
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2017 року № 810/1269/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації «Петропавлівсько-Боршагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Київська пересувна механізована колона-2», про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ПАТ Акціонерний банк "Укргазбанк" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно КП «Бюро державної реєстрації «Петропавлівсько-Боршагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1, третя особа: ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2», в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 34062397 від 28.02.2017 року на квартиру № 3, що знаходиться в будинку № 140 по вул. Старокиївській в смт. Козин Обухівського району Київської області, житловою площею 119,3 кв.м, загальною площею 644,2 кв.м, за Публічним акціонерним товариством «Київська пересувна механізована колона-2»;
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 34062763 від 28.02.2017 року на квартиру № 4, що знаходиться в будинку № 140 по вул. Старокиївській в смт. Козин Обухівського району Київської області, житловою площею 119,2 кв.м, загальною площею 645,0 кв.м, за Публічним акціонерним товариством «Київська пересувна механізована колона-2».
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийняті оскаржувані рішення, оскільки спірні квартири належать ПАТ АБ "Укргазбанк" на підставі договору про передачу приймаючому банку нерухомого майна неплатоспроможного банку від 19.06.2015 р., укладеного між ПАТ «АКБ «Київ» (неплатоспроможний банк) і ПАТ АБ "Укргазбанк" (приймаючий банк).
Крім того, позивач стверджує, що рішення Господарського суду Київської області від 18.11.2016 р. у справі № 911/3866/15, залишене без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19.01.2017 р., яким витребувано з чужого незаконного володіння ПАТ АБ "Укргазбанк" на користь ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» спірні квартири, не могло бути підставою для проведення державної реєстрації права власності на дані квартири.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач до судового засідання не з'явився, проти позовних вимог заперечив письмово з підстав правомірності прийняття ним оскаржуваних рішень.
Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову.
На підставі ст.ст. 126, 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що відповідачем 28.02.2017 року здійснено державну реєстрацію права власності за третьою особою на квартири № 3 та № 4, що знаходяться в будинку № 140 по вул. Старокиївській в смт. Козин Обухівського району Київської області.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються нормами ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно ст. 2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Як слідує з матеріалів справи, третя особа набула права власності на спірні квартири в грудні 2007 року, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії САВ № 622054, що видане Козинською селищною радою Обухівського району Київської обл. 28.12.2007 на підставі Рішення Виконавчого комітету Козинської селищної ради від 25.12.2007 за №11/33 на квартиру №3, що знаходиться в будинку №140 по вул. Старокиївській в смт. Козин Обухівського району Київської області; Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії САВ № 622055, що видане Козинською селищною радою Обухівського району Київської обл. 28.12.2007 на підставі Рішення Виконавчого комітету Козинської селищної ради від 25.12.2007 за №11/33 на квартиру № 4, що знаходиться в будинку №140 по вул. Старокиївській в смт. Козин Обухівського району Київської області.
АТ «Київська пересувна механізована колона-2» 13 серпня 2009 року передало спірні квартири ПАТ «АКБ «Київ» за договором міни, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстровим № 2304.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 19.09.2012 у справі № 5011-62/7737-2012, що набрало законної сили 26.11.2012, за позовом ПАТ «АКБ «Київ» до ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» визнано недійсним договір міни від 13.08.2009.
Рішенням Господарського суду Київської області від 18.11.2016 у справі №911/3866/15, що набрало законної сили 19.01.2017, за позовом ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» до ПАТ АБ "Укргазбанк", за участю третіх осіб: Національного банку України, Міністерства фінансів України, приватного нотаріуса КМНО ОСОБА_3, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, витребувано з чужого незаконного володіння ПАТ АБ "Укргазбанк" на користь ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» спірні квартири.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Як слідує з матеріалів реєстраційних справ об'єктів нерухомого майна за № 663171332231 та № 255232432231, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та кв. 4, підставами для прийняття оскаржуваних рішень про державну реєстрацію права власності на вказані квартири за ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» стали подані державному реєстратору представником третьої особи наступні документи:
- по квартирі № 3: свідоцтво про право власності на нерухоме майно, серія та номер: САВ № 622054, виданий 28.12.2007, видавник: Козинська селищна рада; лист, серія та номер: 02-18/170, виданий 17.02.2017, видавник: Господарський суд міста Києва; постанова, серія та номер: 911/3866/15, виданий 19.01.2017, видавник: Київський апеляційний господарський суд; рішення суду, серія та номер: 5011-62/7737-2012, виданий 19.09.2012, видавник: Господарський суд міста Києва; лист, серія та номер: 911/3866/15, виданий 23.02.2017, видавник: Господарський суд Київської області.
- по квартирі № 4: свідоцтво про право власності на нерухоме майно, серія та номер: САВ № 622055, виданий 28.12.2007, видавник: Козинська селищна рада; лист, серія та номер: 02-18/170, виданий 17.02.2017, видавник: Господарський суд міста Києва; постанова, серія та номер: 911/3866/15, виданий 19.01.2017, видавник: Київський апеляційний господарський суд; рішення суду, серія та номер: 5011-62/7737-2012, виданий 19.09.2012, видавник: Господарський суд міста Києва; лист, серія та номер: 911/3866/15, виданий 23.02.2017, видавник: Господарський суд Київської області.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч. 2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно ч. 4 ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Відповідно до пункту 14 ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
При цьому, статтею 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» закріплений вичерпний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Згідно ч. 5 ст. 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відмова в державній реєстрації прав з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, заборонена.
Аналогічний алгоритм дій державного реєстратора з проведення державної реєстрації прав або відмови в її проведенні визначений у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі Порядок).
Відповідно до пункту 1 цей Порядок визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, обєкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обовязки субєктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Пунктом 18 Порядку встановлено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування (пункт 23 Порядку).
Згідно пункту 40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 28 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
Відповідно до пункту 67 Порядку для державної реєстрації права власності у разі витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння на підставі рішення суду подаються необхідні для відповідної реєстрації документи, передбачені статтею 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та цим Порядком, що підтверджують право власності на нерухоме майно належного власника.
Для державної реєстрації права власності у разі розірвання договору, за яким відбувся перехід права власності на нерухоме майно, на підставі рішення суду подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та цим Порядком, що підтверджують право власності на нерухоме майно відчужувача до укладення такого договору.
Для державної реєстрації права власності у разі переведення прав та обовязків покупця за договором, за яким відбувся перехід права власності на нерухоме майно, на підставі рішення суду подається також примірник (дублікат) такого договору.
Для державної реєстрації права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, право власності на яке визнається на підставі рішення суду, подаються необхідні для відповідної реєстрації документи, передбачені пунктом 41 цього Порядку.
Для державної реєстрації права власності на обєкт незавершеного будівництва, право власності на яке визнається на підставі рішення суду, подаються необхідні для відповідної реєстрації документи, передбачені пунктом 68 цього Порядку.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката.
Пунктом 2.16. Постанови Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року № 11 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) нечинними» визначено, що судове рішення про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи про витребування майна з чужого незаконного володіння особи, за якою зареєстровано право власності на майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає такій реєстрації, за позивачем (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Як слідує з письмових заперечень відповідача, підставою для проведення реєстраційних дій було рішення суду щодо витребування майна з чужого незаконного володіння, де відповідачем у справі є ПАТ АБ "Укргазбанк".
Отже у даному випадку не можуть застосовуватись наслідки визнання правочину недійсним, які встановлені рішенням суду щодо визнання договору міни недійсним, оскільки дана дія регулюється ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та юридично розуміється, що право власності за ПАТ АБ "Укргазбанк" повинно бути скасовано, а за іншою заявою щодо реєстрації права власності (у випадку необхідності) повинно бути зареєстроване право власності. Тобто право власності вважається не витребуваним від ПАТ АБ "Укргазбанк", як правонаступника ПАТ «Акціонерний комерційний банк «КИЇВ», а скасованим до моменту юридичного переходу права власності.
Статтею 399 ЦК України передбачені підстави для припинення права володіння, а саме право володіння припиняється у разі:
- відмови володільця від володіння майном;
- витребування майна від володільця власником майна або іншою особою;
- знищення майна.
Право володіння припиняється також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 400 ЦК України недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.
Оскільки спір по спірним обєктам був не про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину, а щодо витребування майна з чужого незаконного володіння, під час реєстрації права власності на вищенаведене спірне майно державний реєстратор застосував процедуру переходу права власності, зазначивши документами які підтверджують право власності за ПАТ «Київська пересувна механізована колона - 2» всі документи, які були подані на реєстрацію.
Поняття переходу права власності слід розуміти як припинення права власності у особи від якої витребовуються майно, у даному випадку ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» (що передбачено ст. 399 ЦК України), та реєстрацію права власності за новим власником, у даному випадку ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2».
Отже, 21.02.2017 уповноваженою особою ПАТ «Київська пересувна механізована колона-2» подано заяви про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень № 21078213 і № 21078527, до яких були додані належні документи, що відповідають вимогам Закону, достатні для відповідної державної реєстрації права власності на квартири.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації «Петропавлівсько-Боршагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 34062397 від 28.02.2017 року та № 34062763 від 28.02.2017 року на квартири № 3 та № 4 за адресою: Київська область, Обухівський район, смт Козин, вул. Старокиївська, буд. 140, за Публічним акціонерним товариством «Київська пересувна механізована колона-2», винесені відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 9 КАС України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69-72, 86, 94, 97, 122, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.