
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відкриття провадження в адміністративній справі
25 вересня 2017 р. м. Чернівці Cправа № 727/10393/16-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Пенсійного фонду України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії, Управління внутрішніх справ України про визнання протиправними дії, бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В поданому адміністративному позові позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по неперерахуванню пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії щодо не віднесення в порушення вимог розділу 1 п. 34 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України 17.02.2017 року № 138 посади оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України до посад апарату міністерства і не прирівняння до посади апарату Національної поліції - старшого оперуповноваженого;
- зобов'язати Управління внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії віднести згідно вимог розділу І п. 34 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України 17.02.2017 року № 138 посаду оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України до посад апарату міністерства і прирівняти до посади апарату Національної поліції - старшого оперуповноваженого, та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відношенні мене із врахуванням таких змін;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в розмірі 55% від всіх видів належних до сплати грошового забезпечення зміненого в теперішній час виходячи з грошового забезпечення поліцейських та в строки, вказані у законодавстві України, і в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, проведених у законодавстві України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру до дати прийняття рішення по вказаній адміністративній справі по суті і стягнути з останнього недоплачену різницю в пенсії, враховуючи заборгованість до дня вступу рішення суду в законну силу.
Ухвалою суду від 13.09.2017 р. позовну заяву залишено без руху та вказано на обов'язок позивача сплатити судовий збір в повному обсязі, що становить 1595,39 гривень.
19.09.2017 р. на виконання ухвали суду від 13.09.2017 р. позивач звернувся з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, обґрунтовуючи незадовільним майновим станом. На підтвердження вказаного позивач надав суду довідку Департаменту праці та соціального захисту населення від 18.09.2017 р. про отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.
Розглянувши вказане клопотання, суд приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом № 3674-VI. Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У відповідності до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору, у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Так, суд вважає, що надана суду довідка Департаменту праці та соціального захисту населення від 18.09.2017 р. про отримання позивачем субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, не є достатньою підставою для звільнення позивача від сплати судового збору. Водночас, суд вважає, що для належного захисту прав позивача, а також для забезпечення права на доступ до правосуддя, слід відстрочити сплату судового збору в сумі 1595,39 грн до закінчення розгляду адміністративної справи.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає, що спір виник із публічно-правових відносин, однією із сторін яких виступає суб'єкт владних повноважень. Відповідно до вимог ст.17 КАС України даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Вказаний позов поданий згідно ст.104 КАС України та відповідає вимогам статей 105, 106 КАС України.
Адміністративний позов поданий у строк, установлений законом. Підстави для повернення позовної заяви, залишення позовної заяви без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Відповідно до ст. 110 КАС України під час підготовки справи до судового розгляду судом вжито належних заходів для всебічного, повного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
Перевіривши подані позивачем матеріали, суд вважає за доцільне призначити справу до судового розгляду в судовому засіданні.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 23, 106, 107, 110, 121, 165 КАС України суддя, -
УХВАЛИВ:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Відстрочити позивачу сплату судового збору в сумі 1595,39 грн до закінчення розгляду адміністративної справи.
3. Призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 11:00 20 жовтня 2017 р. Засідання відбудеться у приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1 «І».
4. Справу буде розглядати колегія суддів, головуючий суддя Т.М. Брезіна.
5. Зобов'язати відповідачів в строк до 09 жовтня 2017 року подати до суду заперечення проти позову та докази на обґрунтування цих заперечень та всі матеріали, що були або могли бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті спірного рішення (вчиненні дії, допущенні бездіяльності) з приводу яких подано позов.
6. В порядку підготовки справи до судового розгляду вчинити наступні дії:
Зобовязати сторони подати до суду та предявити у судовому засіданні додаткові докази (докази, що подаються в копіях, повинні бути засвідченні), зокрема:
- власне письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.
7. Закінчити підготовче провадження по справі.
8. Копію ухвали з інформацією про процесуальні права та обовязки (на звороті), невідкладно направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна
І Н Ф О Р М А Ц І Я
про процесуальні права і обовязки
осіб, які беруть участь в розгляді адміністративної справи
Статтями 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі Кодексу) визначено права та обовязки осіб, які беруть участь у справі.
Особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обовязки. Особи, які беруть участь у справі, зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обовязки.
Особи, які беруть участь у справі, мають право:
1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;
2) знайомитися з матеріалами справи;
3) заявляти клопотання і відводи;
4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;
9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;
10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;
11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Крім прав та обовязків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Статтею 40 цього Кодексу визначено обовязок осіб, які беруть участь у справі, повідомити про зміну адреси та причини неприбуття в судове засідання.
Особи, які беруть участь у справі, зобовязані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.
Особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобовязані завчасно повідомити про це суд.