Постанова № 69095987, 21.09.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
809/1161/17
Номер документу
69095987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" вересня 2017 р. справа № 809/1161/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Матуляка Я.П.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Струмок", вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405

до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018

про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Струмок" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення положень Податкового кодексу України та Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 року за № 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.09.2008 року за № 805/15496, необґрунтовано та безпідставно зробив висновок про порушення ТОВ "Струмок" порядку ведення обліку нафтопродуктів з підстав ненадання оператором, на момент проведення перевірки, змінного звіту форми № 17-НП станом на 20.07.2017 року, а відтак протиправно, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням за № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року застосував до позивача фінансові санкції у розмірі 503065,10 грн. Натомість, змінний звіт форми № 17-НП складений оператором своєчасно, а саме після завершення зміни, як це передбачено нормами чинного законодавства, що підтверджується первинними документами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позовній заяві. Просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечила з підстав наведених в письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просила суд в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

ТОВ "Струмок" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

На підставі наказу від 17.07.2017 року за № 1195 (а.с.60), направлень на перевірку від 17.07.2017 року за № 1276 та за № 1277 (а.с.61), 20.07.2017 року у період з 16:00 год. по 17:00 год. посадовими особами Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведена фактична перевірка господарської одиниці автомобільної заправної станції "Океан", що розташована за адресою: Надвірнянський район, с. Назавизів, вул. Грушевського, субєкта господарської діяльності ТОВ "Струмок" щодо дотримання субєктами господарювання здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, за результатами якої складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки від 24.07.2017 року за № 771/09/09/РРО/22172121 (а.с.16-20, 70-72).

Перевіркою встановлено порушення позивачем встановленого порядку проведення розрахунків в сфері торгівлі в частині незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених в денному звіті РРО та порушення встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх реалізації, що в свою чергу є порушенням вимог пункту 1 статті 2, пункту 6 статті 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", підпунктів 10.2.10, 10.3.1.3, 10.4.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.

У відповідності до висновків осіб, які здійснювали перевірку, на автомобільній заправній станції не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту АЗС за формою № 17-НП. Вартість товарів, які не обліковані у встановленому порядку станом на 16:00 год. 20.07.2017 року відповідно до звіту РРО становить 251532,55 грн.

На підставі вказаного акта перевірки, відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми "С" від 04.08.2017 року за № НОМЕР_1, яким до ТОВ "Струмок" застосовано штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 503065,10 грн. (а.с.15).

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

До суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

Нормативним документом, який визначає порядок обліку, приймання, зберігання та відпуску паливно-мастильних матеріалів на АЗС є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року за № 281/171/578/155 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 02.09.2008 року за № 805/15496 (надалі - Інструкція).

Ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів; поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів, а вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на автозаправних станціях визначений статтею 10 цієї Інструкції.

Підпунктом 10.2.10 цієї Інструкції передбачено, що на підставі товарно-транспортної накладної та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).

Відповідно до підпункту 10.3.1.3 Інструкції облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.

Таким чином, документами, які підтверджують оприбуткування нафтопродуктів є товарно-транспортні накладні та акти приймання (у разі їх наявності), записи про які вносяться до журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП.

Згідно підпункту 10.4.1 Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС N 17-НП.

Підпунктом 10.4.2 Інструкції визначено, що під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.

Приписами підпункту 10.4.3 Інструкції визначено, що після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Судом встановлено, що наказом директора ТОВ "Струмок" від 16.01.2017 року за № 24-к затверджено цілодобовий графік роботи АЗС "Океан" з рекомендованою технологічною перервою з 23:45 год. до 24:00 год. та встановлено 24-х годинну тривалість зміни оператора АЗС "Океан" з початком роботи 00:00 год. до 24:00 год. (а.с.21). Вказаний наказ зареєстрований в журналі реєстрації наказів ТОВ "Струмок" за порядковим номером № 25 (а.с.79-86).

Таким чином, з врахуванням наведених норм матеріального права, суд зазначає про неможливість надання оператором АЗС "Океан" під час перевірки змінного звіту форми № 17-НП за 20.07.2017 року, оскільки такий звіт мав бути складений оператором лише о 24:00 год. вказаного дня, по завершенню зміни. Вказана обставина підтверджена в судовому засіданні свідком ОСОБА_3 - оператора АЗС, яка була присутня під час проведення перевірки.

В той же час, показання свідка ОСОБА_4 - заступника начальника відділу, який безпосередньо приймав участь в проведенні перевірки, щодо відсутності на АЗС змінного звіту форми № 17-НП за 20.07.2017 року відповідають дійсності, оскільки як зазначено вище, такий звіт станом на час проведення перевірки не був складений.

Зважаючи на те, що обовязок складення змінного звіту форми № 17-НП виникає у оператора АЗС після завершення зміни, в даному випадку о 24:00 год. 20.07.2017 року, суд прийшов до переконання, що контролюючим органом помилково зроблено висновок про відсутність такого звіту під час перевірки станом на 20.07.2017 року, оскільки перевірка проводилася у проміжок часу з 16:00 год. по 17:00-17:30 год.

На підтвердження даної обставини позивачем надано суду належним чином складений змінний звіт АЗС форми 17-НП за 20 липня 2017 року (а.с.48).

Крім того, той факт, що підприємством ведеться облік товарів у встановленому порядку підтверджується копіями змінних звітів АЗС форми 17-ПН за попередні дні, а також реєстрами прийому-передачі обліково-бухгалтерських документів - змінних звітів АЗС, оригінали яких оглянуті судом в судовому засіданні.

Відтак, судом встановлено, що ТОВ "Струмок" веде облік товарних запасів за місцем їх реалізації у порядку, встановленому законодавством, що підтверджено письмовими доказами, а саме : книгою обліку розрахункових операцій (а.с.97), журналом обліку надходжень нафтопродуктів (а.с.91-100), змінними звітами АЗС (а.с.29-49), реєстрами прийому-передачі обліково-бухгалтерських документів з АЗС "Океан" до бухгалтерії ТОВ "Струмок" (а.с.87-95), довідкою про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій (а.с.101), реєстраційним посвідченням (а.с.102), довідками про опломбування реєстратора розрахункових операцій (а.с.103-104), накладними та товарно-транспортними-накладними (а.с.108-113).

Враховуючи те, що судом не встановлено порушень позивачем норм законодавства, зазначених в акті перевірки, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для притягнення ТОВ "Струмок" до відповідальності, передбаченої статтею 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у вигляді штрафних санкцій у розмірі 503065,10 грн. згідно податкового повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року.

Окрім того, слід зазначити, що для встановлення факту реалізації необлікованого товару повинна бути встановлена невідповідність фактичних залишків нафтопродуктів обліковим залишкам надходження нафтопродуктів на АЗС за певний проміжок часу, що відповідачем під час проведення перевірки зроблено не було. На думку суду, відсутність змінного звіту АЗС форми № 17-НП від 20.07.2017 року, за умови встановлення судом тієї обставини, що такий звіт не повинен і не міг бути складеним на момент проведення перевірки, не може слугувати єдиною підставою для формування такого висновку.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За приписами частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені в судовому засіданні обставини, суд прийшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року, винесене відповідачем необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 7545,98 грн. підтверджується платіжним дорученням за № 787 від 15.08.2017 року (а.с.2).

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 04.08.2017 року.

Стягнути з Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Струмок" (код 22172121) сплачений судовий збір у розмірі 7 545 (сім тисяч п'ятсот сорок п'ять) гривень 98 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Матуляк Я.П.

Постанова складена в повному обсязі 26.09.2017.