
Справа № 344/9230/17
Провадження № 2-а/344/1012/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2017 року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Островського Л.Є.
секретаря Гули Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Івано-Франківську адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Прикарпаття і К" до Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та скасування припису та постанови, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними та скасування припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 05.07.2017року та постанови за №14/32-24 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.07.2017 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник Відповідача заперечив підставність позовних вимог з мотивів викладених в запереченнях.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
На підставі листа Управління служби безпеки України в Івано-Франківській області №60/14/1-1554 Відповідачем в Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, 06.06.2017 року видано направлення на проведення позапланової перевірки № 60/4. Строк дії направлення з 07.06.2017 року по 20.06.2017 року.
Направлення для проведення перевірки видано заступнику начальника відділу контролю Бобрису Роману Васильовичу для здійснення позапланової перевірки на об'єкт - «Виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1» щодо дотримання суб'єктом містобудування - Івано-Франківською обласною організацією ТСО України вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
На підставі службової записки про продовження терміну перевірки від 03.07.2017 року за 32-26/114, наказу «Про продовження проведення позапланових перевірок» від 03.07.2017 року №67 та направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 03.07.2017 року №67/1 продовжено проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва на два робочі дні, з 04.07.2017 року по 05.07.2017 року.
05.07.2017 року заступником начальника відділу контролю за будівництвом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Бобрисом Романом Васильовичем складено акт №4/32-26 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
У складеному акті № 4/32-26 зазначені: Замовник - Івано-Франківська обласна організація Товариства сприяння оборони України, Підрядник - Приватне підприємство «Прикарпаття і К».
В акті зазначені питання які досліджувались в ході перевірки, а саме чи будівельні роботи виконуються після отримання дозволу на виконання будівельних робіт (пункт 1.5.Розділу V акту).
Відповідачем, в акті зафіксовано, що будівельні роботи по об'єкту, що перевірявся, здійснюються без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
В розділі VI акту, Відповідачем зазначено детальний опис виявленого порушення, а саме зазначено, що ПП «Прикарпаття і К» виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ч.1 ст. 37 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та пункту 27 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт, що затвердженні постановою КМУ №466 від 13.04.2011року.
Позивачем надані Відповідачу заперечення до складеного акту, які викладені в листі № 038-с від 06.07.2017 року.
05.07.2017 року Відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності стосовно Позивача, в якому зазначено, що за результати позапланової перевірки на об'єкті: «Виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 м (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України» виявлено порушення, а саме ПП «Прикарпаття і К» виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ч.1 ст. 37 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності». В складеному протоколі зазначено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 09.00 год. 12 липня 2017 року.
05.07.2017 року Відповідачем складено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, яким заступник начальника відділу контролю за будівництвом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету міської ради Бобрис Роман Васильович вимагає негайно зупинити виконання будівельних робіт з риття котловану по АДРЕСА_1 з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України та в термін до 05.09.2017 року вимагає усунути виявлене порушення шляхом приведення земельної ділянки до попереднього стану або отримати дозвіл на виконання будівельних робіт.
12.07.2017 року ТВО начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Семків Олег Миронович, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме акт №4/32-26 від 05.07.2017 року, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 05.07.2017року, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 05.07.2017 року установив, що Позивачем виритий котлован по АДРЕСА_1 з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушено частину 1 статті 37 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та постановив визнати Позивача винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.2 п.3 ч. 2 ст.2 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накласти штраф у сумі 623080 грн.
Статтею 40 Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Пунктом 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 4) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством.
Підпункт 1, пункт 12 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 передбачає, що посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством;
Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Судом встановлено, що об'єкт містобудування на будівництві якого Відповідачем проводилась позапланова перевірка це - Виритий котлован по АДРЕСА_1 з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України, на земельній ділянці, яка належить ТСО України, по АДРЕСА_1.
Норми статті 317 Господарського кодексу України передбачають, що будівництво об'єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду. Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті, можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодезичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори.
Як вбачається з матеріалів справи 24.05.2013 року між Івано-Франківською обласною організацією ТСО України та ПП «Прикарпаття і К» укладено договір про участь в будівництві.
У відповідності до умов укладеного договору ПП «Прикарпаття і К», як Генеральний підрядник - Інвестор, за завданням Замовника - Івано-Франківської обласної організації ТСО України, взяв на себе обов'язок здійснити власними та/або залученими силами і засобами будівництво Об'єкту, ввести його в експлуатацію та виконати перед Замовником визначені цим Договором зобов'язання.
Об'єкт будівництва, за договором це Спортивно-готельний комплекс з вбудованими приміщеннями соціального-побутового призначення.
Земельна ділянка на якій здійснюється будівництво розташована на АДРЕСА_1, (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою І-ІФ № 001342 від 15/04-000235 1998 року).
Вказаним договором передбачено участь сторін в будівництві об'єкту містобудування, який включає в себе дві черги будівництва, першу розташовану з правої сторони від адміністративного корпусу Замовника та другу, розташовану з лівої сторони від адміністративного корпусу, що відображено у додатку до договору, який є його невід'ємною частиною. Вказаний додаток підписаний представниками обох сторін та скріплений печатками.
Наказом Івано-Франківської обласної організації ТСО України від 10.12.2007 року, як то передбачали вимоги статті 28 Закону України «Про планування і забудову територій», що був чинний на той час, затверджено скоригований робочий проект Спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_1. Затверджені цим наказом основні техніко-економічні показники будівництва об'єкту передбачають І та ІІ корпуси.
Статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» визначено, що проект це документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури, та відповідає вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил; погодження проекту - процедура встановлення відповідності проектних рішень вихідним даним на проектування; коригування проектної документації - внесення змін до затвердженого (схваленого) проекту будівництва на підставі завдання на коригування.
Робочим проектом Спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_1, а саме Генпланом, який затверджений головним архітектором міста, передбачено розташування будівель та споруд об'єкту, зокрема під номером 1 - передбачено розташування проектованого корпусу 1 (І черга будівництва) яка розташована з правої сторони від існуючої будівлі ДТСААФ (номер 2 на генплані), та під номером 6 - передбачено розташування проектованого корпусу 2 (ІІ черга будівництва), яка розташована з лівої сторони від існуючої будівлі ДТСААФ.
Статтею 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» визначено, що замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою.
Виходячи з встановлених обставини, що підтвердженні належними доказами суд приходить до висновку про те, що об'єкт, який перевірявся Відповідачем, а саме - «Виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України» це запроектований корпус 2 (ІІ черга будівництва) Спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_1, будівництво якого є предметом договору про участь в будівництві від 24.05.2013 року укладеного між Замовником - Івано-Франківською обласною організацією Товариства сприяння обороні України та Генпідрядником -Інвестором - ПП «Прикарпаття і К» і на будівництво якого Івано-Франківською обласною організацією ТСО України надано ПП «Прикарпаття і К» затверджений робочий проект.
Частина 1 статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до частини 1 пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набрання чинності цим Законом, є чинними до завершення будівництва об'єкта.
Судом встановлено, що 29.12.2007 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю міста Івано-Франківська видано дозвіл на виконання будівельних робіт №228. Дозвіл видано Івано-Франківській обласній організації ТСО України на виконання будівельних робіт з будівництва Спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення на АДРЕСА_1.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що твердження Відповідача, викладені в акті №4/32-26 від 05.07.2017 року про те, що роботи на об'єкті - «Виритий котлован з лівої сторони від адміністративного корпусу Івано-Франківської обласної організації ТСО України на земельній ділянці, по АДРЕСА_1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_1 від 15/04-000235 1998 року), яка належить ТСО України» ведуться без дозволу на виконання будівельних робіт є необґрунтованими.
У відповідності до підпункту 3 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Оскільки будівельні роботи на об'єкті, що перевірявся Відповідачем, проводяться на підставі чинного дозволу на виконання будівельних робіт № 228 від 29.12.2007 року виданого Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю м. Івано-Франківська, суд не вбачає правових підстав для винесення Відповідачем припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 05.07.2017 року, а відтак останній підлягає до скасування.
Притягуючи до відповідальності Позивача, Відповідач застосовує санкції передбачені абз.2, п.3, ч.2, ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Частина 2 вказаної статті передбачає відповідальність суб'єктів містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно.
Абзац 2 пункту 3 вказаної частини Закону передбачають відповідальність замовників будівництва за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із значними наслідками (СС3), у розмірі дев'ятисот прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Як встановлено судом, роботи на об'єкті, що перевірявся Відповідачем, проводяться на підставі дозволу на виконання будівельних робіт № 228 від 29.12.2007 року, виданого Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю м. Івано-Франківська, згідно якого Замовником будівництва об'єкта містобудування є Івано-Франківська обласна організація ТСО України.
Замовник будівництва встановлений і Відповідачем в ході перевірки про що зазначено в акті №4/32-26 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
За встановлених обставин суд вважає неправомірним притягнення Позивача до відповідальності передбаченої вказаними нормами Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Зважаючи на те, що оскільки Відповідачем застосовано штраф за правопорушення, яке Позивачем не вчинялось, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення Позивача до відповідальності згідно постанови за №14/32-24 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.07.2017 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та керуючись ст.ст. 159-160 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Приватного підприємства "Прикарпаття і К" - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 05.07.2017 року.
Визнати протиправним та скасувати постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за №14/32-24 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.07.2017 року.
Стягнути з Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь "Прикарпаття і К" - 3 368 грн. 00 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Островський Л.Є.