Постанова № 69135159, 25.09.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
815/2964/17
Номер документу
69135159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2964/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2017 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами адміністративну справу за позовом Громадської організації «Одеське обласне об'єднання рибалок» до Голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 про скасування неправомірного наказу,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулась Громадська організація «Одеське обласне об'єднання рибалок» до Голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 та з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 29.08.2017р. (а.с.45-зворотний бік) позивач просить:

скасувати неправомірний наказ №53 від 10.04.2017р. (зі змінами від 05.06.2017р., внесеними на підставі наказу №59) в частині припинення дії договорів до 16.06.2017р. з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.03.2015р. між позивачем та Західно-Чорноморським басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства укладено договір №04/15 про надання водойми ділянка Шаболоцького (Будакцького) лиману, строком на 10 років до 24.05.2016р., а також те, що згідно з договором №01/16 від 25.05.2016р. визначенння озера Дідове болото для організації любительського та спортивного рибальства, строк дії на 10 років до 24.05.2026р. Однак, наказом Голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 №53 від 10.04.2017р. (зі змінами від 05.06.2017р., внесеними на підставі наказу №59) в частині припинення дії договорів до 16.06.2017р. з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р. Позивач не погоджується з оскаржуваним наказом, вважає його неправомірним та безпідставним, оскільки Державне агентство рибного господарства є правонаступником Західно-Чорноморської рибоохорони за її зобовязаннями та дані відносини допускають правонаступництво, оскільки стосуються не особистих прав, а прав та повноважень органів державної влади. Правонаступництво прямо встановлено нормативно-правовим актом Постановою Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р., а відтак керуючись ст. 208 Господарського кодексу України та ст. 609 Цивільного кодексу України позивач вважає, що підстави для припинення договорів до 16.06.2017р. з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р. відсутні.

07.09.2017р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. (а.с.51)

Відповідач був повідомлений про дату та час розгляду справи належним чином та завчасно, однак представник не зявився. (а.с.39) У поданих до суду 07.09.2017р. запереченнях на адміністративний позов відповідач у задоволенні позовних вимог позивача просив відмовити у повному обсязі, зазначивши, що з метою приведення вказаних договорів у відповідність до законодавства, Західно-Чорноморською рибоохороною видано наказ №53 від 10.04.2017р. в який внесено зміни наказом №59 від 05.06.2017р. щодо припинення договорів, у тому числі з позивачем. Відповідач зазначає, що п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» конкретизовано, що Держрибагентство є правонаступником лише майна територіальних органів, що ліквідуються. (а.с.53-57)

Враховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, та можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, суд вирішив за доцільне розглянути справу у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.

10.03.2015р. між Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» та Західним-Чорноморським басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства укладено договір №04/15 про надання водойми - ділянка Шаболоцького (Будакцького) лиману для здійснення любительського і спортивного рибальства та проведення робіт з охорони й відтворення водних біоресурсів. (а.с.12-13)

25.05.2016р. між Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» та Західним-Чорноморським басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства укладено договір №01/16 про надання водойми Озеро Дідове болото для здійснення любительського і спортивного рибальства та проведення робіт з охорони й відтворення водних біоресурсів. (а.с.14-15)

10.04.2017р. у звязку з ліквідацією Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства на підставі ст. 188, ч.3 ст.205 Господарського кодексу України, головою ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 прийнято наказ №53, яким розірвано з 16.06.2017р. договори, зокрема з, Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р. (а.с.20)

Наказом голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 №59 від 05.06.2017р. внесено зміни до наказу Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства №53 від 10.04.2017р. «Про розірвання господарських договорів» у тексті наказу після слів «у звязку з ліквідацією Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства» включити слова «на підставі ст.183 ч.3 ст.205 Господарського Кодексу України» та доповнити словами «та втратою повноважень»; п.1 наказу викласти у наступній редакції: «Припинити дію договорів до 16.06.2017р., зокрема, з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р. У іншій частині наказу №53 від 10.04.2017р. залишити без змін. (а.с.46)

Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державного агентства рибного господарства, у тому числі Західно-Чорноморське басейнове управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства (Додаток 1 до постанови), а також погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства щодо утворення територіальних органів Державного агентства рибного господарства як структурних підрозділів апарату Агентства.

Судом встановлено, що згідно ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Західно-Чорноморське басейнове управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства (код ЄДРПОУ 35050673) з 24.12.2015р. знаходиться у стані припинення. (а.с.16-18)

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів-України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» установлено, що правонаступником майна, прав та обовязків територіальних органів Державного агентства рибного господарства, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є зазначене Агентство.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» Державному агентству рибного господарства забезпечити: здійснення територіальними органами, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, функцій та повноважень, покладених на зазначені органи, до утворення територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державного агентства рибного господарства.

Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області утворено як структурний підрозділ апарату Державного агентства рибного господарства України згідно з додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства».

ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області (код ЄДРПОУ 40605109) є відокремленим підрозділом Державного агентства рибного господарства України (Держрибагенства) (адреса: 65110, Одеська обл., м.Одеса, Суворівський р-н, вул.Балківська, буд. 12в).

Наказом Державного агентства рибного господарства України №229 від 15.07.2016р. «Про затвердження положень про територіальні органи Держрибагентсва» затверджено Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області.

ОСОБА_2 п.1 Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області, Управління є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, діє у складі Держрибагенства як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується.

Повноваження Одеського рибоохоронного патруля поширюються на Одеську область. Території та акваторії водних ресурсів у межах районів діяльності визначених Держрибагенством.

ОСОБА_2 п.3 Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області основним завданням Одеського рибоохоронного патруля є реалізація повноважень Держрибагенства у сфері рибного господарства та рибної промисловості охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у районі діяльності.

Наказом Держрибагенства №121 від 03.03.2017р. внесені зміни до наказу Держрибагенства №31 від 06.02.2013р. «Про затвердження районів діяльності (контролю) органів рибоохорони» із зазначенням району діяльності Державного агентства рибного господарства у Одеській області. До цього часу діяльність щодо охорони водних біоресурсів здійснювалася працівниками Західно-Чорноморської рибоохорони.

Таким чином, з 03.03.2017р. моменту видання наказу Держрибагенства №121 від 03.03.2017р. Західно-Чорноморське басейнове управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства втратило повноваження на здійснення заходів щодо охорони водних біоресурсів, що унеможливлює виконання п.3 договору №04/15 укладеного 10.03.2015р. та п.3 договору 01/16 укладеного 25.05.2016р.

Пунктом 14 частиною 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний договір дво - або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.

Ознаками адміністративного договору є: обовязковою стороною адміністративного договору є субєкт, наділений владними повноваженнями; договір укладається для реалізації компетенції субєкта владних повноважень; адміністративний договір спрямований на задоволення публічних інтересів (впливає із двох попередніх ознак); субєкт владних повноважень не може укладати договір з питань, не віднесених законодавчо до його компетенції.

Особливість адміністративних договорів, полягає у тому, що вони є договорами організаційного характеру, як сама діяльність виконавчої влади.

Відповідно до Інформаційного листа №3.2.-2005 від 26.12.2005р. Верховного суду України адміністративний договір - це дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди. Якщо ж суб'єкти (в тому числі орган державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи), хоча б і на реалізацію своїх повноважень, вільно укладають договір відповідно до норм ЦК України, під час укладання такого договору його сторони вільно домовляються про зміст та обсяг прав і обов'язків за договором, можуть відмовитись від його укладання, то такий договір може бути цивільним (господарським), але не адміністративним, оскільки в змісті цього договору відсутні відносини влади і підпорядкування, що є обов'язковими для адміністративного договору, а кожний суб'єкт такого договору виступає як рівний один до одного.

З огляду на викладене, з метою приведення вказаних договорів у відповідність до законодавства, Західним-Чорноморським басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства видано оскаржуваний наказ №53 від 10.04.2017р. «Про розірвання господарських договорів» зокрема, з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р.

На думку суду посилання позивача щодо правонаступництва Держрибагентства за зобов'язаннями Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства є некоректним трактуванням п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №894 від 30.09.2015р. «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства», оскільки Держрибагентство є правонаступником саме майна територіальних органів, що ліквідуються.

На підставі встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи докази, які є наявні у справі, суд дійшов висновку, що Головою ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 правомірно прийнято наказ №53 від 10.04.2017р. «Про розірвання господарських договорів», зокрема, з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до положень ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов Громадської організації «Одеське обласне об'єднання рибалок» до Голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 про скасування неправомірного наказу №53 від 10.04.2017р. (зі змінами від 05.06.2017р., внесеними на підставі наказу №59) в частині припинення дії договорів до 16.06.2017р. з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р. задоволенню не підлягає.

У разі відмови у задоволення позовних вимог Громадської організації «Одеське обласне об'єднання рибалок» судові витрати не стягується відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Громадської організації «Одеське обласне об'єднання рибалок» (код ЄДРПОУ 39449590, адреса: 65101, Одеська обл., м. Одеса, вул. 25-ї Чапаєвської дивізії, буд. 25) до Голови ліквідаційної комісії Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства ОСОБА_1 про скасування неправомірного наказу №53 від 10.04.2017р. (зі змінами від 05.06.2017р., внесеними на підставі наказу №59) в частині припинення дії договорів до 16.06.2017р. з Громадською організацією «Одеське обласне об'єднання рибалок» №04/15 від 10.03.2015р. та №01/16 від 25.05.2016р.

відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяБалан Я.В.