Постанова № 69167624, 13.09.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
808/2467/17
Номер документу
69167624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2017 року о/об 17 год. 35 хв.Справа № 808/2467/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Іноземного підприємства "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя"

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Іноземне підприємство "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" (надалі - позивач, ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя") звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати: 1) податкове повідомлення-рішення №0005031313 від 24.05.2017, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 9797 грн. 51 коп., у тому числі: 5895 грн. 86 коп. - за податковим зобов'язанням; 3901 грн. 65 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією; 2) податкове повідомлення-рішення №0005011313 від 24.05.2017, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з військового збору на суму 979 грн. 75 коп., у тому числі: 589 грн. 58 коп. - за податковим зобов'язанням; 390 грн. 17 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією; 3) податкове повідомлення-рішення №0005021313 від 24.05.2017, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 510 грн. 00 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

У позові (а.с.4-8) позивачем зазначено, що 24 та 25 травня 2017 року позивачем отримані: датоване 24.05.2017 податкове повідомлення-рішення відповідача №0005031313, яким позивачеві визначено податкове зобовязання зі сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 5895,86 грн., фінансових санкцій в сумі 3901,65 грн., а всього 9797,51 грн.; датоване 24.05.2017 податкове повідомлення-рішення відповідача №0005011313, яким позивачеві визначено податкове зобовязання зі сплати військового збору 589,58 грн., фінансових санкцій в сумі 390,17 грн., а всього 979,75 грн.; датоване 24.05.2017 податкове повідомлення-рішення відповідача №0005021313, яким позивачеві нараховані фінансові санкції в сумі 510,00 грн. за неналежне виконання обовязку податкового агента при виплаті податку на доходи фізичних осіб. Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту від 12.05.2017за №265/08-01-14-03/35300916 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань що викладені в запереченнях на акт перевірки від 07.04.2017 за №203/08-01-03/35300916 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2016. Не погодившись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до контролюючого органу вищого рівня в порядку адміністративного оскарження. Рішенням від 31.07.2017 за №166096/6/99-99-11-01-01-25 ДФС України скаргу позивача задоволено частково, податкове повідомлення-рішення від 19.05.2017 №0006421403 відповідача скасоване, інші податкові повідомлення-рішення залишені без змін. Підставою та приводом для винесення оскаржуваних повідомлень-рішень є те, що протягом березня-грудня 2015 року позивач отримував з державного бюджету та перераховував працівникові компенсацію його середнього заробітку на час проходження військової служби за мобілізацією без утримання та перерахування до відповідного бюджету податку з доходів фізичних осіб та військового збору. При цьому відповідач помилково кваліфікував зазначені виплати, як нарахування працівникові та отримання ним доходу у вигляді заробітної плати. З таким умисно звуженим тлумаченням відповідачем норм чинного законодавства погодитись не можна. Так, питання надання гарантій працівникам на час виконання ними державних або громадських обов'язків врегульовано ст.119 Кодексу Законів про працю України (КЗпП). Тобто, диспозиція ч.3 ст.119 КЗпП в редакції, що діяла протягом звітного періоду, прямо передбачала компенсаційні виплати з бюджету в розмірі середнього заробітку (визначеного станом на час призову) працівникам, призваним на військову службу під час мобілізації. В редакції, що діє на цей час, передбачено лише збереження середнього заробітку на підприємстві, а виплату грошового забезпечення, як військовослужбовцю передбачено за рахунок коштів Державного бюджету України. Грошове забезпечення виплачується лише військовослужбовцям та, в окремих випадках, членам їх сімей і не має жодного співвідношення із середнім заробітком, який зберігається за таким військовослужбовцем на підприємстві. Оподаткування компенсацій врегульовано пп."и" п.165.1.1 Податкового кодексу України, згідно якого до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку не включаються суми грошової допомоги, що надається фізичним особам, компенсаційні виплати з бюджету під час мобілізації на особливий період. Таким чином, висновок відповідача про зобов'язання позивача нараховувати податок на доходи мобілізованого працівника на суму компенсаційних виплат його середнього заробітку, отриманих ним з Державного бюджету України, не ґрунтується на законі. Відповідно, у позивача не було підстав включати суми податку в податковий розрахунок. Що ж стосується військового збору (п.5 резолютивної частини Акту, податкове повідомлення-рішення від 24.05.2017 за №0005011313), то на думку позивача відповідачем не враховано те, що відповідно до Закону України від 02.03.2015 №211-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України", який набрав чинності 13.03.2015, пункт 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, яким, власне, запроваджено військовий збір, доповнено пунктом 1.7 такого змісту: "1.7.Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу". Оскільки, як вже наводилося вище, згідно із пп."