Ухвала суду № 69098667, 19.09.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
815/2108/17
Номер документу
69098667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/2108/17

Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - доповідача Кравця О.О.судді -Домусчі С. Д.судді - за участю секретарівКоваля М.П. Левицької З.С. та Сторчака О.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_6 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2017 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Одеської митниці Державної фіскальної служби про зобов'язання здійснити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Одеської митниці ДФС Державної фіскальної служби України та проси зобов'язати відповідача здійснити митне оформлення транспортного засобу марки "Мазда 626" д/н НОМЕР_1, 1998 року випуску, зеленого кольору, кузов НОМЕР_3 без сплати митних платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року та зобов'язати відповідача видати посвідчення на реєстрацію транспортного засобу в органах МВС України.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2017 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись зі вказаною постановою представник позивача подала апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, та просив її скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що рішенням Київського районного суду м. Одеси від 23.09.2014 року по справі № 520/5814/14 ,яке набуло законної сили 06.10.2014 року,за позивачем визнано право власності на автомобіль НОМЕР_1,1998 року випуску, зеленого кольору, кузов НОМЕР_4 та також було встановлено, що між позивачем та ОСОБА_7 в 2006 році був укладений усний договір, за яким ОСОБА_7 взяв на себе зобов'язання надати допомогу у придбанні автомобіля марки "Мазда 626", а позивач протягом 2006-2007 років передав ОСОБА_7 грошові кошти в розмірі 9000 доларів США та отримав автомобіль, а також підроблене свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, що було виявлено 09.04.2007 року працівниками ДАІ при зупинці зазначеного автомобіля.

В подальшому відносно ОСОБА_7 була порушена кримінальна справа за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України та 8 грудня 2011 року постановою Малиновського районного суду м. Одеси його звільнено від кримінальної відповідальності в зв'язку із актом амністії.

Вищевказаний автомобіль був в подальшому повернутий позивачу на підставі постанови Малиновського районного суду від 29.12.2011 року , уточненої постановою Малиновського районного суду від 14.03.2012 року .

Позивач намагався здійснити реєстрацію зазначеного транспортного засобу в органах МВС, однак йому було відмовлено в цьому з підстав відсутності даних щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) при ввезенні цього автомобіля на митну територію України.

Враховуючи зазначені обставини позивач звертався до митних органів із заявою про здійснення розмитнення автомобіля марки "Мазда 626", на який судом за позивачем визнано право власності, без сплати митних платежів, однак Одеською митницею ДФС відмовлено у вчиненні таких дій з підстав відсутності даних про митне оформлення зазначеного автомобіля, перетину ним державного кордону України та відсутності факту сплати митних платежів при його ввезенні.

При цьому, за даними митних органів зазначений транспортний засіб не проходив митне оформлення, при його ввезенні на митну територію України не сплачувалися митні платежі, за даними бази даних ДАІ транспортний засіб з номером кузова НОМЕР_3 не значиться на території України, номерні знаки НОМЕР_1 видавалися на автомобіль марки "Мазда 626" з іншим номером кузова та який на даний час знятий з обліку.

Апеляційний суд не погоджується із доводами апеляційної скарги , виходячи з наступного:

Згідно ст. 377 Митного кодексу України( в ред.,діючої на момент виникнення правовідносин) ,товари за товарними позиціями 8701 - 8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.

Товари, зазначені у частині першій цієї статті, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу, підлягають обов'язковій сертифікації у випадках, встановлених законодавством для підприємств. Документи, що засвідчують відповідність таких товарів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, подаються органам доходів і зборів під час митного оформлення цих товарів з метою вільного обігу та уповноваженим органам під час їх державної реєстрації в Україні.

Ввезені громадянами на митну територію України для вільного обігу товари, зазначені у частині першій цієї статті, що підлягають державній реєстрації уповноваженими органами України, забороняється відчужувати або передавати у володіння, користування чи розпорядження іншим особам до здійснення державної реєстрації цих товарів.

З метою запобігання незаконному обігу транспортних засобів на території України між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та державними органами з безпеки дорожнього руху здійснюється автоматизований обмін інформацією про транспортні засоби, що перетинають державний кордон України, стосовно митного оформлення та державної реєстрації таких транспортних засобів.

Кузови (включаючи кабіни) для моторних транспортних засобів товарних позицій 8701 - 8705, що класифікуються в товарній позиції 8707, шасі з установленими двигунами для товарів товарних позицій 8701 - 8705, що класифікуються в товарній позиції 8706 згідно з УКТ ЗЕД, підлягають митному оформленню як зібрані транспортні зароби. Оподаткування їх здійснюється за повними ставками ввізного мита відповідно до Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.

Товари, зазначені у частинах першій та п'ятій цієї статті, що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

Згідно із п. 1 " Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України", затверджених наказом Державної митної служби України №1118 від 17.11.2005 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2005 року за №1428/11708,дія цих Правил поширюється на транспортні засоби (далі - ТЗ), що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, для вільного обігу (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митну територію України (за її межі) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.

Вимоги цих Правил не застосовуються за умови документального підтвердження, що транспортні засоби ввозяться для особистого користування особами, зазначеними в статтях 287 - 290, 292 - 294 Митного кодексу України.

Митне оформлення кузовів та шасі за кодами 87.06 та 87.07 згідно з УКТЗЕД, що ввозяться громадянами для вільного використання, здійснюється як митне оформлення зібраних ТЗ з урахуванням максимального об'єму циліндрів двигунів, що серійно встановлювалися на марках таких автомобілів відповідного року їх випуску.

Відповідно до положень п. 11 "Порядку державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року, державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. N 985

Державна реєстрація проводиться:

транспортних засобів, що визнані в установленому порядку безхазяйними, - на підставі документів, виданих уповноваженими органами, а також договорів купівлі-продажу або інших документів, які встановлюють право власності на такі засоби після їх реалізації;

транспортних засобів, які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, - на підставі рішень органів, визначених законодавством, та нотаріально засвідчених документів, які встановлюють право власності, із зазначенням в них марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких транспортних засобів, інших документів, що підтверджують правомірність їх придбання новими власниками, а також виданих на території України реєстраційних документів.

Державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.

Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову , так як державна реєстрація транспортних засобів, право власності на які визнано рішенням суду, яке набуло законної сили, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), а за даними митних органів автомобіль марки "Мазда 626" , номером кузова НОМЕР_3 не проходив митне оформлення, при його ввезенні на митну територію України не сплачувалися митні платежі.

Крім того, рішенням Київського районного суду м. Одеси від 23.09.2014 року по справі № 520/5814/14 ,яке набуло законної сили 06.10.2014 року,за позивачем визнано право власності на автомобіль НОМЕР_1,1998 року випуску, зеленого кольору, кузов НОМЕР_4, а ні за номером кузова НОМЕР_3, а номерні знаки НОМЕР_1 видавалися на автомобіль марки "Мазда 626" з іншим номером кузова та який на даний час знятий з обліку.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів наявності у нього право пільгового розмитнення транспортного засобу без сплати митних платежів.

Відповідно до ст.8 Конституції України, ст.8 КАС України та ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року ,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно п. 53 Рішення ЄСПЛ по справі «Федорченко та Лозенко проти України» (заява №387/03); при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом»; тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими

Згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Однак, згідно п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно ч.2 ст. 200 КАС України не може бути скасовано правильне,по-суті, рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Доводи апеляційної скарги висновків суду 1-ої інстанції не спростовують.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Таким чином,, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .

Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд ,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2017 р. - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення ,та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий

суддя-доповідач Кравець О.О.

Суддя Домусчі С.Д.

Суддя Коваль М.П.