ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" вересня 2017 р. Справа №924/373/17
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали справи
За позовом публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, в особі регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Львів
до державного підприємства "Шепетівське лісове господарство", м. Шепетівка
до Закарпатської Митниці Державної Фіскальної служби України, м. Ужгород
про стягнення нарахованих платежів за час затримки вагонів в розмірі 295052,18 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 25.10.2016р.
від відповідачів: ДП "Шепетівське лісове господарство": ОСОБА_2 - за довіреністю №17 від 10.01.2017р.; ОСОБА_3 - за довіреністю №1355 від 21.12.2016р.
Закарпатської Митниці Державної Фіскальної служби України - ОСОБА_4 - за довіреністю від 01.08.2017р.
У судовому засіданні, відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідачів 295052,18 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 11.05.2016р. ДП "Шепетівське лісове господарство" відправлено зі ст. Шепетівка Південно-Західної залізниці вагон №68147156 з вантажем "деревина паливна" відправки Шепетівка-Ліскова №489211. На ст. Чоп 13.05.2016р. прибув вагон №68147156 та був відчеплений для здійснення переогляду, про що залізниця склала акт загальної форми від 13.05.2016р. №7555, на підставі заявки Закарпатської митниці ДФС від 13.05.2016р. №07-70-61/60/35 та надано телеграфне повідомлення від 13.05.2016р. №123 на станцію відправлення для повідомлення вантажовідправника. Вагон №68147156 простоював на станціях Львівської залізниці з 13.05.2016р. до 11.11.2016р. Під час здійснення працівниками Закарпатської митниці митного оформлення вантажу, що перевозився в вагоні №68147156, залізниця на виконання заявок Закарпатської митниці здійснювала їх переміщення на ст. Мукачево, Перечин для митного догляду, залізниця на виконання заявки митниці здійснювала вивантаження та завантаження вантажу, зважування вантажу у вагоні №68147156. 20.10.2016р. залізниця отримала лист №07-70-61/34/2813 у якому Закарпатська митниця ДФС повідомила про те, що вантаж, що переміщувався в цьому вагоні буде вилучено згідно з протоколом про порушення митних правил. 21.10.2016р. цей вагон було відправлено на ст. Мукачево для вивантаження вантажу через складання протоколу про порушення митних правил. За результатами огляду вагона інспекторами митниці складено акти про проведення огляду (переогляду) товарів від 16.05.2015р. №30501002/2016/0021, від 29.09.2016р. №305010002/2016/00062. Всього на станціях Чоп, ОСОБА_5, Перечин, згідно з актами загальної форми №№7555, 9925, 7038, 7050, 45, 52, 236, 248, 55, 89, 94, 1029 за затримку вищевказаного вагона залізницею нараховано платежів в сумі 295052,18 грн. На підставі викладеного, Закарпатською митницею ДФС з метою недопущення порушень митного законодавства проведено посилені заходи митного контролю вагонів відправки.
На думку позивача, на підставі ст.ст. 22, 28, 31, 32 УМВС, ст.ст. 218, 338 МК України, залізниці повинні бути відшкодовані витрати, пов'язані із здійсненням розвантажувальних, навантажувальних, перевантажувальних та інших операцій, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України. Вважає, що залізниця довела, що вимушена була нести додаткові витрати, пов'язані із перевезенням та затримання вантажу відповідача, в розмірі 295052,18 грн.
У письмових поясненнях позивач зауважував, що строк позовної давності належить рахувати не від акта загальної форми про затримку вагонів, а від актів загальної форми про закінчення затримки вагонів, без врахування яких неможливо визначити фактичний термін затримки вагонів.
В письмових поясненнях позивач зазначив, що доводи відповідача про те, що акти загальної форми оформлені з порушенням Правил складання актів і не повинні прийматись як належний доказ, є безпідставними, оскільки, згідно з п. 3 Правил складання актів акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, у разі затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства. Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідчені обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше ніж як двома особами. Акти загальної форми, які надані залізницею до справи, підписані двома працівниками залізниці, що не суперечить Правилам складання актів, і тому визнані судами попередніх інстанцій як належні докази. Виправлення, які зроблені в Актах загальної форми оговорені "виправленому вірити", підписом посадової особи, підпис якої засвідчено печаткою станції. Ці виправлення (коригування сум нарахованих платежів) зроблені з метою перевірки правильності нарахувань. Таким чином, на думку позивача, нарахування платежів проведено у відповідності до Статуту залізниць України, Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС), Правил розрахунків за перевезення вантажів та Правил користування вагонами і контейнерами.
У заяві від 29.08.2017р. просить суд покласти на відповідача витрати на проїзд представника позивача в розмірі 795,06 грн. Вказана сума складається з вартості квитків: Львів-Хмельницький - від 15.05.2017р. №DDC5-CF7C-0001 на суму 225,89 грн., Хмельницький-Львів від 16.05.2017р. №EFC5-D0DA-0001 на суму 120,16 грн., Львів-Хмельницький від 06.06.2017р. № CF70-4570-0001 на суму 116,42 грн., Хмельницький-Київ від 06.06.2017р. №1871107 на суму 175,09 грн., витрат на проживання, фіскальні чеки №ПБ101216487 на суму 157,50 грн.
Присутній у судовому засіданні представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог.
В матеріалах справи наявне клопотання ДП "Шепетівське лісове господарство" про застосування строків позовної давності. Вважає, що позивач дізнався про порушення свого права в травні 2016 року, про що свідчать акти загальної форми: №7555 від 13.05.2016р., №45 від 16.05.2016р., №52 від 19.05.2016р., №992 від 15.06.2016р., а тому закінчився строк позовної давності.
Представник відповідача-1 (ДП "Шепетівське лісове господарство") у судовому засіданні наполягає на відмові в задоволенні позовних вимог. У відзиві на позов та письмових поясненнях зауважував, що затримка вагону №68147156 здійснювалась позивачем не правомірно, вина ДП "Шепетівське лісове господарство" у затримці вагону відсутня. Наголосив на тому, що підставою затримки вагону №68147156 з 13.05.2016р. по день його вивантаження (21.11.2016р.) стали протиправні дії Закарпатської митниці ДФС, при цьому посилається на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/1360/16 від 10.10.2016р., ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. та ухвалу Вищого адміністративного суду по справі №К/800/27/17 від 21.06.2017р., якими визнано протиправною бездіяльність Закарпатської митниці ДФС щодо затримання, в тому числі, вагону №68147156, понад встановлені Митним кодексом України строки - 30 календарних днів. Зауважив, що протокол про порушення митних правил №1998/30501/16 був складений посадовими особами Закарпатської митниці ДФС тільки 27.10.2016р., тобто з грубими порушеннями норм чинного законодавства, що і призвело до значних нарахувань за користування та зберігання вагону, при цьому сам відповідач не мав можливості розпоряджатися вантажем. Вважає, що позивачем акти складалися без відповідних правових підстав, а вагон №68147156 з лісопродукцією був затриманий не з вини ДП "Шепетівське лісове господарство". Зауважив, що загальний розмір коштів який зазначений у вказаних актах не співпадає із розміром позовних вимог, відсутня аргументація обґрунтованості включення складових витрат на операції з вантажем до загально нарахованої суми. Також відповідач-1 наголошував на тому, що позивачем не підтверджено документально суми заявленого позову в розмірі 295052,18 грн., в деяких актах позивача не зазначені суми нарахувань, в інших зазначена, але перекреслена, а тому не можливо дослідити достовірність зазначеної суми позову.
У письмових поясненнях від 13.05.2017р. та від 19.06.2017р. Закарпатська Митниця Державної Фіскальної служби України клопотала про застосування строків позовної давності, зазначаючи, що позивач посилається на акти загальної форми №7555 №52 та №9925 з пропущенням дев'ятимісячного строку.
Представник відповідача-2 (Закарпатської Митниці Державної Фіскальної служби України) у судовому засіданні наполягає на відмові в задоволенні позовних вимог. У відзиві на позов та письмових поясненнях зауважував, що доводи ДП "Шепетівське лісове господарство" стосовно неправомірності дій суб'єкта владних повноважень не можуть бути предметом розгляду в даній справі, стягнення завданих збитків із суб'єкта владних повноважень в порядку господарського судочинства без визнання цих дій неправомірними є безпідставними.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Як вбачається із накладної №489211 від 11.05.2016р. вантажовідправником - державним підприємством "Шепетівське лісове господарство" відправлено зі ст. Шепетівка Південно-Західної залізниці вагон №68147156 із вантажем "деревина паливна" маршрутом Шепетівка-Ліскова.
13.05.2016р. заступником начальника ВМО №2 м/п "Чоп - залізничний" направлено Начальнику станції Чоп заявку №07-70-61/60/35, відповідно до якої, на підставі п.5 ПКМУ від 23.05.2012р. №467 та ст.218.338 МКУ просив подати на 13.05.2016р. вагон №68147156 з вантажем "деревина паливна", по залізничній накладній №489211 на ділянку підкрановий майданчик МЧ Львів для митного огляду та забезпечити вивантаження товару і повторне його завантаження.
Відповідно до акту загальної форми №7555 від 13.05.2016р., складеного працівниками Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці, вагон №68147156 по накладній №489211 затримано митницею згідно заявки №07-70-61/60/35 від 13.05.2016р. на підставі п. 5 Постанови КМУ від 23.12.2012р. №467 для митного контролю.
Працівником Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці, складено акт загальної форми №45 від 16.05.2016р. про те, що за заявкою митниці за №07-70-61/60/35 від 13.05.2016р. в зоні митного контролю проводився митний огляд. По вказівці інспектора митниці, силами бригади частина вантажу вагою 9524 кг. вивантажена на майданчик. Вантаж простоював в очікуванні експерта. Митний огляд з 12:00 до 15:30 год.
Відповідно до акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 16.05.2016р., складеного працівниками станції Чоп та м/п "Залізничний" Закарпатської митниці ДФС, під час здійснення митного догляду вагону №68147156 по ЕВМД №400040000/2016/002002 від 10.05.2016р. з частковим вивантаженням деревини довжиною 2,0м., яка переміщується в вагоні навалом, сторонніх вкладень не виявлено.
Згідно акту загальної форми №52 від 19.05.2016р., складеного працівниками Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці, з вагону №68147156 по накладній №489211 частково розвантажений вантаж 16.05.2016р. згідно заявки Чопської митниці №07-70-61/60/35 від 13.05.2016р. вагою 9524 кг. в присутності інспектора митниці, завантажений назад в вагон №68147156 повністю без залишків. Закінчення завантаження - 19.05.2016р. Збір за часткове вивантаження, завантаження та кріплення вантажу згідно розрахунку склав 1003,63 грн.
15.06.2016р. заступником начальника ВМО №2 м/п "Залізничний" направлено Начальнику ВП "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" ДГТО "Львівська залізниця" заявку №07-70-61/60/062, відповідно до якої, на підставі п.5 ПКМУ від 23.05.2012р. №467 та ст.218.338 МКУ просив подати на 15.06.2016р. вагон №68147156 з вантажем "деревина паливна" для зважування на ділянку ст. Батьово.
У акті загальної форми №9925 від 15.06.2016р., складеного працівниками Львівської залізниці станції Батьово, зазначається, що по заявці №07-70-61/34/1476 здійснюється контрольне переважування на тензометричних вагах станції Батьово, вага вагону №68147156 склала: брутто 62,100 т., нетто 41,850 т.
16.06.2016р. заступником начальника ВМО №2 м/п "Чоп - залізничний" направлено Начальнику станції Чоп заявку №07-70-61/60/65, відповідно до якої, на підставі п.5 ПКМУ від 23.05.2012р. №467 та ст.218.338 МКУ просив подати на 16.06.2016р. вагон №68147156 з вантажем "деревина паливна", по залізничній накладній №489211 на ділянку підкрановий майданчик МЧ Львів для митного огляду та забезпечити вивантаження товару і повторне його завантаження.
16.09.2016р. Закарпатською митницею ДФС України направлено Начальнику ВСП "Ужгородська дирекція залізничних перевезень", начальнику станції Батьово та начальнику станції Чоп лист №07-70-61/34/2450, у якому зазначено, що в зоні контролю "Сортувальна" станції Батьово в зоні діяльності відділу митного оформлення 4 митного посту "Залізничний" призупинено митні формальності щодо товару "деревина паливна", який слідує у залізничному вагоні №68147156 вагою 41850 кг. Зазначив про необхідність проведення митного огляду шляхом їх повного вивантаження на станції Чоп.
Відповідно до акту загальної форми №236 від 25.09.2016р., складеного працівником Львівської залізниці та представником митниці, згідно листа митниці №07-70-61/34/2450 від 16.09.2016р. вагон №68147156 по накладній №489211 був поданий для огляду. Огляд проводився в присутності інспектора митниці з повним вивантаженням вантажу масою 41850 кг.
Згідно акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 29.09.2016р., складеного працівником м/п "Залізничний" Закарпатської митниці ДФС, митний огляд проводився із залученням представника Закарпатської торгово-промислової палати та з використанням метричної рулетки. Заключення щодо кількості, сортності та виду деревини буде надано додатково на підставі заключення експерта. Інші відомості - ЕМД ЕК 10АА№400040000/2016/002002, залізнична накладна №489211 від 11.05.2016р.
Працівниками Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці, складено акт загальної форми №248 від 06.10.2016р. про те, що за вказівкою інспектора Чопської митниці і в його присутності в вагон №68147156 завантажений вантаж масою 41850 кг. Збір за вивантаження, завантаження та кріплення вантажу згідно розрахунку склав 2689,19 грн.
20.10.2016р. Закарпатською митницею ДФС України направлено Начальнику ВСП "Ужгородська дирекція залізничних перевезень", начальнику станції Батьово, начальнику станції Ужгород та начальнику станції Чоп лист №07-70-61/34/2813, у якому зазначено, що в пункті пропуску "Чоп" станції Чоп митного посту "Залізничний" Закарпатської митниці ДФС перебувають товари "деревина паливна", щодо яких призупинено митні формальності та які слідують у залізничному вагоні №68147156. Також у листі зазначалося про необхідність проведення митного огляду з залученням експерта Закарпатської ТПП вказаного вагону шляхом його повного вивантаження на станції Кольчино, ДП "Мукачівське лісове господарство". Просив направити вагон на ділянку вивантаження ДП "Мукачівське лісове господарство" для їх вивантаження та митного огляду.
В доповнення до акту №7555 від 13.05.2016р. складено акт загальної форми №7038 від 21.10.2016р. (складено працівниками Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці) про те, що по накладній №489211 затримка вагону №68147156 розпочата 13.05.2016р. та закінчена 21.10.2016р. Згідно листа таможні №07-70-61/34/2813 від 20.10.2016р. вагон відправлений на ст. Кольчино для розвантаження. Збір за користування вагоном склав 159699,40 грн. (3838 год. 24 хв. - час по ст. Чоп, 495 год. 49 хв. по ст. Мукачево, 34 год. по ст. Перечин, разом - 4368 год. 13 хв.), збір за зберігання вантажу до відправлення за 29 діб (з коефіцієнтом 4 х 2,302 х 48т.) - 12817,50 грн., за зберігання з частковим вивантаженням на площадку за 3 доби (з коефіцієнтом 1,6 х 2,302 х 10т.) - 110,50 грн., за зберігання вантажу у вагоні за 3 доби (з коефіцієнтом 4 х 2,302 х 48т.) - 1049,70 грн., за зберігання вантажу після прибуття зі ст. Батьово за 116 діб (з коефіцієнтом 4 х 2,302 х 42т.) - 44861,40 грн., за зберігання вантажу з повним вивантаженням на площадку за 11 діб (з коефіцієнтом 1,6 х 2,302 х 42т.) - 1701,60 грн., за зберігання вагону за 11 діб (з коефіцієнтом 5,9 х 2,302) - 149,40 грн., збір за зберігання по ст. Мукачево за 21 добу - 8121,50 грн., збір за зберігання по ст. Перечин за 2 доби - 773,50 грн., збір за переважування 173,10 грн., за участь ком. агента 152,40 грн., за телеграфне повідомлення ст. Чоп - 122,00 грн. х 6шт. = 732,00 грн., за маневрову роботу по ст. Чоп за 3 год. - 4041,60 грн. Всього - 234383,60 грн.
Працівниками Львівської залізниці станції ОСОБА_5 складено акт загальної форми №55 від 21.10.2016р. про те, що вагон №68147156 прибув на станцію ОСОБА_5зал. 21.10.2016р. Згідно наказу ДН-5№307 від 20.10.2016р. ДН-5 Пушкаш, та заяви Закарпатської митниці №07-70-61/34/2813 від 20.10.2016р. для вивантаження вилученого вантажу та подачі на п/к ТДВ "Закарпатоблрайагротехсервіс" контрагент ДП "Мукачівське ЛГ". В очікувані відправлення на станцію Кольчино. Початок затримки вагонів 21.10.2016р. Маневрова робота 30 хв.
Відповідно до акту загальної форми №7050 від 25.10.2016р., складеного працівниками Львівської залізниці станції Чоп та представником митниці, згідно заявки таможні від 15.06.2016р. вагон №68147156 відправлено на ст. Батьово для переважування, ж/д тариф склав 2048,00 грн. Згідно листа митниці №07-70-61/34/2813 від 20.10.2016р. вагон відправлений на ст. Мукачево з подальшою відправкою на ст. Кольчино для розвантаження, ж/д тариф склав 1502,00 грн. Вагон відправлений на станцію Перечин згідно листа митниці №07-70-61/34/3050 від 10.11.2016р., ж/д тариф склав 2138,00 грн. Всього - 5688 грн.
27.10.2016р. головним державним інспектором відділу митного оформлення №2 митного посту "Залізничний" Закарпатської митниці ДФС складено протокол про порушення митних правил №1998/30501/16, відповідно до якого за результатами зважування, враховуючи той факт, що розбіжності щодо ваги переміщуваного товару має ознаки порушення митних правил, а у вагоні може переміщуватись інший товар або об'єм, порода лісоматеріалів, тощо Закарпатська митниця ДФС у відповідності до ст. 327 Митного кодексу України листом №07-70-61/34/2575 від 28.09.2016р. звернулась до Закарпатської торгово-промислової палати до повного митного огляду товару "Деревина паливна", який переміщувався у вагоні №68147156 з метою визначення чи відповідає переміщуваний товар відомостям, заявленим в товаросупровідних документах на нього. У протоколі також зазначалося, що 29.09.2016р. за участі головного спеціаліста Закарпатської ТПП, головного інженера ДП "Шепетівський лісгосп", комерційного агента станції Чоп було здійснено митний огляд зазначеного товару, що переміщувався у вагоні №68147156 (Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів №305010002/2016/00062 від 29.09.2016р.). Виявлено, що у вагоні №68147156 вантаж не відповідає по об'єму, вазі, геометричних розмірах та митної вартості товарів. Крім того, товарна партія за сертифікатом серії ХМ №945098 від 10.05.2016р., за вказаними геометричними параметрами не відповідає фактично завантаженим в залізничний вагон та партії лісопродукції, на яку був виданий сертифікат.
У листі від 04.11.2016р. №М-1/2807 регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Львівська залізниця" повідомила ДП "Шепетівський лісгосп" про те, що надання підтверджуючих документів про затримку вищевказаних вагонів, здійснюється через станцію відправлення, оскільки остаточні розрахунки за експортні вантажі, за перевезення, яких платежі були сплачені на станції відправлення, прикордонною станцією надсилаються на станцію відправлення для стягнення цих платежів, зборів з відправника.
11.11.2016р. працівниками Львівської залізниці станції ОСОБА_5 складено акт загальної форми №89 про те, що вагон №68147156 прибув на станцію ОСОБА_5зал. 21.10.2016р. Згідно наказу ДН-5№307 від 20.10.2016р. ДН-5 Пушкаш, та заяви Закарпатської митниці №07-70-61/34/2813 від 20.10.2016р. для вивантаження вилученого вантажу та подачі на п/к ТДВ "Закарпатоблрайагротехсервіс" контрагент ДП "Мукачівське ЛГ". В очікувані відправлення на станцію Кольчино. Початок затримки вагонів 21.10.2016р. Маневрова робота 30 хв. Закінчення затримки вагонів 11.11.2016р. Маневрова робота 30 хв.
11.11.2016р. працівниками Львівської залізниці станції ОСОБА_5 складено акт загальної форми №94 про те, що вагони №67180521, №67672113, №68147156 прибули на станцію ОСОБА_5зал. 21.10.2016р. Згідно наказу ДН-5№307 від 20.10.2016р. ДН-5 Пушкаш, та заяви Закарпатської митниці №07-70-61/34/2813 від 20.10.2016р. для здійснення митного огляду із залученням експерта Закарпатської ТПП, шляхом повного вивантаження та подачі на п/к ТДВ "Закарпатоблрайагротехсервіс" контрагенту ДП "Мукачівське ЛГ". В очікувані відправлення на станцію Кольчино. Початок затримки вагонів 21.10.2016р. Маневрова робота 30 хв. Закінчення затримки вагонів 11.11.2016р. Маневрова робота 30 хв. Загалом за актом нараховано 87572,40 грн. В акті містяться виправлення з приміткою "виправленому вірити".
Згідно акту загальної форми №1029 від 20.11.2016р., складеного працівниками Львівської залізниці станції Перечин, вагон №68147156 був затриманий по станції Перечин 11.11.2016р. (акт загальної форми №982а від 13.05.2016р., звільнений 12.11.2016р. Простій одного вагону = 34:00. В акті містяться виправлення з приміткою "виправленому вірити".
За розрахунком заступника начальника МЧ Львів (згідно листа митниці №07-70-61/34/2450 від 16.09.2016р. та актів загальної форми №236 від 25.09.2016р. і №248 від 06.10.2016р. по ст. Чоп, проводились роботи на підкрановій колії в кількості 41850кг. вивантаження та завантаження вантажу деревина паливна з вагона на землю з землі в вагон) загальна сума з ПДВ склала 3227,03 грн.
07.04.2017р. позивач направив відповідачу претензію №НЮ-536, у якій запропонував перерахувати суму нарахованих платежів в розмірі 295052,18 грн. ПАТ "Укрзалізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця", зазначаючи, що вагон №68147156 простоював на станціях Львівської залізниці з 13.05.2016р. до 11.11.2016р. Під час здійснення працівниками Закарпатської митниці митного оформлення вантажу, що перевозився в вагоні №68147156, залізниця на виконання заявок Закарпатської митниці здійснювала їх переміщення на ст. Мукачево, Перечин для митного догляду, залізниця на виконання заявки митниці здійснювала вивантаження та завантаження вантажу, зважування вантажу у вагоні №68147156. Всього на станціях Чоп, ОСОБА_5, Перечин, згідно з актами загальної форми №7555, 9925, 7038, 7050, 45, 52, 236, 248, 55, 89, 94, 1029 за затримку вищевказаного вагона залізницею нараховано платежів в сумі 295052,18 грн. На підставі викладеного, Закарпатською митницею ДФС з метою недопущення порушень митного законодавства проведено посилені заходи митного контролю вагонів ДП "Шепетівське лісове господарство".
Державна фіскальна служба України направила ДП "Шепетівське лісове господарство" лист №2404316/99-35-20-01-15 від 08.11.2016р., у якому повідомила про розгляд їх листів від 05.10.2016р. №№1033 та 1034 (вх. ДФС №24096/6 від 06.10.2016р. та №24515/6 від 10.10.2016р.), зазначивши, що станом на 02.11.2016р. посадовими особами митного посту "Залізничний" Закарпатської митниці ДФС відносно керівника ДП "Шепетівський лісгосп" ОСОБА_6 за ознаками порушень митних правил, передбачених ч. 1 статті 483 Митного кодексу України 27.10.2016р. складено 3 протоколи про ПМП №1995/30501/16 (залізничний вагон №67672113, №1997/30501/16 (залізничний вагон №67180521) та №1998/30501/16 (залізничний вагон №68147156). Також у листі зазначено, що відповідно до наказу ДФС від 02.08.2016р. №673 проведено перевірку законності затримання у пунктах пропуску через митний кордон України для залізничного сполучення у зоні діяльності Закарпатської митниці ДФС товару "деревина паливна". За результатами проведеної перевірки встановлено неотримання посадовими особами митних постів "Залізничний", "Павлово", "Дяково" Закарпатської митниці ДФС вимог частини першої статті 199 Митного кодексу України щодо граничного строку перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у пунктах пропуску через державний кордон України для здійснення митних процедур і невиконання Інструкції про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури з товарами (вантажами), переміщуваними залізничними вантажними поїздами, і працівників залізниць України, затвердженої наказом Державної митної служби України, Міністерства транспорту та зв'язку України від 18.09.2008р. №1019/1143, в частині ненадання та несвоєчасного направлення запитів до митниць відправлень (з метою отримання відповідної інформації та її перевірки для подальшого прийняття рішення), оформлення карток відмови в пропуску товару через митний кордон України. У зв'язку, з викладеним вище до винних посадових осіб Закарпатської митниці ДФС будуть вжиті відповідні заходи дисциплінарного впливу.
Наказом Державної фіскальної служби України №936 від 14.11.2016р. визнано роботу з організації митного контролю й митного оформлення товарів, транспортних засобів, боротьби з контрабандою та протидії митним правопорушенням Закарпатської митниці ДФС неналежною та неякісною. У наказі зазначено, що Закарпатською митницею ДФС не забезпечено дієвого контролю за діяльністю підпорядкованих підрозділів, протягом чотирьох місяців не випускаються за межі митної території України вагони з оформленими лісоматеріалами.
Також у матеріалах справи наявний контракт №70815 від 15.02.2015р., укладений між продавцем - ГП "Шепетовский лесгос" (ДП "Шепетівське лісове господарство") та покупцем - FK INVEST KOSICE a.s. на поставку деревини паливної на загальну суму 177000,00 Euro.
За договором №1580 від 08.07.2015р. про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та наданні залізницею послуги (з додатками та додатковими угодами), укладеним між державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця" (Залізниця) та державним підприємством "Шепетівське лісове господарство" (Вантажовласник), предметом є надання "Залізницею" "Вантажовласнику" послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів, та проведенням розрахунків за ці послуги. У відповідності до п. 4.4 договору сторони несуть відповідно до законодавства України відповідальність за порушення умов цього договору, яке призвело або може призвести до негативних наслідків. У додатку №2 до договору встановлена ставка збору за вагон - вартість подачі вагонів і контейнерів для навантаження ( вивантаження) у визначений час періоди доби дні тижня чи місяця за наявності окремої письмової заявки або договору про виконання цієї послуги (крім днів, зазначених у декадній заявці).
В матеріалах справи також наявні телеграми від 13.05.2016р., від 21.05.2016р., від 17.06.2016р., від 16.08.2016р., від 21.10.2016р., від 21.10.2016р., від 11.11.2016р., від 12.11.2016р., від 24.11.2016р. та від 10.12.2016р., у яких ст. Чоп Льв. НР зобов'язувала станцію відправлення повідомити вантажовідправника про затримання митним постом вагону №68147156 для митного огляду, про його вивантаження, завантаження та переміщення.
Постановою апеляційного суду Закарпатської області від 22.12.2016р. по справі №308/11445/16-п скасовано постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 07.11.2016р., якою на директора ДП "Шепетівське лісове господарство" ОСОБА_6 накладено за ч.1 ст. 483 МК України стягнення. Провадження в справі №308/11445/16-п закрито. Судом встановлено, що у вагоні №68147156 виявлено переміщення товару відмінного від того, що зазначений у митній декларації та товаросупровідних документах: виявлено невідповідність завантаженого товару ( переміщуваного) щодо його геометричного розміру, а відтак об'єму та вартості; товарна партія за сертифікатом серії ХМ №945098 від 10.05.2016 р. за вказаними геометричними параметрами не відповідає фактично завантаженим в залізничний вагон та партії лісопродукції, на яку був виданий сертифікат. Експортером (продавцем) та відправником даного товару являється Державне підприємство "Шепетівське лісове господарство" в особі директора ОСОБА_6 Одержувачем товару являється фірма "а.с. Монді СЦП", виконавцем зазначено АТ "ФкІнвестКошіце". У постанові судом також встановлено, що вина ОСОБА_6 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України є доведеною.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/1360/16 від 10.10.2016р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. та ухвалою Вищого адміністративного суду від 21.06.2017р. адміністративний позов Державного підприємства "Шепетівське лісове господарство" до Закарпатської митниці ДФС, за участю третіх осіб - Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", Закарпатської обласної державної адміністрації, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Закарпатської митниці ДФС щодо затримки залізничних вагонів Державного підприємства "Шепетівське лісове господарство": №68147156, №68615244, №68407501, №68027531, №67894568, №67849513, №67672113, №67180521.
Відповідно до розрахунку сум за користування вагонами та інших послуг, всього нараховано 289364,18 грн. з ПДВ та нарахований відповідно до акту з.ф. №7050 тариф (Чоп - Батьово, Батьово - Чоп, Чоп - ОСОБА_5, ОСОБА_5 - Перечин в сумі 5688,00 грн. направлено в ЄТехПД для стягнення), всього до оплати 295052,18 грн.
За таблицею №1 "Ставки плати за користування вантажними вагонами перевізника" ("Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги", які затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009р. №317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. за №341/16357) ставка за час користування вагоном 45 год. - 206,2 (у разі виконання однієї вантажної операції), понад 45 год. - 16 грн. за кожну годину за 1 вагон. За актом загальної форми №7038 від 21.10.2016р., час простою на станції Чоп склав 3838 год. 24 хв. Таким чином за користування вагоном на станції Чоп 45 год. плата склала 206,20 грн., за наступних 3793 год. (3838 год. - 45год. = 3793 год.) плата склала 139972,20 грн. (3793 х 16грн.х2,302), разом = 140178,40 грн.
За п. 2 розділу 3 Збірника тарифів "Збір за зберігання вантажів на місцях загального користування" після закінчення терміну безоплатного зберігання нараховується збір за кожну добу в розмірі: 4,0 грн за одну тонну - при зберіганні вантажів у вагонах, у тому числі у контейнерах - за масу брутто, округлену до повних тонн; 2,5 грн за одну тонну - при зберіганні вантажів у критих складах; 1,6 грн за одну тонну - при зберіганні на відкритих складах вантажів, у тому числі у контейнерах - за масу брутто, округлену до повних тонн, та порожніх власних контейнерів - за масу тари, округлену до повних тонн. За зберігання небезпечних вантажів нараховується збір за кожну добу в розмірі: 3,4 грн за одну тонну - при зберіганні в критих складах; 2,1 грн за одну тонну - при зберіганні на відкритих складах (у тому числі у контейнерах). Збір за зберігання власного (орендованого) рухомого складу на своїх осях (з одиниці), а також за зберігання тварин (з голови) справляється в розмірі 5,9 грн за добу. У всіх випадках неповна доба зберігання вантажів округляється до повної.
Таким чином, за зберігання вантажу у вагоні до зважування по ст. Батьово за 29 доби (перша доба зберігання здійснювалась безоплатно, 3 доби вантаж пробув на майданчику з частковим вивантаженням): 29 діб (зберігання у вагоні до зважування по ст. Батьово) х 48т (вага вантажу) х 4,0 (ставка за 1 т.) х48т х 2,302коф. = 12817,50 грн. За простій 10т вантажу 3 доби з частковим вивантаженням на майданчик МЧ-Львів: 3 доби х 10т х 1,6 (ставка за 1 т. на відкритих складах) х 2,302коеф = 110,50 грн. За простій 38т вантажу 3 доби у вагоні з частковим вивантаженням на майданчик МЧ-Львів: 3 доби х 38т х 4,0 (ставка за 1 т.) х 2,302коф. = 1049,70 грн. За простій 42т вантажу 116 діб (зберігання у вагоні після зважування по ст. Батьово): 116 діб х 42т х 4,0 (ставка за 1 т.) х 2,302коф. = 44861,40 грн. За простій 42т вантажу 11 діб з повним вивантаженням на майданчик МЧ-Львів: 11 діб х 42т х 1,6 (ставка за 1 т. на відкритих складах) х 2,302коеф = 1701,60 грн. За зберігання порожнього вагону 5,9 (ставка за 1 вагон) х 11 діб х 2,302коеф = 149,40 грн.
Відповідно до п. 1.8 Збірника тарифів за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею або забиранням вагонів на вимогу власника під'їзної колії, вантажовласника або порту, яка оформлена пам'яткою про подавання/забирання вагонів (форми ГУ-45), із зазначенням у ній часу, протягом якого виконувалась маневрова робота, нараховується збір у розмірі 292,6 грн. за кожні півгодини роботи локомотива, рахуючи неповні півгодини за повні. Таким чином, за 3 години маневрової роботи плата склала: 292,60 х 2,302 коеф = 673,60грн х 6 (3 год. = 6 х 30 хв.) = 4041,60 грн.
Відповідно до п. 10 Збірника тарифів "Збори за інші додаткові операції" (Таблиця №3) видача довідок, пов'язаних з перевезенням вантажів та проведенням розрахунків за них у письмовому вигляді телеграфом ставка збору 53,0 грн за відправку. Отже, плата за відправку повідомлення телеграфом склала: 53,0 х 2,302 коеф. х 6 шт. = 732,00грн.
За зважування вантажів або порожніх вагонів (контейнерів) та за зважування вантажів у пунктах перевалки на вагах залізниці (перевізника) збір нараховується за кожну операцію в розмірі 75,2 грн за один вагон будь-якої вантажопідйомності - при зважуванні на вагонних вагах (п. 4.1 Збірника тарифів). Таким чином, за зважуванні на вагонних вагах одного вагону плата склала: 75,20 х 2,302 коеф = 173,10 грн.
З п. 4.2 Збірника тарифів вбачається, що за участь працівника залізниці (перевізника) у зважуванні й/або видачі вантажу нараховується збір у розмірі 66,2 грн за перші півгодини і 14,7 грн за кожні наступні півгодини. Неповні півгодини округлюються до повних.
З врахуванням п. 4.2 Збірника тарифів, плата за участь працівника залізниці склала: 66,20 х 2,302 коеф = 152,40 грн.; робота МЧ -1 Львів (згідно калькуляції МЧ-1): 3692,82грн.
За актом загальної форми №52 від 19.05.2016р. збір за часткове вивантаження, завантаження та кріплення вантажу згідно розрахунку склав 1003,63 грн.
Відповідно до складено акту загальної форми №248 від 06.10.2016р. збір за вивантаження, завантаження та кріплення вантажу згідно розрахунку склав 2689,19 грн.
Щодо нарахувань, що були здійснені по станції ОСОБА_5: за актом загальної форми №94 початок затримки вагонів 21.10.2016р., закінчення затримки вагонів 11.11.2016р. Таким чином, простій склав 496 повних годин. Затримка вагону на залізниці вже склала більше 45 год., а затримка вагону понад 45 год. за таблицею №1 "Ставки плати за користування вантажними вагонами перевізника" складає 16 грн. за кожну годину за 1 вагон. Таким чином за користування вагоном на станції ОСОБА_5 496 год. плата склала 18268,70 (496 год. х 16 грн. х 2,302 коеф). За зберігання вантажу у вагоні до зважування за 21 добу збір склав: 21 доба х 42т (вага вантажу) х 4,0 (ставка за 1 т.) х 2,302коф. = 8121,50 грн. За маневрову роботу 1 год. = 292,60 х 2,302 коеф х 2 (2* 30 хв) = 1347,20 грн. Плата за відправку повідомлення телеграфом склала: 53,0 х 2,302 коеф х 2 шт. = 244,00грн.
По нарахуванням, що були здійснені по станції Перечин: простій вагону на станції Перечин за актом загальної форми №1029 від 20.11.2016р. склав 34 год. Отже, за користування вагоном на станції Перечин за 34 год. плата склала 1252,30 грн. (34 год. х 16 грн. х 2,302 коеф). За зберігання вантажу у вагоні до зважування за 2 доби збір склав: 2 доби х 42т (вага вантажу) х 4,0 (ставка за 1 т.) х 2,302коф. = 773,50 грн. За маневрову роботу 1 год. = 292,60 х 2,302 коеф х 2 (2* 30 хв) = 1347,20 грн. Плата за відправку повідомлення телеграфом склала: 53,0 х 2,302 коеф х 1 шт. = 122,00грн.
З врахуванням наведених вище розрахунків, загальний збір склав 289364,18 грн. з ПДВ (241136,82 грн. + 48227,36 грн. ПДВ) + зарахований до сплати за актом загальної форми №7050 від 25.10.2016р. збір в розмірі 5688,00 грн. Загалом - 295052,18 грн.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відносинами перевезення з переміщенням продукції залізницями регламентується Цивільним кодексом Україні, Господарським кодексом України, Митним кодексом України, Статутом залізниць України, Правилами користування вагонам і контейнерами затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 №113, іншими підзаконними актами а також Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС), яка є чинною для України відповідно до Закону України "Про правонаступництво в Україні" та Віденської конвенції про правонаступництво держав.
У відповідності до п.2 ст.2 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі - УМВС), дана угода застосовується до всіх перевезень вантажів, які здійснюються в прямому міжнародному залізничному вантажному сполученні за накладними УМВС.
Згідно параграфу 3 ст.14 УМВС, договір перевезення оформлюється накладною єдиного зразка. Вказані перевезення здійснювалися на умовах даної міжнародної угоди.
Згідно п.11.2 "Відправки із держав УМВС" оплата провізних платежів, що пов'язані із договором перевезення по УМВС є обов'язком відправника.
У відповідності до параграфу 1 ст.30 УМВС провізні платежі нараховуються по тарифах, що застосовуються перевізниками, які здійснюють перевезення.
Враховуючи залізничну накладну №489211 від 11.05.2016р. та зазначені вище норми права, між позивачем та відповідачем фактично було укладено договір перевезення.
Статтею 5 УМВС визначено, що при відсутності відповідних положень в цій Угоді, застосовується національне законодавство тієї країни, в якій повноважна особа реалізовує свої права.
Статтею 306 ГК України передбачено, що перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій і громадян, які користуються залізничним транспортом визначаються Статутом залізниць України (затвердженим постановою КМ України від 06.04.1998р. №457) (далі - Статут).
У відповідності до ч. 1, 2, 4 статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.
В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.
Відповідно до статті 46 Статуту одержувач зобов'язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами. Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами загальної форми №7555 від 13.05.2016р., №45 від 16.05.2016р., №52 від 19.05.2016р., №9925 від 15.06.2016р., №236 від 25.09.2016р., №248 від 06.10.2016р., №7038 від 21.10.2016р., №55 від 21.10.2016р., №89 від 11.11.2016р., №7050 від 25.10.2016р., №94 від 11.11.2016р. та №1029 від 20.11.2016р. вагон №68147156, вантажовідправником якого є відповідач-1 - ДП "Шепетівське лісове господарство", були затримані митницею для проведення митних формальностей: вагон №68147156 затримано 13.05.2016р. (за актом загальної форми №7555 від 13.05.2016р.), випущено 12.11.2016р. (що підтверджується актом загальної форми №1029 від 20.11.2016р.). Оскільки вантаж підлягав переміщенню через кордон, то, відповідно, підлягав митному оформленню.
Надані позивачем акти загальної форми ГУ-23 відповідають формі та змісту Правил користування вагонами і контейнерами, містять підписи двох і більше уповноважених осіб.
Відповідно до ст. 119 Статуту, п. 2, 15 Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999р. №113 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.03.1999р. за №165/3458 (далі за текстом Правила), за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх вантажовласнику. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати. Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням.
Згідно з п. 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р., збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Згідно з положеннями Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1), затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009р. за №317 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. за №340/16356, встановлені розміри зборів за зберігання вантажів, тобто збір за зберігання вантажів є регульованим тарифом і не потребує додаткового погодження сторонами.
Пунктами 3, 8 Правил користування вагонам і контейнерами затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999р. №113 передбачено, що облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, Відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі Пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Пам'яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, Актом про затримку вагонів форми ГУ-23а, Актом загальної форми ГУ-23.
У відповідності до пунктів 10, 12, 13 вказаних Правил станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником). Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.
Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці.
Внесення плати за користування вагонами і контейнерами здійснюється в порядку, установленому Правилами розрахунків за перевезення вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за №864/5085.
Пункт 16 Правил користування вагонами і контейнерами передбачає випадки, коли вантажовідправник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами. Митні процедури не являються підставою звільнення вантажовідправника від плати за користування вагонами та контейнерами. Митні процедури не входять до цього переліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Статуту залізниць України умови та порядок організації перевезення в усіх видах сполучення визначаються Правилами.
Пунктом 2.10 названих Правил розрахунків за перевезення вантажів передбачено, що усі спірні питання з розрахунків за перевезення вантажів і додаткових послуг платники регулюють безпосередньо з станціями, які нараховували платежі, і розрахунковими підрозділами, що провадили розрахунки. У разі недосягнення домовленості спірні питання вирішуються в претензійно-позовному порядку.
Як вже зазначалось, перевезення вантажів у міжнародному сполученні здійснюється, зокрема, відповідно до Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС).
Згідно параграфу 6 статті 28 УМВС, якщо перешкода до перевезення вантажу чи його видачі виникло по причинам, не залежним від перевізника, перевізнику повинні бути сплачені додаткові провізні платежі і витрати, понесені ним у зв'язку з перешкодами, а також неустойки, якщо вони передбачені національним законодавством. Відшкодування додаткових витрат здійснюється в порядку передбаченому статтею 31 "Оплата провізних платежів та неустойок".
Згідно параграфу 1 статті 31 УМВС якщо угодою між учасниками перевезення не передбачено інше, оплата провізних платежів є обов'язком: одержувача - перевізнику, який видає вантаж, за здійснене ним перевезення.
Відповідно до параграфів 1, 2 статті 32 УМВС перевізнику повинні бути відшкодовані всі витрати, пов'язані з перевезенням вантажу, не передбачені застосованими тарифами і викликані причинами, які не залежать від перевізника.
Порядок взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами", затверджений наказом Державної Митної служби України та Міністерства транспорту України від 28.05.2004р. №399/442, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.06.2004р. визначає, що товари (вантажі), що прибувають на станцію призначення й перебувають під митним контролем, розміщуються в місцях загального користування й перебувають під охороною залізниці, а для здійснення митних процедур можуть подаватися в інші зони митного контролю.
Вимогами спільного наказу Державної митної служби України та Міністерства транспорту та зв'язку України від 18.09.2008р. №1019/1143 "Про затвердження інструкцій про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури в міжнародному залізничному сполученні, і працівників залізниць України" регламентуються дії працівника митниці та працівників залізниці.
Відповідно до п.16 наказу працівники залізниць не мають права видавати товари (вантажі), що перебувають під митним контролем, виконувати з ними будь-які операції (навантаження, вивантаження, перевантаження, усунення пошкоджень упаковки, розпакування, упакування, перепакування або зміну ідентифікаційних знаків чи маркування, нанесених на упаковку) без дозволу митниці.
З вищенаведеного вбачається, що заявка митниці являється письмовим дозволом на проведення операцій з вантажем, який перебував під митним контролем, а залізниця вчиняла дії по здійсненню процедури митного огляду та взаємодії з посадовими особами митниці у відповідності до норм чинного законодавства, а отже протиправної затримки вагонів не здійснювала.
Частина 2 статті 218 Митного кодексу України, що міститься у главі 32 "Митні формальності на залізничному транспорті" передбачає спеціальні норми проведення митних процедур (контролю) на залізничному транспорті: розвантажувальні, навантажувальні, перевантажувальні та інші операції, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, проводяться підприємствами залізниці за рахунок власників товарів або уповноважених ними осіб.
При чому, розглядаючи поняття "інші операції", які здійснюються у разі необхідності проведення митного контролю та митного оформлення товарів, слід дійти висновку, що ними охоплюється і проведення маневрових робіт (постанова ВГС України від 11.12.2014р. у справі №908/356/14).
Слід також зауважити, що частиною 2 ст.218 Митного кодексу України, яка є спеціальною нормою по відношенню до ст.338 Митного кодексу України, якою визначено загальний (для всіх видів транспорту) порядок здійснення митного контролю, розвантажувальні, навантажувальні, перевантажувальні та інші операції, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, проводяться підприємствами залізниці за рахунок власників товарів або уповноважених ними осіб.
З викладеного вбачається, що обов'язок власників товару або уповноважених ними осіб щодо оплати операцій, здійснених під час проведення митного контролю на залізничному транспорті, незалежно від факту виявлення незаконного переміщення товару під час здійснення такого контролю, визначений положеннями чинного законодавства, які мають бути застосовані до спірних правовідносин. Таким чином, стягнення коштів за виконання маневрової, огляду/переогляду вантажу та іншої роботи можливе не тільки за умови наявності попередньої згоди вантажовласника на вчинення таких дій, а й у інших випадках передбачених законом, у тому числі у випадку проведення митного контролю та митного оформлення товарів (аналогічна позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України у справі №924/1178/16 від 29.05.2017р. та №907/501/16 від 01.03.2017р.).
Згідно з п. 5.15 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002р. №04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" плата за користування вагонами як належності України, так і належності інших держав не є заходом відповідальності, яка може застосовуватись лише за наявності вини сторони у зобов'язанні.
Відповідно до п. 9 Правил зберігання вантажів за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у т. ч. під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.
Позивачем на підставі наведених вище актів загальної форми, які складено відповідно до приписів чинного законодавства, що регулюють вказані правовідносини, було розраховано плату за користування вагонами, збір за зберігання вантажу, збір за телеграфне повідомлення про затримку, плату за маневрову роботу, які були виконані залізницею через затримку вагонів.
При цьому позивачем правомірно під час нарахування платежів застосовувалися "Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги", які затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009р. №317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. за №341/16357. Заявлена до стягнення сума в розмірі 295052,18 грн. розрахована залізницею відповідно до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009р. №317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. за №340/16356.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ставки являються фіксованими і не потребують додаткового погодження сторонами.
Разом за актами нараховано відповідачу-1 до сплати 295052,18 грн. Перевіривши правильність здійснених позивачем нарахувань, судом встановлено, що вони здійснені у відповідності до чинних норм та правил, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами. Таким чином спростовуються доводи відповідача-1 щодо того, що позивачем не підтверджено документально суми заявленого позову в розмірі 295052,18 грн.
Згідно з п. 5.15 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002р. №04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" плата за користування вагонами як належності України, так і належності інших держав не є заходом відповідальності, яка може застосовуватись лише за наявності вини сторони у зобов'язанні.
За приписами § 2 ст. 12 УМВС перевірка вантажу на шляху перевезення може здійснюватися за умовами, передбаченими митними правилами.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку. При цьому, митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом приймається до уваги встановлений у постанові апеляційного суду Закарпатської області від 22.12.2016р. по справі №308/11445/16-п факт вини директора ДП "Шепетівське лісове господарство" у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю. Встановлено невідповідність завантаженого товару (переміщуваного) щодо його геометричного розміру, об'єму та вартості.
Оскільки ДП "Шепетівське лісове господарство" є вантажовласником, якому залізниця надає послуги, передбачені Статутом залізниць України, дії щодо здійснення Закарпатською митницею ДФС митного огляду після митного оформлення є митними формальностями, а тому на них розповсюджуються положення ст. 218 Митного кодексу України, що спростовує твердження відповідача-1 з приводу того, що в даному випадку вказана стаття не може бути застосована з тих підстав, що розповсюдження її норм має місце лише у разі виявлення факту незаконного переміщення товарів.
Обов'язок власників товару або уповноважених ними осіб щодо оплати операцій, здійснених під час проведення митного контролю на залізничному транспорті, незалежно від факту виявлення незаконного переміщення товару під час здійснення такого контролю, визначений положеннями чинного законодавства, які мають бути застосовані до спірних правовідносин. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України у справі №908/356/14 від 11.12.2014р.
Відповідачі, посилаючись на те, що в деяких актах не зазначені суми нарахувань, не навели правового обґрунтування щодо обов'язковості встановлення сум в актах загальної форми. Як вже зазначалось, в актах загальної форми зазначаються обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, у свою чергу в актах, що містяться в матеріалах справи, вказані обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу. Виправлення, що містяться в актах загальної форми №94 від 11.11.2016р. та №1029 від 20.11.2016р. завірені відповідальною особою підписом з приміткою "виправленому вірити".
Господарський суд приймає акти загальної форми, надані позивачем, як належну підставу для задоволення позовних вимог, оскільки акти містять достатню інформацію щодо затримки вагонів залізницею, у зв'язку з проведенням митного огляду, зокрема, щодо часу затримки та розрахунку суми додаткових платежів за період простою вагонів, а тому оцінюються судом як належні докази понесення залізницею додаткових витрат, що пов'язані з митними формальностями, оскільки ними, в сукупності із іншими доказами, в достатній формі підтверджено облік часу користування вагонами (маневрова робота, час перебування вагонів у пунктах навантаження, вивантаження та на під'їзних коліях) та нарахування плати за користування ними.
Разом з тим, відповідачем-1 та відповідачем-2 заявлено клопотання про застосування строку позовної давності у справі №924/373/17.
Статтею 256 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до статті 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно п. 1 та пп.6 п.2 ст. 258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується до вимог, зокрема, у зв'язку з перевезенням вантажу (стаття 925 цього кодексу).
Згідно ст. 925 ЦК України до пред'явлення перевізникові позову, що випливає із договору перевезення вантажу, пошти можливим є пред'явлення йому претензії у порядку, встановленому законом, транспортними кодексами (статутами). Позов до перевізника може бути пред'явлений відправником вантажу або його одержувачем у разі повної або часткової відмови перевізника задовольнити претензію або неодержання від перевізника відповіді у місячний строк. До вимог, що випливають із договору перевезення вантажу, пошти, застосовується позовна давність в один рік з моменту, що визначається відповідно до транспортних кодексів (статутів).
До спірних відносин між позивачем як перевізником та ДП "Шепетівське лісове господарство" як вантажовласником, пов'язаних з перевезенням вантажу у міжнародному сполученні, з огляду на предмет вимог належить застосовувати спеціальну позовну давність, передбачену Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення, яка є чинною для України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України".
Згідно ст. 31 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення позови залізниць до відправників про сплату провізних платежів, штрафів та про відшкодування збитків можуть бути заявлені протягом 9 місяців, за виключенням претензій і позовів про прострочення доставки вантажу, для пред'явлення яких встановлено 2-місячний строк. Вказані строки у спірному випадку відраховуються з дня встановлення обставин, які послугували підставою для пред'явлення позову.
При цьому строк позовної давності належить рахувати не від акту загальної форми про затримку вагону, а від акту загальної форми про закінчення затримки вагонів, без врахування яких неможливо визначити фактичний термін затримки вагонів. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України у справі №904/5743/16 від 22.03.2017р.
Як вже зазначалось, відповідно до акту загальної форми №1029 від 20.11.2016р., вагон №68147156 був звільнений 12.11.2016р. Також позивачем здійснений розрахунок сум за користування вагонами та інших послуг, всього нараховано 295052,18 грн. З врахуванням того, що позивач звернувся до суду з позовом 20.04.2017р., про що свідчить відтиск штемпеля поштового звязку, встановлений статтею 31 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення девятимісячний строк позовної давності позивачем не пропущений.
Враховуючи викладене, господарський суд в задоволенні клопотання про застосування строку позовної давності у справі №924/373/17 відмовляє.
Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як па підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ч.1 ст.43 ГПК України).
Враховуючи вищенаведене, те, що чинним законодавством не передбачено, що плата за користування вагонами є безкоштовною, а обов'язок щодо оплати додаткових операцій, пов'язаних з митними формальностями, покладається на власників товару, господарський суд дійшов висновку що позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, в особі регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до державного підприємства "Шепетівське лісове господарство" про стягнення нарахованих платежів за час затримки вагонів в розмірі 295052,18 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ст.ст. 325, 338, ч. 2 ст. 218 Митного кодексу України, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову щодо відповідача-2 Закарпатської митниці Державної фіскальної служби України належить відмовити.
Стосовно розподілу суд судових витрат, судом враховується, що відповідно до ст. 44 ГПК України, до складу судових витрат віднесені, зокрема, витрати з оплати послуг адвоката та інших витрат, повязаних з розглядом справи. Витрати на проїзд осіб для участі їх у справі та добові не повязані з розглядом справи як процесуальною дією (аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 18.03.2010р. у справі 12/191-09-4422). Відтак, у суду відсутні підстави для покладення на відповідача 795,06 грн. витрат, понесених представником позивача у звязку із проїздом та проживанням. Отже, в задоволенні заяви від 29.08.2017р. про покладення на відповідача витрат, понесених представником позивача у звязку із проїздом та проживанням належить відмовити.
Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача-1.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, в особі регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Львів до державного підприємства "Шепетівське лісове господарство", м. Шепетівка про стягнення нарахованих платежів за час затримки вагонів в розмірі 295052,18 грн. задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Шепетівське лісове господарство" (Хмельницька обл., м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 133, код 00993320) на користь публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" публічного акціонерного товариства "Укрзалізниця" (м. Львів, вул. Гоголя, 1, код 40081195) 295052,18 грн. (двісті дев'яносто п'ять тисяч п'ятдесят дві гривні 18 коп.) нарахованих платежів за час затримки вагонів, 4425,78 грн. (чотири тисячі чотириста двадцять п'ять гривень 78 коп.) судового збору.
Видати наказ.
У позові публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, в особі регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Львів до Закарпатської Митниці Державної Фіскальної служби України про стягнення нарахованих платежів за час затримки вагонів в розмірі 295052,18 грн. відмовити.
Повне рішення складено 25 вересня 2017 року.
СуддяВ.В. Димбовський
Віддрук. 5 прим. :
1 - до справи,
2 - ПАТ "Укрзаїнська залізниця" (03680, м.Київ, вул. Тверська, 5);
3 - регіональні філії "Львівська залізниця";
4 - відповідачу;
5 -Закарпатські митниці ДФСУ.