и" п.165.1.1 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподаткованого доходу позивача на доходи фізичних осіб не включаються компенсаційні виплати з бюджету під час мобілізації на особливий період, то, відповідно, він звільнений й від сплати військового збору.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідачем надано письмові заперечення (а.с.80-81), в яких зазначено, що відносно ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" проведена планова документальна виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2016, за результатами якої складено акт від 07.04.2017 №203/08-01-14-03/35300916. Позивачем до ГУ ДФС у Запорізькій області подано заперечення 12.04.2017 №2839/10. ГУ ДФС у Запорізькій області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя". Актом позапланової виїзної перевірки від 12.05.2017 №265/08-01-14-03/35300916 в частині податку на доходи фізичних осіб, військового збору, встановлені порушення: 1) п.1.2, п.3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міндоходів України від 21.01.2014 №49 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 05.02.2014 №228/25005, наказом ОСОБА_1 фінансів України від 13.01.2015 №4 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого)на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ)", зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.01.2015 №111/26556, підприємством в звіті за формою 1 ДФ за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., IV кв. 2015 року; 2) пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України ІП "ТД ЄПК Запоріжжя" за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 несвоєчасно перераховано до бюджету податок на доходи з фізичних осіб у сумі 266,60 грн.; 3) п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів "а", "ґ" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, виплачених мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 7220,17 грн.; 5) пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX, п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів "а", "ґ" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету військового збору, виплаченого мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 721,37 грн. На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області винесено спірні податкові повідомлення-рішення. Перевіркою повноти нарахування, утримання і своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходів у періоді з 01.01.2014 по 31.12.2016 встановлено, що позивач здійснював нарахування працівнику заробітку, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації. Працівник ОСОБА_2, у період з 06.03.2015 по 11.04.2016 був мобілізований на військову службу. Згідно довідки Шевченківського районного військового комісаріату від 17.03.2015 №1/167 ОСОБА_2 мобілізовано з 06.03.2015. Наказом ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" від 11.04.2016 №11-04/1/16К відновлено на робочому місці. Позивачем при нарахуванні заробітної плати мобілізованому працівнику ОСОБА_2, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за березень 2015 - грудень 2015 не утриманий і не перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 7220,17 грн. Також, ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" подано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників за формою 1ДФ за І-ІV квартали 2015 року з недостовірними відомостями, а саме невірно відображено нарахування та виплату доходу за ознакою 128 "Соціальні виплати з відповідних бюджетів" по працівнику ОСОБА_2 Якщо роботодавець нараховує працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, середній заробіток та не подає звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету (наприклад, через проблеми із засвідченням звітів військкоматами) і відповідно не отримує такі компенсації, то сума середнього заробітку, що виплачується за рахунок коштів роботодавця у складі заробітної плати, є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Таким чином, з метою оподаткування доходи, отримані працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у вигляді суми середнього заробітку та компенсаційної виплати з бюджету у межах середнього заробітку, слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними. ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" до ДФС України подано скаргу від 29.05.2017 №42 на податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 24.05.2017 за №0005031313, №0005011313, №0005021313. Рішенням ДФС України від 31.07.2017 за №16600/6/99-99-11-01-01-25 про результати розгляду скарги податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 24.05.2017 за №0005031313, №0005011313, №0005021313 залишено без змін, а скаргу ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" без задоволення. Відтак, відповідач вважає, що податкові повідомлення рішення від 24.05.2017 за №0005031313, НОМЕР_1, НОМЕР_2, прийняті на підставі акту перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017, є правомірними.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У період з 26.04.2017 по 03.05.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка Іноземного підприємства "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" з питань, що викладені у запереченнях (вх.№2839/10 від 12.04.2017) на Акт перевірки №203/08-01-14-03/35300916 від 07.04.2017 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2016, за результатами якої складено Акт №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 (а.с.9-50).

У висновках Акту перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 зазначено про порушення Іноземним підприємством "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя":

1) п.44.1 ст.44, пп.140.4.2 п.140.4 ст.140, п.44.1 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, п.7,8,21 П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів", затвердженого наказом ОСОБА_1 фінансів України від 10.08.2000 №193, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 17.08.2000 за №515/4736, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на загальну суму 93670 грн. 00 коп., у тому числі за 2015 рік у сумі 22692 грн. 00 коп., за 2016 рік у сумі 70978 грн. 00 коп.;

2) п.1.2, п.3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міндоходів України від 21.01.2014 №49 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 05.02.2014 №228/25005, наказом ОСОБА_1 фінансів України від 13.01.2015 №4 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.01.2015 №111/26556, підприємством в звіті за формою 1 ДФ за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., IV кв. 2015 року: - невірно відображено нарахування та виплату доходу, та податку на доходи фізичних осіб за ознакою 128 «Соціальні витати з відповідних бюджетів» (підпункт 165.1.1 пункту 165.1 статті 165, розділу IV Кодексу)» за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., IV кв. 2015 року та 101 «Заробітна плата, нарахована (виплачена) по працівнику ОСОБА_2 (р.н.о.к. НОМЕР_3)»;

3) пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України ІП «ТД ЄПК Запоріжжя» за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 несвоєчасно перераховано до бюджету податок на доходи з фізичних осіб у сумі 266 грн. 60 коп.;

4) п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів «а», «ґ» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, виплачених мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 7220 грн. 17 коп., а саме: за березень 2015 року у сумі 596 грн. 00 коп.; за квітень 2015 року у сумі 728 грн. 31 коп.; за травень 2015 року у сумі 693 грн. 64 коп.; за червень 2015 року у сумі 693 грн. 64 коп.; за липень 2015 року у сумі 797 грн. 67 коп.; за серпень 2015 року у сумі 693 грн. 63 коп.; за вересень 2015 року у сумі 762 грн. 99 коп.; за жовтень 2015 року у сумі 728 грн. 31 коп.; за листопад 2015 року у сумі 728 грн. 31 коп.; за грудень 2015 року у сумі 797 грн. 67 коп.;

5) пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX, п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів «а», «ґ» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету військового збору, виплаченого мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 721 грн. 37 коп., а саме: за березень 2015 року у сумі 58 грн. 96 коп.; за квітень 2015 року у сумі 72 грн. 83 коп.; за травень 2015 року у сумі 69 грн. 36 коп.; за червень 2015 року у сумі 69 грн. 36 коп.; за липень 2015 року у сумі 79 грн. 77 коп.; за серпень 2015 року у сумі 69 грн. 36 коп.; за вересень 2015 року у сумі 76 грн. 30 коп.; за жовтень 2015 року у сумі 72 грн. 83 коп.; за листопад 2015 року у сумі 72 грн. 83 коп.; за грудень 2015 року у сумі 79 грн. 77 коп. (а.с.48-49).

Результатом розгляду ГУ ДФС у Запорізькій області Акту перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 стало прийняття 24.05.2017 щодо Іноземного підприємства "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" податкових повідомлень-рішень:

1) №0005031313 від 24.05.2017, яким визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 9797 грн. 51 коп., у тому числі: 5895 грн. 86 коп. - за податковим зобов'язанням; 3901 грн. 65 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією (а.с.92);

2) №0005011313 від 24.05.2017, яким визначено грошове зобов'язання з військового збору на суму 979 грн. 75 коп., у тому числі: 589 грн. 58 коп. - за податковим зобов'язанням; 390 грн. 17 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією (а.с.88);

3) №0005021313 від 24.05.2017, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на доходи фізичних осіб на суму 510 грн. 00 коп. (а.с.90).

Судом досліджені Розрахунки податкового зобов'язання та штрафних санкцій до Акту перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 (а.с.89, 91, 93).

В Акті перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 зазначено наступне: "… 2) Вибірковою перевіркою дотримання юридичною особою обов'язків, щодо достовірності відображення у "Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ)" встановлено, невірно відображених відомостей за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., ІV кв. 2015р. В порушення п.1.2, п.3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міндоходів України від 21.01.2014 №49 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку", зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 05.02.2014 №228/25005, наказом ОСОБА_1 фінансів України від 13.01.2015 №4 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.01.2015 №111/26556, підприємством в звіті за формою 1ДФ за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., IV кв. 2015 року: - невірно відображено нарахування та виплату доходу, та податку на доходи фізичних осіб за ознакою 128 "Соціальні витати з відповідних бюджетів" (підпункт 165.1.1 пункту 165.1 статті 165, розділу IV Кодексу)" за І кв., ІІ кв., ІІІ кв., IV кв. 2015р. та 101 "Заробітна плата, нарахована (виплачена) по працівнику ОСОБА_2 … Відповідно до відомостей нарахування заробітної плати за лютий 2014р. на виплачений дохід нараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 24722,61 грн. Перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб у сумі 24470,72 грн. Різниця несвоєчасно сплаченого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 251,89 грн., була погашена 07.03.2014 … Перевіркою повноти нарахування, утримання і своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходів у періоді з 01.01.2014 по 31.12.2016 встановлено, що ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ ЄПК-ЗАПОРІЖЖЯ" здійснювало нарахування працівнику заробітку, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації … За результатами проведеної перевірки встановлено наявність на підприємстві працевлаштованого робітника, якого мобілізовано на військову службу за період з 06.0.3.2015 по 11.04.2016 (Згідно Довідки Шевченківського районного військового комісаріату від 17.03.2015 за №1/167 ОСОБА_2 мобілізовано з 06.03.2015; Наказом ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ ЄПК-ЗАПОРІЖЖЯ" від 11.04.2016 за №11-04/1/16К відновлено на робочому місці). Згідно відомостей нарахування заробітної плати за березень 2015 - грудень 2015 року податок на доходи фізичних осіб з доходів, виплачених мобілізованим працівникам, у вигляді заробітку не нараховувався, не утримувався та до бюджету не перераховувався … Виходячи з вищезазначеного, встановлено порушення вимоги п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів "а", "ґ" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, виплачених мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 7220,17 грн., а саме: за березень 2015р. у сумі 596,00 грн.; за квітень 2015р. у сумі 728,31 грн.; за травень 2015р. у сумі 693,64 грн.; за червень 2015р. у сумі 693,64 грн.; за липень 2015р. у сумі 797,67 грн.; за серпень 2015р. у сумі 693,63 грн.; за вересень 2015р. у сумі 762,99 грн.; за жовтень 2015р. у сумі 728,31 грн.; за листопад 2015р. у сумі 728,31 грн.; за грудень 2015р. у сумі 797,67 грн. … З 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31.07.2014 №1621 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів" яким, зокрема, встановлено військовий збір. Платниками військового збору є особи, визначені п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України. Об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою 1,5 відсотка. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Перевіркою повноти нарахування, утримання і своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходів у періоді з 01.07.2013 по 30.06.2016 встановлено, що ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ ЄПК-ЗАПОРІЖЖЯ" здійснювало нарахування працівнику заробітку, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації … Відповідно до пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування … Отже, у разі нарахування (виплати, надання) роботодавцем доходу у вигляді суми заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, вказаний дохід є об'єктом оподаткування військового збору … За результатами проведеної перевірки встановлено наявність на підприємстві працевлаштованого робітника, якого мобілізовано на військову службу за період з 06.03.2015 по 11.04.2016 (Згідно Довідки Шевченківського районного військового комісаріату від 17.03.2015 за №1/167 ОСОБА_2 мобілізовано з 06.03.2015; Наказом ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ ЄПК-ЗАПОРІЖЖЯ" від 11.04.2016 за №11-04/1/16К відновлено на робочому місці). Згідно відомостей нарахування заробітної плати у березні 2015 - грудні 2015 року військовий збір, виплачений мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку не нараховувався, не утримувався та до бюджету не перераховувався … Виходячи з вищезазначеного, встановлено порушення вимог пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX, п.18.1 ст.18, п.51.1 ст.51, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1, п.171.2 ст.171 та підпунктів "а", "ґ" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме не нарахування, не утримання та не перерахування до бюджету військового збору, виплаченого мобілізованому працівнику, у вигляді заробітку за період з 01.03.2015 по 31.12.2015 в загальній сумі 721,37 грн., а саме: за березень 2015р. у сумі 58,96 грн.; за квітень 2015р. у сумі 72,83 грн.; за травень 2015р. у сумі 69,36 грн.; за червень 2015р. у сумі 69,36 грн.; за липень 2015р. у сумі 79,77 грн.; за серпень 2015р. у сумі 69,36 грн.; за вересень 2015р. у сумі 76,30 грн.; за жовтень 2015р. у сумі 72,83 грн.; за листопад 2015р. у сумі 72,83 грн.; за грудень 2015р. у сумі 79,77 грн. …" (а.с.34-48).

