
Справа № 815/5014/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій №3396/2 від 17.07.2015 р. та № 3396/1 від 17.07.2015р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій № 3396/2 від 17.07.2015 р. та № 3396/1 від 17.07.2015р. прийняті на підстав адмінпротоколів, про які позивачу не було відомо, які були складені без участі позивача та безпідставно. При цьому, позивачем зазначено, що він є фізичною особою-підприємцем, платником єдиного податку другої групи, права на отримання ліцензії на торгівлю підакцизними товарами не має та відповідно не торгує такими товарами. Крім того, позивачем зазначено, що свою підприємницьку діяльність у кіоску він веде самостійно, найманих працівників не має.
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове зсідання не з'явився, заперечення на адміністративний позов не надано.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням ДПІ у Малиновському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 17.07.2015р. №3396/2 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ОД№0042310 від 22.09.2014р. застосовано до ФОП ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000,00грн. (а.с.12-13)
Рішенням ДПІ у Малиновському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 07.07.2015р. №3396/1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ОД№073006 від 07.02.2015р. застосовано до ФОП ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800,00грн. (а.с.14-15)
Частиною 1 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» 19 грудня 1995 року481/95-BP визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством
Згідно із абз.5 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;
Відповідно до положень абз. 9 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15 -3 цього Закону - 6800 гривень.
Ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особами, які не досягли 18 років.
Статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради як такі, де роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж алкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, - тягне за собою накладення штрафу від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук - тягне за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі. Дії, передбачені частиною першою чи третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_1 прийняті на підставі протоколів про адміністративне правопорушення за частиною 2 ст.156 КУпАП ОД №073006 від 07.02.2015р.(а.с.36) та ОД №0042310 від 22.09.2014р. (а.с.31), які складено оперуповноваженим Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області відносно ОСОБА_2, яка зазначена як продавець ПП Конотоп.
Разом із цим, жодних доказів на підтвердження наявності порушень приписів Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ФОП ОСОБА_1 та обґрунтованості прийняття відповідачем оскаржених рішень до суду не надано.
При цьому, суд вважає помилковими посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на порушення відповідачем норм Кодексу України про адміністративні правопорушення оскільки оскарженими рішеннями застосовано до позивача фінансові санкції відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», які є адміністративно - господарськими санкціями.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.2 цієї статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене та оскільки відповідачем не доведено правомірність прийняття рішень про застосування фінансових санкцій №3396/2 від 17.07.2015 р. та №3396/1 від 17.07.2015р., суд вважає, що адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а зазначені рішення про застосування фінансових санкцій є протиправними та підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області про застосування фінансових санкцій №3396/2 від 17.07.2015 р. та № 3396/1 від 17.07.2015р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Танцюра