
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2017 року справа № 813/2064/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З,
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : представника позивача Стець Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова до Відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусотролейбусобудування" про стягнення заборгованості в сумі 16 457,94 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Галицьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Львова звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусотролейбусобудування" про стягнення суми у розмірі 16 457,94 грн. по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і наукову - технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що 16 457 грн. 94 коп. заборгованості відповідача підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій з 01.01.2017 по 31.05.2017 року. Також, позовна заява мотивована положеннями ст.24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року за №372.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, попередньо надав заперечення на адміністративний позов та додаткові пояснення.
В обґрунтування заперечень та додаткових пояснень зазначив,що визначальною обставиною у даній справі є не сам статус установи (держава, чи інша), а джерело фінансування оплати праці наукових працівників, яким призначена пенсія. Відповідно до 01.01.1992 р відповідач фінансувався виключно за рахунок бюджетних коштів. Просить відмовити позивачу в частині позовних вимог щодо перегляду сум відшкодувань різниці між сумою пенсії, обчисленої на загальних підставах, та задовольнити позовні вимоги щодо стягнення різниці суми пенсії згідно раніше погоджених сторонами розмірів.
Вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Український інститут автобусотролейбусобудування" зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку у Галицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Львова та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як з'ясовано із матеріалів справи, на виконання ст.37 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та постанови Кабінету Міністрів України №372 від 24.03.2004 року позивач надсилав відповідачу повідомлення за спірний період - з 01.01.2017 по 31.05.2017 року, про розмір суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Загальна сума заборгованості Відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусотролейбусобудування" із відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за спірний період становить 16 457,94 грн., що підтверджується відповідним розрахунком сум відшкодування.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності визначено Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
У відповідності до ст.37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" №848-VIIІ від 26.11.2015 року, різниця між сумою, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:
-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із ст.12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому ч.9 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;
-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно п.п.2, 3, 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вищезазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року №372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Таким чином, на відповідача покладено обов'язок щодо сплати до Пенсійного фонду України різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право працівники відповідача.
Згідно повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, що містяться в матеріалах справи, позивачем визначено суми виплаченої як науковим працівникам відповідача з Пенсійного фонду України пенсії за період з 01.01.2017 по 31.05.2017 року.
Як уже згадано вище, Управлінням на адресу відповідача були надіслані ці повідомлення.
При цьому, докази оскарження вищевказаних повідомлень або дій органу Пенсійного фонду України щодо здійснення нарахування сум розмірів витрат на виплату різниці пенсій за спірний період в матеріалах справи відсутні.
Станом на день розгляду справи, фактична сума невідшкодованої різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених у відповідності до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів відповідачем несплачена та складає 16 457,94 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не виконано, передбачений Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", обов'язок в частині сплати у встановлений строк до органу Пенсійного фонду коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що викладені відповідачем у запереченнях обставини не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, а відтак вимоги позивача стосовно стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії в сумі 16 457,94 грн. є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, відповідно, підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно частиною четвертою статті 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусотролейбусобудування" (вул. Персенківка,10, м.Львів, ЄДРПОУ 00234844) на користь Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова в сумі 16 457,94 (шістнадцять тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень 94 коп) заборгованості, що становить різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.01.2017 по 31.05.2017 року.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 26 вересня 2017 року.
Суддя Гулкевич І.З.