Ухвала суду № 69097551, 25.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
756/10529/16-а
Номер документу
69097551
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 756/10529/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Яценко Н.О. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

25 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Оболонський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві, Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Оболонський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві, Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві по здійсненню 12 березня 2016 року реєстрації місця проживання ОСОБА_2, 1962 р.н., у квартирі АДРЕСА_1, визнання протиправними дій (бездіяльності) Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві у відмові позивачу здійснити службову перевірку та направити службовий висновок до органу реєстрації місця проживання - Оболонської РДА про скасування/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у вказаній квартирі, визнання протиправними дій (бездіяльності) Оболонської РДА у відмові позивачу у скасуванні реєстрації та знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у вказаній квартирі, зобов'язання Оболонської РДА скасувати реєстрацію 12 березня 2016 року місця проживання та зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 17 липня 2017 року за заявою позивача залишено без розгляду позов в частині вимог до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 17 липня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що 26 лютого 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві через центр надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію місця проживання, в якій просила зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1. В якості підстави для реєстрації місця проживання ОСОБА_2 зазначила, що вона є власником вказаної квартири та долучила до заяви копію договору купівлі-продажу квартири від 13 грудня 2006 року та реєстраційне посвідчення Київського МБТІ від 09 січня 2007 року за № 027777. (а.с. 61-70)

Відповідно до довідки за формою № 3, виданої 25 травня 2016 року КК «Центр комунального сервісу», ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, а саме з 12 березня 2016 року.

За приписами ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ст. 6 Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; тощо.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про реєстрацію місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку за місцем її проживання.

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою.

Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 листопада 2012 року № 1077 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за N 2109/22421.

Згідно з п. 1.2 Порядку реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2. Порядку громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів.

Для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.

За правилами п.п. 2.6, 2.7 Порядку адміністратори центрів надання адміністративних послуг заповнюють заяви в електронній формі. Працівники територіальних підрозділів, матеріально-технічна база яких дозволяє заповнювати заяви за допомогою комп'ютерної техніки, заповнюють такі заяви в електронній формі за рішенням керівника відповідного територіального органу Державної міграційної служби України (далі - територіальний орган).

Роздрукована або заповнена від руки заява підписується заявником із зазначенням прізвища, імені, по батькові, який підтверджує цим правильність указаних у ній даних.

У разі подання заяви до центру надання адміністративних послуг адміністратор центру перевіряє відповідність копій оригіналам наданих заявником документів, належним чином завіряє копії та повертає оригінали документів заявнику. Територіальний підрозділ ДМС приймає рішення на підставі належним чином завірених копій наданих документів. У випадках неналежного оформлення документів або неналежної якості копій територіальний підрозділ ДМС приймає рішення про повернення центру наданих документів для усунення недоліків.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 звернулася до Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА із заявою про реєстрацію місця проживання за вказаною вище адресою, до якої долучила копію договору купівлі-продажу квартири. Перевіривши копії документів на відповідність їх оригіналам, заява ОСОБА_2 разом з додатками була скерована до Оболонського РУ ГУ ДМС України в м. Києві, яким 12 березня 2016 року було прийнято рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно з довідкою за формою № 3, виданою 25 травня 2016 року КК «Центр комунального сервісу», у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 також зареєстрований позивач ОСОБА_4 як власник такої квартири, починаючи з 15 жовтня 2009 року. Крім того, у зазначеній довідці відсутні відомості про ступінь родинних зв'язків ОСОБА_2 з власником квартири.

Спірна квартира належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу квартири від 13 березня 2008 року, укладеного з ОСОБА_5 За змістом вказаного договору позивач є одноосібним власником зазначеної квартири.

Крім того, 14 лютого 2008 року на підставі договору купівлі-продажу квартири, укладеного з ОСОБА_5, ОСОБА_2 була відчужена квартира за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 109-111). У зв'язку з чим, ОСОБА_2 була знята з місця проживання у вказаній квартирі 06 березня 2008 року, що підтверджується відповідними талонами, долученими нею до заяви. (а.с. 65-66)

Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 19 вересня 2014 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 22 жовтня 2014 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_5, ОСОБА_3 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та витребування майна. Предметом розгляду у вказаній цивільній справі було визнання недійсними договору купівлі-продажу вказаної вище квартири, укладеного 14 лютого 2008 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_5, та договору купівлі-продажу квартири, укладеного 13 березня 2008 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с. 19-22). ОСОБА_2 пояснювала, що квартиру вона продала по дублікату договору, а на реєстрацію надала оригінал договору купівлі-продажу і на даний час в квартирі не проживає.

Таким чином, як вірно встановлено судом першої інстанції, на момент звернення із заявою про реєстрацію місця проживання до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві право власності ОСОБА_2 на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 було припинено на підставі укладеного нею договору відчуження такої квартири. Згоди власника зазначеної квартири - ОСОБА_3 на реєстрацію свого місця проживання ОСОБА_2 не отримувала.

Під час реєстрації місця проживання третьої особи суб'єктом владних повноважень не були належним чином перевірені дані, надані ОСОБА_2 для реєстрації місця проживання, оскільки на час прийняття рішення про реєстрацію у вказаній квартирі з жовтня 2009 року був зареєстрований ОСОБА_4, як власник, а ОСОБА_2, в свою чергу, надала правовстановлюючий документ на квартиру, з якого вбачається, що така нею придбана ще у 2006 році у ОСОБА_6, що свідчить про суперечливість наданих третьою особою даних відомостям реєстраційного обліку, якими володів Оболонський РВ ГУ ДМС України в м. Києві.

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10 грудня 2015 року № 888-VIII та розпорядження КМДА від 01.02.2016 р. № 48 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з наданням адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб у межах міста Києва, а також наданням відомостей з Державного земельного кадастру» з 04 квітня 2016 року районним в місті Києві державним адміністраціям передані повноваження щодо здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, а також передача інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

За приписами ст. 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації здійснює формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Оскільки відповідачем не приймалося рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2, відсутні правові підстави для визнання протиправними дій Оболонської РДА, щодо відмови позивачу у скасуванні реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у вказаній квартирі.

Разом з тим, судом встановлені порушення вимог законодавства при реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за зазначеною адресою, які мають бути усунуті шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому суд вважає, що спір про право в даному випадку відсутній і вирішений в порядку ЦПК України Оболонський районним судом міста Києва судовим рішенням від 19.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5, ОСОБА_3 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та витребування майна.

В судовому засіданні ОСОБА_2 також надала суду витяг з кримінального провадження з якого вбачається, що до прокуратури надійшла заява ОСОБА_2 щодо шахрайських дій невстановленої досудовим розслідуванням особи з квартирою заявника, що за адресою: м .Київ, АДРЕСА_3. Втім, станом на час розгляду даної справи кримінальне провадження до суду не передано, як і відсутній вирок по даному факту. Одночасно слід зазначити, що квартира ОСОБА_2 відчужена в 2008 році , а з наданих останньою доказів вбачається, що звернення до правоохоронних органів мало місце лише 17.11.2014 року.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що реєстрація ОСОБА_2 яка здійснена після відчуження квартири та постановлення судових рішень, про які остання не повідомляла міграційну службу, відновлюючи реєстрацію, порушує права позивача, як добросовісного набувача, котрий позбавлений можливості належним чином розпоряджатися своєю власністю.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення адміністративного позову, а саме зобов'язання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації скасувати реєстрацію від 12.03.2016 року місця проживання та зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у квартирі за адресою: АДРЕСА_2.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 липня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І. Мєзєнцев

суддя В.В.Файдюк

суддя Є.В.Чаку

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Файдюк В.В.

Чаку Є.В.