
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2017 р. Справа № 804/6161/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі, Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремавтоматика" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника прокурора Дніпропетровської області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі: ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Дніпропетровську із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремавтоматика" з позовними вимогами щодо стягнення з відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 2014 року по 31.07.2016р. по Списку №1 та по Списку №2 у загальному розмірі 1 897 345, 10 грн.
Усною ухвалою суду, проголошеною у судовому засіданні від 12.05.2017р. в порядку ч. 6 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив залучити до участі в адміністративній справі №804/6161/16 в якості другого позивача - Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» перебувало на обліку у ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м.Дніпропетровську як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, під час перебування на обліку в якому у відповідача виникла заборгованість перед пенсійним органом по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за період з 2014 по липень 2016р. особам, які мали трудові відносини із відповідачем та були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України у сумі 1 836 959, 41 грн. та особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України за період з 2015р. по липень 2016. в сумі 60 385, 69 грн., яка станом на момент розгляду справи залишається не сплаченою.
Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення проти позову з проханням відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що основним видом діяльності підприємства є добування камяного вугілля, яким були зайняті повний робочий день на підземних роботах визначені в адміністративному позові особи, яким здійснювалась доставка пільгових пенсій, у звязку з чим, на думку відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» в силу приписів п.п. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» - звільнене від внесення до Пенсійного органу плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, відповідач у запереченнях також акцентував увагу суду на той факт, що заявлені у позові вимоги, на його думку, виходять за межі шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду. Також у запереченнях відповідач зазначає, що незрозуміло яким чином визначалась ціна позову та заявлені до відшкодування суми, оскільки позивачем взаглі не аналізувались обставини нарахування сум на відшкодування, як у випадку нарахувань по витратам на доставку і виплату пільгової пенсії ОСОБА_3, який помер 18.04.2015р., в той час як щодо його пенсії заявлено відшкодування витрат за 2015-2016рр. При цьому відповідач також стверджує, що значна кількість осіб вказаних в адміністративному позові (зокрема, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9І.), відшкодувати витрат на доставку та виплату пільгових пенсій яким просить позивач, вийшли на пенсію на підставі ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що виключає відшкодування підприємством відповідних витрат.
Прокурор та представник позивача 1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали обгрунтування аналогічні доводам викладеним у позовній заяві та поясненнях до позову.
Представник позивача 2 у судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, зазначивши, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні про задоволення адміністративного позову заперечував, аргументуючи свою позицію безпідставністю позовних вимог та доводами, викладеними у запереченнях на позов.
Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що представник позивача 2 у судове засідання не зявився, ухвалою суду від 31.07.2017р. відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу №804/6161/16 призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено наступне.
ОСОБА_10 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1001224677 від 03.08.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» (код ЄДРПОУ 32066020) (далі-ТОВ «Ремавтоматика», підприємство, відповідач) зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності юридичну особу від 24.07.2002р. (дані про юридичну особу включено до державного реєстру 22.11.2004р.).
До основних видів економічної діяльності підприємства (за КВЕД) належить:
05.10 Добування камяного вугілля;
46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
52.24 Транспортне оброблення вантажів;
52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту;
38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування;
41.50 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на момент нарахування сум заявлених до відшкодування у примусовому порядку витрат та звернення до суду із даним позовом ТОВ «Ремавтоматика» перебувало на обліку ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України у м.Дніпропетровську (назву позивача 1 змінено на ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України у м.Дніпрі) як платник страхових внесків та на момент розгляду даного спору обліковується у Правобережному обєднаному управлінні Пенсійного фонду України у м.Києві.
За обліковими даними позивачів загальна сума боргу відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 за період з 2014 року по 31.07.2016 року становить 1 897 345, 10 грн., зокрема:
-по Списку №1 сума витрат пенсійного органу, які підлягають відшкодуванню становить 1 836 959, 41 грн.;
-по Списку №2 сума витрат пенсійного органу, які підлягають відшкодуванню становить 60 385, 69 грн.
Зазначена заборгованість виникла внаслідок не виконання відповідачем встановленого обовязку відшкодування витрат пенсійного органу на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці згідно ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» та підтверджується наданими до суду розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення особам, які перебували у трудових відносинах із ТОВ «Ремавтоматика».
Так, відповідач, за твердженням пенсійного органу, мав відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список № 1) за період з 2014 року по липень 2016 року на загальну суму 1 836 959, 41 грн., які підтверджені:
1. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області (в тому числі: за 2014 рік на суму 2789, 89 грн.; за 2015 рік на суму 6869, 64 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. на суму 892, 15 грн.);
2. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в Старобільському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік - 11 995,80 грн.; за 2015 рік - 53 037,58 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 36 592,04 грн.);
3. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2014 рік -4653,11 грн.; за 2015 рік - 34 913,79 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 22 364,56 грн.);
4. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2014 рік - 1621,26 грн.; за 2015 рік - 37 534,36 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 4102,92 грн.);
5. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова (в т.ч.: за2015 рік - 8151,29 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 4877,04 грн.);
6. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (Ленінський район) (в т.ч.: за 2014 рік - 639,31 грн.; за 2015 рік- 1537,90 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 912,66 грн.);
7. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області (в т.ч.: за 2014 рік-299,78 грн.; за 2015 рік-1207,86 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р.. - 535,32 грн.);
8. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-6 800,96 грн.; за 2015 рік-27 650,51 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р.- 10 044,44 грн.);
9. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області (в т.ч.: за 2015 рік-2235,69 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р.- 1 921,39 грн.);
10. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області (в т.ч.: за 2015 рік-2 645,34 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 1 815,35 грн.);
11. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-41 245,56 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 7 374,33 грн.);
12. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області (в т.ч.: за 2015 рік- 162,34 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 103,74 грн.);
13. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-6 814,94 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 9 121,26 грн.);
14. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (в т.ч.: за 2014 рік-918,08 грн.; за 2015 рік-2 151,50 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 1 323,91 грн.);
15. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (в т.ч.: за 2014 рік-39,18 грн.; за 2015 рік-4 638,23 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -2 736,18 грн.);
16. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області (в т.ч.: за 2015 рік-6 912,92 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 2 868,95 грн.);
17. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-975,98 грн.; за 2015 рік-3 473,41 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -541,12 грн.);
18. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва (в т.ч.: за 2015 рік-6 955,07 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -5215,04 грн.);
19. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області (в т.ч.: за 2015 рік-421,97 грн.);
20. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (в т.ч.: за 2014 рік-229,67 грн.; за 2015 рік-554,17 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 327,68 грн.);
21. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська (в т.ч.: за 2015 рік-7396,07 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р.-4 702,91 грн.);
22. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Полтави (в т.ч.: за 2015 рік-844,09 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 366,36 грн.);
23. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-9 760,04 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 8 903,46 грн.);
24. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік-18 682,04 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 8 085,60 грн.);
25. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (в т.ч.: за 2015 рік-1 819,80 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 1082,83 грн.);
26. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік-8 394,43 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 10 160,58 грн.);
27. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Балтійському районі Одеської області (в т.ч.: за 2015 рік- 11 226,05 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -4 735,71 грн.);
28. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік-2 346,89 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 972,58 грн.);
29. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області (в т.ч.: за 2015 рік-2 563,64 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 3591,98 грн.);
30. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_11 'янському районі м. Києва (в т.ч.: за 2014 рік-160,81 грн.; за 2015 рік-32,16 грн.);
31. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України у Врадіївському районі Миколаївської області (в т.ч.: за2014 рік-822,44 грн.; за 2015 рік- 14 541,09 грн за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -6 012,37 грн.);
32. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік- 19 795,11 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 9 254,42 грн.);
33. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (в т.ч.: за 2014 рік - 1 866,42 грн.; за 2015 рік-5 378,52 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 3 094,61 грн.);
34. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (в т.ч.: за 2014 рік-5396,09 грн.; за 2015 рік- 10 923, 13 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 6 433,25 грн.);
35. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області (в т.ч.: за 2015 рік- 335,55 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -234,74 грн.);
36. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області (в т.ч.: за2015 рік-38 979,56 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -33 786,40 грн.);
37. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області (в т.ч.: за 2015 рік-2 425,26 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 1 377,53 грн.);
38. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-3019,71 грн.; за 2015 рік- 15 758,47 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -5 820,75 грн.);
39. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Міловському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік- 15 934,84 грн.; за 2015 рік- 118 363,27 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 69 534,83 грн.);
40. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Северодонецьк Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-374,92 грн.; за2015 рік-2 895,96 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -2 580,20 грн.);
41. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-4 480,48 грн.; за 2015 рік-685,59 грн.);
42. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (в т.ч.: за 2015 рік-649,76 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -357,31 грн.);
43. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області (в т.ч.: за 2015 рік-2 160,23 грн.);
44. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-57 553,87грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 23 667,98 грн.);
45. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області (в т.ч.: за 2014 рік-5989,72 грн.; за 2015 рік - 246 527,96 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 119 145,60 грн.);
46. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-8 140,41 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. 4487, 46 грн.);
47. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-4522,72 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -1 070,16 грн.);
48. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області (в т.ч.: за 2015 рік- 1 908,87 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -1 077,02 грн.);
49. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області (в т.ч.: 2015 рік-4 948,94 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -1 939, 00 грн.);
50. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області (в т.ч.: за 2015 рік-729,25 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 427,84 грн.);
51. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області (в т.ч.: за 2015 рік-4 796,83 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 2 771,25 грн.);
52. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області (в т.ч.: за 2015 рік -3 198,84 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 1 870,82 грн.);
53. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Суми (в т.ч.: за 2015 рік- 1 284,61 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -751,38 грн.);
54. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Жидачивському районі Львівської області (в т.ч.: за 2015 рік-3 406,88 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -2 085,02 грн.);
55. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Дніпропетровської області (в т.ч.: за 2015 рік- 12 967,56 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -6 746,60 грн.);
56. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області (в т.ч.: за 2015 рік- 160 270,08 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -59 416,71 грн.);
57. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Христинівський район) Черкаської області (в т.ч.: за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -44,58 грн.).
Також, відповідно до акту прийому-передачі УПФУ в Біловодському районі Луганської області від 11.07.2016, який надійшов до ОСОБА_2 об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпропетровську в липні 2016 року, борг підприємства перед пенсійним фондом, який не включено до вищевказаних періодів, складає 515 109,26 грн.
За даними пенсійного органу за період з 2014 року по липень 2016 року підприємством було частково погашено заборгованість на суму 326 745,82 грн., у звязку з чим заборгованість ТОВ «Ремавтоматика» з відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 складає 1 836 959,41 грн.
Також, відповідач мав відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список № 2) за період з 2015 року - липень 2016 року на загальну суму 60 385,69 грн.:
1. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік- 13 697,44 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 6 456,45 грн.);
2. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в Об'єднаному управлінні ПФУ в м. Краматорську Донецької області (в т.ч.: за 2015 рік-6 300,42 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 2 815,47 грн.);
3. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області (в т.ч.: за 2015 рік-6 055,31 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. -3 808,39 грн.);
4. Відповідно розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (в т.ч.: за 2015 рік-9 144,64 грн.; за період з 01.01.2016р. по 31.07.2016р. - 4457,32 грн.);
Також, відповідно до акту прийому-передачі УПФУ в Біловодському районі Луганської області від 11.07.2016, який надійшов до позивача 1 в липні 2016 року, борг підприємства перед пенсійним фондом, який не включено до вищевказаних періодів, складає 33 678,84 грн.
