ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2017 року м.Житомир справа № 806/869/17
категорія 3.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представників позивача та відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунальної установи "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради до управління Держпраці у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови,
встановив:
Комунальна установа "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держпраці у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови. В обґрунтування позову позивач зазначив, що управлінням Держпраці у Житомирській області було винесено постанову №ЖИ 41/06-03-034/0049 від 24 лютого 2017 року, якою на комунальну установу "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради було накладено штраф у сумі 3200 грн. Позивач вказує, що відповідач безпідставно застосував до нього вказану суму штрафу, а тому просить визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позові та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення вказавши, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем було дотримано усіх вимог законодавства, а тому вона є правомірною та не підлягає скасуванню.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
У ході судового розгляду справи було з’ясовано, що за результатами розгляду акту від 09.02.2017 №06-03-034/0049 начальником управління Держпраці у Житомирській області було винесено постанову від 24.02.2017 №ЖИ41/06-03-034/0049, якою на комунальну установу "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради накладено штраф у сумі 3200,00 грн.
Підставою для застосування штрафу стало твердження відповідача щодо того, що комунальну установу "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради допустила порушення п.1 Наказу Держкомстату України №489 від 05.12.2008 в частині не забезпечення дотримання типових форм первинної облікової документації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 265 КЗпП України - штрафи, накладення яких передбачено ч.2 вказаної статті є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій.
Порядок прийняття постанов про накладення штрафних санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП України, регламентований Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (далі Порядок № 509).
Згідно з абз. 8 ч. 2 ст.265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Згідно Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. N 96 (далі - Положення N 96), Держпраця є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 9 Положення N 96 визначено, що Держпраця, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю.
Слід наголосити, що Наказ Держкомстату України №489 від 05.12.2008, порушення вимог, якого стало підставою для застосування до позивача штрафу, прийнято з метою подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень підприємств, установ, організацій щодо обліку особового складу, використання робочого часу та розрахунків з працівниками із заробітної плати.
Зважаючи на те, що наказ №489 від 05.12.2008 прийнято Держкомстатом України з метою подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень, то його контроль за його виконанням не відноситься до повноважень управління Держпраці в Житомисрькій області.
Крім того, слід зазначити, що наказ №489 від 05.12.2008 не зареєстровано в Міністерстві юстиції України, що у відповідності до п. 15 положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N 731 та п. 1, 3 Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" позбавляє їх обов'язкового для позивача характеру та носить лише рекомендаційний характер.
Відповідно до част. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.
З врахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать до задоволення.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги комунальної установи "Автобаза санітарного транспорту лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я" Житомирської обласної ради задовольнити.
Визнати протиправною постанову Управління Держпраці у Житомирській області №ЖИ 41/06-03-034/0049 від 24 лютого 2017 року та скасувати її.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 12 вересня 2017 р.