Cудом досліджено документи з адміністративного оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень від 24.05.2017 за №0005031313, №0005011313, №0005021313. Рішенням ДФС України від 31.07.2017 за №16600/6/99-99-11-01-01-25 про результати розгляду скарги податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 24.05.2017 за №0005031313, №0005011313, №0005021313 залишено без змін, а скаргу ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" без задоволення (а.с.54-60, 95-98).

Зокрема, у Рішенні ДФС України від 31.07.2017 за №16600/6/99-99-11-01-01-25 про результати розгляду скарги, зазначено наступне: "… на підприємстві обліковувався працівник ОСОБА_2, який у період з 06.03.2015 по 11.04.2016 був мобілізований на військову службу. Згідно довідки Шевченківського районного військового комісаріату від 17.03.2015 №1/167 ОСОБА_2 мобілізовано з 06.03.2015. Наказом ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" від 11.04.2016 №11-04/1/16К відновлено на робочому місці. ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" при нарахуванні заробітної плати мобілізованому працівнику ОСОБА_2, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за березень 2015 - грудень 2015 не стриманий і не перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 7220,17 грн. Також, ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя" подано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників за формою 1ДФ за І-ІV квартали 2015 року з недостовірними відомостями, а саме невірно відображено нарахування та виплату доходу за ознакою 128 "Соціальні виплати з відповідних бюджетів" по працівнику ОСОБА_2 … Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України, пп."и" пп.165.1.1 п.165.1 ст.165 якого передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особовий період … Відповідно до п.3.6 розділу III Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ОСОБА_1 доходів і зборів України від 21.01.2014 №49, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 05.02.2014 №228/25005, у графі 5 "Ознака доходу" зазначається ознака доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. При цьому, від зазначеної податковим агентом ознаки доходу, залежить його порядок оподаткування …" (а.с.58-60).

Судом досліджено Бухгалтерську довідку позивача щодо нарахування та перерахування компенсаційних виплат ОСОБА_2 (а.с.61).

Позивачем до суду надано копії: Звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за березень-грудень 2015 року та супровідних листів до них; платіжних документів про отримання бюджетних коштів; Відомостей на перерахування коштів (а.с.105-141).

Судом з'ясовано, що між сторонами відсутній спір стосовно цифрових показників, арифметичних калькуляцій.

Позов підлягає задоволення враховуючи викладене вище та через наступне.

Відповідно до ч.3 ст.119 Кодексу законів про працю України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як зазначено у п.3 «Порядку виплати компенсації за 2014-2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізичним особам - підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у звязку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у звязку з прийняттям на військову службу за контрактом», затверджених 04.03.2015 постановою Кабінету Міністрів України №105 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), бюджетні кошти спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу. Працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, компенсація з бюджету середнього заробітку здійснюється на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації. Працівникам, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу за контрактом, компенсація з бюджету середнього заробітку здійснюється не більше ніж на строк укладеного контракту.

Згідно з п.18.1 ст.18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

У п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.

Відповідно до пп.164.2.1 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Як передбачено пп."и" пп.165.1.1 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: 165.1.1 сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом, у тому числі (але не виключно): (…) и) сума грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та/або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України).

Як зазначено у пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п.171.1 ст.171 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні; б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

У п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України зазначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; (…) г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Як передбачено п.1.2 Розділу І «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого 21.01.2014 наказом ОСОБА_1 доходів і зборів України №49, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 05.02.2014 за №228/25005 (надалі «Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку») (втратив чинність 01.04.2015), дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.

У п.3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Розділу ІІІ "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку", зокрема, зазначено: "3.2. У графі 3а "Сума нарахованого доходу" відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні. Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування податку на доходи фізичних осіб, суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності. 3.3. У графі 3 "Сума виплаченого доходу" відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом. Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, повинна бути відображена в податковому розрахунку за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Наприклад, до податкового розрахунку за I квартал входить заробітна плата за січень, яка нарахована у січні та виплачена в лютому, за лютий (нарахована у лютому та виплачена в березні), за березень (нарахована в березні та виплачена у квітні). 3.4. У графі 4а "Сума нарахованого податку" відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством. 3.5. У графі 4 "Сума перерахованого податку" відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету. Сума нарахованого доходу у графі 3а, сума виплаченого доходу у графі 3, сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб у графі 4а та сума перерахованого до бюджету податку на доходи фізичних осіб у графі 4 відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками)".

Водночас, вже у Рішенні ДФС України від 31.07.2017 №16600/6/99-99-11-01-01-25 міститься посилання на п.3.6 розділу III "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" (на який не посилається відповідач в Акті перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017), в якому зазначено наступне: "… 3.6. У графі 5 "Ознака доходу" зазначається ознака доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. Ознака доходу визначається до нарахованого доходу. Якщо доходи виплачуються у звітному кварталі не в повному обсязі і їх остаточна виплата буде здійснюватись у наступних кварталах, ознака доходу в разі виплати повинна вказуватися відповідно до нарахованого в попередньому кварталі доходу. Щодо кожної фізичної особи потрібно заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має. Про кожну ознаку доходу фізичної особи потрібно заповнювати тільки один рядок з обов'язковим заповненням графи 2 "Податковий номер або серія та номер паспорта*", крім випадків, зазначених у пунктах 3.7 та 3.8 цього розділу …".

У Довіднику ознак доходів фізичних осіб за кодом "101" зазначено вид доходів -"Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу ХХ Кодексу (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)", а за кодом "128" - "Сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом (підпункт 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу)".

У той же час, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Розділу ІІІ "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку", затвердженого 13.01.2015 наказом ОСОБА_1 фінансів України №4, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, (набрав чинності з 01.04.2015 і є діючим) зазначено наступне: "… 3.3. У графі 3 "Сума виплаченого доходу" відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом. Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, повинна бути відображена в податковому розрахунку за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Наприклад, до податкового розрахунку за I квартал входить заробітна плата за січень, яка нарахована у січні та виплачена в лютому, за лютий (нарахована у лютому та виплачена в березні), за березень (нарахована в березні та виплачена у квітні). 3.4. У графі 4а "Сума нарахованого податку" відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством. 3.5. У графі 4 "Сума перерахованого податку" відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету. Сума нарахованого доходу у графі 3а, сума виплаченого доходу у графі 3, сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб у графі 4а, сума перерахованого до бюджету податку на доходи фізичних осіб у графі 4 відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). 3.6. У графі 5 "Ознака доходу" зазначається ознака доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. Ознака доходу визначається до нарахованого доходу. Якщо доходи виплачуються у звітному кварталі не в повному обсязі і їх остаточна виплата буде здійснюватись у наступних кварталах, ознака доходу в разі виплати повинна вказуватися відповідно до нарахованого в попередньому кварталі доходу. Щодо кожної фізичної особи потрібно заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має. Про кожну ознаку доходу фізичної особи потрібно заповнювати тільки один рядок з обов'язковим заповненням графи 2 "Податковий номер або серія та номер паспорта*", крім випадків, зазначених у пунктах 3.7 та 3.8 цього розділу …".

У Довіднику ознак доходів фізичних осіб (який є додатком до "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку") за кодом "101" зазначено - "Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу ХХ Кодексу (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)", а за кодом "128" - "Сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом (підпункт 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу)".

Згідно з ОСОБА_1 фінансів України від 24.09.2015 за №31-11410-08-10/29963: "… Департамент податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку ОСОБА_1 фінансів України на запит щодо порядку відображення в бухгалтерському обліку нарахування, отримання та виплати компенсації з бюджету у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, повідомляє. (…) Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом ОСОБА_1 фінансів України від 30.11.1999 №291, нарахування компенсації відображається в бухгалтерському обліку за кредитом рахунку 66 "Розрахунки за виплатами працівникам" і дебетом рахунку 94 "Інші витрати операційної діяльності". Надходження грошових коштів на рахунок підприємства від органів соціального захисту населення для виплати компенсації відображається за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" і кредитом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження". Одночасно на цю суму визнається дохід і відображається за дебетом рахунку 48 і кредитом рахунку 71 "Інший операційний дохід". Виплата компенсації мобілізованим працівникам відображається за дебетом рахунку 66 та кредитом рахунку 30 "Готівка" або 31 …".

Досліджений судом Акт перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 не містить у собі зауважень контролюючого органу (який вже вдруге, після акту перевірки від 07.04.2017 №203/08-01-03/35300916, досліджував одне й те саме питання) щодо правильності відображення позивачем компенсаційних сум мобілізованій особі у реєстрах бухгалтерського обліку, додержання при цьому, Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій.

В Офіційному виданні Державної фіскальної служби України "Вісник. Офіційно про податки" та на офіційному сайті ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві надано роз'яснення щодо "Відображення у Податковому розрахунку за формою №1ДФ середнього заробітку мобілізованих працівників та компенсації з бюджету", а саме: "… Якщо підприємство у січні та лютому 2015 року (І квартал) нарахувало та виплатило середній заробіток мобілізованим працівникам, нарахувало та перерахувало з нього ПДФО та військовий збір, а також в березні 2015 року (І квартал) нарахувало, але не виплатило середній заробіток мобілізованим працівникам і при цьому в квітні (ІІ квартал) подало до органу соціального захисту населення Звіт з зазначенням сум такого середнього заробітку з метою отримання компенсації, то у Податковому розрахунку ф.№1ДФ за І квартал в розділі І "Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку" відображаються: в першому рядку по мобілізованому працівнику - середній заробіток за ознакою доходу "101": - в графі 3а "Сума нарахованого доходу" - сума нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень-лютий; - в графі 3 "Сума виплаченого доходу" - сума виплаченого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень-лютий (без середнього заробітку за березень, який не виплачений у зв'язку з поданням Звіту на отримання компенсації); - в графі 4а "Сума утриманого податку, нарахованого" - сума нарахованого ПДФО на середній заробіток мобілізованих працівників за січень-лютий; - в графі 4 "Сума утриманого податку, перерахованого" - сума перерахованого ПДФО з середнього заробітку мобілізованих працівників за січень-лютий; в другому рядку по мобілізованому працівнику - компенсація із бюджету в межах середнього заробітку за березень за ознакою доходу "128": - в графі 3а "Сума нарахованого доходу" - сума нарахованої компенсації в межах середнього заробітку мобілізованим працівникам за березень; - в графі 3 "Сума виплаченого доходу" - прочерк (у березні компенсація не виплачувалась у зв'язку з поданням у квітні Звіту на її отримання); - в графі 4а "Сума утриманого податку, нарахованого" - прочерк (на компенсацію із бюджету в межах середнього заробітку ПДФО не нараховується); - в графі 4 "Сума утриманого податку, перерахованого" - прочерк. В розділі ІІ "Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір" в рядку "Військовий збір" відображаються: - в графі "Загальна сума нарахованого доходу" - загальна сума нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень-лютий (без суми нарахованої компенсації із бюджету в межах середнього заробітку за березень, оскільки на компенсацію військовий збір не нараховується); - в графі "Загальна сума виплаченого доходу" - загальна сума виплаченого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень-лютий; - в графі "Загальна сума утриманого податку, збору, нарахованого" - загальна сума нарахованого військового збору на середній заробіток мобілізованим працівникам за січень-лютий; - в графі "Загальна сума утриманого податку, збору, перерахованого" - загальна сума перерахованого військового збору з середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень-лютий. Якщо підприємство у місяцях ІІ кварталу буде нараховувати мобілізованим працівникам компенсацію в межах середнього заробітку та подавати Звіти для її отримання, то у розділі І Податкового розрахунку ф.№1ДФ за ІІ квартал за ознакою доходу "128" по мобілізованому працівнику відображатимуться: - в графі 3а "Сума нарахованого доходу" - сума нарахованої компенсації в межах середнього заробітку мобілізованим працівникам за квітень-червень; - в графі 3 "Сума виплаченого доходу" - сума отриманої із бюджету та фактично виплаченої компенсації мобілізованим працівникам у місяцях ІІ кварталу; - в графах 4а та 4 - прочерки (ПДФО на компенсацію не нараховується і не перераховується). В розділі ІІ Податкового розрахунку ф.№1ДФ за ІІ квартал в рядку "Військовий збір" проставляються прочерки, оскільки на компенсацію в межах середнього заробітку мобілізованих працівників військовий збір не нараховується (а.с.150-154).

Аналогічні за змістом роз'яснення застосування податкового законодавства викладено й у ОСОБА_1 ДФС України від 02.06.2016 за №12173/6/99-99-13-02-03-15 (а.с.155-156).

Відтак, на думку суду, у ГУ ДФС у Запорізькій області були відсутні правові підстави для винесення 24.05.2017 податкових повідомлень-рішень №0005031313 та №0005021313, оскільки в силу приписів пп."и" пп.165.1.1 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Надаючи правову оцінку підставам для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення №0005011313 від 24.05.2017 суд, окрім викладеного вище, бере до уваги наступне.

У п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України зазначено наступне: "16-1. Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. 1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. 1.2. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. 1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. 1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. 1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. 1.6. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу. 1.7. Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу. Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників ОСОБА_1 внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції. Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України".

У п.3.11 Розділу ІІІ "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку", затвердженого 13.01.2015 наказом ОСОБА_1 фінансів України №4, зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, зазначено наступне: "Відображення відомостей у розділі ІІ "Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір" (далі - розділ ІІ): (…) у рядку "Військовий збір" загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). Відомості про фізичну особу - платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються.

Таким чином, позивач, як податковий агент фізичної особи звільненої від оподаткування військовим збором - не повинен був зазначати у "Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" (Форма №1ДФ) за спірні періоди суми військового збору.

Відтак, об'єктивних, законних підстав для нарахування військового збору працівнику ІП "ТД ЄПК-Запоріжжя", який призваний на військову службу у зв'язку з мобілізацією за періоди, зазначені в акті перевірки №265/08-01-14-03/35300916 від 12.05.2017 - не було.

Підстави для прийняття 24.05.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області податкового повідомлення-рішення №0005011313 були відсутні.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність, обґрунтованість, розсудливість прийняття спірних рішень.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №0005031313, №0005011313, №0005021313, прийняті 24.05.2017 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 1600 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005031313 прийняте 24.05.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, яким Іноземному підприємству "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 9797 грн. 51 коп., у тому числі: 5895 грн. 86 коп. - за податковим зобов'язанням; 3901 грн. 65 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005011313 прийняте 24.05.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, яким Іноземному підприємству "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" визначено грошове зобов'язання з військового збору на суму 979 грн. 75 коп., у тому числі: 589 грн. 58 коп. - за податковим зобов'язанням; 390 грн. 17 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005021313 прийняте 24.05.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, яким до Іноземного підприємства "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" застосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на доходи фізичних осіб на суму 510 грн. 00 коп.

Присудити на користь Іноземного підприємства "Торговий дім ЄПК-Запоріжжя" з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 13.09.2017.

Суддя О.О. Прасов