УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 638/10518/17
Провадження № 1-кс/638/2567/17
26.09.2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді Подус Г.С.
при секретаріКоваленко О.В.
з участю слідчого Цабека А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_1, про продовження строку проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42017220750000283 від 08.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, про продовження строку проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42017220750000283 від 08.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування зазначеного клопотання слідчий посилається на те, що військовою прокуратурою Харківського гарнізону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017220750000283 від 08.07.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до результатів проведення процедури відкритих торгів Державним космічним агентством України (м. Київ) було укладено договір №2-06/16 від 29.07.2016 з Державним науково-виробничим підприємством «Обєднання Комунар» (м. Харків) на послуги з виконання дослідно-конструкторської роботи: «Розвиток Системи координатно-часового та навігаційного забезпечення. Забезпечення функціонування Системи. Модернізація програмного забезпечення», шифр «Навігація-ПТК».
Акти здачі-приймання послуг (за трьома етапами) були затверджені Замовником 23.12.2016 на загальну суму 1036 894,18 гри., яка була перерахована на розрахунковий рахунок ДНВП «Обєднання Комунар». Науково-технічна продукція згідно з відомостями створеної продукції, що є додатками до актів, була прийнята на відповідальне збереження ДНВП «Обєднання Комунар», про що оформлені розписки про збереження до вказаних актів.
Розписки про збереження, в яких вказано, що продукція проведена по бухгалтерському обліку, були підписані в.о. генерального директора ДНВП «Обєднання Комунар». Замість головного бухгалтера вказані розписки про збереження також були підписані в.о. генерального директора. При цьому фактично зазначена продукція по бухгалтерському обліку проведена не була.
На момент приймання Замовником (23.12.2016) послуг з виконання ДКР науково-технічна продукція за етапами 2 і 3 на загальну суму 735 468, 47 гри. фактично створена не була. Загальна вартість послуг з виконання ДКР не була підтверджена фактичними витратами та розрахунками.
При формуванні ціни договору були заплановані витрати на придбання спеціального програмного забезпечення на суму 204 000,00 грн. у 'ГОВ «НВП «А.Т.О.Р.», яке також приймало участь у торгах та фактично перебуває у тісних взаємовідносинах з ДНВП «Обєднання Комунар». Більша частина робіт за створення науково-технічної продукції за договором на послуги з виконання ДКР фактично виконувалась працівниками (програмістами) ТОВ «НВГІ «А.Т.О.Р.», а на замовлення була списана заробітна плата основного персоналу ДНВП «Обєднання Комунар», що за заявленою трудомісткістю, номенклатурою посад працівників (створювалось програмне забезпечення, а була залучена велика кількість інженерів-конструкторів та інженерів- технологів) та напрямом діяльності відділу не відповідає тематиці ДКР.
Також в ході проведення досудового розслідування, встановлено, що на момент проведення інвентаризації, яка проводилась у лютому 2017 року, науково-технічна продукція, що залишилась иа відповідальному зберіганні, фактично була відсутня на підприємстві, не проведена по бухгалтерському обліку та були відсутні дані щодо умов її зберігання та матеріально- відповідальних осіб.
За таких обставин, під час досудового розслідування кримінального провадження №42017220750000283 від 08.07.2017, виникла необхідність документальної і фактичної перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Обєднання Комунар», що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, ЄДРПОУ 14308730.
З метою забезпечення виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально- відповідальних осіб, розміру спричинених матеріальних збитків у даному кримінальному провадженні, що є можливим лише при проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності даної установи.
На даний час Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено право прокурора або слідчого призначати ревізії та перевірки, оскільки п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014.
Однак, згідно вимог ст. 223 КПК України слідчі дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Статтею 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті.
Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Відповідно до Порядку проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №631 від 01.08.2013, питання здійснення державних закупівель перевіряються контролюючим органом під час проведення інспектування з урахуванням вимог Порядку проведення інспектування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006, а також під час державного фінансового аудиту.
В свою чергу, інспектування, відповідно до Порядку проведення інспектування, полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться у тому числі у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Згідно Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.09.2017 тривалість позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Обєднання Комунар» визначена 15 робочих днів, а термін проведення даної ревізії визначений з 05.09.2017 по 25.09.2017 року.
В свою чергу, наказом ДНВП «Комунар» від 27.04.2017 № 162 та від №343 у звязку із значним падінням виробництва, зі змінами в організації виробництва та праці, з метою раціонального використання робочого часу, економії енергетичних ресурсів, забезпечення ефективної роботи обладнання і збереження кадрового потенціалу, з 01.07.2017 по на ДНВП «Комунар» встановлений триденний робочий тиждень.
В звязку з чим, в межах дат проведення ревізії, визначених в ухвалі Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.09.2017, тривалість проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Комунар» фактично складає 9 робочих днів.
На теперішній час Північно-східний офісом Держаудитслужби для проведення контрольного заходу використано 8 робочих днів.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання про продовження строку проведення позапланової перевірки з огляду на наступне.
На підставі ухвали слідчого судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.09.2017 року з 05 вересня 2017 року по 25 вересня 2017 року співробітниками Північно-східного офісу Держаудитслужби України проводилась позапланова виїзна ревізія з окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Обєднання Комунар».
З листа Північно-східного офісу Держаудитслужби №20-15-26/6243 від 21.09.2017 року вбачається, що у встановлений вказаною ухвалою термін ревізію провести не вбачалось можливим, через те що у звязку зі значним падінням виробництва на ДНВП «Комунар» встановлено триденний робочій тиждень, у звязку з чим тривалість ревізії, в межах дат проведення, за ухвалою суду фактично складає 9 робочіх днів, 8 з яких на теперішній час використано. На підставі викладеного Північно-східний офіс Держаудитслужби просить слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ініціювати продовження терміну проведення ревізії ДНВП «Обєднання Комунар».
Відповідно до ч. 11, 12 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» термін проведення позапланової виїзної ревізії можливо продовжити за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочіх днів.
Дослідивши встановлені слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого, оскільки проведення ревізії обумовлене предметом розслідування у кримінальному провадженні, метою перевірки стану збереження державного майна, господарської діяльності підконтрольної органам Державної аудиторської служби України установи, що узгоджується з визначеними у законі завданнями кримінального провадження, а необхідність продовження терміну її проведення зумовлене об'єктивними чинниками.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.36,40,93,110 КПК України,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_1, про продовження строку проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42017220750000283 від 08.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Продовжити термін проведення позапланової ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Обєднання Комунар», що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, ЄДРПОУ 14308730 в межах тривалості позапланової ревізії, тобто на 5 робочих днів (з урахуванням режиму роботи підприємства в умовах неповного робочого часу виходячи з триденного робочого тижня).
Під час проведення ревізії дослідити наступні питання та дати на них відповіді:
-матеріали тендерної пропозиції та результатів проведення відкритих торгів (тендерна документація, тендерна пропозиція, листування з питань участі в торгах, порядок укладання договору, терміни оформлення та дати документів, номери вхідних та вихідних документів, використання системи РroZorro);
-проведення готової продукції за договором по бухгалтерському обліку відповідно до актів здачі-приймання послуг з додатками та оформлених розписок про збереження (підписи на розписках, зарахування на забалансовий облік, дата зарахування, визначення матеріально-відповідальних осіб, місця та умов зберігання);
-підстави для залишення готової продукції на відповідальному зберіганні та причини залишення (умови договору, додаткової угоди, обєктивна потреба замовника або її відсутність у передачі готової продукції одразу після її створення);
-порівняння сум планових витрат на етапі укладання договору, витрат на етапі оформлення актів здачі-приймання та витрат на етапі оформлення звітної калькуляції;
-визначення причин розбіжностей між рівнем попередньої ціни, договірної ціни та фактичною вартістю послуг відповідно до звітної калькуляції (причини завищення ціни);
-обґрунтованість планових витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням планової трудомісткості та переліку посад працівників, яких планувалось залучити до виконання роботи) на етапі формування попередньої ціни до договору та матеріалів договору;
-обґрунтованість витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням фактичної трудомісткості та переліку посад працівників, які фактично виконували роботу) на етапі формування договірної ціни до договору та актів здачі-приймання послуг з урахуванням фактично понесених витрат відповідно до даних бухгалтерського обліку;
- наявність підписів головного бухгалтера на матеріалах, які надавались в обґрунтування договірної ціни;
- обґрунтованість отримання та порядок використання ДНВП «Обєднання Комунар» бюджетних коштів за договором з урахуванням обґрунтування та підтвердження рівня договірної ціни, відповідно до затверджених актів здачі-приймання, структури ціни та розшифровок витрат;
- обґрунтованість витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням фактичної трудомісткості та переліку посад працівників, які фактично виконували роботу) на етапі формування матеріалів звітної калькуляції;
- порядок та обґрунтованість вибору постачальників (виконавців), з якими були укладені договори на закупівлю спецобладнання та спеціального програмного забезпечення;
- обґрунтованість перерахування коштів постачальникам (виконавцям) з якими були укладені договори на закупівлю спецобладнання та спеціального програмного забезпечення, джерело фінансування (в рамках фінансування робіт за договором, власні кошти підприємства з подальшим відшкодуванням за рахунок фінансування робіт за договором, власні кошти підприємства без відшкодування за рахунок фінансування робіт за договором, інше);
- порядок використання, при виконанні робіт за договором, закуплених спецобладнання та спеціального програмного забезпечення з урахуванням дат на документах, що підтверджують факт їх закупівлі;
- пояснення щодо можливості виконання робіт за договором без закупівлі спецобладнання та спеціального програмного забезпечення;
- зарахування спецобладнання та спеціального програмного забезпечення на позабалансовий облік або на баланс (дати, документи);
- встановлення правильності визначення обсягів виконаних робіт за
договором;
- відповідність тематики підрозділів підприємства напрямку роботи за договором (досвід виконання аналогічних робіт, плани робіт, положення про підрозділ, інше), наявність відповідних кваліфікованих фахівців (згідно із класифікатором професій) з досвідом виконання аналогічних робіт;
- аналіз трудомісткості робіт (планової та фактичної), відповідність виконуваної роботи працівниками посадовим обовязкам (посадовим інструкціям), в тому числі при залученні працівників, які займають посади інженерів-конструкторів та інженерів-технологів;
- підтвердження кількості фактично відпрацьованого робочого часу працівниками, що відповідно до розшифровок за статтею «Заробітна плата» були залучені до виконання роботи:
наявність відповідних наказів по підприємству;
перевірка спискового складу працівників та його відповідність штатному розкладу;
перевірка табельного обліку;
перевірка правильності розподілу нарахування заробітної плати по темам (роботам, замовленням, шифрам), що виконувались працівниками у відповідний період;
перевірка перебування працівників, що залучені до виконання роботи, на території підприємства у період виконання роботи.
- підтвердження наявності готової продукції у ДНВП «Обєднання Комунар» на момент затвердження актів здачі-приймання за етапами та на момент проведення інвентаризації на етапі оформлення акту звіряння розрахунків та звітної калькуляції за договором;
- на кого з посадових осіб ДНВП «Обєднання Комунар» покладено обовязки щодо забезпечення дотримання вимог законодавства при здійсненні витрат на придбання спецустаткування та спеціального програмного забезпечення за договором № 2-06/16 від 29.07.2016;
- якими повноваженнями був наділений керівник ДНВП «Обєднання Комунар» згідно вимог чинного законодавства та внутрішніх керівних документів вказаної установи в частині придбання спецустаткування та спеціального програмного забезпечення за договором № 2-06/16 від 29.07.2016;
- чи завдано державі збитки в результаті вчинення виявлених порушень, якщо так, то які?
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Слідчий суддя: