Постанова № 69113409, 25.09.2017, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
902/317/17
Номер документу
69113409
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" вересня 2017 р. Справа №902/317/17

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Демидюк О.О.

судді Юрчук М.І. ,

судді Савченко Г.І.

при секретарі судового засідання - Рильнику Д.М.

Представники сторін в судове засідання не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" на рішення господарського суду Вінницької області від 12 червня 2017 р. у справі №902/317/17

за позовом Жмеринської міської ради Вінницької області

до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок"

про стягнення 63 468,78 грн. заборгованості по орендній платі згідно договору оренди земельної ділянки від 24.11.2009 року №782

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 12 червня 2017 р. у справі №902/317/17 (суддя Білоус В.В.) позовні вимоги позивача задоволено (з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 05.05.2017 року), стягнуто з відповідача заборгованість по орендній платі, згідно договору оренди земельної ділянки від 24.11.2009 №782 в сумі 63 468,78 грн. та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 600 грн.

Рішення господарського суду мотивоване тим, що відповідач взяті на себе зобов'язання за договором оренди земельної ділянки від 24.11.2009 №782 належним чином не виконав, з 01.06.2016 року припинив внесення орендної плати за користування земельною ділянкою у встановлені договором строки, доказів сплати заборгованості по орендній платі не надав.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Вінницької області від 12.06.2017 року у справі №902/317/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким припинити провадження у справі №902/317/17 про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди земельної ділянки від 24.11.2009 №782.

В обгрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що позов про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі не підлягає вирішенню в господарських судах, оскільки підлягає розгляду в рамках адміністративної юрисдикції, а тому вважає, що провадження у справі №902/317/17 за позовом Жмеринської міської ради Вінницької області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" про стягнення 63 468,78 грн. заборгованості по орендній платі, згідно договору оренди земельної ділянки від 24.11.2009 року №782, має бути припинено на підставі ч.1, п. 1. ст. 80 ГПК України.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2017 року №902/317/17 відновлено строк апеляційного оскарження та прийнято до провадження апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" на рішення господарського суду Вінницької області від "12" червня 2017 р. у справі №902/317/17.

22.09.2017 року від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.

В судове засідання 25.09.2017 року представники сторін не з'явились, про час і дату судового засідання сторони були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, окрім того явка представників сторін в судове засідання не вимагалась. Судова колегія вважає, що неявка представників сторін не перешкоджатиме перегляду рішення господарського суду Вінницької області від "12" червня 2017 р. у справі №902/317/17.

Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду в судовому засіданні 25.09.2017 року, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Вінницької області від 12 червня 2017 р. у справі №902/317/17 залишити без змін, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Жмеринської міської ради Вінницької області №737 від 03.11.2009 надано ТОВ ВЕЛИКИЙ ЯРМАРОК в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для комерційних потреб під ринками, загальною площею 0,8943 га, яка знаходиться: 23100 у м. Жмеринка, по вул. Н.Базарна 1 М., строком - на 50 (пятдесят) років (а.с.41) (п.1, 2, 8 Договору).

На підставі вищевказаного рішення, було укладено договір оренди земельної ділянки від 24.11.2009 року за №782 (далі - Договір), між Жмеринською міської радою Вінницької області та ТОВ ВЕЛИКИЙ ЯРМАРОК (а.с.21-22).

На виконання умов договору позивач передав відповідачу вказану земельну ділянку, що стверджується актом приймання - передачі земельної ділянки в оренду від 27.11.2009 (а.с.23).

Відповідно до п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 473 957,70гривень.

Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, яка орендується Відповідачем, нормативна грошова оцінка за 2008 р. склала - 473957,70 грн., за 2009р.-501921,20 грн., за 2010р. 871683,13 грн. (а.с.28-40).

Із врахуванням висновку державної експертизи землевпорядної організації, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Жмеринка, рішенням Жмеринської міської ради від 01.02.2012 року №307 Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Жмеринка було введено в дію нову грошову оцінку земель міста (а.с.43).

Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, яка орендується Відповідачем, із врахуванням нової грошової оцінки за 2011, 2012, 2013 рр. склала - 2 983 062,85 грн., за 2014р.- 3 725 845,50 грн., за 2015 р. - 5 339 136,60 грн., за 2016 р.- 5 659 484,80 грн..

Відповідно до п.10 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації грошової оцінки міста.

Відповідно до ст. 289.2 Податкового кодексу України за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.

Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, становлять:

2004 рік - 1,0; 2005 рік - 1,035; 2006 рік - 1,0; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433, 2016- 1,06.

Рішенням Жмеринської міської ради від 19.04.2007р. №201 Про встановлення розмірів орендної плати за землю було встановлено та затверджено розміри орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме - 4% .

Відповідно до п.9 Договору орендна плата орендарем вноситься у грошовій формі в розмірі 4 (чотирьох) відсотків від нормативної грошової оцінки землі, що становить 18 958,31 грн. на поточний рік.

На підставі вищезазначеного рішення, орендна плата за земельну ділянку, яку орендує Відповідач для комерційних потреб під ринками, сплачувалась у розмірі - 4%, що становить 18 864, 95 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач взяті на себе зобов'язання за договором належним чином не виконав та з 01.06.2016 року допустив заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою у встановлені Договором строки,

З матеріалів справи вбачається, що станом на 28.02.2017 року заборгованість за договором оренди становить 146 432,24 грн. (а.с. 53).

13.05.2017 від позивача до суду першої інстанції надійшла заява №106 від 05.05.2017 про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача 63 468,78 грн., оскільки постановою Вінницького окружного адміністративного суду по справі №802/2051/16-а від 27 грудня 2016 задоволено позов Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області до ТОВ "Великий ярмарок" та стягнуто з ТОВ "Великий ярмарок" до місцевого бюджету м. Жмеринки податкову заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в сумі 82 963 грн. 46 коп. (а.с. 67 - 68).

А тому, враховуючи вище викладені обставини, борг відповідача перед позивачем складає 63 468,78 грн. (146 432,24 грн. - 82 963,46 грн.) по орендній платі згідно договору оренди земельної ділянки від 24.11.2009 №782.

Місцевим господарським судом, з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, задоволено позовні вимоги на суму 63 468,78 грн.

З такими висновками господарського суду Вінницької області погоджується колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду з огляду на наступне.

Згідно ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Відповідно до частин 1 статті 530 ЦК України якщо у зобовязані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно із статтею 526 ЦК України та статтею 193 ГК України - зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 612 ЦК України - боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, при цьому статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 625 ЦК України боржник не звільняється за неможливість виконання ним грошового зобовязання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду по справі №802/2051/16-а від 27 грудня 2016 року, задоволено позов Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" та стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" до місцевого бюджету м. Жмеринки податкову заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в сумі 82 963 грн. 46 коп., накладено арешт на кошти платника податків товариства з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок", що знаходяться на рахунках в установах банках.

Підставою позовних вимог у вказаній адміністративній справі є податкова вимога №385-17 від 02.08.2016 року.

Як свідчать матеріали справи, підставою позовних вимог у справі №902/317/17 є заборгованість за договором оренди земельної ділянки від 24.11.2009 №782 в сумі 63 468,78 грн.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ Постанова Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. №7 за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників.

Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.

Згідно з п. 1.2.2. Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про деякі питання практики, розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.

Враховуючи вище викладені норми чинного законодавства, колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про те, що даний спір не підвідомчий господарському суду та підлягає розгляду в рамках адміністративної юрисдикції.

Інші доводи апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах, й ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

А тому, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у звязку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.49 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Вінницької області від 12 червня 2017 року у справі №902/317/17 залишити без змін.

2. Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Великий ярмарок" залишити без задоволення.

3. Справу №902/317/17 повернути до господарського суду Вінницької області.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом XII-1 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Демидюк О.О.

Суддя Юрчук М.І.

Суддя Савченко Г.І.