
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2009 р. /10 год. 59хв./ справа № 2а-4932/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Щербині Л.М., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Приватного підприємства «Лібра Лайн»
до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р.
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Лібра Лайн»звернулось із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р., яким визначено податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 11 097 грн., та застосовані санкції в сумі 5548 грн. 50 коп., в якому позивач зазначив, що відповідачем необґрунтовано визначено податкове зобовязання з податку на прибуток з посиланням на те, що до валових витрат Приватним підприємством «Лібра Лайн»віднесені витрати, які не повязані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції, тому позивач просить податкове повідомлення рішення про визначення податкового зобовязання скасувати.
Позивач у судовому засіданні наполягає на позовних вимогах, просить суд скасувати податкове повідомлення рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р.
Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що при проведенні планової перевірки Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя встановлено, що Приватним підприємством «Лібра Лайн»до валових витрат необґрунтовано віднесені витрати, які не повязані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції, а саме витрати на маркетингові послуги, оскільки не встановлено доцільність та економічна обґрунтованість використання наданих послуг в господарській діяльності.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників позивача і відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р.
За наслідками перевірки був складений акт № 52/123-5/30293779 від 07.04.2009 р.
Актом перевірки встановлено завищення валових витрат на суму 44389 грн. 00 коп.
Висновки про завищення валових витрат в акті перевірки здійснені з посиланням на те, що Приватним підприємством «Лібра Лайн» необгрунтовано віднесено до валових витрат витрати, які не повязані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції, а саме витрати на маркетингові послуги, оскільки неможливо ідентифікувати, як саме виконувались маркетингові послуги, які результати виконання послуг та під час перевірки не встановлено доцільність та економічна обґрунтованість використання наданих послуг в господарської діяльності.
Як вбачається з акту перевірки, внаслідок віднесення витрат на оплату маркетингових послуг на скориговані валові витрати, податок на прибуток занижений на суму 11097 грн. 00 коп.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р., яким визначено податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 11097 грн. 00 коп., та нараховані фінансові санкції в сумі 5548 грн. 50 коп.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»валові витрати виробництва та обігу це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності
Підпунктом 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачено що до валових витрат відносяться суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у звязку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7
Між Приватним підприємством «Лібра Лайн» і приватним підприємцем ОСОБА_4 укладені договори з надання консультаційних і інформаційних, маркетингових послуг: № 1209-01 від 12.08.2005 р., № 10-03 від 02.10.2006 р., № 01-2007 від 03.01.2007 р.
Відповідно до умов вказаних договорів, Приватний підприємець ОСОБА_4 (Виконавець) зобовязаний проводити дослідження в цілях надання консультаційних і інформаційних послуг з пошуку ринку збуту продукції та послуг в Україні з залученням коштів, електронної обчислюваної техніки, вивчати конюнктуру ринку, індивідуальні інтереси і потреби споживачів, приймати участь в роботі ярмарок, аукціонів, розпродаж і надавати Замовнику інформацію про їх проведення. Приватне підприємство «Лібра Лайн»(Замовник) зобовязано прийняти послуги, та сплатити їх вартість.
На виконання договору Приватний підприємець ОСОБА_4 надав, а Приватне підприємство «Лібра Лайн»прийняло послуги за актами від 27.07.2007 р., від 29.05.2007 р., від 28.04.2007 р., від 29.03.2007 р., від 28.02.2007 р., від 28.01.2007 р., від 29.12.2006 р., від 31.10.2006 р., від 29.09.2006 р., від 31.08.2006 р., від 31.07.2006 р., від 30.07.2006 р., від 31.05.2006 р., від 28.04.2006 р., від 31.03.2006 р., від 28.02.2006 р., від 31.01.2006 р. на загальну суму 44328 грн. 50 коп. Виконання послуг підтверджується Додатками до актів, в яких надаються висновки з проведених досліджень. Послуги Приватним підприємством «Лібра Лайн»оплачені у повному обсязі.
Витрати з оплати наданих послуг обґрунтовано на підставі 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»і віднесені до скоригованих валових витрат.
Посилання відповідача на те, що неможливо ідентифікувати як саме виконувались маркетингові послуги, які результати виконання послуг, і на те, що Державною податковою інспекцією в ході перевірки не встановлено доцільність та економічна обґрунтованість використання наведених послуг у власній господарській діяльності Приватного підприємства «Лібра Лайн»та декларування в податковій звітності, не може бути прийнято до уваги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством; внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обовязкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків юридичних осіб; розяснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Встановлення доцільності та економічної обґрунтованості використання отриманих послуг у господарській діяльності юридичної особи, до завдань та повноважень Державної податкової інспекції не віднесено.
Таким чином, витрати з надання консультаційних і інформаційних, маркетингових послуг до скоригованих валових витрат віднесені обґрунтовано, зменшення валових витрат Приватного підприємства «Лібра Лайн»Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснено безпідставно, тому податкове повідомлення - рішення про визначення податкового зобовязання і застосування фінансових санкцій підлягає скасуванню.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Приватним підприємством «Лібра Лайн» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя вимоги про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р., обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; ст. 19 Конституції України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», п. 1.32. ст. 1; п. 5.1., п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»; суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000622305/0/8104 від 16.04.2009 р., прийняте Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя відносно Приватного підприємства «Лібра Лайн».
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя/підпис/ ОСОБА_5
Постанову виготовлено у повному обсязі 22.09.2009р.
Постанова не набула чинності.
Суддя Л.О.Нестеренко