
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7798/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Улицького В.З., Шавеля Р.М.
за участю секретаря Богдан А.О.
представника позивач Ільницького О.В.
представника відповідача Тенети Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 у справі №813/1098/17 за позовом Державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У березні 2017 року Державне підприємство «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» (надалі - позивач; ДП «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької»; Театр) звернулося в суд з позовом до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (надалі - відповідач; Галицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області), в якому просило: визнати протиправними дії щодо прийняття рішення про залишення без розгляду реєстраційної заяви форми №1-РН від 23.12.2016 р. Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької"; зобов`язати включити Державне підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 адміністративний позов задоволено повністю, вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Галицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при ухваленні даної постанови було зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального й процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу з наведених у ній мотивів.
Представник позивача вимоги апеляційної скарги заперечив за їх безпідставністю.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників судового процесу, проаналізувавши доводи апелянта та вивчивши матеріали справи у їх сукупності, апеляційний суд дійшов переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Суд встановив та матеріалами справи підтверджується наступне.
Державне (унітарне) підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" є об'єктом державної власності. Театр належить до сфери управління Міністерства культури України. Театр утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації.
Як вбачається з листа ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 11.05.2007 р. №9554/15-116, Театру присвоєно ознаку неприбуткової установи за №0004 з 27.10.1997 р.
23.12.2016 р. позивачем до Галицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України ( у редакції Закону №652-VІІІ від 17.07.2015 р).
Згідно з листом відповідача №16933/13-04-12-03-12 від 29.12.2016 р. реєстраційну заяву ДП "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" залишено без розгляду, оскільки статут не відповідає вимогам п.п. 133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями).
Звернувшись до Головного управління ДФС у Львівській області щодо безпідставності залишення заяви без розгляду, позивач отримав лист №1825/10-13-01-12-04-09 від 28.02.2017 р. щодо відмови у наданні статусу неприбутковості з огляду на відсутність ознак неприбутковості для державних унітарних некомерційних підприємств.
Вважаючи такі дії Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області протиправними, позивач оскаржив їх до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з протиправності дій відповідача, оскільки такі суперечать нормам законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з наступних мотивів.
Вимоги до неприбуткових підприємств, установ, організацій, а також їхній статус регулюється Податковим кодексом України.
Так, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу; - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); - внесена контролюючим органом до Реєстру.
Згідно з п.п. 6,7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 р. №440, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК.
Відповідно до п. 8 Порядку за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.
Рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в органі державної податкової служби.
Підставою для прийняття відповідачем спірного рішення стала невідповідність організаційно-правової форми позивача - державне підприємство, а також п.4.1 ст.4 Статуту, який передбачає, що майно Театру є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. А тому, на думку відповідача, статут Театру не відповідає вимогам пп.133.4.1 п.133.4 ст. 133 ПК України.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно із затвердженим у встановленому законом порядку органом управління - Міністерством культури України - Статутом (наказ № 1196 від 16.12.2016 р.), Державне (унітарне) підприємство «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» є об'єктом державної власності. Театр належить до сфери управління Міністерства культури України і є закладом культури з національним статусом. Театр утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації. Театр здійснює свою діяльність як неприбутковий заклад у сфері культури (п. 1.1 Статуту).
Згідно з рішенням органу управління - Міністерства культури України - Театр функціонує в організаційно-правовій формі державного (унітарного) підприємства з 2002 року.
Ч. 1 ст. 62 ГК України визначає підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
При цьому, підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч. 2 ст. 62 ГК України).
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 73 ГК України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту (ч. З ст. 62 ГК України), тобто установчими документами визначаються основи правового статусу підприємства.
З огляду на викладене, законодавство України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому Театр у організаційно-правовій формі «державне підприємство», при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність обґрунтування відповідачем залишення зави позивача про включення в Реєстр неприбуткових організацій без розгляду з підстав невідповідності організаційно-правової форми підприємства. З наведених вище мотивів не заслуговують на увагу і аналогічні доводи апеляційної скарги в цій частині.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є: використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України); установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) (пп.133.4.3 п.133.4 ст.133 ПК України).
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем вказаних вище вимог. Так, орган управління відніс основну діяльність до неприбуткової (п.п. 1.1, 2.1, абз. 1 п. 7.7 Статуту Театру), встановив заборону на розподіл доходів (прибутку) та визначив напрями використання коштів винятково на утримання Театру та здійснення основної неприбуткової діяльності (абз. 2 п. 5.3, абз. 11 п. 6.5 Статуту, абз. 2 п. 7.7 Статуту), передбачив передачу активів Театру під час припинення в результаті реорганізації (злиття, поділу, приєднання або перетворення) або ліквідації одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або ж зарахування таких в дохід бюджету (п. 8.4 Статуту).
Безпідставними вважає колегія суддів посилання апелянта на відсутність у Статуті Театру положення про заборону розподілу отриманих доходів або їх частини серед членів неприбуткової організації, оскільки за організаційно-правовою формою такий не є організацією членського типу, а тому немає необхідності і у згадці про членів Театру у Статуті.
Колізія, яка на думку Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, існує між нормами ст. 10 Закону України «Про театри і театральну справу» та п. 84. Статуту про долю активів при ліквідації Театру, спростовується встановленням того, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культур та мистецтв (він же орган управління Театру на сьогодні - Міністерство культури України) є бюджетною установою, кошти якого належать до бюджетних. Більше того, Закон чітко визначає можливу подальшу мету використання активів в разі припинення діяльності Театру, що узгоджується з приписом п. 8.4 Статуту.
Між тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що підставою для відмови позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій були невідповідність організаційно-правової форми позивача - державне підприємство, а також п.4.1 ст.4 Статуту, який передбачає, що майно Театру є держаною власністю і закріплюється ним на праві господарського відання. Натомість, в апеляційній скарзі відповідач вказує ряд інших підстав, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Крім того, аргументи відповідача, є такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах, оскільки і при розгляді реєстраційної форми РН-1 та для обґрунтування апеляційної скарги Галицька ОДПІ використовує положення законодавства, які стосуються діяльності державних комерційних підприємств, що не відповідають нормативним основам діяльності та установчим документам Театру.
З огляду на викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність правових підстав для відмови позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак, такі дії податкового органу вчинені останнім всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги вказане вище, апеляційний суд дійшов переконання, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а отже, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 у справі №813/1098/17- без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя М. В. Костів судді В. З. Улицький Р. М. Шавель
Повний текст ухвали складено 25.09.2017.