Постанова № 69096389, 14.09.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
476/354/17
Номер документу
69096389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

14 вересня 2017 року Справа № 476/354/17

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55501

доДержавної служби України з безпеки на транспорті в особі управління укртрансбезпеки у Кіровоградській області, вул. Автолюбителів, 2, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25000 провизнання дій протиправними та скасування довідки від 13.04.2017р., акту від 13.04.2017р. №0110143, розрахунку від 13.04.2017р. №30,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про визнання дій посадових осіб протиправними та скасування довідки про здійснення габаритно-вагового контролю від 13.04.2017, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2017 № 0110143, розрахунок плати за проїзд великовагових ТЗ № 30 від 13.04.2017 до акта № 0110143 від 13.04.2017.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що загальна вага транспортного засобу не перевищувала допустимих 40 т, перевозився сипучий вантаж-макуха, який є рухомим під час руху автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень.

Відповідач заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки акт, довідка та розрахунок складено відповідно до вимог чинного законодавства та скасуванню не підлягають.

Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до ч.4,6 ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

13.04.2017 при проведенні рейдової перевірки - а/д Н14 «Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв 75км+812 м» державними інспекторами Укртрансбезпеки у Кіровоградській області було проведено зважування автомобіля(тягача) марки МАЗ, модель 545323, державний номерний знак НОМЕР_1, з причепом - державний номер НОМЕР_2, які відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належать ОСОБА_1.

За наслідками перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.04.2017 відповідно до п.18 постанови Кабінету Міністрів України № 879, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2017 № 0110143, в якому зазначено, що фактичне осьове навантаження на вісь складає 13,36 т, при нормативно допустимій 11 т.

На підставі акта про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів складено розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 30 від 13.04.2017 року, в якому зазначено, що до сплати 239,94 євро.

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 " Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно п.п.21, 28 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» № 879 від 27.06.2007 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» N 30 від 18.01.2001року транспортний засіб вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, якими передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м, за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т . Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.12-14 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

Наказом Міністерство інфраструктури України N 255, 28.07.2016 затверджено вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, що додаються.

Посилання позивача на те, що ним перевозився сипучий вантаж-макуха, яка є рухомою під час руху автомобіля, а тому її маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень, не приймається судом до уваги з оглядом на таке:

В позові позивач зазначає, що у день здійснення зважування транспортного засобу 13.04.2017 загальна маса автомобіля з вантажем склала 37 740 т. Така ж вага транспортного засобу зазначена і у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідач надав суду свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 34-00/3839 від 27.07.2017, чинне до 27.07.2017. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ГОСТ 29329-92 «Ваги для статичного зважування. Загальні технічні вимоги».

Акт та довідка від 13.04.2017 свідчать, що на другу одиничну ось вага складала 13,36 тони при нормативно допустимій вазі 11 тон.

Габаритно- ваговий контроль здійснено відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства. Якщо водій (перевізник) перевозить сипучий товар, то він повинен забезпечити виконання п.22.5 Правил дорожнього руху з метою запобігання руйнування доріг. Наявність або відсутність методики зважування ніяким чином не може вплинути на результати зважування, якими зафіксовано перевищення вагових параметрів на одиничну вісь 13,36 т замість допустимих 11 т.

Відтак, вага на другу одиничну вісь перевищує 11 тон та 2% від нормативно допустимої ваги. Відповідачем правомірно складено розрахунок плати за проїзд , тому позовні вимоги в частині скасування розрахунку № 30 до акта № 0110143 від 13.04.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування задоволенню не підлягає.

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо складання акта, довідки про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів та розрахунку протиправними. Позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» визначено механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п.18). За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних(п.20). Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень( п.28).

Таким чином, здійснення габаритно-вагового контролю працівниками Укртрансбезпеки входить до їх повноважень, а разі виявлення перевищення вагових або габаритних параметрів, які перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) або загальну масу, або габарити яких перевищують один з параметрів, складають відповідні документи передбачені Постановою КМУ № 879, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Позивач просить скасувати акт про перевищення транспортним засобом вагових параметрів № 0110143 та довідку від 13.04.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Позовні вимоги задоволенню не підлягають з оглядом на таке :

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Акт та довідка про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, яке б само по собі породжувало для суб'єкта господарювання певні правові наслідки, було спрямоване на регулювання тих чи інших відносин і мало обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин та могло бути предметом адміністративного позову.

Акт та довідка про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів є носієм доказової інформації , документом, на підставі якого був прийнятий розрахунок про сплату, тому належним способом захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів буде оскарження саме розрахунків , які були прийняті за наслідками перевірки, а не акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.

Позивач всупереч ст.71 КАС України не довів суду ті обставини, якими він обґрунтовує позов, не зазначив, яку саме норму права порушив відповідач, що призвело до порушення його права.

За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко