Постанова № 69167798, 05.09.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
814/77/17
Номер документу
69167798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 вересня 2017 р. Справа № 814/77/17

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної служби України з безпеки на транспорті, до за участю: представника позивача: ОСОБА_1ОСОБА_2, простягнення коштів в сумі 9074,83 грн., В С Т А Н О В И В:

Державна служба України з безпеки на транспорті звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення з ОСОБА_2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 321, 16 євро, що еквівалентно 9074, 83 грн.

Позов обгрунтовано тим, що 14.06.2016 року та 25.06.2017 року посадовими особами ОСОБА_3 Укртрансбезпеки в Херсонській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля, який належить ОСОБА_2, за результатами якого встановлено перевищення осьових навантажень. При цьому перевезення здійснювалось без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України. Тому у відповідності до постанови КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» за № 879 від 27.06.2007 р. відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 9074, 83 грн. Відповідач вказану суму платежу добровільно не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Відповідач позов не визнав, свої заперечення обґрунтував тим, що він є власником транспортного засобу із напівпричепом, який здійснював перевезення з перевищенням нормативних параметрів, але вказаний вантажний автомобіль був переданий ним в оренду. Товарно-транспортними накладними підтверджується, що перевізником є орендар, однак, відповідачем вказана обставина не була взята до уваги, що призвело до складення розрахунку плати за проїзд на відповідача, а не на орендаря.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмовго провадження.

Дослідив матеріали справи, вислухав представника позивача, суд встановив наступне.

14.06.2016 року посадовими особами ОСОБА_3 Укртрансінспекції у Херсонській області на 203 км. + 500 м. а/д М-14 "Одеса-Мелітополь-Новоазовськ" здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу - автомобіля марки DAF, модель XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки MERCERON за реєстраційним номером ВЕ 0005 ХР, що належить гр. ОСОБА_2.

За результатами проведення контролю складено акт від 14.06.2016 № 0005089 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксовано порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень.

На підставі зафіксованих у акті порушень проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.06.2016р. та виставлено відповідачу до сплати 130 євро.

Крім того, 25.06.2016 року посадовими особами ОСОБА_3 Укртрансінспекції у Херсонській області на 203 км. + 500 м. а/д М-14 "Одеса-Мелітополь-Новоазовськ" здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу - автомобіля марки DAF, модель XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки MERCERON за реєстраційним номером ВЕ 0005 ХР, що належить гр. ОСОБА_2.

За результатами проведення контролю складено акт від 25.06.2016 № 0005125 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксовано порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень.

На підставі зафіксованих у акті порушень проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 25.06.2016р. та виставлено відповідачу до сплати 191, 16 євро.

04.08.2016 ОСОБА_3 Укртрансбезпеки у Миколаївській області направлено на адресу відповідача копії документів, які складені за результатами здійснення контролю 14 червня та 25 червня 2017 року, проте, визначена контролюючим органом сума платежу відповідно до вищевказаного розрахунку відповідачем у добровільному порядку не сплачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Як вже встановлено судом, посадовими особами позивача складено акт від 14.06.2016 року за № 0005089 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до яких нормативно допустима маса осьового навантаження на одиничну вісь 0,8 т, а фактична маса становила 38,6 т., та акт від 25.06.2016 року за № 0005125 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до яких нормативно допустима маса осьового навантаження на одиничну вісь 1, 150 т, а фактична маса становила 38,9 т.

В ході проведення перевірки водієм автомобіля марки DAF, модель XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки MERCERON за реєстраційним номером ВЕ 0005 ХР, не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Внаслідок виявлених порушень посадовою особою відповідача сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 89 від 14.06.2016 року в розмірі 130 євро та № 124 від 25.06.2016 року в розмірі 191, 16 євро.

Суд звертає увагу, що відповідно до матеріалів справи акти, довідки та розрахунки відповідачем оскаржені не були.

Відповідач в своїх запереченнях стверджує, що не був перевізником вантажу зазначеного у ТТН, тому не є суб'єктом що має нести відповідальність.

Суд вважає за необхідне зазначити, що товарно - транспортні накладні не є підтвердженням того, що відповідач на час перевірки не був перевізником, оскільки ОСОБА_2 не надано суду договорів оренди транспортного засобу.

Отже, дані доводи, викладені відповдачем у письмових запереченнях, судом при виненсенні рішення до уваги не приймаються.

Пунктом 26 Порядку № 879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).

Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 9074, 83 грн.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 9074,83 гривень ( дев'ять тисяч сімдесят чотири грн. вісімдесят три коп.) в дохід Державного бюджету України (р/р 31110193700003 ЄДРПОУ 37992781 УК у м. Миколаєві/Заводський р-н/22160100 у ГУДКСУ у Миколаївській області, м. Миколаїв, МФО 826013.

3. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко