Постанова № 69105021, 25.09.2017, Чугуївський міський суд Харківської області

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
636/3074/17
Номер документу
69105021
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 636/3074/17

Провадження № 2-а/636/125/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2017 року Чугуївський міський суд Харківської області

у складі: головуючого судді Гуменного З.І.,

за участю секретаря судового засідання Шикової К.Р.,

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення Чугуївського обєднаного УПФ України в Харківській області про відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, та зобовязати здійснити перерахунок та виплату і виплачувати в подальшому раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з моменту звернення за отриманням щомісячного довічного грошового утримання судді, тобто з 07 жовтня 2016р., виходячи з розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді на підставі довідки ТУ ДСА України у Харківській області від 09.06.2017р. за жовтень 2017р. за № 04-50/317 та з 01 грудня 2016 року згідно довідки ТУ ДСА України у Харківській області за грудень 2016 року № 04-50/318, без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, і стягнути судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн..

Позов обґрунтовано тим, що 07.10.2016 р. вона відрахована зі штату Чугуївського міського суду Харківської області на підставі постанови Верховної ради України від 22.09.2016р. № 1600-VIII про звільнення у відставку. У зв'язку з цим вона звернулася до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України у Харківській області із заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яке призначено їй 07.10.2016р. 09.06.2017 р. позивач звернулася до Чугуївського ОУПФУ із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку з підвищенням з 01.12.2016 р. грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, додавши довідку ТУ ДСА України в Харківській області від 09.06.2017 р. № 03-50/317 про заробітну плату за жовтень 2016р., до якої не були включені інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1/12 окладу, та довідку № 03-50/318 за грудень 2016р. Дана заява тривалий не була розглянута по суті, а лише 06.09.2017р. прийнято рішення № 71-5/1 про відмову у перерахунку щомісячного грошового утримання судді з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення з тих підстав, що в суддівську винагороду, з якої обчислюється розмір щомісячного грошового утримання судді, не враховується матеріальна допомога.

Таку відмову позивач вважає неправомірною, оскільки відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), розмір щомісячного довічного утримання становить 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2 %, і суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при надання відпустки виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу, яка входить до складу фонду заробітної плати і включена в оподаткований дохід, тобто є складовою системи оплати праці судді і з якою фактично нараховані та сплачені страхові внески, а тому повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, які Чугуївське обєднане УПФУ в Харківській області обґрунтовує тим, що вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства, посилаючись на наступне:

Розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється від суми суддівської винагороди, до складу якої згідно ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. не входить матеріальна допомоги на оздоровлення до відпустки, тобто законодавством передбачений чіткий та вичерпний перелік складових, що входять в обчислення суддівської винагороди та відповідно щомісячного довічного грошового утримання.

Дослідивши доводи позовної заяви та заперечення на позов, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно наказу голови Чугуївського міського суду Харківської області від 06.10.2016 р. № 02-50/91 ОСОБА_1 07.10.2016р. відрахована зі штату Чугуївського міського суду Харківської області на підставі постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 22.09.2016р. № 1600-VIII (а.с. 8-11).

07.10.2016р. Чугуївським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА України у Харківській області від 06.10.2016 р. № 04-50/565 за жовтень 2016р. про розмір заробітної плати у розмірі 26100,00 грн., у тому числі: оклад 14500,00 грн., надбавка за вислугу років (80%) 11600,00 грн.

09.06.2017р. ОСОБА_1 звернулася до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 07.10.2016р. та 01.12.2016 р., додавши довідки ТУ ДСА України у Харківській області про заробітну плату від 09.06.2017 р. № 04-50/317 за жовтень 2016р., в якій, окрім окладу та надбавки за вислугу років, вказані інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання 1208,33 грн. (1/12 від 16000,00 грн.), та № 04-50/318 за грудень 2016р., в якій, окрім окладу та надбавки за вислугу років, вказані інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання - 11333,33 грн. (1/12 від 16000,00 грн.)

Після звернення 16.06.2017р. до ТУ ДСА України в Харківській області щодо правового регулювання видачі довідок від 09.06.2017р. з включенням інших виплат, які зараховуються при обчисленні довічного грошового утримання, та направлення пенсійної справи позивача до управління з координації та контролю за виплатою пенсій ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області для перевірки, 06.09.2017р. Чугуївським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 повідомлено, що підстав для перерахунку згідно довідок про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за жовтень 2016р. № 04-50/317 від 09.06.2017р. та за грудень 2016 року № 04-50/322 від 13.06.2017р., які видані територіальним управління Державної судової адміністрації у Харківській області, немає. (а.с. 16). У своєму листі Чугуївське ОУПФУ посилається на те, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці обчислюється, виходячи з суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, а відповідно до ст. 133 цього Закону суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а інше законодавством не передбачене.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Законом України "Про судоустрій і статус суддів" врегульовані правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 цього Закону, незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Відповідно до п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005, право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.

Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).

Згідно з п. 3 Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016р. за № 4-рп/2016, щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.

Згідно з ст. 6.4. Європейської хартії про статус суддів, суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.

Відповідно до ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Відповідно до ст. 134 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода у грошовому виразі, що виплачується працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

При цьому, слід зазначити, що згідно з п. 2.3.3. Інструкції № 5 «Зі статистики заробітної плати», матеріальна допомога відноситься до заохочувальних та компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.

Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначаються, крім відомостей про судову винагороду, інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.

Відповідно до норм законодавства, зміст матеріальної допомоги полягає у виплаті грошових коштів.

Аналіз наведених положень дає підставу для зазначення про те, що матеріальна допомога є складовою системи оплати праці судді.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2012р. № 21-430а11 та від 06.11.2013р. № 21-350а13, які в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.

Слід зазначити, що відповідно до ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одним із складових елементів принципу незалежності суддів.

У рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).

Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон «Про статус суддів», яка проголошує, що рівень виплат, який має отримувати суддя у відставці має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, відмовляючи у проведенні перерахунку довічного грошового утримання з урахуванням матеріальної допомоги, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про судоустрій та статус суддів», «Про пенсійне забезпечення».

В той же час, обов'язковою умовою надання правового захисту є наявність відповідно порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Крім того, до своїх заперечень відповідач надав копію листа ТУ ДСА України у Харківській області № 04-47/1637/17 від 14.07.2017р., про те, що довідку, надану ОСОБА_1 за № 04-50/318 від 09.06.2017р., вважати недійсною звязку з арифметичними помилками у інших виплатах та просять взяти до уваги нову довідку № 322/04-50 від 13.06.2017р., однак копію довідки від 13.06.2017р. суду не надано. Тому суд дослідивши довідку № 04-50/318, видану 09.06.2017р., шляхом математичного підрахунку виявив арифметичну помилку, а саме: інші виплати, які враховуються при обчисленні довічного грошового утримання, вказано 11333,33 грн. (1/12 від 16000,00), тоді як вірним буде 16000,00/12= 1333,33 грн. Дана помилка впливає лише на розмір грошового утримання, а не на підстави відмови у його перерахунку, що своєчасно виправлено ТУ ДСА України у Харківській області.

Також, ТУ ДСА України у Харківській області, направляючи 14.07.2017р. за вих. 04-46/1629/17 нову довідку про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на заміну попередніх від 06.10.2016р. № 04-50/565 та від 08.12.2016р. № 04-50/743, в яких не була врахована 1/12 частина допомоги на оздоровлення, у своєму листі зазначило, що допомога на оздоровлення суддям, нараховується відповідально до ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», входить до складу фонду оплати праці, на яку, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», нараховуються внески у розмірі 22 %. Даний лист наданий відповідачем разом з запереченнями.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4-6, 8, 10, 94, 158-163, 184-186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного утримання, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації у Харківській області № 04-50/317 від 09.06.2017 року та № 322/04-50 від 13.06.2017 року.

Зобов'язати Чугуївське обєднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в подальшому раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з включенням суми матеріальної допомоги, починаючи з моменту звернення за отриманням щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, тобто з 07 жовтня 2016 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Харківській області № 04-50/317 від 09.06.2017 року та з 01 грудня 2016 року - виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Харківській області № 322/04-50 від 13.06.2017 року, без обмеження граничного розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, сплачений судовий збір у в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя