Постанова № 6916043, 21.10.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2009
Номер справи
2а-1308-08-1170
Номер документу
6916043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2009 року справа №2а-1308/08/1170

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючого судді: Коршуна А.О.

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.

при секретарі : Гулій О.Г.

розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління освіти Кіровоградської міської ради на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2008 року у справі №2а-1308/08/1170

(категорія статобліку 6.2.) за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Кіровоград до:

про: Управління освіти Кіровоградської міської ради

стягнення заборгованості

ВСТАНОВИЛА: 02.10.2008р. Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Управління освіти Кіровоградської міської ради про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків у сумі 11253,59 грн. та фінансових (штрафних) санкцій в сумі 315854,24 грн., разом 327107,83 грн. / а.с. 1-4/. Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.10.2008р. відкрито провадження в адміністративній справі №2а-1308/08/1170 за вищезазначеною позовною заявою та справа призначена до судового розгляду / а.с. 14/.

Позовна заява була мотивована тим, що на підставі акту перевірки №992 від 27.11.2007р. за результатами виявлених у ході перевірки порушень позивачем прийнято рішення №910 від 12.12.2007р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким відповідачу було донараховано внесків у розмірі 11253,59 грн., та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 315854,24 грн., оскільки відповідач в добровільному порядку рішення щодо перерахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій не виконав, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 11253,59 грн. та суму фінансових (штрафних) санкцій за неповну сплату страхових внесків 315854,24 грн., а разом стягнути з відповідача на користь Фонду заборгованість в сумі 327107,83 грн.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2008р. у справі №2а-1308/08/1170 адміністративний позов задоволено, стягнуто з Управління освіти Кіровоградської міської ради на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в сумі 327107,83 грн. ( суддя Ясенова Т.І.) / а.с. 25-27/.

Відповідач Управління освіти Кіровоградської міської ради, не погодившись з вищезазначеною постановою суду, подав апеляційну скаргу, у якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи не було зясовано усі обставини справи, які мають суттєве значення для вирішення справи, а зроблені судом першої інстанції висновки суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до ухвалення судом першої інстанції у даній справі рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції від 24.12.2008р. у даній адміністративній справі, та ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені заявлених ним позовних вимог у повному обсязі.

Позивач Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у письмових запереченнях на апеляційну скаргу / а.с. 52-54/ посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи було досліджено усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи і зроблено висновки, які відповідають фактичним обставинам справи, і ухвалено рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду від 24.12.2008р. у даній адміністративній справі залишити без змін.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, підтримав доводи викладені у письмових запереченнях позивача на апеляційну скаргу та просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції від 24.12.2008р. у даній адміністративній справі залишити без змін.

Представник відповідача у судове засідання не зявився. Відповідач про день, годину та місце розгляду даної адміністративної справи повідомлений судом належним чином / а.с. 49,51/, у апеляційній скарзі просив суд розглянути справу у відсутність його представника. За таких обставин колегія суддів вважає можливим розглянути дану адміністративну справу у відсутність представника позивача.

Заслухавши у судовому засіданні представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції від 24.12.2008р. скасуванню з наступних підстав.

Відповідач у справі зареєстрований як платник страхових внесків (страхувальник), у Кіровоградській міській виконавчій дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Позивачем було проведено перевірку Управління освіти Кіровоградської міської ради університету з питань нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2006р. по 01.20.2007р., за результатами якої було складено акт від №992 від 27.11.2007р.

З наданої суду ксерокопії вищезазначеного акту перевірки / а.с. 9-10/ вбачається, що у ході перевірки встановлено порушення відповідачем Законів України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування», а саме те, що відповідач в травні 2006р. не нарахував і не перерахував до Фонду страхові внески в загальному розмірі 11253,59 грн.

Відповідно до п. 5.1 розділу 5 Інструкції «Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду», затвердженої постановою правління Фонду №16 від 26.06.2001р., у разі неповної сплати страхових внесків, страхувальник сплачує суму донарахованих страхових внесків (недоїмки), тобто відповідач повинен сплатити 11253,59 грн..

Згідно п. 4 ч.1 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, таким чином розмір штрафу, який повинен бути накладений на відповідача за неповну сплату страхових внесків до Фонду у розмірі 11253,59 грн. становить 315854,24 грн.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду №910 від 12.12.2007р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідачу було донараховано страхових внесків у розмірі 11253,59 грн., та накладена штрафна (фінансова) санкція у розмірі 315854,24 грн. /а.с. 5/.

Крім цього судом під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що відповідачем в добровільному порядку суми донарахованих страхових внесків та накладених штрафних (фінансових) санкцій не було сплачено, при цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що сторонами у даній адміністративній справі під час розгляду справи не було надано суду будь-яких доказів, які б свідчили про те, що вищезазначене рішення позивача (як субєкта владних повноважень) було скасовано в установленому законом порядку.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальник зобовязаний нараховувати та сплачувати страхові внески в установлені строки та у повному обсязі.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках:

? для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;

? для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;

? для застрахованих осіб, зазначених у частинах другій і третій статті 6 цього Закону, - до сум оподатковуваного доходу (прибутку).

Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.

Статтею 57 Закону України «Про освіту» передбачено ряд гарантій, які держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам, у тому числі чинним законодавством до цих гарантій віднесено виплата надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

Аналізуючи зміст чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі з приводу необхідності нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалась протягом 1997-2002рр. у звязку з відсутністю належного фінансування, і які потім були погашені бюджетом, оскільки були визначені кредиторською заборгованістю Державного бюджету України Законом України «Про реструктуризацію заборгованості виплат педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», колегія суддів вважає, що надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним та науково-педагогічним працівникам входить до структури заробітної плати у вигляді гарантійної виплати та підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб, у звязку з чим на них необхідно нараховувати внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що позивач у даній адміністративній справі рішенням №910 від 12.12.2007р. обґрунтовано донарахував відповідачу страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням у розмірі 11253,59 грн., тому заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь Фонду своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у розмірі 494,57 грн. ґрунтуються на законі.

Щодо заявлених позивачем у даній адміністративній справі позовних вимог в частині стягнення з Управління освіти Кіровоградської міської ради на користь Фонду штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 315854,24 грн. колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», яка встановлює певний перелік обовязків страхувальника, серед іншого передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;

Статтею 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

При вирішенні питання щодо застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за вчинене ним правопорушення, яке полягає у несвоєчасному нарахуванні та сплаті до Фонду страхових внесків, необхідно виходити із наявності вини відповідача у несвоєчасному нарахуванні та сплаті до Фонду страхових внесків та наявності звязку між правопорушенням та його наслідками.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач у справі Управління освіти кіровоградської міської ради є установою, яка здійснює виплати працівникам закладів освіти у м. Кіровограді і сплачені ним у травні 2006р. цим працівникам кошти виплачувались за рахунок коштів субвенції з державного бюджету на виконання вимог Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, під час вчинення відповідачем дій щодо нарахування та сплати до Фонду внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням з цих коштів, він діяв у межах наданих йому розяснень з цього питання / а.с. 35-37/, а тому вина відповідача у неповному нарахуванні та несвоєчасній сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням до Фонду відсутня.

Нормами КАС України, зокрема п. 8 ч. 3 ст. 2 КАС України, передбачено, що адміністративні суди під час розгляду адміністративних справ перевіряють, чи прийняті (вчинені) рішення субєкта владних повноважень пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що у разі задоволення судом вимог Фонду про стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій за неповне нарахування та несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням до Фонду у розмірі 315854,24 грн. буде порушено вищенаведений принцип пропорційності, та до відповідача буде застосовано негативні наслідки за відсутності вини відповідача у вчинені правопорушення , що суперечить загальним принципам настання юридичної відповідальності у разі вчинення особою правопорушення, відповідальність за яке передбачена нормами чинного законодавства, а тому заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Фонду штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 315854,24 грн. суперечать нормам чинного законодавства.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу відповідача у даній адміністративній справі необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції від 24.12.2008р. у даній адміністративній справі необхідно скасувати, оскільки зроблені судом першої інстанції висновки не відповідають фактичним обставинам справи.

Вирішуючи по суті заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги, та враховуючи, вищенаведені обставини, які були встановлені судом під час розгляду даної справи, вищезазначені норми чинного законодавства, яке регулює правовідносини, які виникли між сторонами у даній адміністративній справі, колегія суддів приходить до висновку про те, що заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги необхідно задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь Фонду недоїмку по сплаті страхових внесків у розмірі 11253,59 грн., а в задоволені решти позовних вимог відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196,198,202,205,207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління освіти Кіровоградської міської ради - задовольнити частково.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2008р. у справі №2а-1308/08/1170 скасувати.

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Управління освіти Кіровоградської міської ради (25022, м. Кіровоград, вул. К. Маркса 41, код ЄДРПОУ 05403286)

на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (25006 м. Кіровоград, вул. Преображенська, буд. 4, р/р 37176001002812 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ЄДРПОУ 26070328) недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 11253 (одинадцять тисяч двісті пятдесят три) гривні 59 коп..

В решті позову відмовити

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.

Повний текст виготовлено 03.11.2009 р.

Головуючий суддя А.О. Коршун

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк