
Справа №611/26/17
Провадження №6-а/611/3/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2017 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Коптєв Ю.А. розглянувши в порядку письмового провадження справу за заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду,-
в с т а н о в и в:
18 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, в порядку передбаченому ч.9 ст.267 КАС України, про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року. В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що субєктом владних повноважень у вересні 2017 року, за весь поточний рік, виплачена компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, розмір якої не відповідає постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року. Всупереч п.2 та п.5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228, виплата компенсації здійснена на підставі листа Міністерства соціальної політики України від 28 жовтня 2013 року щодо розяснення порядку застосування п.2 вищевказаної постанови, у сумі 285 грн.
Заявник посилаючись на те, що розмір компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування його автомобіля, з урахуванням Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», становить 3419, 90 грн, просив зобовязати Управління соціального захисту населення на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року нарахувати та виплатити йому 3134, 90 грн.
Ухвалою Барвінківського районного суду Харківської області від 19 вересня 2017 року відкрито провадження по справі у порядку письмового провадження.
Копія ухвали про відкриття провадження була направлена судом до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області з пропозицією подати в зазначений строк письмові заперечення проти заяви та докази, які у нього є.
25 вересня 2017 року представником Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області подано заперечення на заяву. В обґрунтування заперечення представник зазначила, що розрахунок компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, здійснено відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228, листа Міністерства соціальної політики України від 28 жовтня 2013 року №2249/19/93/13 та листа Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 24/12/2013 року №04-46/06/9316. Вважає, що позивач невірно сприймає зміст п.2 зазначеної постанови, та зазначила, що виплати носять не щомісячний характер, а в звязку зі зміною протягом бюджетного року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність розраховується прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність у розрахунку на місяць. Вказала, що кошти на виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля виплачено в вересні 2017 року в повному обсязі, у розмірі передбаченому законодавством.
Суд, перевіривши викладені в заяві доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 7 ч. 9 ст. 267 КАС України, справа розглянута в порядку письмового провадження.
У контексті з положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судових захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових особинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Відповідно до положень ч.9 ст.267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Отже, правовими нормами Кодексу адміністративного судочинства України визначено порядок та підстави звернення до суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, яка набрала законної сили, що виключає можливість розгляд таких вимог в окремому позові.
Зазначені висновки узгоджуються з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (у справах "Осман проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 р. та "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 р.), яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух, а право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду.
Судом встановлено, що постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 08 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії було відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2017 рокупостанову Барвінківського районного суду Харківської області від 08 лютого 2017 року по справі № 611/26/17 скасовано, визнано неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області щодо не проведення ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, відповідно до вимог Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 грошову компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів відповідно до вимог Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228, починаючи з 2017 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
З аналізу положень ч. 9 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку, що вказаною нормою визначено особливий порядок судового контролю за виконанням судових рішень, за якого позивач може подати заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, яку ухвалено на користь цієї особи
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дії чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як передбачено ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» визначає основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоровя, функціонування системи підтримання інвалідами фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності.
Відповідно до ч. 1 та ч. 6 ст. 28 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються інвалідам, на дітей-інвалідів, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.
Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 14.02.2007 року грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць, на транспортне обслуговування - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Відповідно до п. 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 14.02.2007 року, встановлено, що компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Згідно ст. 7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2017 рік», прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць у 2017 році становив: 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.
Із врахуванням наведених вище положень чинного законодавства листом Міністерства соціальної політики України № 2249/19/93-13 від 28.10.2013 року надано розяснення щодо порядку застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 14.02.2007 року, відповідно до якого розрахунок розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється за формулою: X*6міс.+X*3міс.+X*3міс./12міс.*РВ/2=1 частина суми компенсації, де X - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; РВ - розмір відсотку.
Вказані розяснення повністю відповідають наведеним вище положенням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 14.02.2007 року, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 536 від 7.08.2013 року, та п. 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.
Таким чином, належна позивачу компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у 2017 року отримана в розмірі 285 грн, що підтверджено сторонами в заяві та запереченні, здійснена відповідно до наведеної вище формули.
Крім того, при вирішенні заяви суд також враховує позицію Вищого адміністративного суду України, яка викладена в Ухвалі від 10.02.2015 року у справі №К/800/58631/14 (648/3238/14-а).
Дослідив та оцінив зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги ґрунтуються на хибному висновку щодо трактування п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 стосовно розрахунку компенсації яка проводиться у відсотках до прожиткового мінімуму у розрахунку на місяць у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму протягом року, а не у відсотках прожиткового мінімуму щомісячно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області при проведенні нарахування та виплати грошових компенсацій на транспортне обслуговування за 2017 рік діяло в межах повноважень та у відповідності до чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, ч.9 ст. 267 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду,- залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії її повного тексту.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Ю.А. Коптєв