Постанова № 69136743, 26.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2017
Номер справи
461/1704/17
Номер документу
69136743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/6869/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

при секретарі судового засідання Смидюк Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Галицького районного суду м. Львова від 11.05.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування розпорядження та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_1 06.03.2017 року звернувся до Галицького районного суду м. Львова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування розпорядження та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивував тим, що він з 30.06.2016 року є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в ГУПФУ у Львівській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29.06.2016 року позивач був звільнений з органів Національної поліції через хворобу на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з вислугою років - 20 років 10 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 03 місяці 18 днів. У зв'язку з наявністю вказаної вислуги років у позивача, на його думку, відповідно до приписів п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір його пенсії мав би становити 64% суми грошового забезпечення. Однак, з повідомлення ГУПФУ у Львівській області позивачеві стало відомо про те, що розмір його пенсії становить 59 % грошового забезпечення.

З питання зменшення розміру призначеної пенсії ГУПФУ повідомило позивачеві, що зменшення (перерахунок) було здійснене у зв'язку з тим, що у лікарському свідоцтві його було визнано «непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку», а не прийнято рішення «про непридатність до служби у поліції». Вказані дії ГУПФУ у Львівській області позивач вважає протиправними. Просить суд визнати дії ГУПФУ у Львівській області щодо зменшення до 59 % грошового забезпечення пенсії за вислугу років ОСОБА_1; скасувати розпорядження ГУНФУ у Львівській області від 22.08.2016 року про здійснення з 01.09.2016 року перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати з 01.09.2016 року пенсію ОСОБА_1 відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з розрахунку - 64 % відповідної суми грошового забезпечення, а також здійснити нарахування та виплату недоотриманої з 01.09.2016 року пенсії.

Оскаржуваною постановою Галицького районного суду м. Львова від 11.05.2017 року в задоволенні позовної заяви відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що він з 30.06.2016 року є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в ГУПФУ у Львівській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29.06.2016 року ОСОБА_1 був звільнений з органів Національної поліції через хворобу на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з вислугою років - 20 років 10 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 03 місяці 18 днів. У зв'язку з наявністю вказаної вислуги років у позивача, на його думку, відповідно до приписів п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір його пенсії мав би становити 64% суми грошового забезпечення. Однак, з повідомлення ГУПФУ у Львівській області позивачеві стало відомо про те, що розмір його пенсії становить 59 % грошового забезпечення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що згідно п. /а/ частини першої статті 13 Закону № 2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

У відповідності до пункту 2 частини першої статті 77 Закону №580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Таким чином, у зв'язку з тим, що військово-медичною комісією не було прийнято рішення про непридатність позивача до служби в поліції, управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян пенсійну виплату позивача приведено у відповідність до чинного законодавства з 01.09.2016 року та обчислено пенсію у розмірі 59 % грошового забезпечення. Про вказані зміни в пенсійному забезпеченні повідомлено позивача листом.

Пунктом 4 Розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить Закону. Окрім того, Кабінету Міністрів України наказано в місячний строк привести свої нормативно - правові акти у відповідність із Законом, забезпечити перегляді приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів у відповідність із Законом, забезпечити прийняття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що випливають із Закону (п. 7 Розділу XI Закону).

Згідно з п. 14 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.10.2015 № 877, Національна поліція є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства. Структура Міністерства внутрішніх справ України затверджена ст. 1 Закону України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України" і не містить такого органу, як Національна поліція України.

З наведеного вбачається, що Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.

За таких обставин, суд вважає правомірними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1. Тому, у задоволенні адміністративного позову позивачу необхідно відмовити.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.1995 року прийнятий на службу в органах внутрішніх справ на підставі наказу УМВСУ №329 о/с від 03.08.1995 року, що підтверджується копією трудової книжки серії АВ № 805834. 06.11.2015 року на підставі наказу ГУ МВСУ №812 о/с від 06.11.2015 року ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ. 07.11.2017 року прийнятий на службу в поліцію на підставі наказу ГУ НП №15 о/с від 07.11.205 року, що підтверджується копією трудової книжки серії АВ № 805834. Свідоцтвом про хворобу №114 від 15.06.2016 р., виданого військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» зафіксовано, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

На підставі поданого рапорту позивача та свідоцтва про хворобу підполковник поліції ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції з посади заступника старшого інспектора управління превентивної діяльності ГУ НП наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 29.06.2016 року № 184о/с за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію». Вислуга років для призначення пенсії у календарному обчисленні становить 20 років 10 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 03 місяці 18 днів.

Відповідно до протоколу від 30.06.2016 року позивачеві з 30.06.2016 року довічно призначена пенсія за вислугою років у розмірі 64 % грошового утримання.

