Постанова № 69091715, 06.09.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2017
Номер справи
808/1006/17
Номер документу
69091715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2017 року о/об 09 год. 49 хв.Справа № 808/1006/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Бойко К.О., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Запорізької об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення в Олександрівському районі м.Запоріжжя)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) до Запорізької об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення в Олександрівському районі м.Запоріжжя) (надалі - відповідач, Запорізька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №11-1301 від 30.06.2016.

У позові зазначено, що впродовж січня-жовтня 2016 позивачу на праві власності належав автомобіль Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. Контролюючим органом винесено позивачу податкове повідомлення-рішення №11-1301 від 30.06.2016, яким визначено суму податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000 грн. 00 коп. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення позивач вважає неправомірним, оскільки, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України. Транспортний податок стягується з власників легкових автомобілів вартість яких перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати. Враховуючи пробіг автомобіля Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача, станом на 15.12.2016 становить 1013377 грн. 68 коп. Таким чином, позивач вважає, що його транспортний засіб не може розглядатися як об'єкт оподаткування відповідно до ст.267 Податкового кодексу України у 2016 році, оскільки його середньоринкова вартість є меншою за визначену законом - 1033500 грн. 00 коп.

Представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.21), в яких зазначено, що контролюючим органом винесене податкове повідомлення-рішення №11-1301 від 30.06.2016, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000 грн.00 коп. Відповідно до даних АІС "Податковий блок" встановлено, що у власності позивача є легковий автомобіль Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, який є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки відповідає вимогам пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України.

Представник відповідача проти позову заперечував.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 на праві власності належав автомобіль марки Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Відповідач податковим повідомленням-рішенням №11-1301 від 30.06.2016 визначив ОСОБА_1 податкове зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у сумі 25000 грн. 00 коп. за податковий період 2016 рік (а.с.45).

У ст.265 Податкового кодексу України зазначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Отже, транспортний податок є складовим податку на майно.

Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно.

Як зазначено у п.8.3 ст.8 Податкового кодексу України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України зазначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Відповідно до пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України одним з принципів на яких ґрунтується Податкове законодавство України є принцип стабільності - коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Згідно з пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України (у редакції з 01.01.2016) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Як зазначено у пп.267.6.7 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України (у редакції з 01.01.2016), у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.

За матеріалами справи відповідач визначив позивачу податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік на підставі пп.267.2.1 п.267.2, пп.267.6.7 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України у редакції з 01.01.2016.

З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку, що податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися контролюючим органом лише у разі, якщо орган місцевого самоврядування своїм рішенням встановлено цей податок.

При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте рішення органу місцевого самоврядування про встановлення місцевого податку або прийняте рішення про зміни до елементів вже встановленого місцевого податку.

Відповідно до п.1, п.2 Рішення Запорізької міської ради №8 від 15.01.2015 "Про встановлення податку на майно (в частині транспортного податку)" Запорізька міська рада вирішила встановити на території міста Запоріжжя податок на майно (в частині транспортного податку) та затвердити Положення про податок на майно (в частині транспортного податку) (а.с.48-50).

Згідно з п.1 Рішення Запорізької міської ради №31 від 26.02.2016 "Про внесення змін до Положення про податок на майно (в частині транспортного податку), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 15.01.2015 №8" Запорізька міська рада вирішила внести зміни до Положення про податок на майно (в частині транспортного податку), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 15.01.2015 №8 (а.с.46).

Як зазначено у пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

У пп.267.5.1 п.267.5 ст.267 Податкового кодексу України зазначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Враховуючи зазначене, бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок із змінами у м.Запоріжжі, є 2017 рік.

Звідси, правила стосовно визначення податкового зобов'язання щодо транспортного податку у розмірі 25000 гривень за легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (з урахуванням приписів пп.4.1.9 п.4.1 ст.4, пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України), не можуть застосовуватися раніше 2017 року.

Про неможливість у 2016 році застосування пп.267.2.1 п.267.2, пп.267.6.7 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України у редакції з 01.01.2016 свідчить і наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 за №66 затверджено "Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів" (набрала чинності 19.02.2016).

Згідно з п.13 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженої 18.02.2016 Постановою Кабінету Міністрів України №66, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Тобто, станом на 01.02.2016 норми «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» ще не були чинними.

Також, відповідачем не доведено, що визначення позивачу податкового зобов'язання з транспортного податку на 2016 рік відбулось з урахуванням приписів «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів».

Крім того, судом досліджено Довідку станції технічного обслуговування ФОП ОСОБА_2 «По проходження технічного огляду станом на 29.12.2015 року» від 29.12.2016 за №29 згідно з якою станом на 29.12.2015 на час проходження технічного огляду пробіг автомобіля Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 105536 км. (а.с.11).

Відповідно до здійсненої калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України у 2016 році середньоринкова вартість автомобіля позивача марки Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 склала - 1013377 грн. 68 коп. (а.с.12).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2016 визначена у розмірі 1378 гривень.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. 00 коп. (1033500 грн. 00 коп. = 1378 грн. 00 коп. х 750).

Звідси, середньоринкова вартість автомобіля позивача марки Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 становить 1013377 грн. 68 коп. та є меншою ніж встановлена законом - 1033500 грн. 00 коп.

Відтак, суд погоджується з думкою позивача про те, що автомобіль марки Toyota Land Cruiser 200, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 - не є об'єктом оподаткування у 2016 році.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №11-1301, прийнято 30.06.2016 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є Запорізька об'єднана Державна податкова інспекція ГУ ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені Квитанцією №0.0.747134028.1 про сплату 18.04.2017 судового збору у сумі 640 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Запорізької об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області №11-1301 від 30.06.2016, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у сумі 25000 грн. 00 коп. за 2016 рік.

Присудити на користь ОСОБА_1 з бюджетних асигнувань Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 640 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 06.09.2017.

Суддя О.О. Прасов