
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107
Справа № 632/753/17
провадження № 2-а/632/39/17
Категорія 88
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2017 р. м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Библіва С.В., при секретарі Кузьменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити та виплатити щомісячну державну адресну допомогу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними, зобовязання проведення нарахування та виплати грошової допомоги.
Зокрема, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні їй щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі щомісячна грошова допомога) та зобов'язати відповідача здійснити виплату їй вказаної допомоги з 24 лютого 2017 року, тобто з моменту звернення до відповідача з заявою
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 12 травня 2015 року по 03 лютого 2017 року вона перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення, як внутрішньо переміщена особа. До довідки також внесена малолітня донька позивачки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуває на її повному утриманні.
Позивач разом з дитиною мешкають за адресою: м. Первомайський Харківської області, ? м-н.АДРЕСА_1.
Позивач вказує на те, що вона отримувала щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту реєстрації як ВПО і до листопада 03.02.2017 року включно.
Як вбачається із довідки Первомайського ДНЗ ясла-садок №10 «Ромашка» Первомайської міської ради Харківської області з 24.02.2017 року і по теперішній час, де працює вихователем (а.с.12).
Позивач повідомила уповноважений орган соціального захисту про працевлаштування.
Відповідач повідомив про припинення виплати грошової допомоги на підставі п.7 Порядку.
В судовому засіданні позивач повністю підтримала заявлені вимоги та просила їх задовольнити.
Представник в судовому засіданні заперечувала проти задоволенні вимог, надавши про це письмові заперечення.
Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши та проаналізувавши письмові докази, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини:
зокрема, встановлено, що ОСОБА_3 разом з донькою 12.05.2015 року були взяті на облік як внутрішньо переміщенні особи відповідно до довідки № НОМЕР_1 від 12.05.2015 року, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ? м-н.АДРЕСА_1. Довідка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради (а.с.10).
Як вбачається із заперечень відповідача, 09.06.2015 року до Управління з УПСЗН адміністрації Київського району Харківської міської ради надійшла особова справа ОСОБА_1 у зхвязку із зміною місця реєстрації. За заявою від 12.05.2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витратна проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг останній призначено з 26.05.2015 року по 25.11.2015 року допомогу в сумі 1768,00 грн. і так кілька разів. 27.07.2016 року було здійснено перерахунок допомоги в межах терміну призначення за період з 01.10.2016 року по 11.11.2016 року у звізку із тим, що 24.09.2016 року дитині ОСОБА_2 виповнюється 3 роки та з 25.09.2016 року у позивача змінюється категорія працездатності, а саме, працездатна не здійснює догляду та не працює Рішенням від 16 листопада 2016 року їй було призначено допомогу на період з 14 листопада 2016 року по 13.05.2017 року. З 03.02.2017 року по 13.05.2017 року позивачці виплати припинені згідно абз. 1 п.7 Порядку, оскільки позивач не працевлаштувалася та інформації про працевлаштування або перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної до Управління не надходило. Довідку про працевлаштування до управління позивач не надала. З наданої суду довідки вбачається, що позивач працевлаштувалася в період коли виплати були припинені.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах ( у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець бо особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Призначення та виплату грошової допомоги здійснюють органи: соціального захисту населення за фактичним місцем проживання (перебування) за заявою уповноваженого представника сімї.
Відповідно до абзацу 1 п. 7 вказаного Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Згідно абзацу 3 п.3 вказаного Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
Згідно абзацу 5 п.3 вказаного Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Відповідно до абзацу 1 п.12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; При цьому відповідно до абзацу 2 п.12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
Відповідно до ухвали Вищого Адміністративного суду України від 06.07.2017 року по справі №К/800/2381/17 з аналізу п.12 Порядку вбачається, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплати допомоги, яка була раніше призначена але її виплати була припинена з зазначених підстав.
Суд враховує, що позивач зверталася до відповідача 24 лютого 2017 року з заявою не про поновлення призначеної допомоги, виплата якої була припинена, а про призначення адресної допомоги позивачу на наступний шестимісячний строк, а тому посилання відповідача на порушення п.п. 7, 12 Порядку є безпідставними.
Таким чином, законодавством України не заборонено звертатись позивачу з заявою саме про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам після того, як вона вже отримувала її, та підстав для відмови у призначені такої допомоги не має.
Враховуючи викладене, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам із зазначенням змін, які відбулися у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, а саме із зазначенням того, що позивач працевлаштувався, то у позивача виникло право на призначення адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Однак суд зазначає, що він не може перебирати на себе функції , які притаманні іншому державному органу, а саме відповідачу щодо визначення розміру допомоги, яку позивач просить суд зобовязати відповідача призначити в сумі 442 грн. Тому, в цій частині позовних вимог позивачеві слід відмовити.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31.03.2015 року, що набрала чинності з 23.04.2015 року, п. 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року доповнено абзацом такого змісту: «Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сімї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги».
Позивач в належний термін не подала заяву відповідачу про працевлаштування працездатної особи, а лише в 24 лютого 2017 року повідомила відповідача про своє працевлаштування.
Суд вважає,що допомога повинна бути призначена позивачу саме з дня подачі заяви відповідачу про надання грошової допомоги на наступний термін.
Суд погоджується, що після отримання постійного місця роботи позивач має право отримувати щомісячну адресну допомогу переміщеній особі, але після того як подасть відповідну заяву особисто або уповноважена ним особа на адресу органу соціального захисту, в якій повідомить про зміни, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, відповідач зобовязаний призначити та виплатити відповідачу щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту надання заяви для призначення щомісячної адресної допомоги, тобто з 24 лютого 2017 року.
В звязку з цим відповідач повинен з цієї дати поновити виплату адресної грошової допомоги позивачеві.
У звязку з тим, що судове рішення ухвалене на користь позивача, судові витрати підлягають стягненню на її користь з відповідача то на підставі вимог ст. 94 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до вимог ст.94 КАС України суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради на користь позивача витрати на оплату судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись 2, 6, 11, 12, 17-19, 71, 72, 94, 158-164 КАС України, ст. 46 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінетів Міністрів України від 01.10.2014 року №505, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити та виплатити щомісячну державну адресну допомогу задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_4 у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 24 лютого 2017 року.
3. Зобовязати Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, і.н.3098114322, уродженці ІНФОРМАЦІЯ_4 та жительки м. Первомайського Харківської області, ? м-н.АДРЕСА_1, щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 24 лютого 2017 року.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області, 64102, м. Первомайський Харківської області, 4 м-н., б.21, код 22685103, за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на користь позивача в розмірі 640 грн.
5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_5