Згідно з перерахунку пенсії по пенсійній справі №1313014642 - НПУ з 01.09.2016 року позивачу перераховано основний розмір пенсії за вислугу років та визначено 59% грошового забезпечення.

Про вказані зміни в пенсійному забезпеченні позивача повідомлено листом ГУ ПФУ у Львівській області №3647/03-29 від 02.09.2016 року.

Листом від 03.03.2017 року №2362/03-25 відповідач повідомив, що оскільки у свідоцтві про хворобу № 114 від 15.06.2016 року зазначено про непридатність до військової служби та відсутні відомості про непридатність до служби в поліції, відтак у відповідності до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію обчислено в розмірі 59 відсотків грошового забезпечення.

Відповідно до ст.102 Закону №580-VIII (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Згідно з п. а ч.1 ст.13 Закону №2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 ч.1 ст. 77 Закону №580-VIII - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Статтею 77 Закону №580-VIII встановлено вичерпний перелік підстав звільнення особи, яка служить в органах НП. При цьому, однією із вказаних підстав для звільнення є хвороба особи, яка підтверджується висновком медичної комісії про її непридатність до служби в поліції (п.2 ч.1 ст.77 вказаного Закону).

Станом на час призначення (08.12.2015) та перерахунку пенсії позивачу (01.09.2016) в системі МВС проведення військово-лікарської експертизи з метою, зокрема, визначення за станом здоров'я придатності до служби в органах внутрішніх справ, військової служби, здійснюється відповідно до Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України та Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України затверджених наказом МВС від 06.02.2001 №85 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.02.2001 за №164/5355; далі Положення; Порядок №85 відповідно)

За змістом п.1.2 Положення ВЛК - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі МВС з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС, осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів МВС, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів МВС, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.

Пуктом 1.1 Порядку №85 передбачено, що медичний огляд проводиться згідно з п. 1.2 Положення з метою визначення: придатності кандидатів за станом здоров'я, фізичним розвитком, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу, з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.

Свідоцтво про хворобу складається: у мирний час - на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними для військової служби в мирний час, з обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров'я (п.1.117 Порядку №85).

Жодних інших подібних нормативно-правових актів, які б окремо встановлювали непридатність до служби в поліції, на сьогоднішній день в системі МВС або НП не існує.

З огляду на наведене, ВЛК при прийняті висновку про непридатність особи до військової служби не можуть вийти за межі формулювань передбачених п.1.117 Порядку №85.

Проте, апелянт зазначає, що застосування положень Порядку №85 суперечить Закону №580-VIII, оскільки з прийняттям останнього такий Порядок не приведений у відповідність вимогам Закону, а Свідоцтво, що видане згідно вимог передбачених Порядком не може вважатися належним документом, який підтверджує факт непридатності позивача через хворобу до служби в поліції, і відповідно братися за основу при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії, так як таке видане ВЛК ГУМВС, а позивач згідно Наказу звільнений зі служби поліції, органи якої не входять до структури МВС.

Такі посилання ГУПФ, апеляційний суд вважає помилковими, оскільки, як станом на день звільнення позивача з поліції так і на час виникнення спірних відносин установлення хвороби поліцейському здійснюється згідно Порядку №85. При цьому, як уже зазначалось, цей Порядок містить вичерпний перелік постанов щодо придатності або непридатності до військової служби (а не до служби в поліції) іншого ж окремого порядку для поліцейських не існує. Розбіжність у формулюваннях наведених у Свідоцтві та п.2 ч.1 ст.77 Закону №580-VIII жодним чином не спростовує сам факт наявності хвороби, яка установлена поліцейському у відповідності до діючого Порядку, а отже така розбіжність не може слугувати підставою для зменшення відповідачем розміру належної позивачу соціальної виплати.

За таких обставин, суд вважає не правомірними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 Тому, позов слід задоволити.

А тому висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови не вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення без додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. ч 3 160 ст. 195, 196, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 11.05.2017 року у справі № 461/1704/17 скасувати та прийняти нову, якою позов з ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення до 59 % грошового забезпечення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 протиправними та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.08.2016 року про здійснення з 01.09.2016 року перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 01.09.2016 року пенсію ОСОБА_1 відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з розрахунку - 64 % відповідної суми грошового забезпечення, а саме за вислугу 20 років 55 процентів відповідної суми грошового забезпечення та за кожний рік вислуги понад 20 років 3 процентів відповідної суми грошового забезпечення. До загального розміру пенсії, відповідно до чинного законодавства, здійснити йому виплату недоотриманої за період з 01 вересня 2016 року суми пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4