За даними пенсійного органу за період з 2015 року по липень 2016 року підприємством було частково погашено заборгованість на суму 26 028,59 грн., у звязку з чим заборгованість ТОВ «Ремавтоматика» з відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 складає 60 385,69грн.
Вищевказану заборгованість відповідачем добровільно не сплачено, у зв'язку із несплатою відповідачем боргу, перший заступник прокурора Дніпропетровської області звернувся в інтересах держави в особі ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську до суду із даним позовом.
Відповідно до ст. 121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
За нормою ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України - з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом. Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 1 статті 1 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (далі Закон №400/97-ВР) передбачено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 2, п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» - суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи сплачують також збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Положеннями частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі-Закон №1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій передбачено частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 за № 64/8663 (далі Інструкція №21-1), статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими на відповідача покладено обов'язки по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (список № 1 та № 2).
ОСОБА_10 із пунктом 6.1 частини 6 Інструкції №21-1 - відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у встановлених відсоткових розмірах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції №21-1).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції №21-1).
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона Крим). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції №21-1).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів а, б - з частини першої статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення за списком №1 та списком №2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обовязок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не повязаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону №1788-XII.
Таким чином, на відповідача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У наданих до суду запереченнях на позов ТОВ «Ремавтоматика» просить залишити адміністративний позов без задоволення на підставі того, що при поданні позовної заяви не враховано норми пенсійного законодавства, а саме: п.п.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.5 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України - суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду не вистачає.
Судом усною ухвалою зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м.Дніпрі надати докази того, що ТОВ «Ремавтоматика» відноситься до підприємств які зобов'язані відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2.
ОСОБА_10 із ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються їх вимоги або заперечення.
На виконання вимог суду, позивачем 1 були сформовані та направлені до 57 управлінь Пенсійного фонду України запити про надання доказів по справі №804/6161/16 із проханням надати копії розпоряджень або протоколів про призначення пенсії та копію розрахунку стажу, довідок з метою уточнення пільгового характеру роботи, довідок про проведення атестації робочих місць та копій трудових книжок.
Із наданих на зазначені запити відповідей пенсійним органом вбачається таке:
-з УПФУ в Київському районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_6, ОСОБА_14, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_15, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Лисичанську Луганської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_20, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Бердянську Запорізької області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_21, ОСОБА_22, які підтверджують нарахування пенсії за списком №. 1;
-з УПФУ в Маневицькому р-ні Волинської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_23, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Ленінському районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Христинівському Черкаської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_31, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Голосіївському районі м. Києва надійшли відомості щодо пенсіонера ОСОБА_32 про те що неможливо надати документи у зв'язку з тим, що ОСОБА_32 є внутрішньо переміщеною особою , оригінал пенсійної справи відсутній;
-з УПФУ в м. Рівному Рівненської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_33, які підтверджують нарахування пенсії за списком № 1;
-з УПФУ в Шевченківському районі м. Києва надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_34, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Кіровському районі м. Дніпра надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_35, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Київському районі м. Полтави надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_36, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_37, ОСОБА_38, які підтверджують нарахування пільгової пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Дружківці Донецької області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, які підтверджують нарахування за списком №1;
-з УПФУ в Приморському районі м. Одеси надійшли відомості щодо пенсіонера ОСОБА_42 про неможливість надання інформації;
-з УПФУ в м. Краматорську Донецької області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_43, ОСОБА_44, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Балтському районі Одеської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_45, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Слов'янську Донецької області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_46, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Зміївському районі Харківської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_47, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Врадіївському районі Миколаївської області надійшли відомості щодо пенсіонера ОСОБА_48 про неможливість надання інформації;
-з УПФУ в м. Артемівську Донецької області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_49, ОСОБА_50, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Павлоградському районі м. Павлограда надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_51, ОСОБА_52, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Бровари Київської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_53, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
з УПФУ в Троїцькому районі Луганської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_54, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Білокуракинському районі Луганської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_55ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Сватівському районі Луганської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_63, ОСОБА_9, ОСОБА_64, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_65, ОСОБА_66, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в м. Херсоні надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_67, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Ізюмському районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_4, ОСОБА_68, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Біловодському районі Луганської області надійшли відомості, що підтверджують нарахування пенсії за списком №1, а також повідомлення про те, що копії пенсійних справ надати неможливо у зв'язку з тим, що пенсіонери є внутрішньо переміщені особи с зони АТО;
-з УПФУ в Московському районі м. Харкова надійшли відомості і документи щодо пенсіонерів ОСОБА_69, ОСОБА_70, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Чугуївському районі м. Харкова надійшли відомості щодо пенсіонера ОСОБА_71 проте, що не має можливості надати копії матеріалів пенсійної справи у зв'язку з тим, що пенсіонер є внутрішньо переміщеним с зони АТО ;
-з УПФУ в Лозівському районі Харківської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_72, які підтверджують нарахування пенсії за списком № 1;
-з УПФУ в м. Нікополі Дніпропетровської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_73, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з УПФУ в Жидачівському районі Львівської області надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_74, які підтверджують нарахування пенсії за списком №1;
-з Центрального ОУПФУ м. Дніпра надійшли відомості і документи щодо пенсіонера ОСОБА_75, які підтверджують нарахування за списком №1;
-з УПФУ в Марківському районі Луганської області відомості щодо пенсіонерів ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_36, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_47, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_38, ОСОБА_66» В.В., ОСОБА_89, ОСОБА_90. ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93 про те, що неможливо надати інформацію у зв'язку з тим, що пенсіонери є внутрішньо переміщені с зони АТО.
Із наведених відповідей слідує, що пенсіонерам нараховувалась пільгова пенсія за списком №1.
Переважна кількість відповідей, яка надійшла до управління від інших управлінь, зазначають, що пенсіонери, зазначені у розрахунках, є внутрішньо переміщені особи с зони АТО. Надано документи з електронної справи таких пенсіонерів.
З наданих документів вбачається, що пенсія зазначеним особам була призначена з урахуванням вимог пункту «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період робот и на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
При визначенні права на пільгову пенсію за періоди роботи до 01.01.1992р. застосовуються Списки № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою ОСОБА_54 Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173, а після 01.01.1992р. - постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. № 10, постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. № 162 та від 16.01.2003р. № 36.
Таким чином, в разі наявності у особи після 01.01.1992р. (після внесення змін) пільгового стажу роботи, підлягає зарахуванню весь період роботи на цих посадах, тобто і до 01.01.1992р.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право на пенсію на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі доводки підприємств або організацій.
У доводці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Форму довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ний затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (додаток № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).
Таким чином, визначення характеру виконуваної працівником роботи належить до компетенції адміністрації підприємств, установ, організацій, де працювала особа.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, ще дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень ЗУ № 1058-ІУ підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, 100-відсотковому розмірі відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Статтею 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІІ, визначено що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Також відповідно до ст.100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" - особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються за таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством, особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до ст.12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Однак, законодавством не передбачено визнання право на пенсію на пільгових умовах одночасно за ст.13 та за ст.100 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків, що виходить з пункту 3 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005р. №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005р за №1451/11731.
Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті виконанням робіт на протязі повного робочого дня.
Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних робіт поза своїм робочим часом з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій (роз'яснення Міністерства соціального захисту населення і Міністерства праці від 10.05.1994р. №01-3/ 406-02-2 та №06-1649).
Відповідно до п.5 Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 23 від 18.11.1992 року - підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок про характер роботи, а також про безпосередню зайнятість на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, протягом не менше 80% встановленої тривалості робочого часу, виданих на підприємстві первинних документів у встановленому порядку.
Для підтвердження стажу роботи надаються:
- трудова книжка із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи;
- уточнююча довідка, передбачена пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637.
ОСОБА_10 з пунктом 20 зазначеного Порядку у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: зайнятість повного робочого дня; періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, до якого включається цей період; перелік первинних документів за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто, період, що підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
Так у доданих до відповіді Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області документах було також надіслано Довідку ТОВ «Ремавтоматика» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.03.2010 року за вих.№85, ОСОБА_10 з наказу №20 ТОВ «Ремавтоматика» від 19.03.2010 року за вих. №86, яким підтверджується право на пільгову пенсію за списком №1 ОСОБА_94
У доданих до відповіді Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області документах було також надіслано Довідку ТОВ «Ремавтоматика» від 01.01.2013 року за вих.№ 311 ОСОБА_23 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_23 з наказу №62 від 01.04.2013 року за вих. №312, що підтверджує право на пільгову пенсію за списком №1 ОСОБА_23
Також у запереченнях на позов відповідач зауважив, що значна кількість осіб вказаних в адміністративному позові (зокрема, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9І.), відшкодувати витрат на доставку та виплату пільгових пенсій яким просить позивач, вийшли на пенсію на підставі ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що виключає відшкодування підприємством відповідних витрат.
З цього приводу слід зазначити наступне.
Під час розгляду справи судом встановлено, що зі змісту Розпорядження 47373 від 12.01.2015р. про призначення пенсії ОСОБА_5 та Розпорядження 47360 від 12.01.2015 року щодо призначення пенсії ОСОБА_4 вбачається:
- в розподілі стажу ОСОБА_5 міститься відмітка про роботу за ст.14 ч.2 - шахтарі, 0 років 6 місяців 16 днів;
- в розподілі стажу ОСОБА_4 міститься відмітка про роботу за ст.14 ч.2 - шахтарі, 0 років 0 місяців 16 днів.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за спискам робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники горячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва, - за умови якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Аналізуючи вищевикладене можливо дійти до висновку, що у жодного із зазначених пенсіонерів відсутній необхідний стаж для призначення пенсії на підставі ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пенсія ОСОБА_5 та ОСОБА_4 призначена за пунктом «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» про що й зазначено в Розпорядженнях 47373 та 47360, умови призначення : робота за списком №1.
Окрім того, із отриманих та наданих до суду відповідей територіальних управлінь Пенсійного фонду України, а також із наявних матеріалів не вбачається призначення останнім пенсії за ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за ознакою зайнятості на підземних і відкритих гірничих роботах не менше 25 років.
Аналіз положень п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у контексті ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже відповідач зобов'язаний відшкодувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, оскільки спір у справі стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до пунктів а, б-з частини першої статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (список №1, №2), суд доходить до висновку про наявність у відповідача обовязку покривати витрати на виплату та доставку пенсій таким особам.
Аналогічна позиція висловлена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/62889/14 від 15.10.2015 року про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах, та в Ухвалі Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/1939/16 від 22.12.2016 року про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 26.01.2016 року (справа №818/1603/14, реєстраційний номер 55953462), від 04.11.2015 року (справа №813/3008/13-а, реєстраційний номер 54004964) від 23.04.2013 року (справа №21-113а15), 10.09.2013 року (справа №21-215а13), 30.06.2015 року (справа №21-171а15), від 10.10.2011 року (справа №21-62а11).
Статтею 224-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
ОСОБА_10 висновку Верховного Суду України щодо правильного застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії, викладеному, зокрема у постанові від 13 лютого 2012 року № 21-11а12, підприємства та організації здійснюють покриття фактичних витрат ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII, оскільки з лютого 2000 року Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР) зазначені витрати визначено як об'єкт оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788-XII (абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР) зі ставкою збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Крім того, суд зазначає, що із набранням чинності Законом № 1058-IV (з 1 січня 2004 року) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу. Вказана правова позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України №21-294а12 від 02.10.2012р.
Також у запереченнях ТОВ «Ремавтоматика» зауважує, що позивачем пропущений строк позовної давності.
Відповідно до ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України - звернення до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не визначено інше, обчислюється з дня виникнення підстав , що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Також керуючись п.6.7 інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України на відповідача покладено обов'язок щомісяця до 25-го числа в повному обсязі відшкодувати витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, заміна місця проживання та ін..), органи ПФУ повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсій до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачується одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року за №1058-VI строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Також, суд враховує, що постановою Верховного Суду України від 25 листопада 2015 року по справі щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій судом зазначено, що у разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини 15 статті 106 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України не застосовуються.
ОСОБА_10 підпункту 6.1 пункту 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України за №64/8663 16.01.2004р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцеві положення" вищевказаного Закону.
ОСОБА_10 підпункту 6.2 - витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пункт 9 Положення "Про Пенсійний Фонд України" передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягає.
На підставі ст.6 Конституції України - органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до*законів України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах згідно яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Отже, загальна сума заявленої до стягнення за даним позовом заборгованості ТОВ «Ремавтоматика» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 2014 року по 31.07.2016 року становить 1 897 345, 10 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та розрахунками заборгованості по пільговим пенсіям за списком №1 та списком №2.
Як вбачається із матеріалів адміністративного позову, однією із складових заявленої до стягнення заборгованості ТОВ «Ремавтоматика» по відшкодуванню коштів у розмірі 1 897 345, 10 грн. відносяться фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії за період з 2015 року по 31.07.2016р. у загальній сумі 1157, 09 грн. по пенсіонеру ОСОБА_3, який перебував на обліку в Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському район Київської області.
Водночас у матеріалах справи (том ІІІ, 92 а.с.) міститься лист Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському район Київської області за вих. №5753/06 від 16.12.2016р., у якому позивача 1 повідомлено, що гр.ОСОБА_3 (1961 р.н.) перебував на обліку у даному пенсійному органі з 01.08.2014р. як особа переміщена з тимчасово окупованої території України, однак зазначений пенсіонер помер 18.04.2015р. згідно актового запису №2386 від 17.12.2015р. у списках померлих громадян.
Отже, з огляду на вищенаведене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог в частині відшкодування ТОВ «Ремавтоматика» на користь пенсійного органу фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за період з 2015 року по 31.07.2016р. у загальній сумі 1157, 09 грн., понесених позивачем 1 по пенсіонеру ОСОБА_3
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
У частині 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України надано законодавче визначення доказів в адміністративному судочинстві, якими є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Фактичними матеріалами справи та наданими доказами було обґрунтовано суму боргу за період з 2014 року по 31.07.2016 року у розмірі 1 896 188, 01 грн., що являє заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та підтверджується Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Копії вказаних Розрахунків містяться в матеріалах справи.
За вищенаведених обставин суд вважає, що позивачами не доведено наявність у ТОВ «Ремавтоматика» заборгованості по відшкодуванню фактичнимх витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 1157, 09 грн.
Натомість відповідачем не доведено відсутності у підприємства боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 2014 року по 31.07.2016р. по Списку №1 та по Списку №2 у розмірі 1 896 188, 01 грн.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на відсутність доказів щодо погашення заявленої до стягнення у примусовому порядку заборгованості, суд доходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з ТОВ "Ремавтоматика" заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 2014 року по 31.07.2016р. по Списку №1 та по Списку №2 в сумі 1 896 188, 01 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на вищевикладене, позов першого заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі, Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремавтоматика" про стягнення заборгованості - підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов першого заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі, Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремавтоматика" про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремавтоматика" (код ЄДРПОУ 32066020) на користь Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40375920) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 2014 року по 31.07.2016р. по Списку №1 та по Списку №2 в сумі 1 896 188, 01 грн. (один мільйон вісімсот девяносто шість тисяч сто вісімдесят вісім гривень одна копійка).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя ОСОБА_1