ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.11.2009 Справа № 4/235-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Сокуренко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державної екологічної інспекції в Херсонській області м.Херсон
до міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" м.Херсон
про стягнення 8.634грн.44коп.
за участю представників сторін:
від позивача - юрист Грек С.І., держ. інспектори Бочевська О.І., Нашко В.В., Булига Н.О.
від відповідача - уповноважена особа Карасьов І.О.
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 8.634грн.44коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у зв'язку із здійсненням відповідачем скиду зворотних вод у річку Вірьовчину з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачем при розрахунку суми позову в порушення Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995року №37, не було враховано результати стічних вод відомчої лабораторії відповідача та середньої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах з усієї сукупності відібраних і підданих хімічному аналізу проб стічних вод за період порушення вимог водного законодавства
Крім того, він зазначає, що позивачем при здійснені розрахунку суми збитків порушено пункт 5.2.2 вищезазначеної Методики і не враховано технологічний режим очисних споруд, а також того, що розмір відшкодування збитків не повинен перевищувати 50% прибутку підприємства, який до того ж у відповідача відсутній.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно з вимогами п. 3 ч.1 ст. 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних і інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Скидання стічних вод у водні об'єкти відповідно до статті 70 Водного Кодексу України допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. При цьому, згідно з п. 6 ч.2 ст. 70 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
Постановою Кабінету Міністрів України №465 від 25.03.1999року затверджені Правила охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, які обов'язкові для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями та громадянами (водокористувачами) і спрямовані на попередження та усунення забруднення поверхневих вод, відтворення водних ресурсів і забезпечення безпечних умов водокористування. Пунктом 19 зазначених Правил встановлені нормативи гранично допустимого вмісту забруднюючих речовин (мг/л) для комунальних споруд повного біологічного очищення стічних вод, а саме: біологічне споживання кисню (БСК-5) –не більше як 15; хімічне споживання кисню –не більше як 80; завислі речовини –не більше як 15.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006року №548, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів.
Статтею 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В межах своєї компетенції визначеної законом, позивачем здійснено державний контроль за скидами стічних вод міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства". Із наданих до матеріалів справи актів відбору проб зворотних вод, які відібрані позивачем щоквартально за участю представників відповідача, а саме: 12.03.2008року, 28.05.2008року, 20.06.2008року, 27.08.2008року, 21.10.2008року та протоколів вимірювання показників складу та властивостей зазначених проб води встановлено факт порушення відповідачем вимог п.3 ч.1 ст. 44, п.6 ч.2 ст. 70 Водного Кодексу України та п.19 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами.
Зазначеними вище актами відбору проб зворотних вод та протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб води від 19.03.2008року, від 04.06.2008року, від 27.06.2008року, від 02.09.2008року, від 29.10.2008року здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції в Херсонській області та Херсонської лабораторії моніторингу вод Запорізького РУВР встановлено, що в період з 01.01.2008року по 31.12.2008року відповідачем здійснено скид недостатньо очищених стічних вод в річку Вірьовчину в кількості 22.305.300куб.м., які перевищують нормативи гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин щодо вмісту сухого залишку, азоту амонію, нітратів, фосфатів, заліза, БСК-5, ХСК.
Відповідно до розрахунку розміру збитків, внаслідок порушення водного законодавства, який позивачем здійснено на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995року №37, загальна сума збитків, спричинених відповідачем за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій в 2008році становить 8.634 грн.12коп.
Відповідно до вимог статей 110, 111 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані відшкодувати збитки, завдані внаслідок порушення вимог водного законодавства.
При цьому, статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Аналогічне роз'яснення щодо повного відшкодування шкоди надано і Президією Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001року №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища».
Із вищезазначеного вбачається, що відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України, законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також Водним Кодексом України та іншим спеціальним законодавством.
За таких підстав, з урахуванням встановленого Конституцією України Верховенства права, посилання відповідача на неврахування позивачем пункту 5.2.2 Методики щодо технологічного режиму очисних споруд, а також того, що розмір відшкодування збитків не повинен перевищувати 50% прибутку підприємства, який у відповідача відсутній, не є підставою відмови в задоволенні позовних вимог та відшкодуванні збитків в повному обсязі.
При цьому слід зазначити, що чинне законодавство про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі і водне законодавство, не передбачають звільнення відповідача від відшкодування збитків за порушення водного законодавства в разі відсутності у порушника прибутку, як і в разі відсутності технологічної можливості очисних споруд здійснювати очистку стічних вод до необхідної якості .
За таких підстав, з огляду на Верховенство права та відповідно до ст. 4 ГПК України вимоги Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів застосовуються судом в тій частині, яка не суперечить вимогам закону.
Факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства при здійснені скиду стічних вод в цілому за 2008рік встановлений судом та підтверджується матеріалами справи. Відповідачем не оскаржуються акти відбору проб та результати аналізу відібраних проб, які покладені позивачем в основу розрахунку суми збитків, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному розмірі.
Державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України відносяться на відповідача.
В засіданні за згодою представників сторін оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.
На підставі вищезазначених норм права, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" м.Херсон площа ім.Ю.Тутушкіна № 9 код 03355726 (інші реквізити суду невідомі):
а) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області м.Херсон провулок Козацький № 10 код 34906216 та перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища Херсонської міської ради на р/р № 31517921700002 в банку ВДК м.Херсона МФО 852010 ККД 24062100 код ЄДРПОУ 24104230 - 8.634грн.44коп. збитків;
б) в доход державного бюджету – одержувач управління Державного казначейства у м.Херсоні р/р № 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 –102грн.00коп. витрат по сплаті державного мита.
Наказ надіслати ДПІ у м.Херсоні;
в) в доход державного бюджету на рахунок р/р 31212259700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м.Херсона, призначення платежу код 22090200 символ звітності банку 259 – 236грн.00коп. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя З.І. Ємленінова
Рішення оформлено відповідно до
ст. 84 ГПК України 01.12.2009року.