Ухвала суду № 69098171, 20.09.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2017
Номер справи
802/819/17-а
Номер документу
69098171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/819/17-а

Головуючий у 1-й інстанції:Крапівницька Н. Л.

Суддя-доповідач: Драчук Т. О.

20 вересня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,

представника позивача - Зеленіна Віктора Борисовича,

представника відповідача - Сторожа Михайла Григоровича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Південно-Західна енергетична система" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

22 травня 2017 року позивач, державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Піденно-Західна електроенергетична система" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", звернувся до суду Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, в якому просив:

-визнати протиправним та скасувати пункт 2 припису державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 14.03.2017 року;

-стягнути з Державної екологічної інспекції у Вінницькій області на користь позивача судовий збір у розмірі 1600 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду 14 червня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.

Під час судового засідання представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, з підстав, викладених в ній.

Представник позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, в період з 28.02.2017 року по 14.03.2017 року на підставі наказу від 30.01.2017 року №2-П та направлення на перевірку від 27.02.2017 року №040 старшими державними інспекторами Державної екологічної інспекції України у Вінницькій області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства структурних та відокремлених підрозділів ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" на території Вінницької області.

В ході перевірки встановлено, що підприємство, зокрема, в порушення вимог ст.ст. 10, 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" в ході виробничої діяльності здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на виробничих ділянках відокремленого підрозділу "Південно-Західна електроенергетична система" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго": Вінницька ремонтно-виробнича база, ПС 750 кВ "Вінницька", ПС 330 кВ "Бар", ПС 330 кВ "Козятин", ПС 330 кВ "Вінницька".

За результатами проведеної перевірки представниками Державної екологічної інспекції у Вінницькій області було складено акт №70/ВН перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

14.03.2017 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області видано припис (а. с. 27-30), зокрема п.2 якого позивача зобов'язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничих підрозділах відокремленого підрозділу "Південно-Західна електроенергетична система" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго": Вінницька ремонтно-виробнича база, ПС 750 кВ "Вінницька", ПС 330 кВ "Бар", ПС 330 кВ "Козятин", ПС 330 кВ "Вінницька".

З матеріалів справи вбачається, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області 07.09.2012 року видано необхідні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничі підрозділи, які зазначені в приписі, а саме:

-Вінницька ремонтно-виробнича база: дозвіл №510136600-180 (а. с. 35-39);

-підстанція 750 кВ "Вінницька": дозвіл № 520681403-3 (а. с. 40-45);

-підстанція 330 кВ "Бар": дозвіл №520280105-1 (а. с. 46-50);

-підстанція 330 кВ "Козятин": дозвіл № 521484803-2 (а. с. 51-55);

-підстанція 330 кВ "Вінницька": дозвіл №520682803-24 (а. с. 56-60).

Термін дії вказаних дозволів становить 5 років з 07.09.2012 року по 07.09.2017 року.

Позивач, не погоджуючись з вказаним приписом в частині п. 2 звернувся з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничі підрозділи, які зазначені в приписі №510136600-180, № 520681403-3, №520280105-1, 521484803-2, №520682803-24 дозвільним органом не анульовано, а тому наявні підстави для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція у Вінницькій області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року №136 (далі - Положення).

Згідно п.1 Положення, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Держекоінспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на них завдань. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).

Згідно п. 4.2. Положення визначено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Закон України "Про охорону атмосферного повітря" спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

З матеріалів справи вбачається, що 07.09.2012 року Державним управлінням охорони навколишнього середовища у Вінницькій області видано відокремленому підрозділу "Вінницькі магістральні електричні мережі " державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на наступні підрозділи:

-Вінницька ремонтно-виробнича база: дозвіл №510136600-180 (а. с. 35-39);

-підстанція 750 кВ "Вінницька": дозвіл № 520681403-3 (а. с. 40-45);

-підстанція 330 кВ "Бар": дозвіл №520280105-1 (а. с. 46-50);

-підстанція 330 кВ "Козятин": дозвіл № 521484803-2 (а. с. 51-55);

-підстанція 330 кВ "Вінницька": дозвіл №520682803-24 (а. с. 56-60).

Згідно вказаних дозволів, термін їх дії становить 5 років, тобто з 07.09.2012 року по 07.09.2017 року.

Судом встановлено, що наказом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 22.07.2016 року №258 «Про оптимізацію роботи відокремлених підрозділів», а саме п. 1 затверджено організаційну структуру відокремленого підрозділу «Південно-Західна електроенергетична система ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Також, п. 6 вказаного наказу визначено припинити діяльність відокремлених підрозділів, зокрема «Вінницькі магістральні електричні мережі».

В апеляційній скарзі апелянт посилається на п. 7 ст. 4.1 Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності» (яка діяла на час прийняття вказаного наказу) згідно якого дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з підстав припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом.

Щодо вказаних доводів апелянта суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Судом досліджено Положення про відокремлений підрозділ «Південно-Західна електроенергетична система» державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", затвердженого в.о. директора ДП «НЕК «Укренерго» 26.06.2015 року (95-102).

Згідно п. 1.2 вказаного Положення Південно-Західна електроенергетична система є відокремленим підрозділом ДП «НЕК «Укренерго» і створена відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 02.07.1998 року №107 «Про створення відособлених структурних одиниць ДП «НЕК «Укренерго»

Згідно п. 3.1 Положення Південно-Західна електроенергетична система є відокремленим підрозділом ДП «НЕК «Укренерго» без статусу юридичної особи та діє від імені ДП «НЕК «Укренерго», здійснює господарську діяльність згідно з чинним законодавством України, Статутом ДП «НЕК «Укренерго», цим Положенням та розпорядчими актами ДП «НЕК «Укренерго».

Згідно п. 5.1 Південно-Західна електроенергетична система підпорядкована у фінансовій та господарській діяльності ДП «НЕК «Укренерго».

Отже, посилання апелянта на п. 7 ст. 4.1 Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності» як на підставу анулювання дозволів колегія суддів не бере до уваги, у зв'язку з тим, що відокремлений підрозділ не є організаційно-правовою формою, оскільки не є юридичною особою.

Згідно абз. 10-12 ч.7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності" передбачено, що дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом. Рішення дозвільного органу про анулювання документа дозвільного характеру може бути оскаржено до адміністративного суду. Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

09.06.2017 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області до Департаменту екології та природних ресурсів Вінницької ОДА направлено звернення щодо анулювання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №510136600-180, № 520681403-3, №520280105-1, № 521484803-2, №520682803-24 від 07.09.2012 року, виданих відокремленому підрозділу "Вінницькі магістральні електричні мережі " державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Да матеріалів апеляційної скарги апелянтом надано відповідь Департаменту екології та природних ресурсів Вінницької ОДА від 12.06.2017 року №5367/07, яка надійшла на адресу апелянта 20.06.2017 року (а.с. 130), у зв'язку з чим оцінка вказаного документу судом першої інстанції не надавалась.

Так, згідно листа Департаменту екології та природних ресурсів Вінницької ОДА від 12.06.2017 року №5367/07, дослідженого судом апелянційної інстанції, дозволи №510136600-180, № 520681403-3, №520280105-1, № 521484803-2, №520682803-24 від 07.09.2012 року були видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області, повноваження якого, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №159 №Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України», були припинені 17.05.2013 року. Крім того, зазначено, що оскільки Департамент екології та природних ресурсів Вінницької ОДА не є правонаступником Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області, вчиняти будь-які дії щодо виданих Управлінням дозволів не має юридичних прав та встановлених законом підстав.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що вказані апелянтом обставини не свідчать про не чинність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №510136600-180, № 520681403-3, №520280105-1, № 521484803-2, №520682803-24 від 07.09.2012 року.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування п. 2 припису Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 14.03.2017 року, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з статтею 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 26 вересня 2017 року.

Головуючий Драчук Т. О. Судді Полотнянко Ю.П. Загороднюк А.Г.