
Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2017 року справа №805/5084/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу державного реєстратора Краматорської міської ради Куцен Катерини Віталіївни на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 805/5084/16-а за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві до Державного реєстратора Краматорської міської ради Куцен Катерини Віталіївни про визнання протиправним та скасування реєстраційного запису від 16 червня 2016 року,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 16.12.2016 року засобами поштового зв'язку звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Краматорської міської ради Куцен Катерини Віталіївни, в якому просив визнати протиправним та скасувати реєстраційний запис від 16.06.2016 року № 10701110006058085 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Інфопромгруп» (39548295) в результаті ліквідації, вчинений державним реєстратором Краматорської міської ради Куцен Катериною Віталіївною (а.с. 3-7).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 805/5084/16-а адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано реєстраційний запис від 16 червня 2016 року № 10701110006058085 про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до п. 12 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Відповідно до зазначених вимог ОСОБА_1 було подано заяву про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, довідку архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню № 76 від 10.06.2016 року та довіреність від 07.06.2016 року.
Частиною 1 п. 11 ст. 28 Закону зазначена підстава для відмови у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи - наявність відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На момент проведення реєстраційної дії в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було наявне повідомлення з текстом: повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП.
Проте, наказом Міністерства фінансів України від 18.03.2016 року № 375 форму № 27-ОПП скасовано.
Будь-яких повідомлень, крім зазначеного, відповідач від позивача не отримувала.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
18 лютого 2016 року до Інспекції надійшли відомості з ЄДР № 10701100005058085 від 18 лютого 2016 року щодо внесення рішення засновників юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
01 березня 2016 року позивачем надіслано до державного реєстратора повідомлення від 01 березня 2016 року № 1626552702750 про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення ТОВ «Інфопромгруп» з таких причин: наявність податкового боргу, грошових зобов'язань, щодо яких проводиться адміністративне або судове оскарження, грошових зобов'язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих найманим працівникам; відсутність повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи (а.с.8, 35).
15 червня 2016 року до державного реєстратора від ОСОБА_1 була подана заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та довідка архівної установи про прийняття документів від 10 червня 2016 року № 76 (а.с. 32-34).
16 червня 2016 року відповідачем проведена державна реєстрація припинення юридичної особи шляхом ліквідації № 10701110006058085, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 9-14).
15.07.2016 року позивачем подано скаргу до Міністерства юстиції України № 21661-0-33-16 за результатами розгляду якої 22 серпня 2016 року Міністерством юстиції України було відмовлено у її задоволені з причини її подання особою, яка не має на це повноважень (а.с. 16).
Спірним питанням у даному спорі є питання правомірності реєстраційного запису від 16.06.2016 року № 10701110006058085 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Інформгруп».
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову правомірним, з огляду на наступне.
Статтею 67 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Відносини щодо державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) (в редакції на час здійснення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації).
У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом; єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Згідно пп. 2 ч. 1 ст. 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до пункту 12 статті 17 Закону № 755-IV для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Частиною 1 статті 25 Закону № 755-IV передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи; видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Статтею 28 Закону № 755-IV визначено виключний перелік підстав, за яких державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації, зокрема, за приписами п. 11 ч. 1 ст. 28 щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.
Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.
Матеріалами справи підтверджено, що уповноваженою особою ТОВ «Інфопромгруп» при зверненні до державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації припинення шляхом ліквідації надано заяву про проведення державної реєстрації юридичної особи в результаті її ліквідації та довідку з архівної установи.
Таким чином, для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи уповноваженою особою ТОВ «Інфопромгруп», були надані усі документи, перелік яких визначено частиною 12 статті 17 Закону.
Пунктом 2 Наказу Міністерства юстиції України № 759/5/371 від 18 березня 2016 року (далі - Наказ) «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) й інформаційними системами Державної фіскальної служби України» передбачено, що до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами ДФС України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, а саме: про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП.
Отже, єдиною підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є повідомленням за формою № 27-ОПП із зазначенням про наявність податкового боргу, грошових зобов'язань, щодо яких проводиться адміністративне або судове оскарження, грошових зобов'язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам.
На момент здійснення реєстраційної дії 01 березня 2016 року Інспекцією було надіслано до державного реєстратора повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи № 1626552702750 форми № 27-ОПП (а.с. 35).
Посилання апелянта на наказ Міністерства фінансів України від 18.03.2016 року № 375, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 11 квітня 2016 року № 534/28664 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів», яким скасовано форму № 27-ОПП, колегія суддів до уваги не бере з огляду на наступне.
Наказ Міністерства фінансів України від 18.03.2016 року № 375, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 11 квітня 2016 року № 534/28664 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів», яким повідомлення за формою № 27-ОПП виключено з Порядку обліку платників податків і зборів та визначено, що підтвердженням заборгованості із сплати податків і зборів є відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП, набрав чинності 10.05.2016 року.
Матеріалами справи підтверджено, що податковим органом 01 березня 2016 року надіслано до державного реєстратора повідомлення від 01 березня 2016 року № 1626552702750 про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення ТОВ «Інфопромгруп».
За таких обставин, на момент надіслання повідомлення форма № 27-ОПП не була виключена з Порядку обліку платників податків і зборів.
У позивача відсутній обов'язок після 10 травня 2016 року повторно надсилати таке повідомлення за новою формою після прийняття вищевказаного наказу.
Окрім того, сама норма Закону № 755 щодо заборони вчиняти реєстраційні дії за наявності заперечень щодо юридичної особи, що ліквідується, змін не зазнала.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування реєстраційного запису від 16.06.2016 року № 10701110006058085 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Інфопромгруп» (39548295) в результаті ліквідації, вчинений державним реєстратором Краматорської міської ради Куцен Катериною Віталіївною
Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу державного реєстратора Краматорської міської ради Куцен Катерини Віталіївни - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 805/5084/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко