Постанова № 69159136, 14.07.2017, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.07.2017
Номер справи
757/34578/17-а
Номер документу
69159136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34578/17-а

Категорія 93

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2017 року суддя Печерського районного суду Матійчук Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723 - ХІІ, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723 - ХІІ. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.03.2017 р. позивач звернулась до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Києві в особі Печерського відділу з питань призначення та перерахунку пенсії листом від 14.03.2017 р. № 14862/07 відмовилось здійснити перерахунок пенсії позивачу, посилаючись на норми Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу». Позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії є грубим порушенням, посилаючись на наступне.

На час виходу на пенсію після звільнення з посади головного спеціаліста - економіста Державної служби статистики України відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.

Відповідно до постанови КМУ № 292 заробітна плата на посаді державного службовця податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, яку займала позивач перед виходом на пенсію, була збільшена, зокрема, посадовий оклад - до 2 585,00 грн., надбавка за вислугу років за стаж державної служби 10 років у розмірі 30 % посадового окладу - до 775,50 грн.

Згідно до постанови КМУ № 115 з 01.01.2017 року заробітна плата на посаді державного податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, яку займала позивач перед виходом на пенсію, були збільшені, зокрема, посадовий оклад - до 3 801,00 грн., надбавку за вислугу років за стаж державної служби 10 років у розмірі 30 % посадового окладу - до 1 140,30 грн.

Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача у зв'язку з чим просила позов задовольнити.

Ухвалою суду від 21.06.2017 року було відкрито скорочене провадження та надано відповідачу десятиденний строк з моменту одержання ухвали для подачі заперечення проти позовної заяви.

У встановлений законом строк від представника відповідача надійшли письмові пояснення, в яких він проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, яка була чинна до 01.05.2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 1) пункту 2 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-V-III, вказано, що ЗУ «Про державну службу від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії. Відповідно до ст. 90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III, що набрав чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III та постановою КМУ № 292 від 06.04.2016 р. не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 12 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно - правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Подання документів про призначення (перерахунку) пенсії в межах України визначено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 року № 1566/11846.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, виходячи з наступного

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію державного службовця за віком, починаючи із 04.04.2006 року. На письмову заяву ОСОБА_1 з проханням перерахувати пенсію, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом за № 14862/07 від 14.03.2017 року повідомило, що у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу від 10.12.2015 року № 889-VІІІ скасовано, зокрема ст. 37 закону - 3723 (п.2 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889), у зв'язку з чим позивачу відмовлено у задоволенні зазначеної заяви з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії.

Даючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (в редакції Закону, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 37-1 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 (далі - Постанова № 865).

Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови № 865.

Водночас на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889).

Згідно п. 2 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону № 3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Відтак діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації та обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд не вбачає.

При цьому суд зауважує, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення її пенсії. Тобто, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Враховуючи викладене, керуючись ЗУ «Про державну службу, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Конституцією України, Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», Законом України, статтями 122, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723 - ХІІ - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Г.О. Матійчук