
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"18" вересня 2017 р. Справа № 806/1222/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Кошиль О.Ю.,
представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Деликатес" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" червня 2017 р. у справі за позовом Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Деликатес", Комунального підприємства "Солом'янка-Сервіс" Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації в особі відокремленого підрозділу, третя особа: Бердичівська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення від 30.11.2016 №17737761 ,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року Бердичівська місцева прокуратура в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Деликатес", Комунального підприємства "Солом'янка-Сервіс" Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації в особі відокремленого підрозділу, третя особа на стороні позивача: Бердичівська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення від 30.11.2016 №17737761.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 р. позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора Житомирської обласної філії Комунального підприємства "Солом'янка-Сервіс" Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації від 30.11.2016 р. № 17737761 про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, кадастровий номер: 1820880900:16:000:0009.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. У скарзі посилається на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, 30.11.2016 року державним реєстратором Житомирської обласної філії Комунального підприємства "Соломянка-Сервіс" Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації було внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №17737761 про реєстрацію іншого речового права, а саме: права оренди земельною ділянкою площею 216, 5 га, кадастровий номер 1820880900:16:000:0009, що знаходиться на території Великонизгірецької сільської ради за ТОВ "Деликатес".
Підставою виникнення права оренди земельною ділянкою площею 216, 5 га за ТОВ "Деликатес" зазначений договір оренди №529 виданий 04.12.2012 року, який укладений між Бердичівською районною державною адміністрацією та ТОВ "Деликатес".
Листом Бердичівської РДА №02-9/30 від 06.02.2017 року повідомила УСБУ в Житомирській області, що у документах райдержадміністрації договору оренди №529 укладеного у 2012 році про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 216, 5 га, що знаходиться на території Великонизгірецької сільської ради Бердичівського району та додаткової угоди до такого договору не виявлено.
У зв'язку з цим, Бердичівська місцева прокуратура звернулася до суду за захистом порушених інтересів держави та для вжиття заходів для усунення порушень закону.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а у даному випадку відповідачем цього зроблено не було.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004р. №1952-IV у редакції, чинній на час спірних правовідносин, (далі по тексту - Закон №1952-IV) .
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV) передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та речові права, похідні від права власності, зокрема, право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закон № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. (ч.2 ст. 26 Закону №1952-IV)
Частиною 4 ст.18 Закону №1952-IV передбачено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи державним реєстратором Житомирської обласної філії Комунального підприємства "Соломянка-Сервіс" Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації було зареєстровано право оренди земельною ділянкою площею 216, 5 га, кадастровий номер 1820880900:16:000:0009, що знаходиться на території Великонизгірецької сільської ради за ТОВ "Деликатес" на підставі договору оренди від 04.12.2012 року №529, який, як вбачається із відмітки у договорі зареєстрований у Бердичівському районному відділі Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах", розпорядження Бердичівської РДА від 18.08.2011 та витягу з ДЗК.
За змістом частини 3 статті 10 Закону №1952-IV державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Частина 7,8 цієї статті передбачено, що під час подання заяви про державну реєстрацію прав заявник зобов'язаний повідомити державного реєстратора про наявність встановлених законом обтяжень речових прав на нерухоме майно.
У разі якщо під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав на нерухоме майно державним реєстратором встановлено наявність зареєстрованих у Державному реєстрі прав інших заяв про державну реєстрацію прав на це саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження.
Наступна заява розглядається тільки після прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації щодо заяви, зареєстрованої в Державному реєстрі прав раніше.
Черговість розгляду заяв щодо одного об'єкта нерухомого майна застосовується як під час розгляду заяв про державну реєстрацію права власності та інших речових прав, так і під час розгляду заяв про державну реєстрацію обтяжень таких прав.
Взаємодія органу державної реєстрації прав та органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру передбачена статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що на сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна достовірно встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 1 січня 2013 року. Але відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 1 січня 2013 року, не позбавляє реєстратора обов'язку вчинити належні дії.
Необхідність запитувати інформацію про зареєстровані права оренди на земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 року висловила і Державна реєстраційна служба України у листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами". У цьому листі, зокрема, вказано, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Безумовно зазначений лист не встановлює нових правових норм і не є нормативним правовим актом, однак викладена у ньому рекомендація цілком узгоджується з покладеними на реєстратора обов'язками встановити відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також встановити відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Вчинення таких дій відповідає завданням будь-якого суб'єкта владних повноважень, визначеним ст.2 КАС України, а зокрема обґрунтованості, добросовісності, пропорційності та інше.
Аналіз наведених правових положень дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, що відповідачем зроблено не було.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 29 вересня 2015 року у справі №21-760а15.
Щодо покликань апелянта відносно дійсності договору оренди від 04.12.2012 року №529 та розпорядження Бердичівської РДА від 18.08.2011 року то колегія суддів вважає їх безпідставними оскільки, Бердичівською РДА вказане розпорядження не приймалося та договір не укладався, отже на даний час вказані документи не існують.
Так, Бердичівською місцевою прокуратурою було встановлено, що реєстрація договору оренди №529 від 04.12.2012 року у Бердичівському районному відділі Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при державному комітеті України по земельних ресурсах" реєстратором не проводилась, окрім цього, відповідно до інформації начальника управління Держгеокадастру в Бердичівському районі Вигівського О.В., договір №529 від 04.12.2012 р. не міг бути зареєстрований, оскільки книга реєстрації договорів оренди закінчена та закрита 27.12.2010 року.
Разом з цим, прокуратурою встановлено, що розпорядження №187 від 18.08.2011 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання земельної ділянки в оренду та затвердження нормативно грошової оцінки земельної ділянки" Бердичівською районною державною адміністрацією не приймалося, що підтверджується листом Бердичівської РДА №02-9/30 від 06.02.2017 року. (а.с.22).
Разом з тим, зазначені обставини не могли бути відомі державному реєстратору і вони не вплинули на правомірність його дій. Водночас за умови виконання ним свого обов'язку запитувати інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав державний реєстратор міг би з'ясувати, що реєстрація договору оренди №529 від 04.12.2012 р. у Бердичівському районному відділі Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при державному комітеті України по земельних ресурсах" не проводилась.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення державного реєстратора Житомирської обласної філії Комунального підприємства "Солом'янка-Сервіс" Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації № 17737761 від 30.11.2016 р. про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер: 1820880900:16:000:0009 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Деликатес" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" червня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" вересня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Бердичівська місцева прокуратура в інтересах держави в особі вул.Вінницька,23,м.Бердичів,Житомирська область,13300
- Прокуратура Житомирської області
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області вул.Довженка,45,м.Житомир,10002
3- відповідачу/відповідачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Деликатес" вул.Михайлова,10,с.Осикове,Бердичівський район, Житомирська область,13334
- ОСОБА_5 АДРЕСА_1, 09100
-Комунальне підприємство "Солом'янка-Сервіс" Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації в особі відокремленого підрозділу вул.Солом'янська,3, офіс 614,м.Київ 110,03110
4-третій особі: Бердичівська районна державна адміністрація Житомирської області - пл. Соборна, 23,м.Бердичів,Житомирська область,13313,