Постанова № 69156066, 20.09.2017, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
20.09.2017
Номер справи
539/2061/17
Номер документу
69156066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №539/2061/17

Пров.№2-а/539/263/2017

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді Гудкова С.В.

при секретарі Джадан І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та зобовязання провести перерахунок пенсії.

Свій позов мотивував тим, що він є пенсіонером та учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС І - категорії, інвалідом II групи. На момент ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходив службу в військовій частині № 03304 прапорщиком, та з 01.06.1986 року був відряджений на проведення робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 по 03.09.1986 року. Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС знову повернувся до попереднього місця розташування в/ч 03304. Згідно наказу командувача військами Піівнічного оперативного командування від 06 листопада 1998 року № 047-ПМ звільнений у запас по пункту 46 підпункту (за віком).

Отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримав 2 групу інвалідності 07.12.2010 року по захворюванню, пов'язаному з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував пенсію через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

23.11.2011 року було прийнято постанову КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На даний час йому стало відомо, що грошове забезпечення було йому нараховане та виплачене без врахування документів, які на той час були під грифом таємно та для службового користування і діяли на той час та є чинними тепер:

- Постанова від 10 червня 1986 року №207-7 Ради міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних спілок ;

-Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» п.1 ст.54 ЗУ №796-ХП;

- Постанова від 07.05.1986 р. № 524-156 ЦК КПРС Президії Верховної ради СРСР Ради міністрів СРСР всесоюзна центральна рада професіональних спілок;

-Розпорядження №1031 рс від 23 травня 1986 року РМ СРСР Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- Розпорядження №964 рс від 17 травня 1986 року РМ СРСР Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати;

- Постанова № 665-195 від 05 червня 1986 року РМ СРСР всесоюзна центральна рада професіоналних спілок ;

- Постанова № 168-5 від 08 травня 1986 року РМ УРСР Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств організацій зони ЧАЕС;

- ОСОБА_2 УРСР від 23 вересня 1986 року №136-с;

- ОСОБА_2 №03-3/1652-018-213 від 13 квітня 2001 року Міністерства праці та соціальної політики України від 29 жовтня 1992 року №09-3751;

- Постанова № 1210 від 23 листопада 2011 року КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».

Заробітна плата за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була перерахована з врахуванням нормативних документів, які діяли на час його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та військовою частиною А 2975, яка є правонаступником, була видана довідка № 35 від 20.04.2017 року з перерахованою заробітною платою для подачі її до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області для нарахування пенсії у відповідності до постанови КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отримавши дану довідку з перерахованою заробітною платою, він звернувся до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з приводу перерахунку та виплати пенсії.

Рішенням Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №234 від 20.06.2017 року йому було відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії у відповідності до довідки виданої А 2975 № 35 від 20.04.2017 року.

Він вважає, що йому було безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії, тому вимушений був звернутись до суду.

Позивач прохає суд скасувати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 234 від 20.06.2017 року яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви та довідки про заробітну плату виданої військовою частиною А 2975 № 35 від 20.04.2017 року, як незаконне. Зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію відповідно до довідки № 35 від 20.04.2017 року із заробітної плати 3000 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 року по 30.06.1986 року, виданої військовою частиною А 2975 № 35 від 20.04.2017 року починаючи з 28.04.2017 року з урахуванням сплаченого.

ОСОБА_1 в судове зсідання не з"явився, згідно наданого клопотання прохав задовольнити позов.

Представник відповідача ОСОБА_3 щодо задоволення позову заперечувала, вважала, що по справі відсутні підстави для задоволення позову, оскільки дії управління є правомірними.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі зобов'язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, має ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (а.с.6).

Позивач ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині № 03304, звідки був відряджений на проведення робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.8).

Згідно довідки в/ч 2975 № 35 від 20.04.2017 року, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та йому належить до виплати за місцем постійної роботи 100% тарифної ставки (посадового окладу) за період з 08.06.1986 р. по 30.06.1986 р. (а.с.10).

Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 повернувся до попереднього місця роботи, де після повернення йому і було нараховано та виплачено заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1, отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 07.12.2010 року отримав 2 групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Згідно з довідкою№ 35 від 20.04.2017 року, виданою військовою частиною А 2975, яка є правонаступником в/ч 03304 було перераховано заробітну плату ОСОБА_1 за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період із 08.06.1986 року по 30.06.1986 року в сумі 3000 крб.

ОСОБА_1 звернувся до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою з приводу перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки № 35 від 20.04.2017 року, однак рішенням Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 234 від 20.06.2017 року ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно наданої довідки було відмовлено (а.с.11).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ. (далі Закон № 796).

Згідно ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 року по 30.06.1986 року, що підтверджується довідкою Міністерства Оборони України та не оспорюється сторонами. (а.с.9).

Згідно пункту 3 підпункт 4 Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчудження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчудження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Враховуючи, що позивач пропрацював у зоні відчуження менше календарного місяця, пенсія йому має обраховуватись згідно довідки військової частини А 2975 від 20.04.2017 року, виходячи із заробітної плати за період із 08 червня 1986 року по 30 червня 1986 року із суми 3000 крб.

Відповідно до пункту 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13 квітня 2001 року № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчудження ЧАЕС у 1986-1990 років, які виконували роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що листом ОСОБА_2 УРСР від 13 червня 1989 року № 10-769 повідомлено, що Рада Міністрів СРСР зняла гриф «секретно» з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378, розпоряджень від 3 вересня 1986 року № 1767-рс і від 11 грудня 1986 р. № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 8 травня 1986 року № 168-5, від 10 червня 1986 р. №207-7, розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року №530-рс, від 16 грудня 1986 року №694-рс, від 6 січня 1988 р. №12-рс та листи ОСОБА_2 УРСР, якими доводились зазначені рішення Ради Міністрів УРСР: № 4с від 9 травня 1986 року, №58с від 11 червня 1986 року, №132с від 16 вересня 1986 року, №179с від 25 грудня 1986 року, №8с від 22 січня 1988 року. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 5 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної

плати.

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Таким чином Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області визначена кратність із врахуванням розсекреченої постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.

Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці.

Крім того, постановою ОСОБА_2 СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 жовтня 1986 року № 153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.

Зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10 червня 1986 року № 207-7 та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210, тобто, здійснений перерахунок в/ч А 2975 відповідає вищезазначеним нормативно-правовим актам.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем на виконання вимог частини 2 статті 71 КАС України не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, виданої в/ч А 2975 від 20.04.2017 року, містять неправдиві або недостовірні дані.

Суд враховує при цьому, що відповідач не надав суду письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки.

Викладене також підтверджується правовими висновками Верховного Суду України викладеними у постанові від 24.11.2015 р. (справа №539/3949/14-а) та постанові від 24.11.2015 р. (справа №539/339/15-а).

Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - задовольнити.

Скасувати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 234 від 20.06.2017 року яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви та довідки про заробітну плату виданої військовою частиною А 2975 № 35 від 20.04.2017 року, як незаконне.

Зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки № 35 від 20.04.2017 року із заробітної плати 3000 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 року по 30.06.1986 року, виданої військовою частиною А 2975 № 35 від 20.04.2017 року починаючи з 28.04.2017 року з урахуванням сплаченого.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_4