
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа №279/2899/17
Провадження 2-а/279/323/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Коваленко В. П.
з участю секретаря Комарової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коростень адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати мені з 01.01.2016 року протиправною;
- зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною жо сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС УКраїни довідки №85/8300 про розмір грошового забезпечення;
-стягнути з відповідача на його користь різницю між фактично отриманою пенсією та належною до сплати сумою пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення.
В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що, він є пенсіонером органів внутрішніх справ України. 10.04.2000 року був звільнений з ОВС України в запас за п.64 « ж» ( за власним бажанням) відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській катастрофі АЕС 2-ї категорії. Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. 22.03.2017 року Міністерство внутрішніх справ України своїм листом № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій та про надання списків осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ ( міліції), пенсії яких підлягають перерахунку згідно з постановою КМ України від 11.11.2015 р. № 988 « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 р. на підставі довідок про грошове забезпечення, повноваження щодо видачі яких покладено на ліквідаційні комісії ГУУМВС ( УМВС) в областях та м. Києві.
28.03.2017 року Пенсійний фонд України своїм листом № 9493/025-23 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені постановою КМ України від 13.02.2008 року №45 « Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
30.03.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм листом № 3338/03-01 надіслало до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 « Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
11.07.2017 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 року на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 15.05.2017 року № 85/8300 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до правових норм які вступили в законну силу.
25.07.2017 року на його адресу від відповідача надійшов лист відповідь про розгляд його звернення за вих. № 1388/С-11 від 25.07.2017 року, в якому було зазначено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Позивач в судове засідання не з,явився, надав суду заяву,в якій просить справу розглянути в його відсутність, зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити. Представник відповідача просив відмовити у задоволені позову, оскільки довідка датована 15.05.2017 року, а позивач просить нарахувати пенсію з 01.01.2016 року. Крім того, державним бюджетом не передбачено вказані виплати.
Суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
11.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських.
Листом № 1388/1-11 від 25.07.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 102 Закону України « Про національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як встановлено преамбулою Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні
додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно підпункту «б» ч. 1 ст.1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Закономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені статтею 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» , яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України « Про Національну поліцію », встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників
та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ « Прикінцеві та перехідні положення « Закону України « Про національну поліцію» від 02.07.2015 р № 580 -VІІІ (згідно із Законом № 900 VІІІ від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону № 2262-ХІІпенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 1ст. 63 Закону № 2262 -ХІІперерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»(далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею
63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення
перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС Україниє обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІперерахунок пенсій у зв"язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій та рішень.
Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що відсутність бюджетного фінансування не дає можливості здійснювати перерахунок пенсії. Сама по собі відсутність фінансування не звільняє відповідача від проведення виплат, визначених законодавством. Як розпорядник бюджетних коштів Пенсійний фонд має можливість ініціювати питання перед Урядом щодо внесення змін до законодавства, спрямованих на покриття свого дефіциту.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,162 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» , суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/8300 від 15.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі апеляційної скарги.
Суддя: Коваленко В.П.