
Справа № 815/1835/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділ в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області, Одеської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Селянського фермерського господарства "Задум", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Дочірнього підприємства "УКРАГРОСОЮЗ", про визнання протиправними дій та скасування записів,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області, Одеської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Селянського фермерського господарства "Задум", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Дочірнього підприємства "УКРАГРОСОЮЗ", та, з урахуванням уточнення адміністративного позову (а.с.232-236 т.1), просить суд визнати протиправними дії Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області з державної реєстрації 20.06.2012 року договору оренди землі від 30.09.2008 року та додаткової угоди до договору оренди землі від 10.07.2008 року, укладеного між ОСОБА_1 та Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №512020004001405 та скасувати запис №512020004001405 від 20.06.2012 року про реєстрацію договору оренди землі від 30.09.2008, укладеного між ОСОБА_1 та Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», визнати протиправними дії Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держгеокадастру у Ананьївському районі Одеської області з внесення 16.05.2015 року до розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 запису про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ» та скасувати запис про виникнення права №004 від 16.05.2015 року розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у лютому 2017 року ДП «УКРАГРОСОЮЗ» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про скасування рішення Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2016 №29520589, яким 06.04.2016 року (номер запису 14424879) зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років за СФГ «Задум», згідно з договором оренди земельної ділянки б/н від 31.03.2016 року, укладеного між СФГ «Задум» та ОСОБА_1.
Отримавши копію адміністративного позову та доданих до нього документів, позивачу стало відомо, що 30.09.2008 року між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» був укладений договір оренди землі, на підставі якого позивач передала в оренду ДП «УКРАГРОСОЮЗ» власну земельну ділянку площею 3,06 га, яка розташована: Долинська сільська рада Ананьївського району Одеської області, надана для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер:НОМЕР_1, строком на 5 років.
З вказаного договору оренди та додаткової угоди до договору від 10.07.2008 року вбачається, що цей договір, нібито, зареєстровано у відділі Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області, а додаткова угода зареєстрована в Ананьївському райвідділі Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК при Держкомземі України» (хоча печатка проставлена Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області), про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2012 року за №512020004001405.
Однак, позивач вказує, що їй не було відомо про те, що 20.06.2012 року договір оренди землі від 30.09.2008 року та додаткова угода від 10.07.2008 року були зареєстровані та такі відомості перенесено до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку.
На момент укладання договору оренди землі 31.03.2016 року між СФГ «Задум» та позивачем вказаний договір від 30.09.2008 року та додаткова угода до нього не були зареєстровані та в Держанвому реєстрі були відсутні такі відомості, а тому 31.03.2016 року у встановленому законом порядку було зареєстровано речове право оренди на земельну ділянку за СФГ «Задум», а про державну реєстрацію договору оренди від 30.09.2008 року та додаткової угоди від 10.07.2008 року позивач дізналась лише після отримання копії адміністративного позову ДП «УКРАГРОСОЮЗ» у лютому 2017 року, так як до цього часу вважала, що договір та додаткова угода не були зареєстровані, а отже не набрали чинності, а з договору оренди землі вбачається, що в ньому відсутнє зазначення цільового призначення земельної ділянки, не вказані якісні характеристики землі за її складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо.
Поряд з цим, позивачу стало відомо, що 16.05.2015 року державним кадастровим реєстратором Відділу Держгеокадастру у Ананьївському районі Одеської області було внесено 16.05.2015 року до розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 запис про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», площею 3,06 га, дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 22.02.2011 року.
Позивач вважає дії реєстратора протиправними, оскільки договір оренди землі та додаткова угода до нього у встановленому законодавством порядку не реєструвалися, у Поземельній книзі за 2012 рік відсутні, а в період 2011-2015 роки між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» жодних договорів не укладалось, а тому у відповідача були відсутні підстави для внесення таких відомостей до Поземельної книги.
На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшли заперечення (а.с.109-117 т.1), відповідно до яких останнє проти задоволення позову заперечує, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідно до інформації, наданої Відділом в Ананьївському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, у відповідача наявний другий примірник договору оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ», в якому зазначено реєстраційний номер №512020004001405 від 20.06.2012 року, проте, Розділ 4 Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (Записи про державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок) у Відділі відсутні. Також, у Відділі наявна заява про державну реєстрацію договору оренди землі від 11.05.2012 року з доданими до неї документами: копією державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, копією паспорту та ідентифікаційного номеру заявника. При цьому, Поземельна книга на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 відкрита та інформація щодо договору оренди землі перенесена до ДЗК, але автоматизована система державного земельного кадастру, за допомогою якої велись Поземельні книги та Книги записів в електронному вигляді структурними підрозділами ДП «ЦДЗК» станом на 01.01.2013 року припинила своє існування. Отже, відповідач вказує, що повноваження по скасуванню державної реєстрації прав, проведеної з 01.01.2013 року, відповідно до діючого законодавства, покладені на органи державної реєстрації прав, у зв'язку з чим позовна вимога про скасування запису не підлягає задоволенню в рамках діючого законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно із пунктом 10 частини 1 статті 3 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанцій без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, справу вирішено розглянути в порядку ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.
30.09.2008 року між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» укладено Договір оренди землі (а.с.119-122 т.1), за умовами якого ОСОБА_1 передала, а ДП «УКРАГРОСОЮЗ» прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення на території Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області, яка знаходиться: масив НОМЕР_4, загальною площею 3,06 га (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1), терміном дії договору оренди 5 років, договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43).
Також, відповідно до наявних у матеріалах справи документах, 10.07.2008 року між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» укладено Додаткову угоду до договору оренди землі від 30.07.2008 року, відповідно до п.8 якої строк дії договору продовжено до 31.12.2018 року (а.с.129 т.1).
На виконання договору оренди, орендодавцем та орендарем складено та підписано акт прийому - передачі земельної ділянки НОМЕР_4 без номера і дати (а.с. 128).
З дослідженого судом Договору оренди землі (а.с. 119-122) вбачається, що в договорі наявна відмітка про реєстрацію договору у відділі Держкомзему в Ананьївському районі Одеської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2012 року № 512020004001405.
При цьому, судом встановлено, що вказаний запис засвідчено печаткою Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Одеської області (а.с.120).
В подальшому, як вбачається із наданих відповідачем документів, державним реєстратором Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Ткач Н.А., 16.05.2015 року відкрито Поземельну книгу щодо земельної ділянки кадастровий номер 2120281400010020364 (а.с.138-152 т.1).
Судом встановлено, що 16.05.2015 року до розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» наведеної Поземельної книги (аркуш №4) по земельній ділянці НОМЕР_5 державним реєстратором Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Ткач Н.А. внесено запис про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», площею 3,0612 га, дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 22.02.2011 року, строк дії договору - не визначений, відомості про орган державної реєстрації прав - відсутні (а.с.149 т.1)
Також, державним кадастровим реєстратором Ткач Н.А. внесено запис до розділу 3. «Земельна ділянка. Право власності, постійного користування» (аркуш №6) про виникнення права від 16.05.2016 року №005 щодо відомостей про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно: дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 30.05.2014 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав - 5848409, відомості про орган держаної реєстрації прав - Реєстраційна служба Ананьївського районного управління юстиції в Одеській області (а.с.150 т.1).
Поряд з цим, згідно розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» наведеної Поземельної книги (аркуш №6) по земельній ділянці НОМЕР_5 державним реєстратором Ткач Н.А. внесено запис 18.05.2015 року про виникнення права за №006 про реєстрацію речового права оренди землі за Селянським фермерським господарством «Задум», площею 3,0612 га, дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 06.04.2016 року, строк дії речового права - 10 років, відомості про орган державної реєстрації прав - Центр надання адміністративних послуг Ананьївської РДА Одеської області (а.с.152 т.1).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5104778302017 від 18.07.2017 року, дата державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 3,0612 га проведена Відділом Держземагенства в Ананьївському районі 16.05.2015 року, в графі «Відомості про оренду, суборенду» значиться орендар - СФГ «ЗАДУМ» (ПН 30818451), дата реєстрації речового права - 06.04.2016 року, здійснена Центром надання адміністративних послуг Ананьївської РДА Одеської області (а.с.132-134 т.1).
При цьому, згідно відповіді Відділу в Ананьївському районі ГУ Держгеокадастру в одеській області №915/101-17 від 08.08.2017 року на запит суду відповідачем повідомлено, що відповідно до наявних у Відділу Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі станом на 15.08.2011 року не зареєстровано договір оренди землі за громадянкою ОСОБА_1, розділ 4 Книги записів за період з 16.08.2011 року по 31.12.2012 року у Відділі відсутній, але на виконання п.2.8 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему №174 від 02.07.2003 року станом на 08.08.2017 року у Відділі зберігається примірник договору оренди землі, укладеного між позивачем та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» від 20.06.2012 року №512020004001405, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1, на яку відкрита Поземельна книга та інформація щодо договору оренди землі перенесена до Державного земельного кадастру (а.с.9 т.2).
