Постанова № 69073328, 22.09.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
22.09.2017
Номер справи
569/13177/17
Номер документу
69073328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/13177/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2017 року м.Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Харечко С.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

29 серпня 2017 року до Рівненського міського суду звернулась ОСОБА_1 із позовною заявою до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обгрунтування позову вказує, що вона, перебуває на пенсійному обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримую пенсію обчислену згідно вимог Закону України «Про державну службу». Починаючи з 01.08.2016 розмір її пенсії обчислений на виконання постанови Рівненського міського суду від 26.09.2016 року №569/10218/16-а, залишеної без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 року. На виконання рішень судів Рівненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області було перераховано її пенсію та обчислено її згідно складових наданих Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 04.08.2016 №01-34-02/2837. Проте, починаючи з 01.03.2017 з незрозумілих її причин розмір її пенсії пенсійним управлінням було самовільно зменшено. Листом від 10.08.2017 року Пенсійний фонд роз'яснив її причину перерахунку пенсії та її зменшення. Надані листом від 10.08.2017 року пояснення вважає необґрунтованими та такими, що не підкріплені жодним нормативно - правовим актом.

Ухвалою суду від 01 вересня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України 12 вересня 2017 року відповідач надав суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить призначити справу до розгляду в загальному порядку та відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, надані суду заперечення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримую пенсію обчислену згідно вимог Закону України «Про державну службу».

Постановою Рівненського міського суду від 26.09.2016 року по справі №569/10218/16-а, яку ухвалою Житомирського апеляційного суду від 12.12.2016 року залишено без змін, розмір пенсії обчислювався згідно довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплати департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 04.08.2016 року №01-34-02/2837.

З 01.03.2017 року розмір пенсії ОСОБА_1 пенсійним управлінням було самовільно зменшено на 2056,79 грн.

08.08.2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із листом про причини зменшення її пенсії.

Листом від 10.08.2017 року №484/10 було повідомлено ОСОБА_1 про те, що з 01.03.2017 року розмір її пенсії за віком, приведено у відповідність та враховано для обчислення його пенсії матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12, а саме 228,03 грн. в місяць.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення позивача визначено статтею 37 Закону України від 16.12.1993 «Про державну службу»станом на момент призначення пенсії (далі - Закон № 52). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом України в постановах від 28 травня 2013 року (справа №21-97а13), від 16 вересня 2014 (справа №21-314а14).

На підставі вище викладено, суд приходить до висновку, що дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, які полягають у зменшенні суми розміру пенсії є протиправними, оскільки в постанові Рівненського міського суду Рівненської області від 26.09.2016 року зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з 01 серпня 2016 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» виходячи із 82 % від суми заробітної плати, згідно довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 04.08.2016 № 01-34-02/2837.

Керуючись ст.ст.11,17,18,71,72,94,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити

Визнати неправомірними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області, що полягають у приведенні у відповідність пенсійної справи шляхом перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з обчисленням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 від 2736.31 грн. ( розміру допомоги, вказаної в довідці Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 04.08.2016 за №01-34-02/2837) з 01.03.2017 року та у відмові у поновленні виплати пенсії.

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.03.2017 року, в розмірі, визначеному Постановою Рівненського міського суду від 26.09.2016 року та Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 року №569/10218/16-а, і яка була звернута до виконання до приведення у відповідність пенсійної справи, та врахувати матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань в 100% розмірі , вказаному в довідці Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 04.08.2016 за №01-34-02/2837.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Рівненського

міського суду Харечко С.П.