Постанова № 69096191, 20.09.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2017
Номер справи
812/1116/17
Номер документу
69096191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.3.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1116/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

за участю:

представник позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Луганськгаз до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі ПАТ «Луганськгаз», позивач) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 10.05.2017 позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1, складене на підставі акту камеральної перевірки від 13.04.2017 № 338/28-10-47-09/05451150, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та згідно із статтею 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 11 549 132,33 грн. було застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1 154 913,25 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернулось до Державної фіскальної служби України зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1.

24.07.2017 на адресу позивача надійшло рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 17.07.2017 № 15341/6/99-11-03-01-25, яким скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Вважають податкове повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1 протиправним, огляду на наступне.

ПАТ «Луганськгаз» є платником податку, який постачає природний газ та надає послуги з розподілу природного газу у тому числі фізичним особам, бюджетним установам не зареєстрованим як платники податку, тощо. Протягом лютого 2017 року позивачем отримано фінансування субсидій за спожитий природний газ по категорії споживача «населення», який не має статусу платника податку на додану вартість. 13 березня 2017 року ПАТ «Луганськгаз» були здійснені заходи щодо формування та реєстрації податкових накладних по вищезазначеним операціям за лютий.

Посилається на ст. 120-1 Податкового кодексу України та вважає, що дана стаття припускає неоднозначне трактування. Так, ДФС України, розуміючи можливість неоднозначного трактування зазначеної норми листом від 03.03.2017 № 709/4/99-99-15-03-02-13 звернулось до Міністерства фінансів України з питанням погодження позиції в ЄРПН податкових накладних, складених при визначені податкових зобовязань з ПДВ, що не надаються отримувачу.

Також, у звязку з проведенням антитерористичної операції, в 2014 році товариство опинилось в складній виробничо-фінансовій ситуації, у звязку з чим звернулось до Торгово-промислової палати України з заявою про встановлення та підтвердження існування на території м. Луганська та Луганської області обставин непереборної сили (форс-мажору), що унеможливлюють здійснення господарської діяльності ПАТ «Луганськгаз».

Торгово-промисловою палатою України було розглянуто заяву позивача та видано сертифікат (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 02.10.2014 № 749, яким було засвідчено настання обставин форс-мажору з 01.07.2015 для ПАТ «Луганськгаз» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та інших обовязкових платежів.

Вказаний сертифікат надав позивачу право, згідно ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», протягом терміну дії цього Закону, для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань.

У звязку з наведеним просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1 Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи (а.с.52-53).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товаристве по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі ПАТ «Луганськгаз», позивач) є юридичною особою, зареєстрованою 11.05.1994, номер запису про проведення державної реєстрації: 1 382 120 0000 002601, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.5-7).

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби України на підставі підпункту 75.1.1 пункту 75 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахункових коригувань до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та даних, зазначених в декларації з податку на додану вартість за лютий 2017 року ПАТ «Луганськгаз», код ЄДРПОУ 05451150, якою встановлено порушення: пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пунктів 3,22 Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», пунктів 2,3 Порядку ведення реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, в результаті чого порушено гранічні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну сум ПДВ 11549132,33 грн, у тому числі: податкових накладних, що не підлягають наданню покупцям: в розмірі 11549132,33 грн, з порушенням терміну реєстрації на 15 і менше календарних днів (13 календарних днів), яка оформлена актом камеральної перевірки від 13.04.2017 № 338/28-10-47-09/05451150 (а.с.13-14).

За наслідками проведення камеральної перевірки ПАТ «Луганськгаз» відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та згідно із статтею 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 11 549 132,33 грн. було застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1 154 913,25 грн. (а.с.11-12).

Не погоджуючись з висновками акта від 13.04.2017 № 338/28-10-47-09/05451150 та податкового повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1, позивачем 18.05.2017 за вих. № 01-02-38/983 подано скаргу на зазначене податкове повідомлення-рішення до Державної фіскальної служби України (а.с.15-16).

24.07.2017 на адресу позивача надійшло рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 17.07.2017 № 15341/6/99-11-03-01-25, яким скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін (а.с.17-18).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі -ПК УКраїни) з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобовязань платник податку зобовязаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України, зокрема, визначено таке:

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою;

-якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин;

-якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ПАТ «Луганськгаз» у період з 09.02.2017 по 07.02.2017 всупереч вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України з порушенням терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН до 15 календарних днів несвоєчасно зареєструвало в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 11549132,33 грн. (штрафна санкція 10 %) (реквізити податкових накладних/розрахунків коригування, зареєстрованих ПАТ «Луганськгаз» з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунках штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1 (а.с.11-12).

Факт порушення строку реєстрації наведених податкових накладних/розрахунків коригування позивачем не заперечується.

В судове засідання представниками сторін не надано податкових накладних з податку на додану вартість, складених у лютому 2017 року, та витягу з АС «Співставлення реєстру виданих та отриманих податкових накладних». Представниками позивача та представником відповідача під час розгляду справи не заперечувався факт подання податкових декларацій позивачем саме у період з 09.02.2017 по 07.02.2017 та факт несвоєчасної реєстрації цих декларацій з порушенням граничних строків їх реєстрації. Вказаний факт відображено у акті камеральної перевірки ПАТ «Луганськгаз» від 13.04.2017 № 338/28-10-47-09/05451150 та жодна із сторін не заперечувала проти фактів, встановлених податковим органом під час проведення камеральної перевірки та відображених у зазначеному акті перевірки.

При цьому несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування позивач обґрунтовує наявністю форс-мажорних обставин, які перешкоджали позивачу своєчасно виконати вимоги п. 201.1 ст. 201 ПК України.

На підтвердження зазначеного надано сертифікат Торгово-промислової палати України від 02.10.2017 № 749 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який, на думку позивача, унеможливлює застосування штрафу.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі Закон № 1669-VII), статтею 10 якого встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Разом з тим, Законом № 1669-VII не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО.

Не передбачено такого звільнення і Податковим кодексом України.

Таким чином, однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства, зокрема, від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення.

На даний час, згідно з податковим законодавством, наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів (обовязкових платежів), а також для списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили.

При цьому наявність у платника податку вказаних сертифікатів не надає підстав такому платнику здійснювати реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.

Крім того, відповідно до п. 6.2 розділу 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 № 40(3) (далі Регламент), тут і надалі у редакції чинній на час отримання ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" сертифікату ТПП від 05.09.2014 № 2895/05-4, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин (пункт 6.3 розділу 6 Регламенту).

За результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (пункт 6.11 розділу 6 Регламенту).

Згідно з пунктом 6.12 розділу 6 Регламенту сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається заявнику на бланку Торгово-промислової палати України / регіональної торгово-промислової палати. У сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо податкових обов'язків / обов'язкових платежів вказується інформація про заявника, місце державної реєстрації, ідентифікаційний код, державна податкова інспекція, в якій платник податків зареєстрований, зобов'язання, обставини, докази, на які посилається зацікавлена особа, що унеможливлюють виконання податкових обов'язків / здійснення обов'язкових платежів у встановлений термін, та інші відомості, зокрема, про неможливість здійснення господарської діяльності тощо.

Отже, з огляду на вищевикладене, слідує, що сертифікат (висновок) ТПП обовязково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що обєктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обовязку зі сплати податків.

Оскільки дія кожного окремого сертифіката (висновка) ТПП, наданого у кожному конкретному випадку, обмежується датою надання такого сертифікату, чинність такого документа може поширюватися на правовідносини, що виникли з дати настання форс-мажорних обставин (з дати початку АТО) у конкретному випадку і до дати надання такого сертифіката (висновку).

Дослідженням сертифікату від 02.10.2014 № 749 встановлено, що ТПП України засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року для ПАТ «Луганськгаз» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків, обовязкових платежів. На момент видачі сертифікату ТПП України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с.19).

Тобто, дослідженням сертифікату від 02.10.2014 № 749 встановлено, що зазначений сертифікат не містить у собі всіх відомостей, визначених п. 6.12 розділу 6 Регламенту (виконання яких саме податкових зобовязань настало або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність форс-мажорних обставин).

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що наявність у ПАТ «Луганськгаз» сертифікату ТПП від 02.10.2014 № 749 не звільняє позивача від обовязку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених у лютому 2017 року, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у відповідності до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, оскільки така відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій передбачена Податковим кодексом України.

Крім того, під час розгляду справи представниками сторін не було надано оригіналів документів для огляду, поданих разом із адміністративним позовом та запереченнями на позов. У жодної із сторін під час дослідження письмових доказів у справі не виникало сумніву щодо тотожності копій документів, що долучені до матеріалів справи, оригіналам документів.

Відповідно до статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд приходить до висновку, що позивачем не надано обґрунтованих доказів на підтвердження заявлених позовних вимог.

Відтак, зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на правові приписи законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з відмовою в задоволені позовних вимог судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Луганськгаз до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2017 № НОМЕР_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 вересня 2017 року.

Суддя ОСОБА_4