Вважаючи протиправними дії Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області з державної реєстрації 20.06.2012 року договору оренди землі від 30.09.2008 року та додаткової угоди до договору оренди землі від 10.07.2008 року та дії Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держгеокадастру у Ананьївському районі Одеської області з внесення 16.05.2015 року до розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 запису про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», позивач звернулась до суду із даним позовом.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною закону. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст.2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
07.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон №3613-VI «Про Державний земельний кадастр», який набрав чинності з 01.01.2013, при цьому окремі положення набрали чинності з 07.08.2011.
Такими положеннями, є вимоги пунктів 9-10 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3613-VI якими визначено, що до 01.01.2013 державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Згідно із ст.202 Земельного кодексу України (далі - ЗК; в редакції, чинній на час реєстрації Державного акту в книзі записів) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - Книга) із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
09.09.2009 постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №1021 (далі - Постанова №1021) затверджено «Порядок ведення Поземельної книги» (далі - Порядок №1021) і «Порядок ведення Книги». Перший Порядок визначав процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Вказаний нормативно-правовий акт набрав чинності з 01.01.2011, а з прийняттям постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок), Постанова №1021, втратила чинність з 01.01.2013 року.
Відповідно до змісту пунктів 6-9 Порядку №1021 (в редакції, чинній на 20.06.2012 року) Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
у паперовому вигляді - територіальними органами Держземагентства;
в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).
Поземельна книга в електронному вигляді ведеться у складі автоматизованої системи та формується на підставі даних обмінного файла та електронних (цифрових) зображень документів, отриманих від територіальних органів Держземагентства.
До Поземельної книги в електронному вигляді додається електронне (цифрове) зображення документів, які стали підставою для внесення відомостей до (надання відомостей з) неї, державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою (далі - державний акт).
Поземельна книга в паперовому вигляді складається з аркушів, які формуються з використанням автоматизованої системи.
До Поземельної книги в паперовому вигляді додаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до (надання відомостей з) неї.
Одночасно з внесенням відомостей до Поземельної книги робляться записи у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів).
Поземельна книга вважається відкритою після зазначення кадастрового номера земельної ділянки і дати її відкриття на титулі Поземельної книги, що завіряється підписом посадової особи, скріпленим печаткою територіального органу Держземагентства.
Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки.
Судом встановлено, що згідно з інформацією ГУ Держгеокадастру в Одеській області, наданою на запит адвоката Оксюти В.В. від 28.04.2017 року №29-15-0.6-4701/2-17, у Книзі записів станом на 31.12.2012 року запис про реєстрацію договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, укладеного між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ», відсутній (а.с.179-179з/б).
Отже, з наведеного слідує, що реєстрація договору оренди земельної ділянки 20.06.2012 року не відбулась, оскільки ані до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (Книги), ані до Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку, відомості не вносились.
При цьому, відповідачем зазначено, що другий примірник вказаного договору, у якому зазначено реєстраційний номер 512020004001405 від 20.02.2012 року наявний у Відділі та згідно відповіді Відділу в Ананьївському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області №915/101-17 від 08.08.2017 року на запит суду відповідачем повідомлено, що на земельну ділянку відкрита Поземельна книга та інформація щодо договору оренди землі перенесена до Державного земельного кадастру (а.с.9 т.2).
З дослідженого судом Договору оренди землі (а.с. 119-122) судом встановлено, що в ньому наявна відмітка про реєстрацію договору у відділі Держкомзему в Ананьївському районі Одеської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2012 року № 512020004001405, в той час як вказаний запис засвідчено печаткою Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Одеської області (а.с.120).
Частиною 2 ст. 125 ЗК України (в редакції станом на 30.09.2008 року), передбачено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приписами ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на 30.09.2008 року), передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст. 18). Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20).
В 2012 році на території Ананьївського району Одеської області орган державної влади уповноважений на здійснення реєстрації договорів оренди землі був відділ Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області.
З дослідженого судом договору оренди від 30.09.2008 року встановлено, що договір не зареєстрований уповноваженим в 2012 році органом на здійснення реєстрації договорів оренди землі.
Так, в договорі оренди землі від 30.09.2008 року наявна печатка відділу Держземагенства в Ананьївському районі Одеської області Головного управління Держземагенства в Одеській області (а.с. 120 т.1).
Проте посилання в договорі на юридичну особу якою вчинено запис та печатка органу, яким засвідчений запис про реєстрацію договору, не співпадають та є відмінними.
Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції закону, від 16.03.2010 року), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Приписами ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції закону, від 16.03.2010 року), передбачено, що державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає витяги з Державного реєстру прав або відмовляє у їх наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Ведення державного реєстру земель та відносини із реєстрації договорів оренди землі (станом на 20.06.2012 року), регулювалися Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 174 від 02.07.2003 року, (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за N 641/7962) (далі Тимчасовий порядок № 174); Порядком ведення Книги записів про державну державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 1021 від 9 вересня 2009 року (далі Порядок № 1021).
Відповідно до п.1.2 Тимчасового порядку № 174 (чинного 20.06.2012 року), Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах визначений Адміністратором державного реєстру земель, що забезпечував створення та функціонування державного реєстру земель, відповідав за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, мав повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК. Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК. Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок. Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.
Пунктами 4.2, 4.10 Тимчасового порядку № 174 (чинного 20.06.2012 року) визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації ( п.4.2). Книга реєстрації є документом довічного зберігання. Знищення та вилучення частини книги або її розділів забороняється (п.4.10).
В п. 5.1 Тимчасового порядку № 174, зазначено, що книга реєстрації складається з окремих розділів: розділ 1 - Записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб (далі - розділ 1); розділ 2 - Записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку юридичних осіб (далі - розділ 2); розділ 3 - Записи державної реєстрації державних актів на право постійного користування земельною ділянкою (далі - розділ 3); розділ 4 - Записи державної реєстрації договорів оренди землі (далі - розділ 4).
Згідно п. 6.1 Тимчасового порядку № 174, книга реєстрації ведеться на рівні районів, міст. У містах обласного підпорядкування, місті Києві та Севастополі - на рівні району міста.
Положеннями розділу 8 Тимчасового порядку № 174, передбачено, що реєстраційний номер присвоюється ….., договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації (п.8.1). Реєстраційний номер складається: з дворозрядного числа, яке відповідає номеру розділу книги реєстрації; двохрозрядного числа, що відповідає двом останнім цифрам року; трирозрядного числа, яке є кодом оператора (реєстратора), що здійснює державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі; п'ятирозрядного числа, що починається з одиниці з початку нового року та збільшується на одиницю при внесенні відомостей про новий державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі (п.8.2). Код оператора (реєстратора) призначається згідно з переліком, затвердженим адміністратором (п.8.3).
Проаналізувавши номер, що зазначений в договорі від 30.09.2008 як реєстраційний номер, судом встановлено, що номер не відповідає положенням розділу 8 Тимчасового порядку № 174, та спростовує твердження третьої особи ДП «УКРАГРОСОЮЗ» щодо реєстрації зазначеного договору в 2012 році.
У звязку з наведеними обставинами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області з державної реєстрації 20.06.2012 року договору оренди землі від 30.09.2008 року та додаткової угоди до договору оренди землі від 10.07.2008 року, укладеного між ОСОБА_1 та Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №512020004001405 та скасування запису №512020004001405 від 20.06.2012 року про реєстрацію договору оренди землі від 30.09.2008, укладеного між ОСОБА_1 та Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ» задоволенню не підлягають з огляду на те, що така реєстрація договору уповноваженим органом на здійснення реєстрації договорів оренди землі в 2012 році - відділом Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області у порядку та у спосіб, визначений приписами чинного законодавства, не відбулась.
Відповідно до п.п. 16-2 - 16-4 Порядку № 1021, для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи: 1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; 2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки; 3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору); 4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; 5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файла - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки. Під час подання заяви фізична особа пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі подання заяви уповноваженою особою - також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені такої особи. Документ, що підтверджує повноваження діяти від імені іноземної особи повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом (п. 16-2). Територіальний орган Держземагентства відмовляє у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини), якщо: 1) документи подані не в повному обсязі; 2) подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Порядком. У разі відмови у державній реєстрації за результатами перевірки поданих документів територіальний орган Держземагентства протягом трьох робочих днів готує висновок про відмову в такій реєстрації та повертає подані документи сторонам або уповноваженим ними особам для доопрацювання за актом приймання-передачі (п.16-3).
Державна реєстрація договору оренди земельної ділянки, договору суборенди земельної ділянки (її частини) здійснюється протягом 14 календарних днів з дня подання документів (п.16-4).
Проте, судом встановлено, що 16.05.2015 року до розділу 4 «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» наведеної Поземельної книги (аркуш №4) по земельній ділянці НОМЕР_5 державним реєстратором Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Ткач Н.А. внесено запис про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», площею 3,0612 га, дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 22.02.2011 року, строк дії договору - не визначений, відомості про орган державної реєстрації прав - відсутні (а.с.149 т.1)
Також, державним кадастровим реєстратором Ткач Н.А. внесено запис до розділу 3. «Земельна ділянка. Право власності, постійного користування» (аркуш №6) про виникнення права від 16.05.2015 року №005 щодо відомостей про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно: дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 30.05.2014 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав - 5848409, відомості про орган держаної реєстрації прав - Реєстраційна служба Ананьївського районного управління юстиції в Одеській області (а.с.150 т.1).
Трансформація правового регулювання узгоджена нормами розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3613-VI, зокрема п.4, яким передбачено, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Відповідно до ст.1 Закону №3613-VI (в редакції, чинній на 16.05.2015 року) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Згідно з частинами 2-4 ст.5 Закону №3613-VI Кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Порядок ведення Кадастру визначається КМУ відповідно до вимог цього Закону. Державний земельний кадастр є державною власністю.
За змістом частин 1, 4, 7-8 ст.9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор, зокрема: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Кадастру, надання таких відомостей; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Кадастру або надає відмову у їх внесенні.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Документами Кадастру, які створюються під час його ведення, є, зокрема, Поземельні книги (ч.1 ст.18 цього Закону).
За приписами ч.1 ст.22 названого Закону документи, які є підставою для внесення відомостей до Кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (ч.1 ст.24 Закону №3613-VI).
Статтею 25 цього ж Закону передбачено, Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.
Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.
Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.
Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї.
Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.
З пунктів 4, 5 Порядку вбачається, що ведення Кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи. До складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом №3613-VI та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
Відповідно до змісту п.9 Порядку до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держгеокадастру у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать: внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання поземельних книг; (підпункти 1-3).
Згідно з п.49 Порядку Поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107-137 цього Порядку.
Судом встановлено, що 16.05.2015 року по земельній ділянці НОМЕР_5 державним реєстратором Відділу Держземагенства в Ананьївському районі Ткач Н.А. до розділу 4. «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги (аркуш №4) внесено запис про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ», площею 3,0612 га, дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 22.02.2011 року, строк дії договору - не визначений, відомості про орган державної реєстрації прав - відсутні (а.с.149 т.1)
Також, державним кадастровим реєстратором Ткач Н.А. внесено запис до розділу 3. «Земельна ділянка. Право власності, постійного користування» (аркуш №6) про виникнення права від 16.05.2015 року №005 щодо відомостей про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно: дата реєстрації речового права на нерухоме майно - 30.05.2014 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав - 5848409, відомості про орган держаної реєстрації прав - Реєстраційна служба Ананьївського районного управління юстиції в Одеській області (а.с.150 т.1).
Як підставу для відкриття Поземельної книги та формування вказаних даних у розділах 3 та 4 відповідачем надано до суду заяву від 13.05.2012 року (а.с.123 т.1) яку, як зазначила представник ДП «УКРАГРОСОЮЗ» було подано третьою особою, а не позивачем, та наведені вище Договір оренди землі (а.с.119-122 т.1), укладений 30.09.2008 року між ОСОБА_1 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ» та Додаткову угоду до договору оренди землі від 30.07.2008 року (а.с.129 т.1).
Отже, оскільки судом встановлено, що договір оренди землі 20.06.2012 року фактично не був зареєстрований у встановленому законодавством порядку, у державного реєстратора були відсутні підстави для відкриття Поземельної книги та формування вказаних даних у розділах 3 та 4 станом на 16.05.2015 року, у зв'язку з чим такі дії відповідача є протиправними та записи, вчинені за наслідком таких дій, підлягають скасуванню.
Пунктами 60-61 Порядку передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються:
в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора;
у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Відповідно до пп. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділ в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області, Одеської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Селянського фермерського господарства "Задум", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Дочірнього підприємства "УКРАГРОСОЮЗ", про визнання протиправними дій та скасування записів - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Відділу в Ананьївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеської області в особі Відділу Держгеокадастру у Ананьївському районі Одеської області з внесення 16.05.2015 року до розділу 4. «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 запису про виникнення права за №004 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ».
Скасувати запис про виникнення права №004 від 16.05.2015 року розділу 4. «Земельна ділянка. Оренда, суборенда» Поземельної книги по земельній ділянці НОМЕР_5 про реєстрацію речового права оренди землі за Дочірнім підприємством «УКРАГРОСОЮЗ».
В іншій частині - в задоволенні позову відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя П.П. Марин