Постанова № 69135324, 27.09.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2017
Номер справи
823/1710/16
Номер документу
69135324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2017 року справа № 823/1710/16

08 год. 40 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Золотоніська районна державна адміністрація, про скасування розпорядження та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Фізична особа підприємець ОСОБА_1 подав позов, в якому просить:

- скасувати розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 № 506 Про відмову фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення та будівництва АЗС та АГЗП;

- зобовязати Черкаську обласну державну адміністрацію повторно розглянути й вирішити по суті клопотання фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про погодження вибору місця знаходження земельної ділянки та надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою про відведення в оренду земельної ділянки площею 0,96 га в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району (поза межами населеного пункту) під розміщення й будівництво АЗС та АГЗП, з урахуванням підстав скасування розпорядження відповідача від 28.09.2016 № 506.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що оскаржуваним розпорядженням відповідача від 28.09.2016 № 506 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у звязку з тим, що передача в користування спірної земельної ділянки має відбуватись на земельних торгах.

Черкаською обласною державною адміністрацією не було прийнято до уваги того факту, що питання про передачу земельної ділянки в оренду було порушено до прийняття змін до Земельного кодексу України щодо передачі земельних ділянок на аукціонах (ст. 124 ЗК України), чим порушено одну з найважливіших статей Конституції України (ст. 58).

За вказаних обставин, позивач просив відповідача вирішити питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою із застосуванням законодавства, яке діяло у 2007 році на момент його звернення до уповноважених органів державної влади.

Отримавши розпорядження Золотоніської районної державної адміністрації від 14.02.2017 № 66 про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження по вибору земельної ділянки, позитивний висновок Золотоніської РДА від 23.10.2007 № 447/01-27 та рішення Черкаської обласної ради від 21.12.2007 № 14-10/VI Про погодження місця розташування обєкта ПП ОСОБА_1В., пройшовши довгу процедуру погодження матеріалів попереднього погодження, позивач виконав всі передбачені на той час вимоги земельного законодавства України для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки.

Позивач зазначає, що після узгодження матеріалів вибору земельної ділянки відповідачем не було прийнято жодного мотивованого рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, а прийняте 28.09.2016 розпорядження Черкаської ОДА № 506 взагалі не містить, окрім посилань на приписи чинного законодавства, жодного обґрунтування підстав для відмови у позитивному вирішенні земельного питання ФОП ОСОБА_1

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що оскаржуваним розпорядженням відповідачем відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі ст. 124 Земельного кодексу України, яка передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Також, позивачем при поданні клопотання від 24.12.2014 до Черкаської обласної державної адміністрації, зареєстрованого 31.12.2014 за вх. № 8486/01/0122 не дотримано вимог ст. 123 Земельного кодексу України, зокрема, до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.

Крім того, на момент звернення позивача до Черкаської ОДА з клопотанням від 08.02.2008 про погодження місця розташування автозаправної станції та автомобільного газонаповнювального пункту за рахунок земель державної власності (запасу), абзацом другим частини першої статті 124 ЗК України також було визначено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані обєкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Відповідно до ч. 5 ст. 123 ЗК України (в редакції, що діяла до 14.10.2008) районна державна адміністрація розглядає клопотання про передачу земельної ділянки у користування і надає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. За вказаних обставин, твердження позивача про те, що Черкаська ОДА має розглядати його клопотання від 26.01.2007 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не відповідає дійсності.

11 вересня 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що рішенням Деньгівської сільської ради Золотоніського району від 19.12.2006 № 5-12/V надано ФОП ОСОБА_1 позитивний висновок щодо попереднього погодження по вибору земельної ділянки загальною площею 0,98 га під будівництво АЗС та АГЗП за рахунок земель загального користування в довгострокову оренду терміном на 49 років.

26 січня 2007 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Золотоніської районної державної адміністрації з письмовим клопотанням про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження по вибору земельної ділянки під будівництво автозаправної станції та автомобільного газонаповнювального пункту за рахунок земель державної власності (запасу), що знаходяться в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району площею 0.98 га (відкриті землі без рослинного покриву) за межами населених пунктів у довгострокову оренду терміном на 49 років.

14 лютого 2007 року Золотоніською районною державною адміністрацією прийнято рішення № 66 про надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на збір матеріалів попереднього погодження по вибору земельної ділянки площею 0,98 га для будівництва АЗС та АГЗП в адмінмежах Деньгівської сільської ради, за рахунок земель загального користування (за угіддями - відкриті землі без рослинного покриву, інші землі) в довгострокову оренду терміном на 49 років.

Районна комісія з питань вибору земельних ділянок з виїздом на місце (за межами села Деньги Золотоніського району) провела вибір земельних ділянок загальною площею 0.98 га, під будівництво АЗС та АГЗП в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району. Результати роботи даної комісії оформлені Актом від 20.04.2007.

Вибір земельної ділянки площею 0,98 га під розміщення будівництва АЗС та АГЗП погоджено позивачеві спеціально уповноваженими територіальними органами державної влади та місцевого самоврядування, зокрема:

- службою автомобільних доріг у Черкаській області надано висновок від 12.02.2007 № 168/02;

- Деньгівською сільською радою Золотоніського району прийнято рішення сільської ради від 27.04.2007 № 8-12/V Про затвердження містобудівного обґрунтування розташування обєкту архітектури та внесенні змін до містобудівної документації;

- Золотоніським районним відділом земельних ресурсів Черкаської області надано висновок від 16.05.2007 № 599;

- Державним санітарним лікарем Золотоніської санітарно-епідеміологічної станції надано висновок № 115 від 06.06.2007 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову;

- Службою охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації надано висновок від 08.06.2007 № 1339;

- відділом містобудування та архітектури Золотоніської райдержадміністрації Черкаської області надано висновок № 78 від 05.07.2007;

- Державним управлінням охорони навколишнього середовища в Черкаській області надано висновок від 15.08.2007 № 734 про погодження матеріалів щодо вибору земельних ділянок;

- Золотоніською районною державною адміністрацією Черкаської області надано висновок від 23.10.2007 № 447/01-27.

Матеріали щодо вибору місця розташування земельної ділянки для відведення в довгострокову оренду було погоджено рішенням Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області 10.10.2007 № 14-10/V, рішенням Золотоніської районної ради від 17.10.2007 № 14-8/V, та рішенням Черкаської обласної ради від 21.12.2007 № 14-10/VI Про погодження місця розташування обєкта ФОП ОСОБА_1В..

08 лютого 2008 року позивач подав до Черкаської обласної державної адміністрації клопотання про погодження місця розташування автозаправної станції та автомобільного газонаповнювального пункту (вх. № 672/01-20 від 08.02.2008). До клопотання додано матеріали погодження.

Згідно листа Черкаської обласної державної адміністрації від 07.08.2008 № 01-20/672 позивача повідомлено про те, що нині не врегульовано питання щодо особливостей оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянами чи юридичними особами, які порушили питання про передачу земельної ділянки із земель державної і комунальної власності до 1 січня 2008 року, та отримали відповідне погодження органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Позивача також повідомлено про те, що видання розпорядження про погодження місця розташування заявлених обєктів суперечитиме вимогам абз. 2 ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України.

18 липня 2008 року позивач звернувся до Черкаської ОДА із заявою, в якій просив погодити та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки під розміщення АЗС та АГЗП в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області або направити лист-дозвіл на розробку даного проекту в Золотоніську районну державну адміністрацію, яка має право вирішити дане питання у відповідності до п. 5 п.п. в ст. 122 Земельного кодексу України.

На засіданні комісії облдержадміністрації з перевірки дотримання вимог законодавства при наданні земельних ділянок у власність та з розгляду матеріалів по наданню у користування, передачу в оренду земельних ділянок та визначення доцільності розміщення на них обєктів, за наслідками розгляду заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо погодження місця розташування АЗС та АГЗП, вирішено пропонувати Золотоніській районній державній адміністрації набуття права оренди зазначених земельних ділянок здійснити на аукціонах (протокол № 9 від 11.12.2008).

Позивач стверджує, що про існування протокольного рішення № 9 від 11.12.2008 йому випадково стало відомо восени 2014 року.

24.12.2014 позивачем направлено до Черкаської обласної державної адміністрації (вх. № 8486/01/01-22 від 31.12.2014) та до Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області клопотання, в якому просить погодити та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки під розміщення АЗС та АГЗП в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, або направити лист-дозвіл на розробку даного проекту в Золотоніську районну державну адміністрацію, яка має право вирішити дане клопотання у відповідності до п. 5 (підпункт в ст. 122 Земельного кодексу України).

20 січня 2015 року Золотоніська районна державна адміністрація Черкаської області надала копію відповіді управління Держземагентства у Золотоніському районі, де з посиланням на ч. 3 ст. 122 ЗК України зазначено, що для вирішення питання щодо надання в оренду земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд транспорту дорожнього господарства, заявнику необхідно звернутись до Черкаської обласної державної адміністрації.

Черкаською обласною державною адміністрацією не надано відповідь на клопотання ФОП ОСОБА_1 від 24.12.2014.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 у справі № 695/185/16-а, яка набрала законної сили 11.06.2016, визнано неправомірною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації щодо не вирішення в установленні строки клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про погодження вибору місця знаходження земельної ділянки площею 0,96 га в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району для відведення її позивачу в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва АЗС та АГЗП; визнано неправомірною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації щодо тривалого зволікання із розглядом клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,96 га в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області для будівництва АЗС та АГЗП; зобовязано Черкаську обласну державну адміністрацію розглянути і вирішити по суті клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,96 га в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (поза межами населеного пункту) під розміщення і будівництво АЗС та АГЗП.

28 вересня 2016 року Черкаською обласною державною адміністрацією винесене розпорядження № 506, за яким відповідно до ст. ст. 122, 123, 124, ч. 4 ст. 134 Земельного кодексу України, розглянувши клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 24.12.2014, на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 у справі № 695/185/16-а, відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,9600 га (відкриті землі без рослинного покриву), за рахунок земель державної власності, що знаходиться в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, за межами населеного пункту, під розміщення та будівництво АЗС та АГЗП.

Не погоджуюсь з вказаним розпорядженням відповідача, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 09.04.1999 № 586-XIV Про місцеві державні адміністрації виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі на їх території (абз. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України Про місцеві державні адміністрації).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України Про місцеві державні адміністрації до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

Також, статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин віднесено, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин у 2007-2008 р.р.) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва обєктів, повязаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Частина 4 статті 123 ЗК України передбачає, що обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України (в редакції Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI, що діє з 01.01.2013 і нині) районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва обєктів, повязаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (ч. 5 ст. 122 ЗК України).

Вище встановлено, що позивач мав намір отримати в користування спірну земельну ділянку для розміщення обєктів будівництва автомобільної заправної станції та автомобільного пункту на автомобільній дорозі Золотоноша Черкаси Сміла км 4+380 (праворуч та ліворуч) в Золотоніському районі Черкаської області.

Згідно листа управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області від 15.01.2015 № 14-28-0.5-88/2-15 вирішення питання надання в оренду земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд транспорту дорожнього господарства належить до компетенції обласної державної адміністрації.

Оскаржуваним розпорядженням від 28.09.2016 № 506 відповідач відмовив ФОП ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на ст.ст. 122, 123, 124, ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України.

Зміст пояснювальної записки до проекту розпорядження обласної державної адміністрації Про відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення та будівництво АЗС та АГЗП свідчить, що з метою забезпечення виконання вимог ст. 124 та ч. 1 ст. 134 ЗК України щодо передачі і оренду земельних ділянок держаної та комунальної власності за результатами проведення земельних торгів, вирішено відмовити ФОП ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

За вказаних обставин, в рамках розгляду вказаної справи суд оцінюватиме підстави відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, зазначені в пояснювальній записці до розпорядження.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявами від 24.12.2014) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування обєктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Згідно з ч. 10 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 124 ЗК України (в редакції Закону України від 16.09.2008 №509-VI, що діє з 14.10.2008 і нині) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них обєктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Отже, до передачі в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній чи комунальній власності, яка відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України здійснюється за результатами земельних торгів, орган місцевого самоврядування в дотримання процедури вирішує питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою особам, які бажають отримати в оренду таку земельну ділянку, при цьому вичерпні підстави для відмови у наданні такого дозволу чітко визначені статтею 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, іншої містобудівної документації, суд дійшов висновку протиправність оскаржуваного розпорядження відповідача від 28.09.2016 № 506.

Крім того, суд враховує, що відповідно до практики Верховного Суду України отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальшу передачу такої земельної ділянки особі. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 19 січня 2016 року № 21-3690а15, від 13 грудня 2016 року № 21-2573а16 та інших.

Згідно із ст. 43 Закону України від 09 квітня 1999 року № 586-XIV Про місцеві державні адміністрації розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до частини другої ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Предметом адміністративного позову в даній справі є скасування оскарженого Позивачем розпорядження відповідача, а відповідно до п. 1 частини другої ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень і його скасування, тобто, скасування рішення субєкта владних повноважень є наслідком саме визнання його протиправним, в звязку з чим, суд дійшов висновку про необхідність виходу для повного захисту інтересів позивача за межі позовних вимог та визнання оскарженого позивачем розпорядження Відповідача протиправним і його скасування.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 № 506 Про відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення та будівництва АЗС та АГЗП.

Зобовязати Черкаську обласну державну адміністрацію повторно розглянути і вирішити по суті клопотання фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про погодження вибору місця знаходження земельної ділянки та надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою про відведення в оренду земельної ділянки площею 0,96 га в адміністративних межах Деньгівської сільської ради Золотоніського району (поза межами населеного пункту) під розміщення й будівництво АЗС та АГЗП, з урахуванням підстав скасування розпорядження відповідача від 28.09.2016 № 506.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м. Черкаси, бул. Шевченка, 185, ідентифікаційний код 00022668) на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк