
Справа № 473/2837/17
УХВАЛА
іменем України
"26" вересня 2017 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Ротар М.М., при секретарі судового засідання Фінько О.П.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення Вознесенської міської ради №12 від 15 липня 2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вознесенської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позову зазначав, що 15 липня 2011 року Вознесенською міською радою було прийнято рішення №12, п. 1 якого вирішено обмежити реалізацію слабоалкогольних, алкогольних напоїв та пива на об'єктах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства (крім торгівлі на розлив у ресторанах, кафе і барах, які розміщуються в окремих капітальних будівлях, або спеціально обладнаних приміщеннях інших капітальних споруд)з 23.00 годин до 6.00 годин.
Позивач вважав, що оскаржуване рішення в цій частині суперечить вимогам закону та порушує його право, як споживача, на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час, а тому просив про визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.
Також позивач подав клопотання про поновлення строку для звернення з адміністративним позовом до суду, вказуючи на те, що про оскаржуване рішення та порушення свого права він дізнався лише в серпні 2017 року під час спроби здійснити покупку алкогольної продукції в магазині роздрібної торгівлі.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, на адресу суду від позивача надійшла заява, в якій він просив розгляд справи здійснювати без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Також заперечував проти поновлення позивачу строку для звернення до суду, вважаючи, що відсутні підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними, за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
В судовому засіданні було встановлено та з матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення було прийняте 15 липня 2011 року, оприлюднене в міській газеті «День за днем», а в подальшому - на офіційному сайті Вознесенської міської ради.
Таким чином з моменту офіційного оприлюднення оскаржуваного рішення воно вважається доведеним до невизначеної кількості осіб, в тому числі населення міста Вознесенська та гостей міста, з цього ж моменту розпочинається строк для його оскарження в судовому порядку.
За встановлених обставин посилання позивача ОСОБА_2 на лист ТОВ «АТБ-маркет» (вих. №07/08/17 від 07 серпня 2017 року), який лише вказує на факт отримання позивачем певної інформації, проте не може свідчити про відсутність у нього обізнаності щодо наявності та змісту оскаржуваного рішення до моменту отримання листа, є недоречним та не може бути враховане в якості поважної причини для поновлення строку для звернення з позовом до адміністративного суду.
Інших причин, які б могли бути визнані поважними та знайшли своє належне підтвердження доказами матеріали справи не містять.
Разом з тим, позивачем не зазначено обгрунтованих підстав та не надано належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду в період з 2011 року по 2017 рік, у зв'язку з чим суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду поважними.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ст.100 КАС України).
Відповідно до п.9 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи викладене, суд вважає що в задоволенні заяви про поновлення строку для звернення з адміністративним позовом до суду слід відмовити, а позовзалишити без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.99,100,155 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Відмовити ОСОБА_2 в поновленні строку на звернення до адміністративного суду з позовом доВознесенської міської ради Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовну заяву ОСОБА_2 до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: М.М. Ротар