобу визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженої Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального. Відтак, середньоринкова вартість автомобіля марки AUDI марки Q7, 2015 року випуску з обємом двигуна 2967 см. куб визначена за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня 2017 року виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в сумі 1004335,00 грн., тобто менше встановленої Кодексом 1200000,00 грн, а отже не є, відповідно до Податкового кодексу України, обєктом оподаткування. Додатково пояснила, що згідно п.4 ст.267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до п.п.2.1 п.2 ст.267 Податкового кодексу України, а ставка в сумі 6250,00 грн цим Кодексом взагалі не встановлена.

Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Пояснила, що щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного року), який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального. Відповідно до зазначеного Переліку, якій міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, автомобіль марки AUDI марки Q7, рік випуску (включно) до 2 років, обєм циліндрів двигуна 3,0, тип пального дизель - є обєктом оподаткування транспортним податком у 2017 році. Таким чином, за аналогією з п.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України та з враховуючи те, що з квітня 2017 року зазначений автомобіль вже не оподатковувався транспортним податком, контролюючий орган нарахував податкове зобовязання пропорційно кількості місяців: автомобіль Audi Q7, з ідентифікаційним номером WAUZZZ4LXFD029560 виготовлений у березня 2015 року, отже 2 роки з місяця випуску спливають у березні 2017 року. З огляду на те, що сума встановленого податкового зобовязання складає 6250,00 грн (25000 грн / 12 (базовий податковий (звітний) період) х 3 місяці = 6250 грн.З огляду на це, спірне податкове повідомлення-рішення винесене правомірно, з дотриманням норм чинного законодавства України.

Спірні правовідносини регулюються у відповідності до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (зі змінами) (надалі ПК України).

Законом України від 20 грудня 2016 року №1791-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (надалі Закон №1791) та Законом України від 21 грудня 2016 року №1797-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до статті 267 Кодексу «Транспортний податок», які набрали чинності з 1 січня 2017 року.

Судом встановлено, що позивачем у 2016 році придбано автомобіль марки AUDI марки Q7 2015 року випуску з обємом двигуна 2967 см. куб.

30 червня 2017 року ГУ ДФС у Тернопільській області винесене податкове повідомлення-рішення №49175-13, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб» у розмірі 6250,00 грн.

У відповідності до вимог п.п. п.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є обєктами оподаткування.

Пунктом 4 ст.267 ПК України передбачено, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

У відповідності до п.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 ПК України, за обєкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Згідно п.п.2.1 п.2 ст.267 ПК України, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального".

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального.

З огляду на зазначене вище, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, середньо- ринкова вартість яких станом на 1 січня 2017 року становить 1200000,00 грн (375 х 3200 грн (мінімальний розмір заробітної плати з 1 січня 2017 року, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).

У відповідності до п.14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року за №66, Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна та тип пального.

При прийнятті рішення по суті судом приймається до уваги поданий позивачем у справі розрахунок середньо ринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, проведений 17 серпня 2017 року відповідно до пункту 267.2 ст.267 ПК України, за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року. Вказаний розрахунок проведений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. У відповідності до цього розрахунку середньо ринкова вартість автомобіля Audi Q7, 2015 року випуску становить 1004335,00 грн.

З огляну на зазначене вище та з врахуванням п.п.2.1 п.2 ст.267 ПК України, при визначенні об'єкта оподаткування має враховуватися не тільки Перелік, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі, але і Методика визначення середньо- ринкової вартості легкових автомобілів.

Приймаючи рішення по суті, суд зазначає, що будь-які питання щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України, та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства. З огляду на це, позивачем розраховано та подано до суду розрахунок середньо ринкової вартості, проведений у відповідності до норм податкового законодавства України.

У відповідності до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, судом не здобуто, а відповідачем у розумінні ст.70 КАС України не надано до суду доказів, які б підтверджували обґрунтованість винесеного податкового повідомлення - рішення та обов'язок позивача сплачувати транспортний податок за придбаний автомобіль.

Суд враховує також позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні по справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції», у п. 110 якого визначено, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав для призначення податкових штрафів має саме податкове управління»

За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення.

У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь стороні, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області №49175-13 від 30 червня 2017 року.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Білецька, 1, код ЄДРПОУ 39403535) на користь ОСОБА_3 (Тернопільська область, смт.В.Березовиця, вул.Зелена,71, ід.№2475702404 ) 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. сплаченого судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 серпня 2017 року.

Головуючий суддяДерех Н.В.

копія вірна

СуддяДерех Н.В.