Рішення № 69101445, 25.09.2017, Апеляційний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
348/825/17
Номер документу
69101445
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 348/825/17

Провадження № 22-ц/779/1497/2017

Категорія 59

Головуючий у 1 інстанції Вінтоняк М.Б. М. Б.

Суддя-доповідач Матківський

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2017 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого Матківського Р.Й.

суддів: Девляшевського В.А., Малєєва А.Ю.

секретаря Капущак С.В.

з участю: представника апелянта Грицак Н.В., відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщених особам для покриття витрат на проживання з апеляційною скаргою начальника Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації на рішення Надвірнянського районного суду від 03 серпня 2017 року,-

в с т а н о в и л а :

У квітні 2017 року позивач звернувся з даним позовом та просив ухвалити рішення про зобов'язання відповідачів повернути надмірно виплачені бюджетні кошти за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 6957, 94 та 9755, 82 гривень.

Заявлені вимоги представник позивача обґрунтував тим, що на підставі заяви ОСОБА_3 від 10 грудня 2014 року до Управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації їй призначено адресну грошову допомогу як особі, що переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В даній заяві відповідачем ОСОБА_3 було зазначено, що у неї і членів її родини немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції. На підставі даної заяви ОСОБА_3 була призначена і виплачувалась щомісячна адресна допомога як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України :з 10 грудня 2014 року по 31 грудня 2014 року - 313,68 гривень; з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року - 442,00 гривні; з 01 лютого 2015 року по 28 лютого 2015 року - 292,03 гривень.

25 лютого 2015 року відповідач ОСОБА_2 звернувся за призначенням та виплатою допомоги як особі, яка тимчасово перемістилась з тимчасово окупованої території, відповідно до Закону України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі його заяви управлінням була виплачена допомога на сім'ю відповідачу ОСОБА_3 у наступних розмірах: з 01 березня 2015 року по 31 березня 2015 року - 1105,00 гривень; з 01 квітня 2015 року по 30 квітня 2015 року - 950,30 гривень; з 01 травня 2015 року по 31 травня 2015 року - 884,00 гривень; з 01 червня 2015 року по 30 червня 2015 року - 265,80 гривень; з 01 липня 2015 року по 31 липня 2015 року - 342,19 гривень; з 01 серпня 2015 року по 31 грудня 2015 року - 884,00 гривень; з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року - 741,82 гривень.

Повторно 25 січня 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації за призначенням та виплатою допомоги як особі, яка тимчасово перемістилась з тимчасово окупованої території та ОСОБА_2 призначена і виплачена допомога, а саме:з 01 лютого 2016 року по 30 червня 2016 року в розмірі 884,00 гривень щомісячно; з 01 липня 2016 року по 31 липня 2016 року - 769,94 гривень, з 01 серпня 2016 року по 30 вересня 2016 року - 884,00 гривень щомісячно.

В результаті проведення перевірки було встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 з 25 жовтня 2013 року на праві приватної власності належить жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Загальна сума надмірно виплачених державних коштів становить 16713,76 гривень.

На вимогу управління відповідачі повернути неправомірно отримані кошти у добровільному порядку не бажають.

Рішенням Надвірнянського районного суду від 03 серпня 2017 року позов задоволено частково. Зобов'язано ОСОБА_2 повернути Управлінню соціального захисту населення Надвірнянської РДА 6957, 94 гривень надмірно виплачених коштів, а у задоволенні до ОСОБА_3 відмовлено.

На дане рішення представник Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА в частині відмови у задоволенні позовних вимог подав апеляційну скаргу, просить його скасувати та зобов'язати ОСОБА_3 повернути Управлінню соціального захисту населення Надвірнянської РДА надмірно виплачені за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 9755, 82 гривень.

Апелянт у скарзі зазначає, що рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що позивачем не надано жодних відомостей, що підтверджують той факт, що при нарахуванні позивачем грошової допомоги ОСОБА_3 була допущена рахункова помилка, як і не надано відомостей допущення відповідачем порушень чи зловживань, які призвели до виникнення передплати та відсутністю вини з боку ОСОБА_3, оскільки Управлінням було подано письмові докази, а саме заяви про призначення допомоги.

Згідно п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, в редакції чинній на момент звернення відповідача, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Згідно інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_2, батько ОСОБА_3, має у власності житловий будинок по АДРЕСА_1. Враховуючи те, що з 25 жовтня 2013 року у приватній власності батька відповідача у якому вона проживає перебуває житловий будинок про що вона не повідомила, сума надмірно одержаних коштів ОСОБА_3 становить 9755, 82 гривень.

Вислухавши доповідача, пояснення представника апелянта, яка вимоги скарги підтримала, відповідача ОСОБА_2, який вимоги скарги заперечив, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що поведінка відповідача, як набувача щомісячної адресної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за невірних даних, що є підставою для стягнення з відповідача ОСОБА_2 безпідставно набутих 6957,94 гривень, і він дане рішення суду не оскаржував.

Відмовляючи у задоволенні вимог до другого відповідача про стягнення 9755,82 гривень суд першої інстанції вважав, що позивачем не надано жодних відомостей, що підтверджують той факт, що при нарахуванні позивачем грошової допомоги ОСОБА_3 була допущена рахункова помилка, як і не надано відомостей допущення відповідачем порушень чи зловживань, які призвели до виникнення передплати та відсутністю вини з боку ОСОБА_3

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_3 від 10 грудня 2014 року до управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації їй було призначено адресну грошову допомогу як особі, що переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За період з 10 грудня 2014 року по 28 лютого 2015 року відповідачу ОСОБА_3 була виплачена щомісячна адресна допомога як особам, яка переміщується з тимчасово окупованої території України у загальному розмірі 1047,91 гривень, а саме: з 10 грудня 2014 року по 31 грудня 2014 року - 313,68 гривень; з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року - 442,00 гривні; з 01лютого 2015 року по 28 лютого 2015 року - 292,03 гривні.

25 лютого 2015 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до позивача за призначенням та виплатою допомоги як особі, яка тимчасово перемістилась з тимчасово окупованої території, відповідно до Закону України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі даної заяви Управлінням була виплачена допомога на сім'ю відповідачу ОСОБА_3 у загальному розмірі 8707,91 гривень , а саме: з 01 березня 2015 року по 31 березня 2015 року - 1105,00 гривень; з 01 квітня 2015 року по 30 квітня 2015 року -950,30 гривень; з 01 травня 2015 року по 31 травня 2015 року - 884,00 гривень; з 01 червня 2015 року по 30 червня 2015 року - 265,80 гривень; з 01 липня 2015 року по 31 липня 2015 року - 342,19 гривень; з 01 серпня 2015 року по 31 грудня 2015 року - 884,00 гривень; з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року - 741,82 гривень.

Повторно 25 січня 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації за призначенням та виплатою допомоги як особі, яка тимчасово перемістилась з тимчасово окупованої території, відповідно до Закону України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням про призначення допомоги переміщеним особами на проживання від 26 січня 2016 ОСОБА_2 призначена допомога і виплачена у загальному розмірі 6957,94 гривень, а саме: з 01 лютого 2016 року по 30 червня 2016 року в розмірі 884,00 гривень щомісячно; з 01 липня 2016 року по 31 липня 2016 року - 769,94 гривень; з 01 серпня 2016 року по 30 вересня 2016 року - 884,00 гривень щомісячно.

Загальна сума виплачених державних коштів відповідачам ОСОБА_3 і ОСОБА_2 становить 16713,76 гривень.

У заяві про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідач ОСОБА_3 зазначила, що у членів її сім'ї відсутнє будь-яке житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (а.с.12).

У заяві для призначення щомісячної адресної допомоги на призначення тимчасової допомоги відповідач ОСОБА_2 зазначив, що у членів його сім'ї відсутнє будь-яке житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. При цьому відповідачі були попереджені, що подана ними інформація може бути перевірена органами соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції та населені пункти.

Відповідно до п. 11 зазначеного Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 05 жовтня 2016 року № 69740320 відповідачу ОСОБА_2 з 25 жовтня 2013 року належить на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину нерухоме майно : житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6).

На підставі вказаних даних, які не були повідомлені ОСОБА_2, Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації було складено акти перевірки достовірності та повноти інформації про доходи подані для призначення. Зокрема, в акті від 18 січня 2017 року зазначено, що при перевірці встановлено, що ОСОБА_3 проживала в батька ОСОБА_2, який є власником житлового будинку в АДРЕСА_1. Внаслідок цього виникла переплата за період з 10 грудня 2014 року по 19 січня 2016 року в сумі 9755, 82 гривень. (а.с. 9).

Згідно акту від 18 січня 2017 року встановлено, що ОСОБА_2 є власником житлового будинку в АДРЕСА_1. Внаслідок цього виникла переплата за період з 01 лютого 2016 року по 30 вересня 2016 року в сумі 6957, 94 гривень (а.с. 10).

18 січня 2017 року відповідачам було надіслано повідомлення про повернення вказаних сум (а.с. 8, 11).

Відповідно до п. 10, 11 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

З аналізу наведених положень Порядку слідує, що надання достовірної інформації про наявність у будь-кого із членів сім'ї житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, є обов'язком уповноваженого представника сім'ї, який звернувся за призначенням грошової допомоги.

При цьому немає значення, чи така інформація навмисно чи ненавмисно ним подана недостовірною. Адже, відповідач ОСОБА_3 перед зверненням до Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА з заявою про призначення вище зазначеної допомоги зобов'язана була отримати у членів своєї сім'ї інформацію, чи немає у них у власності житлового приміщення, та хто є власником будинку по АДРЕСА_1, в якому, як зазначено у її заяві, вона фактично перебуває.

За наведених обставин колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності вини з боку відповідача в наданні недостовірної інформації, яка стала підставою для призначення ОСОБА_3 допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим вона є добросовісним набувачем виплачених коштів, а тому вони не підлягають поверненню.

Відповідно до абз. 2, 3 п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в частині відмови позивачу у стягненні з ОСОБА_3 9755,82 гривень допомоги ухвалено без дотримання положень Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, висновок суду не відповідає встановленим обставинам справи, що в силу п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення в оскаржуваній частині та повернення надміру виплаченого.

Керуючись ст.ст. 218, 307, 309, 316, колегія суддів,-

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу начальника Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації задовольнити.

Рішення Надвірнянського районного суду від 03 серпня 2017 року в частині відмови в задоволенні позову до ОСОБА_3 скасувати та ухвалити у цій частині нове рішення.

Позов Управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання задоволити.

Зобов'язати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що фактично проживає по АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 повернути Управлінню соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації, р/р 35124028004258, МФО 820172, код 03193407 УДК м. Києва - 9755,82 гривень.

Стягнути з ОСОБА_3 640 гривень судового збору в дохід держави.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з часу набрання ним законної сили.

Головуючий Р.Й. Матківський

Судді: В.А. Девляшевський

А.Ю. Малєєв