Постанова № 69114667, 19.09.2017, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
360/1332/17
Номер документу
69114667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 360/1332/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2017 року Бородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого судді Унятицького Д.Є.,

за участю секретаря Буларги Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації в особі Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2017 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 16 березня 2017 року визнана інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС. Після встановлення інвалідності та її причинного зв'язку із впливом аварії на ЧАЕС вона звернулася до УСЗН Бородянської РДА з проханням прийняти у неї документи, оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для отримання нею посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1. На своє звернення отримала відмову, мотивовану тим, що прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01 січня 2015 року департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам закону та порушує її права на отримання статусу потерпілого категорії 1 від наслідків аварії на ЧАЕС просила визнати дії Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо відмови їй у видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії протиправними та зобов'язати Управляння соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації прийняти її документи та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, та зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію видати їй посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, відповідно до заяви просила слухати справу у її відсутність, позов підтримала.

Відповідач - управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації в судове засідання представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідач Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в судове засідання представника не направив, проти позову заперечував, вважав, що оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року виключений абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, то підстав для видачі позивачці посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії немає, оскільки вона не проживає на території забрудненої зони.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с.7).

З копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.7) та копії експертного висновку №2363 (а.с.8) від 06 березня 2017 року вбачається, що ОСОБА_1 визнано інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.

Листом №1956/08 від 17 травня 2017 року управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації відмовило позивачці у прийнятті документів необхідних для оформлення посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 (а.с.9).

Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивачка не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.

Також посилання відповідача на те, що позивачка не може бути віднесена до числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, оскільки вона, хоча і має посвідчення потерпілої особи 4 категорії, однак не відноситься до числа потерпілих 4 категорії оскільки не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд не приймає до уваги в зв'язку з тим, що можливість віднесення особи до числа потерпілих 1 категорії Закон пов'язує з інвалідністю, що має причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що встановлена потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Також необхідно зазначити, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п.4 ч.1 ст.14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.

Тому, виключення з нормативного акту положень щодо зони посиленого радіоекологічного контролю, не відновлює шкоду, що заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи здоров'ю особі, яка проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю і відноситься до числа потерпілих 4 категорії, а відтак не позбавляє цю особу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити.

Керуючись ст.159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бородянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів від ОСОБА_1 для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської РДА прийняти у ОСОБА_1 документи та передати їх для підготовки подання для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Бородянську районну державну адміністрацію підготувати та направити подання для оформлення ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію вирішити питання надання ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Головуючий-суддяОСОБА_2