
Справа № 357/9011/17
2-а/357/850/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Дмитренко А. М. ,
при секретарі - Боженко Т. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що починаючи з 1980 року і по даний час вона постійно проживає в місті Білій Церкві , її було визано потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4 та видано відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.05.2003 року, яке нею втрачене. Вона звернулася з письмовою заявою до управління СЗН Білоцерківської міської ради про видачу дубліката втраченого посвідчення, але листом від 05.07.2017 року № 4631 їй було в цьому відмовлено у зв'язку зі зміною законодавства та у зв'язку з тим, що з 01.01.2015 року Київською облдержадміністрацією не приймаються подання органів місцевого самоврядування для видачі дублікатів посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. Позивач вважає таку відмову протиправною, а тому просить суд визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті її документів для оформлення дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4; зобов'язати управління соціального захисту населення прийняти її документи, внести подання до Київської ОДА для вирішення питання щодо оформлення їй дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4; зобов'язати Київську ОДА розглянути подання щодо оформлення їй дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
До суду позивачем надано письмову заяву щодо розгляду справи без його участі.
Відповідачі в судове засідання своїх представників не направили, про час розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, заперечень на позов не було надано.
Оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 22.11.1980 року і по даний час зареєстрована в АДРЕСА_1 що стверджується копією її паспорта та довідкою управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради Київської області від 29.05.2017 року № 3167.
З матеріалів справи вбачається, що 07.05.2003 року Київською облдержадміністрацією ОСОБА_1 було видано посвідчення особи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю /категорія 4/, що слідує з копії цього посвідчення серії НОМЕР_1.
В судовому засіданні також встановлено, що позивач втратила дане посвідчення, а на звернення позивача до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою щодо видачі дубліката посвідчення категорії 4, відповідач повідомив позивача листом № 4631 від 05.07.2017 року про відсутність правових підстав для внесення подання до Київської ОДА для оформлення дублікату посвідчення категорії 4. При цьому відповідач послався на роз'яснення № 05-49-709 від 27.03.2015 року Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації стосовно того, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року виключено абзац п'ятий частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а тому з 01.01.2015 року місто Біла Церква не відноситься до зони радіоактивного забруднення.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 вказаного Закону.
До 4 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до положень ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 (далі - Порядок № 51), видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Пунктом 11 Порядку № 51 передбачено, що у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.
Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: "Дублікат. Видано замість посвідчення серії ... № ...».
Позивачем надано підтвердження того, що повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним опублікова в місцевій газеті «Замкова гора».
В пункті 10 Порядку № 51 зазначено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 7).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в разі втрати посвідчення заявник повинен звернутися до органу, що видавав таке посвідчення, або до органу державної влади за місцем проживання із заявою про видачу дубліката посвідчення особи, що потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Видача дубліката здійснюється на підставі раніше поданих документів, відповідно до яких особі було надано статус «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
При цьому, з положень Порядку № 51, вбачається, що для видачі дубліката посвідчення повторне подання документів, на підставі яких видавався оригінал посвідчення не вимагається. Тобто, позивач не зобов'язаний повторно підтверджувати статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Таким чином, під час видачі дубліката посвідчення особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач на підставі раніше поданих позивачем документів та його заяви повинен видати саме дублікат посвідчення, а не встановлювати статус позивача як особи, що постраждала від наслідків аварії.
Необхідно зазначити, що змінами до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2015 року відповідно до Закону України від 28.12.2014 р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», виключено абзац п'ятий частини другої статті 2, що визначав зону посиленого радіоекологічного контролю. В той же час нормами Порядку № 51 повторного підтвердження статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи для видачі дубліката посвідчення не вимагається, так як такий статус особі вже було встановлено. За таких обставини, посилання відповідача на Закон України від 28.12.2014 р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» є необґрунтованим.
Отже, позов в частині вимог до управління СЗН Білоцерківської міської ради є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Разом з тим, щодо вимог про зобов'язання Київської ОДА розглянути подання щодо видачі позивачу дублікату посвідчення особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, то суд вважає, що на момент виникнення спірних правовідносин Київською ОДА не було реалізовано повноважень щодо розгляду вказаного подання і видачі їй посвідчення, оскільки таке подання взагалі не складалося і не надсилалося до Київської ОДА та/або її структурного підрозділу.
Отже, позовні вимоги до Київської ОДА на стадії виниклих правовідносин є передчасними і їх задоволення призведе до втручання у дискреційні повноваження даного органу, оскільки ні Департамент соціального захисту населення КОДА та/або безпосередньо КОДА не відмовляли позивачу у розгляді подання органу виконавчої влади про видачу дублікату посвідчення, позивач не зверталася до цих органів з такою заявою, а отже, безпосередньо ні Департаментом СЗН, ні Київською ОДА не були порушені її права.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши все вищенаведене суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу у вирішенні питання щодо видачі дублікату посвідченя категорії 4, діяв всупереч приписам норм Законів України та підзаконних нормативно-правових актів.
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою КМУ від 20 січня 1997 року № 51 " Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2, 6, 17, 71, 158-163,167,185,186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 для оформлення дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1 для оформлення дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, та внести подання до Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо оформлення ОСОБА_1 дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
В решті позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. М. Дмитренко